W Zakopanem rozpoczyna się dziś 9. Festiwal Literacki. To nie tylko okazja do spotkania ulubionych pisarzy, ale warsztaty pisarskie, czy spacery po miejscach związanych z literaturą. W niedzielę w Kinie Giewont Odbędzie się uroczysta gala w czasie której poznamy laureata tegorocznej Nagrody Literackiej Zakopanego.
Jury nominowało do niej 4 pozycje w dwóch kategoriach - Nagroda Literacka Zakopanego: - Wojciech Gąsienica-Byrcyn, Polowactwo czyli Myślistwo Tatrzańskie, Ośrodek Kultury Leśnej w Głuchowie 2023
- Apoloniusz Rajwa, Mój Everest, Krośnieńska Oficyna Wydawnicza 2023
- Mateusz Waligóra, Dariusz Jaroń, Tatrzańskie Opowieści, Wydawnictwo SQN 2023Nagroda Literacka Zakopanego w kategorii "Wyróżnienie dla książki o wybitnych walorach edytorsko-artystycznych":
- Jan Krzeptowski-Sabała, Władysław Bętkowski, Dzikie Tatry. Poznaj prawdziwe oblicze tatrzańskiej przyrody, Wydawnictwo Bezdroża 2023
- ks. Zbigniew Pytel, Pejzaże Tatrzańskie. Zima, Wydawnictwo AA 2023
Tymczasem Kapituła Nagrody Literackiej Zakopanego na posiedzeniu nadzwyczajnym i zdecydowała o wycofaniu z nominacji do nagrody książki Apoloniusza Rajwy „Mój Everest”.
"Powodem decyzji jest błąd formalny. Kapituła podczas pierwszego posiedzenia nie odnotowała faktu, że zgłoszono drugie wydanie niniejszej książki, gdy tymczasem regulamin Nagrody Literackiej Zakopanego jasno wskazuje w § 1, że: Nagroda Literacka Zakopanego, zwana dalej Nagrodą, przyznawana jest corocznie żyjącym autorom najlepszych książek propagujących Zakopane i Tatry, wydanych w Polsce po raz pierwszy pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego rok ogłoszenia danej edycji Nagrody. Za oczywistą pomyłkę przepraszamy Autora i wszystkich zainteresowanych" - napisano w komunikacie.
A jeszcze dziś o godzinie 14.30 w filii Muzeum Tatrzańskiego w willi Opolanka odbędzie się spotkanie wokół stulecia wydania poematu „Pieśń o Ojczyźnie” Makuszyńskiego, które poprowadzi Kinga Nędza-Sikoniowska.
s/