13.09.2024, 09:02 | czytano: 3461

Przygotowania na intensywne opady

zdj. ilustracyjne/ Podhale24
IMGW wydał dla Małopolski ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego, czyli najwyższego stopnia o intensywnych opadach deszczu. Największa intensywność zjawisk wystąpi w sobotę i niedzielę 14-15 września. Punktowo będą mieć miejsce znaczne wzrosty powyżej stanów alarmowych.
- Służby są w gotowości. Jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy występować o zaangażowanie Wojska. Mam tu na myśli zarówno zaangażowanie sił, jak i określonego sprzętu. Jesteśmy w kontakcie z samorządami. To będzie dla nas wszystkich wymagający czas. Apeluję do mieszkańców o ostrożność. Przede wszystkim nie wolno zbliżać się do wezbranych rzek. Słuchajmy poleceń służb i komunikatów o zagrożeniu, ale zarazem nie wywołujmy nadmiernej paniki - mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Wczoraj wieczorem odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem przedstawicieli zarówno służb, Wojska, instytucji i samorządów.
Przez kolejne trzy doby będą pracowały non stop wojewódzkie magazyny przeciwpowodziowe dysponujące sprzętem takim jak pompy czy worki na piasek. Wzmocniona jest obsada Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie.

W gotowości są małopolscy „terytorialsi”, którzy będą pomagać mieszkańcom, jeśli zajdzie taka potrzeba. W przypadku decyzji o zadysponowaniu do działań żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą oni podzieleni na tzw. moduły zadaniowe.

Prognozowana suma opadów:
od godz. 7.00 13.09. do godz. 7.00 14.09. wyniesie od 70 mm do 90 mm,
od godz. 7.00 14.09. do godz. 7.00 15.09. wyniesie od 90 mm do 120 mm, lokalnie do 140 mm,
od godz. 7.00 15.09. do godz. 7.00 16.09. suma opadów wyniesie od 20 mm do 40 mm.

Konsekwencją takich opadów mogą być wezbrania rzek z przekroczeniem stanów alarmowych. Wobec prognozowanej sumy opadów prawdopodobne są wystąpienia rzek z koryt, a tym samym podtopienia.

Wszystkie zbiorniki retencyjne w regionie posiadają pojemności powodziowe znacznie większe niż wymagane w instrukcjach gospodarowania wodą i stanowią istotny element systemu ochrony przeciwpowodziowej.

UMWM, opr. s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl