25.07.2024, 11:01 | czytano: 1778

Beton na osiedlu zamiast asfaltu. Miasto Szczawnica: "Niestety, odziedziczyliśmy umowę na te roboty"

Fot. UMiG Szczawnica/ Facebook
Trwa remont dróg na os. Połoniny w Szczawnicy. Obecne władze miasta nie ukrywają jednak, że rozwiązanie polegające na użyciu betonu, jako nawierzchni dróg, zamiast asfaltu, nie jest najlepsze. - Niestety, "odziedziczyliśmy" umowę na te roboty, która została podpisana na początku kwietnia, i teraz nie można jej zmienić - informuje samorząd.
Umowa na remont dróg na osiedlu została podpisana w kwietniu, jeszcze za poprzedniego burmistrza. Roboty już się rozpoczęły. - . Niestety inwestycja ta nie należy do kategorii tych, które idą łatwo i przyjemnie, lecz do tych, z którymi trzeba się od początku "brać za bary" - informuje magistrat w komunikacie.
- Tuż po przekazaniu placu budowy zaczęli zgłaszać się do nas mieszkańcy z pytaniami, jak długo potrwają utrudnienia w ruchu. I zmuszeni byliśmy tłumaczyć, że beton pełną wytrzymałość osiąga po ... 28 dniach! Nawierzchnie betonowe sprawdzają się bowiem, ale w szczególnych przypadkach - wtedy, gdy realizowane odcinki nie są zbytnio obciążone ruchem i beton może spokojnie "dojrzewać" - wyjaśniają urzędnicy.

Jak dodają, dodatkowo, przy ruchu samochodów, beton jest głośniejszy niż asfalt, a niestarannie wykonany jest bardziej podatny na wżery solne, które po zimie szczególnie niszczą dylatacje (nacięcia na betonie, dzięki którym nawierzchnia nie pęka). No i na samym końcu: naprawy nawierzchni betonowej lub usuwanie awarii na sieciach podziemnych są bardziej uciążliwe, niż w przypadku asfaltu lub kostki.

- Niestety, "odziedziczyliśmy" umowę na te roboty, która została podpisana na początku kwietnia, i teraz nie można jej zmienić. Mimo to spróbujemy przynajmniej wykonać z kostki odcinek dojazdowy (koło budynku siedziby PTTK), który ze względu na swoją lokalizację znacznie utrudniłby dojazd do Os. Połoniny - czytamy w komunikacie.

- Dodatkowo planujemy wykonywać roboty najpierw w jednym odcinku (górnym), a potem dolnym, tak by beton mógł uzyskać swoją wytrzymałość. To jednak znacznie wydłuża czas utrudnień. Musimy też znaleźć pieniądze na wzmocnienie części nawierzchni siatkami stalowymi, co zwiększy wytrzymałość betonu, szczególnie wobec ciężkiego sprzętu, który jeździ na pobliskie budowy - dodają.
A jakby tego było mało - upały, gdy temperatura przekracza 25 stopni C nie sprzyjają układaniu betonu, który może wymagać dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

- Tak więc, prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość. Robimy wszystko, aby ta inwestycja była mimo opisanych problemów wykonana jak najlepiej! - kończą.

oprac. r/ UMiG Szczawnica
Może Cię zainteresować
komentarze
Połoninianinka25.07.2024, 18:13
Absurdalny pomysł z tym betonem. Drogi z betonu to se można robić Pod Sadami gdzie są dwa domy na krzyż, a nie tam gdzie jeździ kilkaset samochodów. Albo pod Sączem.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl