19.07.2024, 10:07 | czytano: 2083

Szlak wokół Tatr: powstanie kilkanaście kilometrów nowych ścieżek na pograniczu

zdj. EUWT Tatry
SPISKA BELA. W kasztelu Strażki na Słowacji podpisana została umowa partnerska na realizację projektu pt. Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr - etap 4 w ramach Programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027.
Umowę podpisali przedstawiciele: Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY (partner wiodący), Miasta Spišská Belá (Główny Partner Transgraniczny), Miasta i Gminy Czarny Dunajec, Gminy Jabłonka, Gminy Łapsze Niżne i Obec Štrba.
Podczas spotkania przedstawiono również zakres inwestycji zaplanowanych na lata 2025-2026 w ramach IV etapu projektu.

Szczegóły projektu i zakres inwestycji wyjaśnia Michał Stawarski z Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY:

Historyczno-kulturowo-przyrodniczy Szlak wokół Tatr, to wspólny polsko-słowacki produkt turystyczny, będący efektem zainicjowanej przez Euroregion „Tatry” w 2004 roku wieloletniej współpracy kilkudziesięciu polskich i słowackich samorządów. Docelowo projekt zakłada stworzenie ponad 250-kilometrowej pętli tras rowerowych, narciarskich i biegowych wokół Tatr. Szlak prowadzi przez położone po obu stronach Tatr historyczno-kulturowe krainy Polski i Słowacji: Podhale, Orawę, Liptów, Spisz prezentując dziedzictwo pogranicza oraz niezwykły i wciąż żywy folklor oraz sztukę ludową regionu. Trasa Szlaku wokół Tatr służy jednak przede wszystkim uprawianiu turystyki aktywnej, przyjaznej dla środowiska i promuje zdrowe spędzanie wolnego czasu jako alternatywę dla zmotoryzowanych form zwiedzania i podróżowania.

W latach 2014 - 2021 zrealizowano 3 etapy tej inwestycji współfinansowane ze środków unijnych przeznaczonych na polsko-słowacką współpracę transgraniczną. Dzięki temu już teraz Szlak wokół Tatr liczy ponad 170 km głównie asfaltowych ścieżek rowerowych, a korzystają z niego zarówno rowerzyści, jak i inni użytkownicy: rolkarze, spacerowicze, a zimą narciarze biegowi. Rocznie ok. 600 tys. osób. Wyposażony w miejsca odpoczynku i bezpłatne parkingi park&ride, pełen atrakcji i zabytków, Szlak wokół Tatr jest idealną propozycją na spędzenie wolnego czasu zarówno dla rodzin z dziećmi, seniorów, jak i młodych, aktywnych osób.

17 lipca 2024 r. na kasztelu w Strażkach polscy i słowaccy partnerzy podpisali umowę partnerską na realizację IV etapu tego przedsięwzięcia, który zatwierdzony został do realizacji w czerwcu tego roku w ramach Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.

Czwarty etap projektu koncentruje się na dalszym wzmacnianiu Szlaku wokół Tatr jako produktu turystyki transgranicznej.

Dzięki zaplanowanej w projekcie rozbudowie infrastruktury rowerowej powstanie ponad 14 km nowych ścieżek w Polsce i na Słowacji, które prowadzą do unikatowych miejsc na pograniczu i uzupełniają wcześniej wykonane trasy łącząc je w długie nieprzerwane odcinki. Po stronie słowackiej kontynuowana będzie budowa głównej ścieżki rowerowej Szlaku wokół Tatr w tym:
- w Zdziarze w kierunku Monkowej Doliny o dł. 4,37 km,
- budowa nowego odcinka ścieżki rowerowej Štrba – Važec i Štrba – Lučivná o łącznej dł. 3,02 km.

Po stronie polskiej wybudowana zostanie ścieżka rowerowa łącząca Orawę z główną trasą Szlaku wokół Tatr na odcinku Chyżne – Jabłonka o dł. 6,74 km.
Powstanie też kolejna infrastruktura dla rowerzystów. Zabytkowe obiekty dzięki renowacji zostaną zachowane, a część z nich zyska nowe funkcje:
- ponad stuletnia stacja kolejowa w Czarnym Dunajcu tuż przy ścieżce rowerowej powstałej w 2015 roku, zostanie odrestaurowana i zaadaptowana na centrum obsługi użytkowników Szlaku,
- wyremontowana zostanie też elewacja Domu Ludowego w Łapszach Niżnych, w którym mieści się interaktywna ekspozycja przyrodnicza pogranicza przygotowana przez Gminę Łapsze Niżne w ramach III etapu przedsięwzięcia.

Użytkownicy szlaku uzyskają też bezpośrednio na trasie szlaku – w Kacwinie specjalne miejsca odpoczynku z małą architekturą – torem rowerowym, altaną. Planowana jest również promocja Szlaku wokół Tatr jako transgranicznego produktu turystycznego (wspólna kampania promocyjna w internecie z udziałem blogerów, wydanie mapy rowerowej, promocja oferty turystyki rowerowej na polsko-słowackim pograniczu w mediach społecznościowych, badanie i analiza ruchu turystycznego na Szlaku wokół Tatr, study press dla blogerów i dziennikarzy).

Łączna wartość projektu wynosi ponad 5 mln euro, z tego dofinansowanie unijne, które uzyskał projekt w ramach Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 to blisko 4 mln euro.

Projekt wdrażany jest w latach 2024-2026 w polsko-słowackim partnerstwie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY z 5 samorządami pogranicza polsko-słowackiego: Miastem Spiska Bela, Miastem i Gminą Czarny Dunajec, Gminą Jabłonka, Gminą Łapsze Niżne, Obec Strba.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.

opr. s/
Może Cię zainteresować
komentarze
turysta !20.07.2024, 14:28
W minionej kadencji wójt Łapszański też podpisał cyrograf na budowę kolejki linowej w Pieninach o której to niestety słuch zaginął! Teraz chce budować nowe miejsca odpoczynku w Kacwinie kolejny żart tego udanego urzędu - urzędów ? Dobrze że udało mu się jednak spłodzić takie inwestycje jak /czytaj wioskę wikliny przemysłowej/ w Niedzicy! RM... jasne poprzednik budował remontował ale był samorządowcem teraz w gminie zostało no cóż nie będę pisał ale wiadomo co !!!!
R.M.19.07.2024, 21:16
@Ech ! Nie brakowało "piniendzy" jak rządził Pan Wójt Paweł Dziuban. Niestety nie brakowało !
Ech!19.07.2024, 19:09
Co gmina Łapsze podpisuje skoro na sesjach skarbnik jasno stawia sprawę że pieniędzy po prostu nie ma! Jasno stawia też sprawę gmina świeci gołym tyłkiem! To w końcu gdzie leży prawda? Wiele osób pokłada nadzieje że coś jednak się zmieni ja tych nadziei niestety nie mam! Oby tylko nowi radni się nie .... bo wszystko będzie po staremu.
Ruska łonuca19.07.2024, 17:24
Coś istotnego przy likwidacji transportu prywatnego tylko sieć powinna być gestsza by do roboty zwłaszcza zimą.....
Turysta rowerowy19.07.2024, 12:00
Dobrze, że to wszystko powstanie, choć dla mnie to kosmetyka. Podstawowe pytanie, jakie się narzuca, to - kiedy wreszcie dokończona zostanie po stronie słowackiej cyklotrasa wokół Tatr, tak, by rowerzysta nie musiał korzystać z odcinków prowadzonych drogami publicznymi? Czy ktoś może wyjaśnić, dlaczego nie zostało to jeszcze zrealizowane?
Filipowicz i zakopiańskie władze śpią19.07.2024, 11:32
Tylko przyklasnąć takim inicjatywom . Dziwne tylko ,że miasto Zakopane i jego wypyskowane władze samorządowe siedzą jak mysz pod miotłą , nie angażując się w takie inicjatywy. zakopane jest cholernie ubogie , wręcz biedne i tego typu ścieżki. Filipowicz ,jak widać przesypia takie inicjatywy , a woli wydawać pieniądze podatników na beznadziejne koncerty i przy okazji niejako niszczyć infrastrukturę miasta - wystarczy pooglądać Równię krupową po ostatnim beznadziejnym koncercie , jak wygląda i kto i za jakie pieniądze odtworzy ten teren po tych eskapadach . Panie Filipowicz jest pan nieudacznikiem totalnymi długo pan nie porządzisz tym miastem
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl