Przekonała się o tym klientka 67-letnia jednego z centrów handlowych, która przywłaszczyła sobie leżący portfel z dokumentami i 2 tys. zł w środku. Grozi jej
więzienie.
Choć przypadek ten dotyczy mieszkanki Suchej Beskidzkiej i jednego z tamtejszych centrów handlowych - warto zapamiętać sobie ten przykład i wiedzieć jak się zachować w przypadku gdy natrafimy na zagubioną rzecz.Do tamtejszej komendy policji zgłosiła się 40-letnia mieszkanka powiatu suskiego, informując, że na terenie jednego z wielkopowierzchniowych sklepów w Suchej Beskidzkiej, ktoś przywłaszczył sobie jej portfel. Znajdował się w nim dowód osobisty wraz z pieniędzmi - ponad 2 tys. złotych. Pracujący nad sprawą kryminalni suskiej komendy ustalili, że za przywłaszczenie odpowiada 67-letnia mieszkanka powiatu.więzienie.
Niedługo później policjanci zatrzymali 67-letnią kobietę, która usłyszała zarzut przywłaszczenia mienia. Grozi za to kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.
Co zrobić gdy znajdziemy?
- Przywłaszczenie cudzej rzeczy może mieć przykre konsekwencje prawne - wyjaśnia asp. szt. Wojciech Copija, oficer prasowy suskiej policji. - Zgubienie portfela prawie dla każdej osoby jest prawdziwą katastrofą. Co zrobić, gdy znajdziemy dowód osobisty na ulicy? Najlepiej jest oddać go w najbliższej jednostce Policji. Poszukiwanie właściciela na własną rękę może być bardzo trudne, chociażby ze względu na fakt, że obecne dowody osobiste nie zawierają informacji o miejscu zamieszkania - zaznacza.
Jeżeli zauważyliśmy zgubę w budynku publicznym (urzędzie, szpitalu), możemy oddać ją zarządcy budynku. W takich miejscach bardzo często znajduje się monitoring i ochrona, zatem znalezienie właściciela jest dużo łatwiejsze. Podobnie sprawa wygląda w przypadku rzeczy znalezionych w komunikacji publicznej. Tutaj należy oddać portfel kierowcy autobusu. Jeżeli w znalezionym portfelu znajdują się tylko pieniądze, albo zamiast portfela jest to inna rzecz taka jak telefon komórkowy, wtedy zanosimy go do Biura Rzeczy Znalezionych.
Spory kłopot
- Pamiętajmy, że zagubiony portfel może spowodować bardzo duże utrudnienie w życiu osoby, która go zgubiła. Konieczność zastrzeżenia kart płatniczych i wyrobienia nowych dokumentów jest czasochłonna, a przekazanie portfela odpowiednim służbom pozwoli na oszczędzenie nerwów takiej osobie i możliwy szybki zwrot zagubionej rzeczy jej właścicielowi - dodaje rzecznik suskiej policji.
fi/