17.09.2024, 08:43 | czytano: 6991

Podhalanka znów bez akredytacji. Czy nowotarska uczelnia będzie mogła kształcić lekarzy?

Rektor prosi o pomoc burmistrza i radnych. Wczoraj pismo do nowotarskiego burmistrza skierowała Blanka Godlewska-Dzioboń, rektor Akademii Nauk Stosowanych. Prosi w nim o wsparcie działań na rzecz dalszego funkcjonowania kierunku lekarskiego. Arch. Podhale24
Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu nie otrzymała od Państwowej Komisji Akredytacyjnej zgody na funkcjonowanie kierunku lekarskiego w Nowym Targu. Rektor uczelni Blanka Godlewska-Dzioboń zwróciła się do władz miasta o wsparcie w tej sprawie.
Przypomnijmy, że przed rokiem Państwowa Komisja Akredytacyjna także odmówiła udzielenia zgody na funkcjonowanie kierunku lekarskiego w Nowym Targu. Jednak wówczas zadziałał sprzyjający uczelni ówczesny minister edukacji Przemysław Czarnek. Wydał on zgodę na funkcjonowanie aż jedenastu tego typu kierunków w Polsce, którym PKA wydała negatywną decyzję. W tym była zgoda także dla nowotarskiej ANS. Ministerstwo uzasadniało wówczas, że decyzja komisji nie jest wiążąca.
Jednak władza się zmieniła. W tym roku władze nowotarskiej uczelni z niepokojem oczekiwały na decyzję. Jak się okazuje - także i w tym roku PKA wydała negatywną opinię dla Podhalanki. Czy nowy minister nauki Dariusz Wieczorek okaże się równie przychylny, jak jego poprzednik z PiS?

Rada poprze

- PKA która dokonywała weryfikacji wydała decyzję negatywną. Mogę wprost powiedzieć, że mamy małe zielone światło od ministra Dariusza Wieczorka, nie ukrywam, że pani rektor prosi by rada miasta i burmistrz podjęła apel. Chciałbym, by było to procedowane na najbliższej sesji - zwrócił się do nowotarskich radnych podczas posiedzenia komisji skarg i petycji Dariusz Jabcoń, radny, a także kanclerz ANS.



“Rada Miasta popiera działania podejmowane przez Akademię Nauk Stosowanych w Nowym Targu służące kontynuacji naboru na kolejne lata studiów, kształcenia dotychczasowych roczników studentów, podnoszeniu poziomu na kierunku lekarskim w ramach Instytutu lekarskiego utworzonego 11 sierpnia 2023 na mocy zarządzenia rektora” - czytamy w propozycji odezwy do ministerstwa przygotowanej przez władze uczelni.

W petycji jest też mowa, że kierunek jest kluczowym i naturalnym etapem rozwoju uczelni i miasta. Dzięki niemu region uzyska bardziej wykształcone kadry medyczne. Są one potrzebne szczególnie w kontekście chorób układu oddechowego. Jako kolejny argument autorzy pisma przytaczają fakt, że Nowy Targ i okolice były przed laty centrum leczenia gruźlicy, rozwinęły specjalizację ortopedyczno - rehabilitacyjną, a uzdrowisko Rabka-Zdrój specjalizuje się w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych.
Misja dra Bednarskiego

Pozostawienie kierunku medycznego ma także wzmocnić ekonomicznie Podhale. Stąd radni mają zaapelować o docenienie starań poświęconych utworzeniu kierunku lekarskiego oraz utrzymania uczelni i partnerstwa z okolicznymi placówkami leczniczymi. W piśmie jest też mowa o terenie starego szpitala, który odpowiednio wykorzystany, umożliwi realizację misji Jana Bednarskiego, znamienitego obywatela Nowego Targu, który stworzył przed ponad stu laty tę lecznicę. - Zależy nam na tym, tym bardziej, że uczelnia nie tylko poczyniła inwestycje w tym zakresie, ale mamy także wyspecjalizowanych fachowców, jeśli chodzi o szkolnictwo w tym kierunku - apeluje Dariusz Jabcoń.

Będzie głosowanie

Radni komisji skarg i petycji jednogłośnie poparli pomysł, by uchwałę w tej sprawie przegłosować podczas najbliższej, poniedziałkowej sesji.

Józef Figura
Może Cię zainteresować
komentarze
nowotarżanka20.09.2024, 00:14
Dajcie w końcu spokój z tą medycyną w Nowym Targu! Strach się bać! Jeżeli przyszli lekarze mieliby się kształcić w takich ośrodkach jak Nowy Targ, to należałoby wprowadzić przepis nakazujący lekarzowi wywiesić dyplom uczelni, którą ukończył albo kazać mu odpowiedzieć na pytanie pacjenta gdzie się kształcił. Ja nie chcę się leczyć u takich lekarzy co to nie mieli dobrej praktyki, nie mieli się gdzie uczyć od doświadczonych lekarzy ale naumieli się i zdali egzamin państwowy. Jeżeli ktoś (np. z komentujących) chce to ok, ale niech potem nie domaga się odszkodowania za błędy lekarskie - m. in. z moich podatków. Tak pewnie jest w wielu zawodach, że doświadczenie zdobywa się dopiero w praktyce, ale nie życzę sobie eksperymentów na życiu mojej rodziny i moim. Kiedyś rozmawiałam z nowotarżaninem, który mnie przekonywał, że dla niego i jego znajomych z Podhala medycyna na Kokoszkowie to jedyna szansa na to, że zostanie lekarzem. Tłumaczył mi, że nie bardzo może sobie pozwolić na sfinansowanie kosztów studiowania z Krakowie itp. Koszty życia w Krakowie czy w innym ośrodku akademickim typu Katowice, Warszawa są olbrzymie i rozumiem, że nie każdy może sobie pozwolić, ale generalnie - przy ludzkim życiu/zdrowiu - to nie może być decydujący argument!
Jankes19.09.2024, 15:24
Pan Kwestor wg NIK nie ma uprawnień a wciąż tę funkcję pełni?
Piękne zdjęcie !19.09.2024, 13:50
Buauhahaha! To jest autentyk, czy fotomontaż?
szymon19.09.2024, 13:32
To zdjęcie jest kwintesencją tej uczelni - każdy z nich zastanawia się co ja tutaj robię :D
Pacjent Optymista18.09.2024, 22:18
Każdy lekarz zdaje TEN SAM EGZAMIN PANSTWOWY zatem co za różnica?
Golokolo18.09.2024, 21:38
Do P.
Egzamin państwowy tzw LEK to zda hydraulik a na pewno księgowy który poświęci wakacje żeby się nauczyć tych odpowiedzi na pamieć. To jest przecież ogólnodostępny, bezrefleksyjny test z dziesięciu dziedzin medycyny.
Felczer18.09.2024, 21:08
Dajcie spokój, medycyna w Nowym Targu, zapraszam na otwarcie roku akademickiego bądź zamknięcie...z czym do ludzi...kochani baza,pracownicy naukowi,laboratoria, szpital, ośrodki naukowi ile lat muszą na to pracować...ktoś wymyślił...róbcie co robicie i tego pilnujcie.
MZ18.09.2024, 20:54
KowaniecRules ?W Polsce dzienna dawka przepisywanych antybiotyków na 1000 osób wyniosła 18,8 a wskaźnik dla Austrii wyniósł 7,2, dla Holandii 7,6, a dla Niemiec 8,1.?
Wskaźnik ten jest uzależniony od tego gdzie i kto uczy przyszłych lekarzy. Kadra z Krakowa tych na Podhalu będzie uczyć ze zamiast antybiotyku mają przepisać czosnek i okład z owczej wełny ? zaraz spadnie w Polsce wskaźnik przepisywanych antybiotyków. Brawo. Myślę, że limit studentów na UJ i innych Uniwersytetach powinien być max. 45 osób a na Podhalance min. 200 to wskaźniki przepisywania antybiotyków będzie za kilka lat najniższy na Świecie.
P18.09.2024, 20:41
Do: Kowaniec Rules: ?Na 45 miejsc aplikowało prawie 500 osób.?
A ile z tych 500 osób miało powyżej 160 pkt? Złożyli do Nowego Targu bo na innych uczelniach byli bez szans. Zobaczymy ile z tych 45 osób zda egzamin państwowy, ale na to musimy poczekać.
Zocha z Krakowa18.09.2024, 19:56
Pomijając argumenty merytoryczne typu: brak zaplecza dydaktyczno-naukowego, brak odpowiednich kadr, brak szpitala klinicznego czy prosektorium to trzeba przyznać, że cała sytuacja to jakiś chichot losu. Pani uważająca się za rektora wyższej szkoły zawodowej pisze dramatyczny apel do lokalnych władz samorządowych zapomniając, że jeszcze nie tak dawno wyrzuciła z tej szkółki w trybie dyscyplinarnym obecnego wiceburmistrza Trochimiuka. Myślę, że Pan wiceburmistrz ma dzisiaj niezły ubaw...
Przypomina to trochę sytuację pewnych dziewczyn z Dubaju, które nie wiedziały... ale pachnące ropą dolary jakoś im tę niewiedzę wynagrodziły....
KowaniecRules18.09.2024, 19:50
do theNeutral
również syntetycznie Ci odpowiem, zatem:
Ad 1. "Samorząd zawodowy i organy centralne są zobligowane do utrzymania określonego poziomu fachowości i kompetencji" - no więc tak o tą fachowość dbają że Polska jest w ogonie Europy w liczbie lekarzy na 1000 mieszkańców ale skoro już o statystykach, fachowości i kompetencjach o które ten samorząd jest tak zatroskany. To wg OECD:
- Zadowoleni z dostępności wysokiej jakości opieki zdrowotnej jest tylko 51% Polek i Polaków przy średniej 66,8%, za nami są tylko Chile, Kolumbia, Grecja, Węgry.
-Śmiertelność możliwa do uniknięcia (344 zgony na 100 tys., średnia OECD to 237 zgonów).
- W Polsce dzienna dawka przepisywanych antybiotyków na 1000 osób wyniosła 18,8 a wskaźnik dla Austrii wyniósł 7,2, dla Holandii 7,6, a dla Niemiec 8,1.
- hospitalizacje możliwe do uniknięcia - mamy ich aż 663 na 100 tys. osób (średnia to 463 hospitalizacje).
- Znacząco odstajemy też pod względem mammografii: według danych za 2021 r. wykonało ją u 33,2% Polek w wieku 50-69 lat, przy średniej wynoszącej 55,1%.
Ad 2. To był mój żart obserwując ich lobbujące działania ale faktycznie nie przytoczę konkretnej wypowiedzi więc 1:0.
Ad 3. Widzisz próg punktowy, a średnia liczba punktów uzyskana przez studenta to są różne wartości. Może być niski próg ale przy dużej ilości chętnych i wysokich wynikach matur średnia znacząco przekracza próg minimalny.
Ad 4. Tu masz rację ale tych wykładowców oceniała PKA przy wniosku o otwarcie studiów i z tego co wiem nie było zastrzeżeń co do kompetencji. Nie ma wymogów aby lekarz wykładowca musiał mieć ukończony kurs pedagogiczny więc i na ANS i na UJ kryteria są takie same. A że na Podhalu nie ma dydaktyków lekarzy to już Twoja ekspercka wiedza, ja uważam że są ale nie jestem specjalistą od dydaktyki więc muszę Ci przyznać rację.
Ad 5. Skoro nauka medycyny nie polega na jeżdżeniu to postuluję wprowadzenie przepisów dotyczących maksymalnej odległości od miejsca zamieszkania i szpitala dla stażystów i rezydentów. Uważam że maksymalnie 10km żeby spacerując mógł czytać podręcznik.
Ad 6. No a że poziom nauczania na polskich uczelniach medycznych jest bardzo wysoki tylko rankingi i kapituła są źle dobierane - to nie wymaga komentarza. Słyszałem, że wielu Norwegów, Szwajcarów, Japończków i Niemców umawia terminy w małopolskich szpitalach nie zważając na te rankingi :)
pływaczka18.09.2024, 19:43
A moja córka nie chce iść na ANS woli studiować w Krakowie a miałaby blisko i mniej by mnie to kosztowało.
A dlaczego nie chce? Bo to podobno obciach.
Gulasz Juliusz Zeżarł18.09.2024, 19:02
@z nowego targu
Autorami tych bredni są nie te dziesięć czy dwanaście osób piszących komentarze- tylko niżej wymienieni- którzy negatywnie zaopiniowali nauczanie medycyny w ANS NT.

Państwowa Komisja Akredytacyjna -zespół nauk medycznych i nauk o zdrowiu -sklad:

Przewodniczący ? prof. dr hab. Wojciech Mielicki

dr hab. Mariola Głowacka
dr Beata Haor
prof. dr hab. Zbigniew Izdebski
prof. dr hab. Aleksandra Kawczyk-Krupka
dr hab. Adam Kosiński
dr hab. Anna Mania
dr Michał Łobacz
prof. dr hab. Ryszard Maciejewski
prof. dr hab. Anna Marchewka
prof. dr hab. Agnieszka Piwowar
dr Edyta Sienkiewicz-Dianzenzay
prof. dr hab. Kamil Torres
prof. dr hab. Tomasz Urasiński

My co najwyżej te brednie parafrazujemy:)
Ale oni się nie znają pew ie tak dobrze jak ty.
Obserwator18.09.2024, 17:16
Kierunek Lekarski
W 2023 próg wynosił 136 pkt. w ANS w Nowym Targu
W 2023 próg wynosił 160 pkt. w ANS w Nowym Sączu
W 2023 próg wynosił 168 pkt. w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach
W 2023 próg wynosił 171 pkt. w Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
W 2023 próg wynosił 185 pkt. w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

Widać różnicę czy dalej wypisywać??
Z nowego targu18.09.2024, 15:12
Czytając, te wszystkie brednie wypisywane przez 10 czy 12 osób, mędrców znawców szkolnictwa i medycyny widać jak w soczewce, że są to ludzie pogubieni, ale to nie znaczy, że w przyszłości nie będą mogli być wyleczeni przez przyszłych lekarzy którzy kształcą się na ANS w Nowym Targu.
Potrzeba czasu, na chwilę obecną niech wezmą coś na rozluźnienie i przeczyszczenie, ulży.
cienki bolek18.09.2024, 13:38
Nick Gulasz Juliusz Zeżarł
Pełna zgoda.
Od siebie bym jeszcze dodał. Źle wykształcony nauczyciel najwyżej źle nauczy dzieci, źle wykształcony urzędnik zrobi bałagan w urzędzie
Źle wykształcony lekarz to zdrowie i życie ludzi.
Można w każdym Powiecie otworzyć Wydział Lekarski. I cieszyć się jak nam lekarzy przybyło. Ale jak wykształceni to nie ma znaczenia.
Gulasz Juliusz Zeżarł18.09.2024, 10:46
@kowaniec rules

Ty jesteś przekonany, że jeżeli świetny pilot opowie bardzo zdolnemu młodemu człowiekowi jak pilotować Dreamlinera, to młody po wysłuchaniu tych opowieści wsiądzie i poleci w przestworza z 300 pasażerami na pokładzie.
A właśnie takie studiowanie medycyny proponuje młodym ludziom Podhalanka - "opowiemy wam jak leczyć, bo zaplecza do nauczania nie mamy, ale po co one tak zdolnym młodym ludziom.

To nie żaden spisek lekarzy, tylko opinia Państwowej Komisji Akredytacyjnej, która co warto podkreślić, zaopiniowała pozytywnie kilka innych uczelni, które chciały rozpocząć nauczania medycyna A PODHALANCE PODAŁA CZARNĄ POLEWKĘ DWUKROTNIE.

A jak wrócisz z pracy to napisz nam, gdzie we wspomnianych przez ciebie rankingach jest Podhalanka, bo moja wyszukiwarka odmawia poszukiwań na ostatniej stronie internetu;)
tubylec18.09.2024, 10:43
progi punktowe na kierunek lekarski są wysokie i nie ma możliwości żeby na takie studia dostała się osoba przypadkowa i niekompetentna - jeśli tak uważacie to szkalujecie niejednokrotnie własne dzieci. Uczelnie lokalne dają szanse na naukę tym których nie stać na wyjazd na studia. Każdy student medycyny bez względu na ukończona uczelnię musi zdać egzamin państwowy.
I ostatnie czy wchodząc do gabinetu lekarza pytasz go jaka uczelnie ukończył?
theNaturat18.09.2024, 09:02
Odpowiedz
@Kowaniec Rules
Zazwyczaj nie dyskutuję z ludźmi, którzy opowiadają bzdury i kłamią, ale Twój post jest dodatkowo szkodliwy społecznie.
1. Lekarze i ich usługi to specyficzny "wolny zawód", który tylko częściowo powinien i jest objęty zasadami wolnego rynku. Samorząd zawodowy i organy centralne są zobligowane do utrzymania określonego poziomu fachowości i kompetencji. Przeciętny pacjent nie jest w stanie zweryfikować profesjonalizmu lekarza więc ślepe "zwiększanie konkurencji" bez troski o poziom tej konkurencji będzie miało tragiczne skutki. Przykład: proszę podpytać znajomych z UK jak tam wygląda opieka lekarza POZ.
2. Twoja wisząca w próżni parafraza rzekomego stanowiska NIL jest kłamliwa i pusta w treści. Proszę wskazać wypowiedź do której się odnosi i uzasadnić wypowiedź. NIL i NRL w swoich komunikatach od samego początku dyskusji podkreślali konieczność utrzymania odpowiedniego poziomu nauczania.
3. Teza o znakomitym materiale ludzkim kandydatów na kierunek lekarski w NT jest najłatwiejszym do obalenia kłamstwem. W 2023 próg wynosił 136 pkt. I teraz najciekawsze - na stronie uczelni można znaleźć wzór przeliczający procenty z matury na punkty rekrutacyjny. Wymagane są matury rozszerzone z dwóch przedmiotów: biologia (a) i chemia lub fizyka (b). Wzór do obliczenia punktów: WYNIK=2a+2b. Zakładając, że kandydat napisał maturę a jak i b na takim samym poziomie daje nam to zatrważające 34% z takiej biologii i 34% z takiej chemii. Bardzo, bardzo, BARDZO daleko do 90%.
4. Znakomity lekarz, pielęgniarka, diagnosta laboratoryjny czy fizjoterapeuta nie ma zielonego pojęcia o dydaktyce. Praca zawodowa, a nauczanie to dwa różne światy. Na Podhalu nie ma kadr wykwalifikowanych do prowadzenia nauczania na kierunku lekarskim.
5. Ciężko mi się odnieść do argumentu bazy i tego, że można sobie dojechać 100 km na zajęcia. Można dojechać i 500 km raz w tygodniu. Czy Pan wie na czym polega studiowanie medycyny? Podpowiem, że nie na jeżdżeniu.
6. Poziom nauczania na kierunku lekarskim na polskich uczelniach wyższych stoi na wysokim poziomie. Proszę sobie sprawdzić na jakiej podstawie są budowane wspomniane listy rankingowe, a później porównać środki publiczne i prywatne inwestowane w badania w dziedzinie medycyny w Polsce i dowolnym kraju posiadającym licznych reprezentantów w owych rankingach.
wstyd18.09.2024, 07:54
Piesiewicze w togach - im gorzej, tym lepiej, najważniejszy jest pijar i sztuka pozorów. Pytanie gdzie jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i skąd się bierze ich bierność? Co to za dziwny układ, bo ten Czarnka już poznaliśmy i możemy właśnie jemu podziękować za obecną patologię na PPUZ, a obecnie ANS. Niestety zmiana nazwy uczelni nijak nie podnosi ani jest magiczną grubą krechą, ani rangi uczelni, która rękami tych samych ludzi dokonała samozaorania, łamiąc nie tylko obowiązujące prawo co kręgosłupy ludzi tam pracujących i studiujących. A teraz chcą jeszcze wciągnąć samorząd, by ten legitymizował wypracowane z pietyzmem bagno moralne... brak słów. W jakich czasach przyszło nam żyć.
mama18.09.2024, 07:44
Aa ja z innej paczki: dlaczego ci panowie są ubrani w róż i żółć? Aż razi
weteryniorz17.09.2024, 23:22
a moze lekarzy ale weterynarii beda kształcic
Zakopianka17.09.2024, 23:03
Ta uczelnia to strata czasu. Nie daje żadnych kompetencji. Do likwidacji
Kowaniec Rules17.09.2024, 23:02
W interesie wszystkich jest utrzymanie kierunku lekarskiego i pomoc uczelni. No, może nie w interesie "monopolistów" którzy w ramach misji pomocy bliźniemu modlą się aby rynek się nie nasycił, bo a nóż będzie więcej ludzi zdrowych, a i ceny za wizyty będzie trzeba obniżyć. To stanowisko tej ich Izby Lekarskiej które parafrazując mogę przytoczyć:
"Stop dla kształcenia lekarzy. W imieniu dobra społecznego i zdrowia narodu polskiego łatwemu dostępowi do służby zdrowia mówimy stanowcze - NIE!"
A prawda jest taka, że Podhalance ministerstwo przyznano 45 miejsc na które aplikowało prawie 500 osób. Daje to ok 10 osób na miejsce. W związku z tym przyjęto studentów mających świetne wyniki matur a nie idiotów. U większości było to ok 90% z rozszerzeń. No, na UJ trzeba było mieć pewnie 93 ale czy te 3% stanowi kto będzie lepszym lekarzem?! Materiał ludzki był więc bardzo dobry. Wykładowcami przecież nie są ochroniarz i portier tylko znani nowotarscy, krakowscy, zakopiańscy lekarze. Dokładnie ci którym płacicie 500zł żeby się dowiedzieć że nic wam nie jest. Tak więc argumentacja, że uczelnia wykształci felczerów jest chybiona bo albo nie macie zaufania do tych którym prywatnie płacicie albo uważacie, że im ktoś ma więcej punktów na maturze tym większy gamoń. No i teraz najlepsze BAZA. Jak rezydent dojeżdża 100km na jakąś tam specjalizację to spoko ale jak student jedzie do Krakowa na wybrane zajęcia to już absurd.
Rys psychologiczny przeciwników kierunku lekarskiego nasuwa się sam: zazdrosny o cudze, może nieco mądrzejsze dzieci rodzic albo lekarz który nie zdążył odrobić kredytu. No i ewentualnie ci którzy są przeciwni wszystkiemu z założenia - bo tak.

A i jeszcze jedno mi się przypomniało. Dla tych którzy się troszczą o jakość nauczania. Sprawdźcie sobie na którym miejscu na światowej liście uniwersytetów medycznych jest polski UJot, WAM czy UM. Może będziecie mieć więcej czasu niż ja na przerzucanie stron rankingowych bo ja się spieszyłem do roboty ;)
Avivat17.09.2024, 22:16
A co Rada Miasta ma do podhalański? Czy pani rektor się coś nie pomyliło? To nie te kompetencje.
Dr Google17.09.2024, 20:30
No i dobrze, bo strach by było się leczyć u takich doktorów po podhalance. Skoro nie ma akredytacji, to nie ma warunków na odpowiednie kształcenie lekarzy. Rada Miasta poprze, bo musi. W końcu ktoś tam pociąga za sznurki. Natomiast żaden z radnych nie na kwalifikacji do tego by podważać osrodki nadające aktedytacje
Gulasz Juliusz Zeżarł17.09.2024, 19:36
@amerykon
No, a podobno w Rosji, w Moskwie na Placu Czerwonym rozdają samochody. Ale dokladniej to nie samochody a rowery i nie rozdają a kradną.
Podobnie z tymi uniwersytetami- to w USA w małych miastach są ich raczej dziesiątki i nie są to uniwersytety a colleges. A college jest dokładnie tym czym była Podhalanka zanim stała się Akademia Nauk Wszelakich. I w jakim.kierunku mogła się rozwijać stając się collegem np dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ale buldożek francuski nagle zapragnął zostać chartem i natychmiast, w pierwszym biegu dostał zadyszki.

College to uczelnie oferujące 4 letnie studia undergraduate kończące się dyplomem Bachelor. College mogą funkcjonować jako samodzielne uczelnie (np. College of William and Mary, Pomona College, Emory College) albo być częścią uniwersytetów (np. Harvard College jest częścią Harvard University).
amerykon17.09.2024, 19:11
Komentarz, że miasto za małe jest wyjątkowo durny. W USA są setki uniwersytetów w miastach poniżej 50 tys. A poza tym powiat nowotarski wraz z tatrzańskim to ćwierć miliona ludzi. O jakości kształcenia nie decyduje lokalizacja danej uczelni. Jacyś zakompleksieni ludzie takie głupoty wypisują.
o-o17.09.2024, 17:15
Bianka rektorem. Lepszego dowcipu nie znam ))) Od wymiany tych wszystkich w togach nalezy zacząc
Gulasz Juliusz Zeżarł17.09.2024, 17:11
@zagadka
Wszystko się dało zrobić w zakresie interacjonalizacji działań uczelni-ale zanim slynnemu Obatelowi Richardowi prokuratura podcięła skrzydła. Teraz, przez te podcięte skrzydła, że tak powiem, to już po ptokach.
Widzacy17.09.2024, 16:18
To sprawa dla prokuratury. Otwieranie kierunku przy świadomosci ryzyka jego rychlego zamknięcia (bo przeciez pierwsza negatywna opinia komisji akredytacyjnej nie byla z sufitu), to działanie na szkodę uczelni i finansów publicznych. Przez rok Bianka Godlewska-Dzioboń lekką ręką wyrzuciła w błoto kilka milionów złotych w związku z prowadzeniem studiów lekarskich.

Kto rozliczy te wydatki? Kto zbada ich zasadność?

Rada Miasta naprawdę chce teraz zajmować się uczelnią? Dlaczego milczała, będąc świadomą łamania w jej murach prawa, oszustw i tego jak Godleska "doszla" do wladzy. Dlaczego nie apelowała o rozwiązanie konfliktu zgodnie z prawem.

A przypomnijmy: Bianka Godlewska Dzioboń funkcję p.o. rektora objęła niezgodnie z prawem, poslugujac się antydatowanym zarządzeniem Roberta Włodarczyka który rzekomo powołał ją na funkcję prorektora ds. Studenckich, który po odwołaniu rektora staje się p.o. rektora.
Sąd pracy zbadał sprawę i orzekł, że po odwołaniu Włodarczyka w pełnienie obowiązków weszła Maria Zięba, nie Godleska. Wszystkie podejmowane przez Godlewska decyzję są niezgodne z prawem.
Oj przyjdzie za nie odpokutować. Za te nieszczęsne studia lekarskie i utopione miliony też.
Luzak17.09.2024, 15:15
Wielkim nieporozumieniem było otwieranie w powiatowych mieścinach uczelni wyższych. Otwieranie kilkunastu diametralnie różnych kierunków graniczy z absurdem, a szczytem ignorancji było otwarcie kierunku lekarskiego w 2023 r. bez jakiejkolwiek bazy naukowej. Prokuratura powinna wyjaśnić kto podjął taką decyzję i jakie środki publiczne wydano w tym celu. Młodzi ludzie którzy chcą uzyskać wyższe wykształcenie powinni omijać Nowy Targ szerokim łukiem i szukać uczelni w dużym ośrodku akademickim, gdzie oprócz wiedzy mogą w różny sposób realizować swoje pasje i poznawać wielki świat.
Zagadka17.09.2024, 13:47
Może akredytację na Ukrainie załatwić tam nie takie rzeczy widzieli....
kruszynka17.09.2024, 13:46
Zlikwidowac uczelnie nie wyobrażam sobie opieki medycznej ze strony lekarzy po takiej szkole
To wyższa Szkoła jazdy bez trzymanki
Nie i jeszcze raz nie
Dana17.09.2024, 13:19
W Małopolsce tylko Kraków i Tarnów spełniają warunki i mają uczelnię z kierunkami lekarskimi. Za wysoko mierzy pani rektor
novi17.09.2024, 12:35
Za pomysły i działalność uczelni bierze odpowiedzialność rektor. Rozumiem, że trzeba się podzielić problemem, który mimo uwag wszystkich, którzy się na tym znali, wbrew logice, kolanem przepchnięto kierunek medyczny w zeszłym roku. Koszty nie ważne, jakość nie ważna. Nowy Targ wszedł na salony świata medycyny łudząc studentów mirażem uzyskania dyplomu.
Teraz dołączył do listy "chluby" uczelni, które mimo braku akredytacji decyzją swoich rektorów wprowadziły kierunki, które po jednym roku trzeba zamykać.
Kto będzie tych jednoroczniaków utrzymywał? Co z inwestycjami, które po roku są do likwidacji? Radni chcą się dołożyć do wygenerowanych zobowiązań uczelni? Czy może Rada przejmie wypłaty zatrudnionych medyków na kolejne lata, żeby wtopę zbilansować? Rada miasta nic do tego nie ma, prócz pana kanclerza - radnego, który akurat odpowiada za niekompetencję uczelni.
Jak długo jeszcze osoby na zdjęciu będą zarządzały szkolnictwem wyższym na uczelni w Nowym Targu. Folwark trwa dalej...

Może razem z odejściem kierunku medycznego, Pan minister spowoduje odejście osób odpowiedzialnych za cały ten bałagan i wszystko co było wcześniej. Platformo wciąż czekamy...
podhalanin17.09.2024, 12:03
Najpierw posprzątać bezprawie w tej uczelni!Nadal działa grupa, która dzięki koneksjom politycznym (posłowie PIS i nie tylko)bezprawnie przejęła władzę po odwołaniu Roberta Włodarczyka. Kolegium,które odwołało go 21.12.2021 roku zapobiegło produkcji dyplomów MBE wspólnie z Colegium Humanum(są na to świadkowie i dokumenty) gdzie kilka dni wcześniej (październik 2021r Robert Włodarczyk objął funkcję członka Rady Konsultacyjnej - tej której przewodził były poseł Ryszard Czarnecki, któremu w ostatnich dniach prokuratura postawiła związane z tym faktem zarzuty.
Gdyby nie odwołano Roberta Włodarczyka (niestety jego zaufane osoby związane z Uniwersytetem Ekonomicznym Krakowie sprawują władzę do dzisiaj) do Podhalanki z początkiem roku wkroczyłoby najpewniej CBA w sprawie rozwojowej dotyczącej produkcji dyplomów MBA "podnosząc" prestiż uczelni..
Pani Godlewska Dzioboń wykorzystać powinna wpływowych przyjaciół, którzy zapewniają bezkarność, co tam taki samorząd Nowy Targ?
Zanim władze miejscowe wyrażą poparcie (znowu polityka w uczelni) powinni zapytać o dotychczasowe osiągnięcia jakościowe aktualnych "władz" Podhalanki - mieli rok na poprawę uchybień i rozwój kierunku.
Obywatel17.09.2024, 11:09
Rada niech się zajmie udrożnieniem dróg. Zakopianka stała się wewnętrzna drogą. Do likwidacji zakaz zawracania na końcu dwupasmówki. Otwarcie połączeń i możliwości zawracania i skrętu na dwupasmówce na wysokości skarbówki, kolejowej i podtatrzańskiej. Zamiast kręcić się po mieście i blokować Sikorskiego i Szaflarską pół miasta przeniesie się na starą zakopiankę. Nawet na ludźmierska by było łatwiej dojechać.
Gulasz Juliusz Zeżarł17.09.2024, 11:05
Dawno się tak nie uśmiałem - bo jak wiadomo, Rada Miasta Nowego Targu zna się lepiej na kształceniu od Państwowej Komisji Akredytacyjnej (nota bene w składzie powołanym przez PIS) i dlatego postanowiła wypowiedzieć się w tej kwestii.

A argumenty przytaczane w petycji to pisali chyba na spółkę uczniowie najlepszych polskich kabareciarzy na spółkę z gośćmi od Monty Phyton'a. Bo przecież tylko oni mogli wymyślić, żeby zamiast napisać, że potrzebują lekarzy pulmonologów, bo mieszkamy w jednym z najbardziej zasmogowanych terenów w Polsce, to oni wolą leczyć gruźlicę, bo taka tradycja:).
Albo argument, że medycyna to ?kierunek kluczowy i naturalny etap rozwoju uczelni i miasta?. To mniej więcej tak, jakby naturalnym szlakiem kariery każdego pasterza owiec było studiowane weterynarii, a każdy murarz naturalnie musiał zostać architektem.
Tylko czekać kiedy dopiszą, że w ramach "podnoszeniu poziomu na kierunku lekarskim w ramach Instytutu lekarskiego" mają bardzo wiele maszyn a nawet bardzo drogą, specjalną maszynę, która robi: PING (Monty Phyton: the Machine that goes PING)"

Może zamiast medycyny uruchomić jakieś kursy z pisania wyjątkowo surrealistycznych tekstów? Ale czy da się to zrobić bez wspomagania środkami mającymi wpływ na zwichrowane postrzeganie rzeczywistości, a to jak wiadomo jest zabronione w pracy, w szkołach i uczelniach?
Mieszkaniec17.09.2024, 11:03
Niech Pani Rektor weźmie się do pracy. Najlepiej zrezygnuje. To ona odpowiada za brak akredytacji. Nie uśmiecha mi się iść do lekarza który nim został na kiepskiej uczelni z silnym poparciem partyjnym. Tacy powinni w gabinetach mieć powieszone specjalne w certyfikaty. Bianka powinna się podać do dymisji. Ma baba tupet. Z autopsji znam poziom tej uczelni.
Kamil17.09.2024, 10:43
Zacząć od zmian władzy tej "uczelni"!! Do tego czasu żadnego wsparcia finansowego!!
Felczer17.09.2024, 10:06
Jestem za tym by kształcono jak najwięcej lekarzy, konkurencja i możliwość wyboru jest nam potrzebna. Tzw. plecaki i synowie z córkami obecnych lekarzy tego nam nie gwarantują.
NT17.09.2024, 09:43
Tam potrzebny jest kompetentny rektor, który podniesie poziom tej uczelni!
Opop17.09.2024, 09:35
Tak super zwłaszcza że wiceburmistrz się procesowała z Panią rektor. Na pewno będzie za. Generalnie to powinni zlikwidować tą uczelnię żeby już nie bylo wstydu na całą Polskę.
kuba17.09.2024, 09:35
historią i dobrymi chęciami lekarza się nie wykształci ;
co przez ten rok zostało zrobione by uzyskać ,,normalną"akredytację
a nie z nadania partyjnego ???
Ruska łonuca17.09.2024, 09:21
Rada miasta nie jest od wyciagania gołymi rękami ziemniaków z ogniska i podawania ich uczelni, uczelnia (zarządcy) ich były zyski ich są straty
Osiol17.09.2024, 09:16
Najlepszy będzie pozew cywilny.
m17.09.2024, 09:11
Przecież PKA nie wydaje decyzji z czapy? Pani Rektor, jakie Uczelnia ma zaplecze, aby kształcić nowych lekarzy? Czy daje Pani gwarancję kandydatom i studentom, że dyplomy po ANS będą uznawane za granicą?

Jakie warunki ma Pani dla przyszłych studentów? Czy ANS ma zamiar finalnie wybudować akademik?

Nowy Targ nie jest jedynym podmiotem, który nie otrzymał akredytacji - pozwolenia nie otworzenie kierunku lekarskiego nie dostało aż 5 uczelni! Poza ANS w Nowym Targu zgody nie dostał Nowy Sącz, ANS w Poznaniu, SAN w Łodzi + jeszcze czekamy na decyzje z Siedlec.

Pozytywnie za to zostało rozpatrzonych 5 jednostek uczelnianych, w związku z czym nie można mówić, że PKA się na kogoś uparła.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl