SPISKA BELA. W kasztelu Strażki na Słowacji podpisana została umowa partnerska na realizację projektu pt. Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr - etap 4 w ramach Programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027.
Umowę podpisali przedstawiciele: Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY (partner wiodący), Miasta Spišská Belá (Główny Partner Transgraniczny), Miasta i Gminy Czarny Dunajec, Gminy Jabłonka, Gminy Łapsze Niżne i Obec Štrba.Szczegóły projektu i zakres inwestycji wyjaśnia Michał Stawarski z Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY:
Historyczno-kulturowo-przyrodniczy Szlak wokół Tatr, to wspólny polsko-słowacki produkt turystyczny, będący efektem zainicjowanej przez Euroregion „Tatry” w 2004 roku wieloletniej współpracy kilkudziesięciu polskich i słowackich samorządów. Docelowo projekt zakłada stworzenie ponad 250-kilometrowej pętli tras rowerowych, narciarskich i biegowych wokół Tatr. Szlak prowadzi przez położone po obu stronach Tatr historyczno-kulturowe krainy Polski i Słowacji: Podhale, Orawę, Liptów, Spisz prezentując dziedzictwo pogranicza oraz niezwykły i wciąż żywy folklor oraz sztukę ludową regionu. Trasa Szlaku wokół Tatr służy jednak przede wszystkim uprawianiu turystyki aktywnej, przyjaznej dla środowiska i promuje zdrowe spędzanie wolnego czasu jako alternatywę dla zmotoryzowanych form zwiedzania i podróżowania.
W latach 2014 - 2021 zrealizowano 3 etapy tej inwestycji współfinansowane ze środków unijnych przeznaczonych na polsko-słowacką współpracę transgraniczną. Dzięki temu już teraz Szlak wokół Tatr liczy ponad 170 km głównie asfaltowych ścieżek rowerowych, a korzystają z niego zarówno rowerzyści, jak i inni użytkownicy: rolkarze, spacerowicze, a zimą narciarze biegowi. Rocznie ok. 600 tys. osób. Wyposażony w miejsca odpoczynku i bezpłatne parkingi park&ride, pełen atrakcji i zabytków, Szlak wokół Tatr jest idealną propozycją na spędzenie wolnego czasu zarówno dla rodzin z dziećmi, seniorów, jak i młodych, aktywnych osób.
17 lipca 2024 r. na kasztelu w Strażkach polscy i słowaccy partnerzy podpisali umowę partnerską na realizację IV etapu tego przedsięwzięcia, który zatwierdzony został do realizacji w czerwcu tego roku w ramach Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
Czwarty etap projektu koncentruje się na dalszym wzmacnianiu Szlaku wokół Tatr jako produktu turystyki transgranicznej.
Dzięki zaplanowanej w projekcie rozbudowie infrastruktury rowerowej powstanie ponad 14 km nowych ścieżek w Polsce i na Słowacji, które prowadzą do unikatowych miejsc na pograniczu i uzupełniają wcześniej wykonane trasy łącząc je w długie nieprzerwane odcinki. Po stronie słowackiej kontynuowana będzie budowa głównej ścieżki rowerowej Szlaku wokół Tatr w tym:
- w Zdziarze w kierunku Monkowej Doliny o dł. 4,37 km,
- budowa nowego odcinka ścieżki rowerowej Štrba – Važec i Štrba – Lučivná o łącznej dł. 3,02 km.
Po stronie polskiej wybudowana zostanie ścieżka rowerowa łącząca Orawę z główną trasą Szlaku wokół Tatr na odcinku Chyżne – Jabłonka o dł. 6,74 km.
- ponad stuletnia stacja kolejowa w Czarnym Dunajcu tuż przy ścieżce rowerowej powstałej w 2015 roku, zostanie odrestaurowana i zaadaptowana na centrum obsługi użytkowników Szlaku,
- wyremontowana zostanie też elewacja Domu Ludowego w Łapszach Niżnych, w którym mieści się interaktywna ekspozycja przyrodnicza pogranicza przygotowana przez Gminę Łapsze Niżne w ramach III etapu przedsięwzięcia.
Użytkownicy szlaku uzyskają też bezpośrednio na trasie szlaku – w Kacwinie specjalne miejsca odpoczynku z małą architekturą – torem rowerowym, altaną. Planowana jest również promocja Szlaku wokół Tatr jako transgranicznego produktu turystycznego (wspólna kampania promocyjna w internecie z udziałem blogerów, wydanie mapy rowerowej, promocja oferty turystyki rowerowej na polsko-słowackim pograniczu w mediach społecznościowych, badanie i analiza ruchu turystycznego na Szlaku wokół Tatr, study press dla blogerów i dziennikarzy).
Łączna wartość projektu wynosi ponad 5 mln euro, z tego dofinansowanie unijne, które uzyskał projekt w ramach Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 to blisko 4 mln euro.
Projekt wdrażany jest w latach 2024-2026 w polsko-słowackim partnerstwie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY z 5 samorządami pogranicza polsko-słowackiego: Miastem Spiska Bela, Miastem i Gminą Czarny Dunajec, Gminą Jabłonka, Gminą Łapsze Niżne, Obec Strba.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
opr. s/