NOWY TARG. Wyjazdowe Posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. zrównoważonego rozwoju turystyki na terenach górskich poświęcone było strategicznym rozwiązaniom dla gospodarki wodno-ściekowej na Podhalu, Spiszu i Orawie. Przewodniczącą tego zespołu jest Weronika Smarduch.
Jej biuro poselskie przesłało nam notatkę podsumowującą to posiedzenie. "Spotkanie zgromadziło licznych przedstawicieli samorządów lokalnych oraz kluczowych instytucji zajmujących się ochroną środowiska i gospodarką wodno-ściekową, w tym przedstawicieli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚ). Celem spotkania było omówienie kluczowych wyzwań związanych z rozwojem infrastruktury wodno-ściekowej na terenach górskich Podhala, Spiszu i Orawy, a także wypracowanie strategicznych rozwiązań dla poprawy jakości wód i ochrony środowiska naturalnego w tych regionach.
Strategia rozwoju gospodarki wodno-ściekowej w obszarze funkcjonalnym Podhala, Spiszu i Orawy
W trakcie dyskusji omówiono aktualny stan infrastruktury wodno-ściekowej w regionie oraz plany inwestycyjne mające na celu zrównoważony rozwój turystyki przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej ochrony środowiska oraz dostępności kanalizacji na terenie Podhala. Wielokrotnie podkreślano przez uczestników spotkania, konieczność strategicznego podejścia do oczyszczania ścieków ze względu na dużą ilość turystów w sezonie wysokim oraz brak rejestracji obiektów noclegowych co przekłada się na brak możliwości przewidzenia jaka ilość ścieków jest konieczna do przetworzenia w szczycie sezonu. Prawidłowe prognozowanie zapotrzebowania, skuteczna gospodarka ściekowa przełoży się bezpośrednio na podniesienie jakości górskich rzek oraz jeziora Czorsztyńskiego. Nie odbędzie się to jednak bez zrozumienia specyfiki realizowania takich inwestycji na terenach górskich na poziomie krajowym. Ochrona środowiska bardzo często wymaga zachowania odpowiednich standardów, jednak nikt nie sprawdza co jest powodem zaniedbań w danym obszarze.
Bardzo często są to bariery wynikające z braku planowania długoterminowego, zapewnienia odpowiedniego finansowania czy współpracy wszystkich zainteresowanych stron.
Wyzwania związane z rozwojem sieci kanalizacyjnej na terenach górskich
Spotkanie było bardzo owocne pojawiło się wiele propozycji działań, które mają na celu zwiększenie efektywności gospodarki wodno-ściekowej oraz ochronę zasobów wodnych na terenach górskich.
Stanowisko zakłada intensyfikację działań inwestycyjnych oraz współpracę międzysektorową, w tym z lokalnymi społecznościami, samorządami oraz organizacjami ekologicznymi.
Zespół Parlamentarny ds. Zrównoważonego Rozwoju Turystyki na Terenach Górskich został powołany w celu wspierania działań na rzecz rozwoju turystyki w zgodzie z zasadami ochrony środowiska. Głównym celem zespołu jest tworzenie i wspieranie inicjatyw, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju regionów górskich Polski."
opr. s/