NOWY TARG. Uroczyste podpisanie umowy na jej budowę odbyło się dziś w nowotarskim magistracie. - Ciepło oferowane przez Geotermię Podhalańską w porównaniu z naszym ciepłem jest 15% tańsze! A muszę przypomnieć, że mamy jedną z najniższych cen ciepła oferowanego w Polsce - zauważa prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Targu Grzegorz Ratter.
Przedsięwzięcie w założeniu ma odmienić sytuację ciepłowniczą w mieście i regionie. Inwestycja ta jest efektem współpracy pomiędzy miastem Nowy Targ, gminą Szaflary oraz instytucji wspierających rozwój geotermii na Podhalu.Wspólny cel dla czystego powietrza
- To milowy krok w stronę wykorzystania ciepła geotermalnego, które będzie zasilać sieć ciepłowniczą od Szaflar po Nowy Targ - nie ukrywa zadowolenia Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu podkreślając znaczenie projektu dla mieszkańców i całego regionu.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. poseł Edward Siarka, wicestarosta nowotarski Robert Furca, wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński oraz przedstawiciele firm zaangażowanych w realizację projektu.
Magistrala geotermalna została zaprojektowana przez firmę Kelvin, a wykonawcą inwestycji jest Energo Term sp. z o.o. z Torunia. Sam proces projektowania trwał niemal trzy lata, obejmując liczne uzgodnienia i pozwolenia. Wartość prac projektowych wyniosła 1,5 mln złotych, z czego ponad milion pochodził z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Inwestycja na miarę potrzeb regionu
Całkowity koszt budowy magistrali wynosi ponad 40,7 mln złotych, a wsparcie finansowe z programu Polski Ład wynosi 30 mln złotych. Budowa ma zostać zakończona do grudnia 2026 roku. Magistrala będzie się składać z dwóch głównych elementów: sieci ciepłowniczej oraz przepompowni, która powstanie w pobliżu urzędu gminy Szaflary. To połowa projektu- drugą część magistrali od strony Bańskiej Niżnej buduje gmina Szaflary za podobną kwotę.
Poseł Edward Siarka zaznacza, że przedsięwzięcie ma kluczowe znaczenie dla poprawy jakości powietrza i wpływu na rozwój turystyki.
- To historyczny moment, który może zmienić jakość życia mieszkańców oraz wizerunek regionu. Nowy Targ staje się przykładem, jak wykorzystać potencjał geotermalny- zauważa.
Wyzwania i nadzieje
- Dzięki wspólnym działaniom spełnia się marzenie Nowego Targu o zasilaniu miasta ciepłem geotermalnym. Pomimo licznych wyzwań i konieczności uzyskiwania zgód, współpraca przynosi efekty - podkreśla Rafał Szkaradziński.
Optymizm na przyszłość
Realizacja magistrali geotermalnej ma nie tylko poprawić jakość powietrza, ale również obniżyć koszty ogrzewania dla mieszkańców. Burmistrz Watycha liczy na terminowe zakończenie inwestycji.
- Liczymy, że budowa przebiegnie sprawnie, a już wkrótce mieszkańcy Nowego Targu będą mogli korzystać z ciepła z głębi ziemi - dodaje.
Czy to się opłaci?
Jak przekonuje Grzegorz Ratter, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, gdy pomysł kiełkował w 2016 roku, cena ciepła oferowanego przez MPEC i tego z Geotermii Podhalańskiej były porównywalne. Wcześniej, gdy 30 lat temu Geotermia zaczynała swoją działalność jej cena była 20% wyższa od tego co oferowała nowotarska kotłownia.
- Teraz ten trend już się odwrócił - przekonuje. Ciepło oferowane przez Geotermię Podhalańską w porównaniu z naszym ciepłem jest 15% tańsze! A muszę przypomnieć, że mamy jedną z najniższych cen ciepła oferowanego w Polsce. A na ścieżce zielonego ładu, na którą wkroczył nasz kraj te różnice będą się tylko pogłębiać. Cieszmy się więc, że jesteśmy w takim miejscu i mamy możliwość pozyskania energii w 100% pochodzącej z OZE - podkreśla.
Józef Figura