27.09.2024, 19:55 | czytano: 3259

Rozpoczął się 6. Zjazd Karpacki w Ludźmierzu

zdj. Jacek Sowa
Rozpaleniem warty i odsłonięciem tablicy umiejscawiającej Ludźmierz na Szlaku Kultury Wołoskiej rozpoczął się w piątkowy wieczór 6. Zjazd Karpacki. Tym samym wrócono do tradycji spotkań ludzi gór, a zainicjowało ją Święto Gór w Zakopanem w 1935 roku.
Organizowany od 2015 Zjazd Karpacki ma na celu integracje i propagowanie kultury ludów zamieszkujących Łuk Karpat. Jak podkreśla Andrzej Zarych, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury Sokół - Karpaty łączą narody, a nie dzielą.
- Wszyscy wyrastamy z kultury wołowskiej, bo kultura wołowska, pasterska przyszła do nas z Wołochami i to jest nasze dziedzictwo i na tej wspólnocie chcemy budować - przekonuje.


Dzisiejszy "Zbór Wołoski" to spotkanie w bacówce, degustacja serów i jagnięciny oraz koncert folkowy.

Jutro w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich zorganizowana zostanie konferencja naukowa zatytułowana "Granice Karpat", a na hipodromie odbędzie się Przegląd Banderii Konnych, Konkurs Powożenia Tradycyjnego, pokazy konne - wśród ras zobaczymy konie małopolskie, śląskie, słowackie lipicanery oraz węgierskie noniusy, spotkanie "Biesiada Karpacka" oraz wieczorny koncert "Echa Karpat" z udziałem muzyków z Węgier, czy Słowacji.


Zjazd Karpacki potrwa do niedzieli.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Płanetnik11.10.2024, 19:50
Do tradycji z misipisia.
Ci twoi niemieccy cystersi gnębili cale Podhale przez ostatnie 600 lat...
i przez te wszystkie lata Górale nigdy nie klękali przed obcymi bogami...
A teraz to są fantaści religijni a nie Górale...
Ruska łonuca28.09.2024, 13:04
A ludzmierzom jeden powtarza dobrze sie je... O cudzym chlebie
Baca nie z Ludźmierza28.09.2024, 12:28
Do baca
I to za nasze, za swoje by się tak nie bawili ciekawe czy komisja rewizyjna województwa małopolskiego sprawdzi wydatki a myślę że powinna, ręka rękę myje.
Zimnokrwisty28.09.2024, 06:53
To Ty baco nie wiesz ?. Otóż dawno temu wielkie stada bydła przeganiane były przez jeźdźców na koniach. Ponieważ coraz liczniejsze to były stada powstała potrzebna zatrudnienia większej ilości koni. Z nudów często grając na przez siebie wykonanej piszczałce jeźdźcy wymyślali coraz to nowe układy. Dwójki, czwórki,ósemki i tak rzecz w skrócie ujmując powstały banderie konne. Czekaj,czekaj nazwa jeźdźców mi umknęła...wiem kowboje czy jakoś tak.
Taka prawda28.09.2024, 05:50
Już gubię się w tych zjazdach po co one, bo tyle ich. Okazja by se o nie wiadomo czym pogadać w fajnych okolicznościach przyrody.
baca27.09.2024, 21:36
już nie mają na co wydawać pieniędzy, co ma wspólnego banderia konna z pasterstwem? jaka to tradycja, chyba już nie wiedzą na co wydawać pieniądze, no przecież dyrektor i cała ta elita musi się bawić.
Tradycja z Misia27.09.2024, 20:15
Zbójnicy znów napadli na Ludźmierz. Przed wiekami Cystersów gnębili. To ci dopiero tradycja.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl