08.09.2024, 11:33 | czytano: 3276

Narodowe Czytanie w Waksmundzie. Honorowym gościem aktor Piotr Cyrwus (zdjęcia)

Piotr Cyrwus. Fot. Izabela Pudzisz
W sobotę wieczorem w całej Polsce odbył się finał Narodowego Czytania. Jedno z takich spotkań miało miejsce w remizie OSP w Waksmundzie. Tam, dramat Słowackiego – "Kordian", czytali: Piotr Cyrwus, Maja Barełkowska-Cyrwus oraz Anna Maria Stachoń. Aktor pochodzący z Waksmundu, tego wieczoru odebrał też tytuł Zasłużony dla Gminy Nowy Targ.
Wydarzenie otwarto przemówieniem dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie, Iwony Faltyn, która dziękowała zgromadzonym za przybycie. Lekturę dzieła poprzedziło wręczenie Piotrowi Cyrwusowi tytułu ‘’Zasłużony dla Gminy Nowy Targ” przez Wiesława Parzygnata, wójta gminy Nowy Targ.
- Jestem coraz bardziej sentymentalny. Nie mogłem się powstrzymać, nie chciałem też publicznie płakać. Do tej pory, gdy oglądam reportaż czy filmy związane z Podhalem, z górami, zawsze moje serce wyskakuje. To jest moje, tego mi nikt nie zabierze. Pielęgnuję to, chociaż przez uprawiany zawód musiałem odejść od góralszczyzny. Teraz przez ks. prof. Tischnera znowu wróciłem do tego, przez ‘’Filozofię po góralsku”, filmy w Netflixie i serial, w którym gram po góralsku. Wracam do mojego języka, lubię sobie czasem coś napisać po góralsku, wtedy mi się myśl lepiej wiąże. To jest niesamowite przeżycie. Dzięki moim rodzicom, dzięki moim dziadkom, dzięki Waksmundowi, dzięki ludziom, którzy tu przyszli, jestem sobą. Z tego jestem zbudowany – nie ukrywa Piotr Cyrwus.

Po krótkiej prezentacji multimedialnej o Narodowym Czytaniu, ‘’Kordianie” i Juliuszu Słowackim, przyszedł czas na rozpoczęcie lektury. Poza aktorami, odczytali ją także przedstawiciele lokalnych samorządów. W przerwach, pomiędzy aktami śpiewała artystka – Sylwia Basta Silvana.

Po przedstawieniu fragmentów lektury przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia z Piotrem Cyrwusem. Po nich, zgromadzeni zajadali się poczęstunkiem.

‘’Dzieci lubią cukierki, ale od czasu do czasu muszą zjeść kaszkę i coś treściwego”

Ideą Narodowego Czytania jest przede wszystkim promowanie czytelnictwa i utworów stworzonych przez czołowych polskich pisarzy, i dramatopisarzy. Pomysł na odczytanie ‘’Kordiana’’ w Waksmundzie był propozycją ze strony m.in. dyrektor Iwony Faltyn.

- Myślę, że przez takie wydarzenia promujemy czytelników, czytelnictwo i biblioteki. Jest to akcja upowszechniania czytelnictwa i jest skierowana właściwie do wszystkich. Były dzisiaj dzieci, była młodzież i dorośli, wszyscy - tłumaczy dyrektor.
- Mamy w Waksmundzie główną bibliotekę i tak sobie wymyśliłyśmy kiedyś, że co roku będziemy organizować to wydarzenie, albo tu, albo w filiach. W zeszłym roku takie wydarzenie organizowałyśmy w filii w Rogoźniku, a w tym roku postanowiłyśmy, że będzie to Waksmund. W przyszłym roku zobaczymy, które miejsce wybierzemy – dodaje Iwona Faltyn.

Wagę wydarzenia podkreślił także Piotr Cyrwus, kładąc nacisk na potrzebę czytania nawet wymagających utworów. - Od początku biorę udział w Narodowym Czytaniu. Myślę, że to jest bardzo ważna inicjatywa. W tym roku poprzeczka była bardzo wysoko ustawiona dla czytających. Ja zawsze uważam, że dzieci lubią cukierki, ale od czasu do czasu muszą zjeść kaszkę i coś treściwego. Myślę, że człowiek też potrzebuje tej wysokiej literatury. Jeżeli jej nie będziemy czytać, jeżeli będziemy mówić jak Gombrowicz, że ‘’Słowacki wielkim poetą był”, to nic z tego nie będzie. Ci ludzie, którzy tu są z Waksmundu i okolic, słuchali w niesamowitym skupieniu. Sam słuchałem jak czytają, świetnie im to szło, chociaż tekst jest trudny i pisany wierszem. To co nas wzbogaca, to nas wzmacnia. Myślę, że czasy nie są paralelne do czasów caratu, bo nam bardziej potrzeba jedności i właśnie chciałem to zaakcentować mówiąc ‘’Polacy”. Nie było to po to, żeby nas obudzić, tylko żebyśmy się pokochali. My, Polacy jesteśmy tu u siebie i pokochajmy się – przekonuje aktor pochodzący z Waksmundu.

W poprzednich edycjach czytano ‘’Wesele”, ‘’Pana Tadeusza” czy ‘’Nad Niemnem”. Póki co nie wiadomo, jakie dzieło zostanie odczytane w kolejnej, 14. edycji Narodowego Czytania.

- Wszystko zależy od tego, jaka będzie rocznica. Zazwyczaj pan prezydent wybiera książki ze względu na rocznice. Trudno mi powiedzieć, co może być na przyszły rok. Była ‘’Balladyna”, był ‘’Kordian”, było ‘’Wesele”, więc ciężko mi powiedzieć. Chyba będzie niespodzianka – podsumowuje Iwona Faltyn, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie.

Izabela Pudzisz
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
rab09.09.2024, 17:50
Dzięki dla światłych ludzi,bo nasze dzieci nie będą matołami i nie będą mieszać w smartfonach.Niestety,szkoła ich uczy lenistwa i wyręcza z rzeczy ,które im są potrzebne na przyszłość.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl