→ Jeśli Sejmik Województwa Małopolskiego uchwali audyt krajobrazowy, przysporzy to dodatkowych problemów mieszkańcom wielu gmin na Podhalu przy budowie domów, a inwestorom przy inwestycjach w turystyce.
→ Radny wojewódzki Marek Wierzba zapewnia w rozmowie z Podhale24.pl, że zrobi wszystko, by nie dopuścić do jego uchwalenia i spróbuje do tego przekonać swoich kolegów ze Zjednoczonej Prawicy.
- Temat ten poruszyłem na spotkaniu klubu radnych Zjednoczonej Prawicy – mówi radny wojewódzki Marek Wierzba, członek rządzącej w Małopolsce koalicji tworzonej przez Prawo i Sprawiedliwość Jak mówi, wśród radnych sejmiku nie ma jeszcze pełnego zrozumienia zagrożeń, jakie przyniesienie audyt krajobrazowy. Problem dotknie bowiem głównie gmin górskich, tymczasem większość gmin w Małopolsce nie odczuje go lub w niewielkim stopniu. Tak też rysuje się przewaga w sejmiku, w którym większość radnych nie ma w tej chwili nic przeciwko nowym przepisom. - Sprawa jest niezwykle ważna z punktu widzenia mieszkańców naszego regionu. Mieszkańców innych regionów dotyka tylko w niewielkiej skali. Dlatego potrzebna jest dyskusja. Ja stoję na stanowisku, że jeżeli mówimy o ochronie krajobrazu, to trzeba to robić w taki sposób, żeby uwzględnić interesy mieszkańców, inwestorów, samorządów. Nie możemy o nich zapominać., nie możemy ograniczać ich praw w dysponowaniu swoją własnością. Trzeba szukać kompromisu. Dlatego jeszcze październiku odbędzie się posiedzenie klubu Zjednoczonej Prawicy poświęcone właśnie temu tematowi. Jako radni klubu chcemy się temu tematowi dobrze przyjrzeć – dodaje Marek Wierzba. → Radny wojewódzki Marek Wierzba zapewnia w rozmowie z Podhale24.pl, że zrobi wszystko, by nie dopuścić do jego uchwalenia i spróbuje do tego przekonać swoich kolegów ze Zjednoczonej Prawicy.
Negatywnie o audycie krajobrazowym wypowiedziały m.in. gminy Czorsztyn, Łapsze Niżne i gmina Nowy Targ, która jest szczególnie aktywna w tej sprawie. Niemal 5 tys. mieszkańców nowotarskiej gminy podpisało się pod petycją sprzeciwiającą się zapisom audytu krajobrazowego województwa małopolskiego. Podpisy pod koniec września zostały dostarczone do Urzędu Marszałkowskiego.
Wójt gminy Nowy Targ Wiesław Parzygnat z petycją przeciwko uchwaleniu audytu krajobrazowego.
We wrześniu pisaliśmy, że duży niepokój wśród mieszkańców, przedsiębiorców i władz gminy Nowy Targ wzbudziła, powracająca po przerwie, sprawa audytu krajobrazowego dla województwa małopolskiego. Obawiają się oni, że jego przepisy zablokują rozwój gminy, inwestycje i budownictwo mieszkaniowe.
Projekt audytu, przekonują radni Rady Gminy Nowy Targ, został przygotowany z naruszeniem przepisów ładu przestrzennego. W polskim prawie, zaznaczają, jest nadmiar narzędzi ochrony i kształtowania krajobrazu. Obecne przepisy są wystarczające. Na terenie gminy Nowy Targ obowiązują już takie formy ochrony krajobrazu i przestrzeni, jak park narodowy z otuliną, obszary Natura 2000, Południowo-Małopolski Obszar Ochrony Krajobrazu, rezerwaty przyrody itp. Nie potrzeba kolejnych.
Radni podkreślają, że prawo własności jest jednym z najmocniej chronionych praw, dlatego przedkładanie interesu publicznego nad prywatnym nie powinno mieć w tym przypadku miejsca, a ograniczanie prawa własności powinno być używane tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Audyt krajobrazowy to jedno z narzędzi o charakterze prawnym, mogących mieć wpływ na kształtowanie krajobrazu Małopolski. Obowiązek sporządzenia takiego dokumentu należy do samorządu województwa. Ma on na celu scharakteryzowanie obszaru województwa i wskazanie tych krajobrazów, które są szczególnie cenne.
r/