Wojewoda ogłosił wyniki naboru z Funduszu Autobusowego na przyszły rok. Dofinansowanie uzyskało 65 zadań zgłoszonych przez gminy, 9 przez powiaty i jeden przez zawiązek powiatowo-gminny. Łącznie obejmują one 247 linii o długości blisko 7100 km. Liderem jest powiat nowotarski.
- Liczba zgłoszonych wniosków jest budująca. Potwierdza, że jest duże zainteresowanie tworzeniem nowych połączeń autobusowych. Co więcej, do Funduszu Autobusowego po raz pierwszy zdecydowało się aplikować 10 gmin, które do tej pory nie uczestniczyły w programie. Dobre praktyki w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej realizują zatem kolejne samorządy. Tworzone połączenia są bowiem praktycznym rozwiązaniem dla mieszkańców i turystów - komentuje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Zadanie obejmujące najwięcej linii komunikacyjnych zrealizuje powiat nowotarski, który zawnioskował o dofinansowanie dla 18 linii, obsługujących teren 14 gmin: Czarny Dunajec, Czorsztyn, Krościenko nad Dunajcem, Łapsze Niżne, Nowy Targ, Ochotnica Dolna, Raba Wyżna, Rabka-Zdrój, Spytkowice, Szaflary, Miasto i Gmina Szczawnica, Miasto Nowy Targ oraz w ramach zawartego porozumienia - gminę i miasto Jordanów. Łączna długość objętych dofinansowaniem linii to 1036 km.Po raz pierwszy do programu aplikowały m. in. gminy Krościenko nad Dunajcem i Nowy Targ.
Wszystkie samorządy otrzymały środki w kwocie, o jaką zawnioskowały. Jeszcze przed końcem roku wojewoda małopolski podpisze umowy i niektóre linie zostaną uruchomione już na początku 2025 roku.
MUW w Krakowie, opr. s/