17.11.2024, 10:11 | czytano: 1042

Stworzenie świata według Rabcia czyli "Pieśń Góry" na 75-lecie teatru (zdjęcia)

zdj. Piotr Kuczaj
Niezwykłym spektaklem aktorzy rabczańskiego teatru uczcili swój jubileusz. Spektakl pełen ekspresji, symboli, mitów, legend, nawiązań do tradycji to także pokazanie niezwykłych możliwości jakie przez lata wyrobił sobie zespół Rabcia.
Dla niektórych teatr lalek kojarzy się z kukiełkowymi spektaklami dla najmłodszej widowni. Jeśli ktokolwiek na sali miał jeszcze takie wyobrażenie, to prysło ono już podczas pierwszej sceny.
- Na początku był kij - słyszymy na rozpoczęcie spektaklu. I nie jest to parafraza ewangelijnego Prologu, ale początek opowieści niezwykłej. Podróży przez mity, baśnie, świat ludzi i zwierząt. Dziecięcej beztroski i obaw dorosłych. Dlaczego kij? Bo to najlepsze zobrazowanie targającej ludźmi dychotomii. Swoistej dialektyki, gdzie życiem rządzą skrajności. Walczy w nim bóg i diabeł. I to z ich walki powstaje tratwa, wyspa, góra - świat. I wędrujące przez niego postaci - ludzi i zwierząt. W Pieśni góry ich nieodłącznym niemal rekwizytem jest kij.
- Ale mój ma jeden koniec - woła w pewnym momencie jedna z postaci.
- Bo go źle trzymasz - słyszy w odpowiedzi jakby ostrzeżenie przed tym, by nie stawać po stronie żadnej ze skrajności.

Pieśń Góry niesie ze sobą to, co w teatrze najpiękniejsze - możliwość przeżywania i odkrywania swojej prawdy. I dostrzegania jej za każdym razem inaczej.
Dostrzegamy tu mieszanie się legend, wierzeń i tradycji, góralskich śpiewek i ludowych postaci.

Spektakl jakby przedstawiał też jubileuszową podróż teatralnej, rabczańskiej trupy. Od dziecięcej przystani mającej urozmaicić pobyt w uzdrowisku małym pacjentom, po teatr dla młodego i dorosłego widza. Od lalkarskiego okienka po dużą scenę z aktorami, fantastyczną scenografią, kostiumami, światłem i dźwiękiem. Bo Pieśń Góry przedstawia wszystkiego po trochu. A świetną grę aktorską dopełniają w niezwykły sposób plastyczne elementy.

Trudno sobie wyobrazić lepszy akord jubileuszowej uroczystości jak taka prapremiera. Na przemówienia, ordery, gratulacje i uściski przychodzi czas dopiero po tym jak ucichną długie owacje na stojąco dla występujących na scenie aktorów i twórców spektaklu. Ale o oficjalnej części napiszemy w innym miejscu.
Józef Figura, zdj. Piotr Kuczaj

Pieśń Góry


Scenariusz i reżyseria: Robert Jarosz
Scenografia: Pavel Hubicka
Muzyka: Marcin Nagnajewicz
Choreografia: Marta Bury
Wykonanie scenografii: Eliza Wtorkiewicz-Kaleta, Grażyna Habieda, Piotr Klempka
Wykonanie rzeźb Witki, Babki, Klemensa: Dawid Wędziarz
Autorzy tekstów piosenek: Wacław Rolicz-Lieder, Tadeusz Miścicki, Hugo Zapałowicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer
Obsada: Urszula Tylek-Jabczanik, Agnieszka Kwiatkowska, Filip Bochenek, Łukasz Łęcki, Piotr Serafin, Bartłomiej Zdeb.
Może Cię zainteresować
komentarze
baca20.11.2024, 16:21
kilka lat temu do Krościenka przyjechało dwóch panów z tego teatru.Lalki brudne śmierdzące a i ci dwaj panowie wyglądali nie lepiej. Od tej pory moi synowie omijają Rabkę i ten teatr.
sponsor 500+17.11.2024, 12:35
Klasyczna uroczystość wykonana zgodnie z wytycznymi PiS ( patrząc co działo się przez 8 lat)
Starosta już po raz drugi wręcza Medal Podhala dla teatru - czyli co pięć lat bedzie wręczany - nowa tradycja w wykonaniu PiS
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl