18.01.2025, 10:25 | czytano: 7943

Spotkanie noworoczne nowotarskiego starosty (zdjęcia)

Fot. Piotr Dobosz
NOWY TARG. Starosta Tomasz Hamerski opowiadał o sukcesach w minionym roku, wręczał medale i - wraz z zarządem powiatu oraz parlamentarzystami - sypał owsem ze sceny. W szkole muzycznej odbyło się w piątek noworoczne spotkanie włodarza powiatu nowotarskiego z samorządowcami, urzędnikami, służbami, podległymi starostwu instytucjami i stowarzyszeniami.
Wśród gości nie zabrakło też m.in. parlamentarzystów - Jana Hamerskiego i Anny Paluch, oraz radnego wojewódzkiego, a zarazem dyrektora nowotarskiego szpitala Marka Wierzby, był oczywiście burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha.
- Z tego miejsca chciałbym podziękować Państwu za całoroczną współpracę. Dziękuję parlamentarzystom, samorządowcom, w szczególności burmistrzom i wójtom, przedstawicielom służb, inspekcji i straży, powiatowym jednostkom, pracownikom starostwa powiatowego, przedstawicielom organizacji pozarządowych i wszystkim zaangażowanym w rozwój naszej powiatowej wspólnoty samorządowej. Życzę Wszystkim wszystkiego najlepszego w rozpoczynającym się roku - kończył Tomasz Hamerski swoje długie, podsumowujące miniony rok wystąpienie, które w całości przytaczamy poniżej.

Tradycyjnie, centralnym punktem uroczystości, prowadzonej przez Marcina Kudasika, było wręczenie Medali Pamiątkowych Podhala tym, którzy do sukcesów powiatu się przyczyniają. Za 2024 rok otrzymali je: Aneta Wójcik - wieloletnia dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Jan Blańda - wiceprezes Towarzystwa Cyklistów Orzeł Spytkowice oraz zespoły "Jedla" i "Mali Miętusianie", które zadbały również o oprawę muzyczną piątkowego spotkania. Pierwszy - o piękne kolędy, drugi - o jasełka.

Na koniec było składanie życzeń, sypanie owsem, śpiewanie kolęd i coś dla ciała, czyli spotkanie przy stole na piętrze szkoły muzycznej.
Uzasadnienia przyznania medali oraz pełny tekst przemówienia Tomasza Hamerskiego - poniżej.

p/

Uzasadnienia przyznania Medali Pamiątkowych Podhala:

Aneta Wójcik - wieloletnia dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Pani Aneta Wójcik posiada 38-letni staż pracy. Funkcję dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Targu nieustannie pełni od lipca 1999 roku. Do głównych obszarów jej działań należy pomoc osobom niepełnosprawnym oraz realizacja zadań związanych z rodzinną i instytucjonalną pieczą zastępczą. Nadzoruje wszystkie jednostki funkcjonujące na terenie Powiatu Nowotarskiego w obszarze ustawy o pomocy społecznej, ustawy o pieczy zastępczej oraz ustawy o rehabilitacji społecznej i zawodowej. Na bieżąco sprawuje nadzór nad realizacją działań z zakresu interwencji kryzysowej. Pani Aneta Wójcik jest osobą wyrazistą, odważną, charyzmatyczną, bardzo zaangażowaną w swoją pracę. Bierze udział w posiedzeniach ds. okresowej oceny sytuacji dzieci przebywających w pieczy, zna każdą rodzinę i dziecko, stara się zawsze uczestniczyć w trudnych rozmowach i rozwiązywać zaistniałe problemy. Osobiście odwiedza osoby niepełnosprawne w ich miejscu zamieszkania, ażeby ocenić możliwości poprawy ich warunków mieszkaniowych. Dzięki jej staraniom i zaangażowaniu, Powiat Nowotarski jest jednym z nielicznych powiatów w Polsce, który regularnie organizuje dla wszystkich dzieci przebywających w rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej na terenie powiatu coroczne spotkania wigilijne, pikniki z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, wyjazdy integracyjne czy też kolonie letnie dla dzieci z pieczy zastępczej i ich opiekunów. Pani Aneta Wójcik jest dyrektorem, który swoją funkcję traktuje przede wszystkim jako służbę. Służbę drugiemu człowiekowi - często skrzywdzonemu, wykluczonemu, tkwiącemu w swoich nałogach, problemach związanych z niepełnosprawnością, przemocą domową. Zawsze stara się pomóc w sposób uczciwy i szczery.

Jan Blańda - wiceprezes Towarzystwa Cyklistów Orzeł Spytkowice, Członek Oddziału Związku Podhalan w Spytkowicach, Prywatny Przedsiębiorca ze Skawy. Pan Jan Blańda jest 70-letnim pasjonatem sportów letnich i zimowych. Od najmłodszych lat interesował się kolarstwem - od oglądania u sąsiadów transmisji Wyścigu Pokoju (bo w domu nie miał telewizora), po samodzielne próby ścigania na dwóch kółkach. Za zarobione pieniądze w szkółce leśnej w siódmej klasie Szkoły Podstawowej zakupił pierwszy rower marki Ukraina. Po latach i założeniu rodziny oraz nieźle funkcjonującej firmy Pan Jan wrócił do dawnych zainteresowań. Postanowił pomagać młodzieży w realizacji sportowych fascynacji. Niemal z automatu "wchłonęły" go władze rabczańskiego Klubu Sportowego "Wierchy".

W 2001 roku pan Jan pomagał Jackowi Jaworskiemu organizować Kolarskie Centrum Promocyjne "Górskie Orły". Na sukcesy nie trzeba było długo czekać. Drużyna jego podopiecznych stanęła na drugim stopniu podium Mistrzostw Polski MTB.

Po ponad 30 latach od pamiętnego zakupu roweru, zainwestował w swój pierwszy prawdziwie sportowy górski rower i wyruszył na trasę pierwszego maratonu. Ówczesne media sportowe obiegła nawet wzmianka o najstarszym zawodniku, wyruszającym na niełatwą trasę maratonu Danielki Bike Extreme. Łącznie Pan Jan Blańda brał udział w 250 wyścigach. Jako działacz Związku Podhalan uczestniczył w wyjeździe do Swarzewa nad morzem. To było równo rok po tym, jak Kaszubi idący w pielgrzymce z Helu do Częstochowy, postanowili wydłużyć trasę i dotrzeć aż na Giewont. W następnym roku górale postanowili się zrewanżować i poszli na Hel. Jan pojechał na zakończenie pielgrzymki autokarem z delegacją Związku Podhalan. Kapelan ks. Władysław Zązel oraz Biskup Gocłowski zaproponowali, aby utrzymać tradycję pielgrzymowania przez całą Polskę. To wtedy Pan Jan wpadł na pomysł, aby pielgrzymować co roku na rowerach. Pierwsza pielgrzymka rowerowa Giewont-Hel odbyła się w 2008 roku i ta tradycja trwa do dnia dzisiejszego. Jan Blańda jest głównym organizatorem tych wypraw z ramienia Towarzystwa Cyklistów Orzeł Spytkowice. Klub ten, którego wiceprezesem jest Jan Blańda organizuje ponadto: "Mini Podhale Tour"- cykliczne zawody dla dzieci organizowane w podhalańskich gminach oraz Rajdy Patriotyczne.

Zespół "Jedla" - to grupa artystów z Podhala, która łączy pasję do tradycji z nowoczesnym podejściem do muzyki. W skład zespołu wchodzą trzy utalentowane dziewczyny, które swym śpiewem oddają klimat góralskiej kultury, oraz grupa podhalańskich muzykantów, zakochanych w muzyce towarzysząca im od pokoleń. Ich wspólna współpraca rozpoczęła się od Oratorium Bachledowiańskiego "Równoj ku górze". To wyjątkowe wydarzenie stało się punktem wyjścia do dalszej działalności zespołu, który w bardzo krótkim czasie zyskał uznanie za swoje zaangażowanie w promowanie folkloru podhalańskiego. Zespół wyróżniał się nie tylko wspaniałą muzyką, ale także autentycznością wykonania, wiernym oddaniem tradycji regionu. Dzięki tym cechom, udało im się zdobyć kluczowe wyróżnienia, które miały znaczenie dla dalszego rozwoju ich kariery artystycznej. Wykonywali wiele różnych koncertów lokalnych oraz w całej Polsce, które obejmowały szeroki repertuar góralski, patriotyczny czy kolędowy. Każdy występ stanowił wyjątkową okazję do promocji góralskich z pełnym oddaniem i szacunkiem.

Nazwa "Jedla" nawiązuje do symbolu siły, trwałości i natury, jaką stanowi jedne z drzew rosnących w Tatrach - tak jak zespół, który łączy młode pokolenia z bogatą góralską tradycją. Ich głosy, pełne emocji i autentyczności, przeplatają się z instrumentalnym wsparciem muzykantów, którzy grają na instrumentach takich jak - skrzypce, basy, akordeon, basy podhalańskie, kontrabas, cymbały węgierskie. Muzycy "Jedli" wiernie pielęgnują folklor Podhala, ale nie boją się też eksperymentować z nowoczesnymi aranżacjami, które przyciągają uwagę współczesnych słuchaczy. Ich muzyka to prawdziwa opowieść o miłości do gór, tradycji i piękna Podhala.

Zespół "Mali Miętusianie" - dziecięcy zespół regionalny działający przy oddziale Związku Podhalan w Miętustwie. Do zespołu należą dzieci i młodzież z Cichego - Miętustwa, Czerwiennego, Ratułowa, Starego Bystrego - z całej parafii i spoza niej. W zeszłym roku zespół obchodził jubileusz 25-lecia działalności. Przez te lata w zespole umiejętności w tańcu, śpiewie, w grze na instrumentach nabyło ponad 200 osób. Przy zespole została założona szkółka gry na skrzypcach i basach. Najwytrwalsi grają po dzień dzisiejszy: Łukasz Miętus, Jakub Miętus oraz Katarzyna Sęk, która sama uczy gry na skrzypcach w zespole. Instruktorami muzyki byli: Marek Łabunowicz (TOPR-owiec, który zginął tragicznie pod lawiną ratując turystów), Andrzej Grapny-Bobak oraz Paweł Czech. Od 2006 roku instruktorami w zespole są Katarzyna Sęk oraz Jakub Miętus.

Dzieci i młodzież z zespołu mają na koncie wiele występów na pokazach, konkursach, festiwalach oraz przedstawieniach na terenie całej Polski. Plonem tych występów są liczne nagrody oraz wysokie miejsca w imprezach takich jak: Przegląd Muzyk Podhalańskich, Przegląd Jasełek i Grup Kolędniczych, Konkurs Kolęd, Konkurs Pieśni Religijnej.

Od 2020 roku zespół bierze udział w Wieczornicach z Wyszyńskim na Bachledówce, a od 2022 roku w Oratorium Bachledowiańskim "Równoj ku Górze", był również uczestnikiem programu telewizyjnego "Familiada". Członkowie zespołu występują dla dzieci w szpitalach, dla mieszkańców domów opieki społecznej, biorą również udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ciągu całego roku liturgicznego zespół oprawia po góralsku uroczystości parafialne.

Dziewczyny z zespołu "Mali Miętusianie" dodatkowo prowadzą zespoły regionalne: Katarzyna Miętus w Piekielniku i Ratułowie, Karolina Mołek w Starem Bystrem, Aleksandra Skubisz w Nowem Bystrem. Katarzyna Miętus śpiewa również w zespole "Aparaty", zaś Sylwia Strączek i Karolina Szymusiak śpiewają w zespole "Jedla".

Noworoczne wystąpienie Tomasza Hamerskiego

Szanowni Państwo, drodzy goście!

Ostatni rok, to czas wyborów samorządowych, a co za tym idzie - nastąpiły zmiany personalne w składzie Zarządu i Rady Powiatu Nowotarskiego. W tych zmiennych warunkach przyszło nam kontynuować pracę poprzedników oraz rozpocząć nowe działania na terenie powiatu nowotarskiego.
W bardzo ważnym obszarze, jakim jest edukacja, która stanowi większą część budżetu powiatu nasze działania były prowadzone w zakresie inwestycyjnym jak również pełnej koordynacji nauczania.

W roku 2024 powiat zrealizował następujące inwestycje edukacyjne:

Nadbudowa parterowej części i przebudowa Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Nowym Targu. Było to przedsięwzięcie na kwotę 3 280 000 zł.
Likwidacja kotłowni węglowej wraz z wykonaniem instalacji gazowej i montażem nowej kotłowni gazowej w budynku Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Opiekuńczych w Nowym Targu. Koszt inwestycji to 513 000 zł.
A także wykonano w poszczególnych placówkach:

- Remont pomieszczeń Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowym Targu na potrzeby udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom i uczniom uchodźcom z Ukrainy,
- Remonty w salach lekcyjnych w budynku tzw. "Bursy" przy Zespole Szkół Ogólnokształcącym Nr 1 w Nowym Targu,
- Utwardzenie terenu na działce zlokalizowanej w Nowym Targu oraz wydzielenie z sali lekcyjnej pomieszczenia dla v-ce dyrektorów oraz utworzenie salki do nauki języka polskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu,
- Wymiana oświetlenia na sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Nowym Targu,
- Remont komina na budynku oraz remont łazienki w Zespole Szkół w Rabce- Zdroju,
- Roboty budowlane polegające na modernizacji pracowni zajęć praktycznych w gastronomi oraz zmianę podłogi w pracowni zajęć teoretycznych, remont trzech pomieszczeń w siłowni ZSZiP w miejscowości Krościenko nad Dunajcem,
- Adaptacja pomieszczenia na sale komputerową oraz remont pomieszczeń zaplecza sanitarno-szatniowego przy hali sportowej w Zespole Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce.

Obecnie trwa m.in. opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dotyczącej budowy boiska sportowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy Zespole Szkół w Jabłonce.

Pełna obsługa organizacyjna zadań powiatu w obszarze edukacji prowadzona była przez Powiatowe Centrum Oświaty w Nowym Targu, które było również odpowiedzialne za planistyczną oraz finansowo-księgową obsługę szkół i placówek oświatowych. W roku 2024 koordynowało działania związane z organizacją nauczania, opieki i wychowania dla uczniów z Ukrainy, w tym obsługę wydatków w ramach Funduszu Pomocy. Jednostka obsługiwała również wypłatę dotacji dla szkół. dla szkół których organem prowadzącym nie jest samorząd.
Efektem wprowadzonej w latach wcześniejszych reformy związanej z nauką w szkole dzieci 6-letnich była sytuacja, że po 2 latach bardzo dużej liczby absolwentów klas VIII, w roku 2024 szkoły podstawowe ukończyła bardzo niska liczba uczniów. Powiat jako organ prowadzący musiał zapewnić możliwość ciągłości nauki w zawodach, zachować bogatą i potrzebną ofertę edukacyjną organizując jednocześnie w miarę możliwości liczne oddziały balansujące koszty finansowania oświaty. Ostatecznie utworzone w tak trudnej sytuacji demograficznej oddziały klas pierwszych pod względem parametrów średniej liczebności są na poziomie lat wcześniejszych.

Szkoły utrzymały wysoki poziom nauczania czego dowodem były liczne sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych (ogólnokształcących i zawodowych) i zawodach sportowych, w tym również na poziomie ogólnopolskim i międzynarodowym. Uczniowie szkół prowadzonych przez powiat wysoko zdali egzaminy zewnętrzne (matura i egzaminy zawodowe).

Szkoły i placówki aktywnie włączały się w projekty dofinansowane ze źródeł zewnętrznych m.in.: ERAZMUS+, projekt wymiany międzynarodowej, "Utworzenie i wyposażenie eko-pracowni w Zespole Szkól Technicznych i Placówek w Nowym Targu, "Małopolska Akademia Rodzica" (pogram sfinansowany przez Urząd Marszałkowski), "Za życiem" pomoc uczennicom w ciąży oraz wieloaspektowa i kompleksowa pomoc niepełnosprawnemu dziecku w okresie od 0 roku życia do rozpoczęcia nauki w szkole oraz jego rodziny, Przedsięwzięcie "Podróże z klasą", Aktywna Tablica, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

Wyróżniający się w pracy nauczyciele szkół i placówek i dyrektorzy otrzymali Nagrody Starosty, docenieni zostali również wyróżniający się uczniowie.
Podsumowanie roku to również analiza działalności Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu. Mijający rok był czasem intensywnej pracy i znaczących osiągnięć w zakresie rozwoju infrastruktury drogowej oraz bezpieczeństwa mieszkańców naszego Powiatu. Dzięki efektywnej współpracy, zaangażowaniu wielu osób udało się zrealizować i rozpocząć wiele kluczowych inwestycji, które nie tylko podnoszą jakość życia mieszkańców, ale także przede wszystkim wzmacniają ich bezpieczeństwo.

W 2024 roku udało nam się zrealizować prace inwestycyjne na łączną kwotę ponad 45,5 milionów złotych. Środki te pochodziły: z budżetu Powiatu Nowotarskiego - ponad 13,5 miliona złotych, Rządowych programów - ponad 20,5 miliona złotych, Unii Europejskiej - prawie 4 miliony złotych.
Te wszystkie inwestycje nie zostałyby tak sprawnie zrealizowane, gdyby nie wsparcie finansowe poszczególnych gmin w kwocie 7 600 000 złotych oraz pomoc merytoryczna ich włodarzy wraz z pracownikami - za co w imieniu Zarządu jak również Rady Powiatu serdecznie dziękuję i proszę o jeszcze.
Przy każdej inwestycji kierujemy się zasadą: każda Gmina i każda Miejscowość jest dla nas ważna. Wierzymy, że rozwój powiatu powinien być równomierny, a mieszkańcy każdej gminy muszą czuć się bezpiecznie i komfortowo. Dlatego dążymy do tego, aby: drogi powiatowe były coraz szersze i lepiej utrzymane, powstawały przy nich bezpieczne chodniki oraz pobocza a każda infrastruktura drogowa spełniała najwyższe standardy bezpieczeństwa.
Najważniejsze zrealizowane w 2024 roku inwestycje to m.in:

Budowa nowego mostu wraz z odcinkiem drogi w miejscowości Podsarnie w gminie Raba Wyżna,
Przebudowa drogi w gminie Lipnica Wielka,
Zakończenie przebudowy odcinka najdłuższej drogi powiatowej Harklowa - Tylmanowa w gminach Ochotnica Dolna i Nowy Targ,
Przebudowa drogi w gminie Spytkowice,
Przebudowa drogi miejscowości Lipnica Mała w gminie Jabłonka.

Najważniejsze inwestycje rozpoczęte w 2024 roku to m.in:
Budowa nowego mostu wraz z przebudową drogi w miejscowości Ciche w gminie Czarny Dunajec, (co ważne zgodnie z obietnicami most został udostępniony Mieszkańcom już 1 listopada),
Przebudowa drogi w miejscowości Ratułów w gminie Czarny Dunajec,
Przebudowa drogi w miejscowości Szczawnica,
Przebudowa trzech odcinków drogi w miejscowościach Maruszyna, Szaflary oraz Bór w gminie Szaflary,
Przebudowa ostatniej powiatowej drogi o nawierzchni szutrowej w miejscowości Podszkle w gminie Czarny Dunajec.

Najważniejsze inwestycje zaplanowane do realizacji w 2025 roku to między innymi:
Przebudowa drogi w miejscowości Sromowce Wyżne w gminie Czorsztyn - kontynuacja zadań z lat ubiegłych - Modernizacja Połączeń Pienińskich Parków Narodowych,
Stabilizacja osuwiska oraz zabezpieczenie korpusu drogi od strony rzeki Dunajec w miejscowości Sromowce Niżne w gminie Czorsztyn,
Przebudowa drogi w miejscowościach Waksmund, Łopuszna, Ostrowsko w gminie Nowy Targ,
Przebudowa drogi w miejscowości Niedzica w gminie Łapsze Niżne,
Budowa chodnika w miejscowościach Klikuszowa, Obidowa w gminie Nowy Targ oraz wiele innych - wszak budżet Powiatowego Zarządu Dróg na inwestycje w tym roku wynosi ponad 77 milionów złotych.

Rok 2025 przyniesie również nowy, przełomowy program. Po raz pierwszy na mój wniosek poparty przez cały Zarząd Powiatu Nowotarskiego w budżecie powiatu nowotarskiego zabezpieczono środki na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na drogach powiatowych. To pierwszy tego typu dedykowany program w naszym regionie, który będzie realizowany wspólnie z gminami.

W ramach tego programu planujemy:
Modernizację istniejących przejść dla pieszych poprzez: instalację nowoczesnego oświetlenia, wyraźne ich oznakowanie, czyniące je bardziej widocznymi, przebudowę i ich wyniesienie w stosunku do jezdni, budowę nowych przejść dla pieszych, zastosowanie innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo.

Podniesienie bezpieczeństwa najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych, jest dla zarządu oraz całej Rady Powiatu absolutnym priorytetem. Chcemy, aby każdy mieszkaniec, zarówno najmłodszy idący do szkoły, jak i osoba starsza, mógł czuć się bezpiecznie na naszych drogach.
Ważnym aspektem wszystkich realizowanych i planowanych inwestycji jest poszanowanie przyrody. Staramy się, aby rozwój infrastruktury drogowej szedł w parze z ochroną środowiska naturalnego. Szczególnie widoczne jest to w projektach realizowanych w pobliżu i na terenie Pienińskiego Parku Narodowego.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację tych przedsięwzięć: pracownikom Powiatowego Zarządu Dróg, władzom gmin i ich pracownikom. Słowackim partnerom z Samosprawnego Preszowskiego Kraju z którymi, kontynuujemy z sukcesami transgraniczną współpracę. Szczególne podziękowania kierujemy do Mieszkańców powiatu za zaufanie i cierpliwość.
Serdeczne podziękowania kierujemy również do parlamentarzystów, senatorów i radnych wojewódzkich z naszego regionu tym byłym i obecnym, którzy pomogli nam w pozyskiwaniu środków z programów rządowych. Prosimy obecnych posłów i senatorów, aby w kolejnych latach wspierali nasze inicjatywy i działania. Dzięki ich pomocy możemy realizować projekty, które sprawiają, że drogi powiatu nowotarskiego stają się coraz bardziej bezpieczne i przyjazne - zarówno dla mieszkańców, jak i licznie odwiedzających nas turystów z kraju i zagranicy.

Niech efekty naszej pracy będą widoczne w codziennym życiu i podnoszą jakość funkcjonowania całego regionu. Rok 2024 pokazał, że wspólnie możemy osiągnąć wiele. Wierzę, że rok 2025 przyniesie kolejne sukcesy, które jeszcze bardziej poprawią jakość dróg w powiecie nowotarskim.

Na pełne uznanie zasługują działania dyrekcji Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w zakresie szeroko rozumianego rozwoju szpitala, a szczególnie infrastruktury ochrony zdrowia oraz wdrażanie nowych procesów, technologii i narządzi pracy.

W tym celu:
- pozyskano dofinansowanie w wysokości 1 800 000,00 PLN z Państwowych Funduszy Celowych w ramach dotacji celowej na realizację projektu: "Dofinansowanie systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w zakresie zakupu ambulansów wraz z dodatkowym wyposażeniem dla Zespołów Ratownictwa Medycznego". W ramach dofinansowania zakupiono 3 Ambulanse wraz z wyposażeniem. Celem tej inwestycji jest podniesienie dostępności i jakości świadczeń medycznych udzielanych przez zespoły ratownictwa medycznego. Zrealizowany projekt zwiększy efektywność w udzielaniu pomocy pacjentom, osobom chorym i poszkodowanym w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.
- Dotację celową w wysokości 15 000 000,00 PLN pozyskano na realizację zadania pn. "Dofinansowanie inwestycji pn. "Modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego polegającego na przebudowie i wyposażeniu SOR w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu".

Realizacja inwestycji przyczyni się do znacznej poprawy bezpieczeństwa pacjentów. Ponadto wpłynie bezpośrednio na zapewnienie ciągłości udzielanych świadczeń medycznych w stanach nagłego zagrożenia życia i zdrowia, co przełoży się na zwiększenie efektywności systemu państwowego ratownictwa medycznego. Wymiana wyeksploatowanego sprzętu diagnostycznego i aparatury wspomagającej funkcje życiowe pacjenta na nowoczesny sprzęt poprawi jakość udzielanych świadczeń a także przyczyni się do szybszej diagnozy pacjenta.
- Pozyskano również dofinansowanie w wysokości 107 524,63 PLN z Państwowych Funduszy Celowych w ramach dotacji celowej na realizację projektu , którego celem jest podniesienie bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników poprzez zakup urządzeń służących ograniczeniu oddziaływania bardzo szkodliwych czynników chemicznych i biologicznych.
- Z krajowego Funduszu Szkoleniowego pozyskano dofinansowanie w wysokości 114 861,22 PLN na projekt : "Kształtowanie umiejętności zarządzania dokumentacją administracyjną w jednostkach ochrony zdrowia - Digitalizacja procesów administracyjnych" - celem zadania jest objęcie szkoleniem pracowników w ramach dwóch priorytetów:
- Priorytet 1 " wsparcie kształcenia ustawicznego z związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy poprzez wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów w trzech obszarach wzajemnie się uzupełniających i stanowiących integralna całość" tj. obieg dokumentów ogólnych: korespondencja, która wpływa do jednostki, korespondencja wewnętrzna oraz obieg dokumentów finansowych - faktur i obieg umów. Szkolenie ma na celu podnieść poziom bezpieczeństwa w pracy zespołowej nad efektywnym i bezpiecznym przepływem dokumentów.
- Priorytet 2 : "wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych". Ze względu na deficyt osób do pracy planowane jest przeprowadzenie kursu dla pracowników Szpitala celem zdobycia przez nich nowych kwalifikacji do udzielana określonych świadczeń zdrowotnych i pełnienia nowych obowiązków.

Realizacja tego Priorytetu:
- pozwoli dopasować się do potrzeb rynku pracy i zastępować braki kadrowe,
- stanowi również system motywacyjny i pozwala Pracodawcy zatrzymać pracownika,
- posiadając większą liczbę pracowników przeszkolonych Szpital może rozszerzyć swoje usługi a także częściej wykonywać badania, co pozwala na skrócenie czasu oczekiwania na wykonanie określonej usługi medycznej.
Działania powiatu to także pomoc rodzinie i osobom dotkniętym niepełnosprawnościami, którą realizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Targu.

W 2024 roku udzieliło ono wsparcia 124 rodzinom zastępczym, w których przebywało łącznie 198 dzieci. Finansowe wsparcie zapewniono także 49 pełnoletnim wychowankom pieczy zastępczej oraz młodzieżowych ośrodków wychowawczych z tytułu kontynuowania nauki, usamodzielnienia, zakwaterowania oraz zagospodarowania.

Utworzono pierwszą Powiatową Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą typu socjalizacyjnego dla 14 wychowanków. Placówka zaczęła funkcjonować od dnia 1 stycznia 2024 r. w budynku zlokalizowanym przy ulicy Szaflarskiej 39 w Nowym Targu. PCPR nadzorowało również prowadzenie na terenie powiatu - w ramach zlecenia realizacji zadania - trzech placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego oraz jednej placówki opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego.

W ramach corocznej kampanii pn. "Mamy etaty dla mamy i taty" PCPR w Nowym Targu w 2024 r. podjęło szereg działań mających na celu promowanie rodzinnej pieczy zastępczej m.in. zorganizowano dla wszystkich dzieci przebywających w pieczy zastępczej oraz dla ich opiekunów całodzienny pobyt na terenie kompleksu Termy Szaflary, dofinansowano ze środków budżetu powiatu wyjazdy kolonijne dla wychowanków pieczy zastępczej w okresie wakacyjnym, a także zorganizowano spotkanie wigilijne oraz spotkanie ze Św. Mikołajem dla rodzin zastępczych i dla dzieci przebywających w rodzinach zastępczych oraz w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Ponadto na bieżąco publikowano informacje propagujące rodzicielstwo zastępcze na stronie internetowej jednostki oraz na popularnych portalach społecznościowych.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Targu w dalszym ciągu realizuje program Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) "Samodzielność - Aktywność - Mobilność" pn. Mieszkanie dla Absolwenta oraz Dostępne Mieszkanie. Celem Programu jest wzrost niezależności beneficjenta oraz ułatwienie mu aktywności zawodowej i społecznej poprzez zapewnienie samodzielnego mieszkania, wolnego od barier architektonicznych.

W roku 2024 program "Aktywny Samorząd" został rozszerzony o nowe zadanie - pomoc w kontynuowaniu rehabilitacji w formie wentylacji domowej (Obszar E). Jest to dodatek na pokrycie kosztów opłaty za energię elektryczną w formie refundacji  kosztów energii elektrycznej w związku ze stałym, intensywnym korzystaniem z koncentratora tlenu lub respiratora. W ramach tego zadania wpłynęło 55 wniosków.

PCPR realizuje również zadania z zakresu pomocy osobom niepełnosprawnym. Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności, działa w obszarze dwóch powiatów - Nowotarskiego i Tatrzańskiego. Z roku na rok ilość rozpatrywanych spraw jest coraz większa i tylko w roku 2024 to było ponad 2800 wniosków.

Wzrasta również ilość spraw i wniosków z zakresu dofinansowania do zakupu środków ortopedycznych i pomocniczych, likwidacji barier architektonicznych i w komunikowaniu się, czy też dofinansowań do wyjazdu osób niepełnosprawnych na turnusy rehabilitacyjne. Średnioroczna ilość wniosków w tym dziale to ok. 3500 spraw z zakresu indywidualnych potrzeb osób niepełnosprawnych.

Nadmienić należy, iż na przełomie października i listopada ubiegłego roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zostało przeniesione do tymczasowej siedziby na Placu Słowackiego 13, a Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności na ulicę Bolesława Wstydliwego 14. Po zakończeniu prac budowlanych w budynku znajdującym się przy ulicy Jana Kazimierza w Nowym Targu, PCPR oraz PZON zostaną przeniesione do nowej siedziby.
W 2024 roku Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Targu pozyskał łącznie prawie 12 mln złotych z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego Plus na aktywizację zawodową osób bezrobotnych, wsparcie lokalnych pracodawców w tworzeniu miejsc pracy oraz w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego na szkolenia pracowników i pracodawców.

Urząd realizował: dwa projekty współfinansowane z UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus pn. "Droga do zatrudnienia - aktywizacja zawodowa mieszkańców powiatu nowotarskiego (I) i (II)" oraz trzy Małopolskie Programy Regionalne: Konserwator, Firma+1 oraz Regeneracja - wsparcie małopolskiej turystyki i przemysłów czasu wolnego. Ponadto, urząd uwzględniając potrzeby klientów w zakresie przedsiębiorczości trzykrotnie pozyskał środki rezerwy Funduszu Pracy będącej w dyspozycji Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej umożliwiające kolejnym osobom samozatrudnienie, które stanowiło szasnę na wejście lub powrót na rynek pracy i przyczyniło się do rozwoju regionu.

W trosce o osoby z niepełnosprawnościami urząd pozyskał środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na aktywizację zawodową.

Pozyskane środki z różnych źródeł pozwoliły na m.in. wsparcie finansowe 160 przedsiębiorczych osób w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, utworzenie 97 nowych miejsc pracy oraz udzielenie pomocy 363 osobom bezrobotnym w zdobyciu praktycznych umiejętności zawodowych poprzez realizację programu stażu.

Dzięki pozyskanym środkom w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego lokalni pracodawcy uzyskali dofinansowanie na kształcenie ustawiczne, którego celem jest podnoszenie kwalifikacji zespołu, ale także wzmocnienie pozycji firmy na rynku. Z tej formy wsparcia skorzystało 312 osób.
Rok 2024 był także rokiem wzmożonych działań z zakresu poradnictwa zawodowego zmierzających do świadomego i samodzielnego podjęcia przez klientów decyzji dotyczących drogi rozwoju zawodowego oraz do dostosowania się do wymogów rynku pracy. Z usług poradnictwa zawodowego skorzystało łącznie prawie 1 000 osób.

Urząd Pracy kontynuował także zadania związane z dopuszczaniem cudzoziemców do polskiego rynku pracy oraz legalizacją ich zatrudnienia. Szczególnie wspierano obywateli Ukrainy, nie tylko w zakresie aktywizacji zawodowej, ale także poprzez działania podejmowane w ramach licznych Partnerstw, m.in. Małopolskiego Partnerstwa na rzecz Integracji i Wielokulturowości oraz Partnerstwa na Transgranicznym Rynku Pracy Polski
i Słowacji "POPRAD-DUNAJEC".

Wszystkie podejmowane przez urząd działania przyczyniły się do utrzymania niskiej stopy bezrobocia na terenie powiatu oraz wzmocnienia pozycji konkurencyjnej lokalnych przedsiębiorców.

W jubileuszowym roku 2024 Teatr Lalek Rabcio zagrał 200 spektakli, w tym: 9 w terenie i 191 w siedzibie dla prawie 22 000 widzów. Zrealizowano następujące premiery teatralne: "Luna", "Mały Książę" (wznowienie), widowisko plenerowe "Tutti di mare" w koprodukcji ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Rabcia oraz "Pieśń Góry" - spektakl jubileuszowy, który był ukoronowaniem uroczystości 75-lecia istnienia teatru. Działająca przy teatrze Młodzieżowa Grupa Teatralna "Przyjaciele Rabcia" zrealizowała trzy spektakle: "Moralność Pani Dulskiej", "Na skrzydłach jachtów", "Pani Bovary" oraz "Arabela". W 2024 roku teatr organizował lub współorganizował koncerty i wystąpienia artystyczne znanych i cenionych artystów: m.in. Krystyny Prońko, Daniela Olbrychskiego, Tomasza Karolaka, Pawła Chałupki, Mirosława Neinerta, Opera di?Mamma oraz artystów lokalnych, np. Sylwii Basty Silvany, Pauliny Kapłon-Talik, Orkiestry Symfonicznej z Jordanowa. Na scenie Teatru Lalek Rabcio odbyły się okolicznościowe występy grup amatorskich, działających przy szkołach podstawowych oraz ośrodkach kultury. Odbiorcami wydarzeń było około 2000 osób. Teatr Lalek Rabcio był również partnerem przeglądu przedszkolnych grup teatralnych "Mała Scenka". Na scenie rabczańskiego teatru odbyły się koncerty noworoczny i galowy uczniów i absolwentów Szkoły Muzycznej im. F. Chopina I i II stopnia w Nowym Targu. Teatr był współorganizatorem i udostępnił siedzibę następującym wydarzeniom: Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, Dniom Otwartym Funduszy Europejskich, Konferencji "Neuroróżnorodność - autyzm pod lupą" oraz Międzynarodowemu Festiwalowi Literatury Dziecięcej. Teatr był miejscem integracji mniejszości ukraińskiej. Współpraca z organizacją Internationaler Bund Polska zaowocowała 6-miesięcznymi warsztatami dla 50 uczestników.

W ramach edukacji teatralnej zorganizowano ponad 70 warsztatów teatralnych, aktorskich i plastycznych dla ok. 2700 uczestników. W warsztatach mikołajkowych wzięło udział ponad 1500 dzieci. Do oferty edukacyjnej dołączyły półkolonie zimowe i letnie, które odbyły się w 3 turnusach po 5 dni dla łącznie 70 dzieci w wieku od 6 r.ż. Teatr Lalek Rabcio jako teatr dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami, dzięki współpracy z Fundacją Kinematograf, dostosował spektakle "Mały Książę" i "Luna" oraz spektakl gościnny "Kolega Mela Gibsona" Teatru Korez dla widzów z dysfunkcją wzroku i słuchu. W stałym repertuarze teatru znajduje się 17 spektakli, 12 spektakli dla młodego widza i 5 dla widza dorosłego.

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju w 2024 roku odwiedziło ok. 9 i pół tys. osób. W placówce zorganizowano 4 wystawy czasowe, odbyło się 51 warsztatów z zakresu malarstwa na szkle i zabawki drewnianej, w których wzięło udział 1850 osób - głównie młodzieży i dzieci. Przeprowadzono 96 lekcji muzealnych. Pod patronatem Starosty Nowotarskiego odbył się XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, który gościł wielu znamienitych muzyków z kraju i zza granicy.

Lipcowy Jarmark w Muzeum zgromadził 40 twórców ludowych z naszego regionu, a uczestniczyło w nim ponad 2 tys. osób. Tak samo liczna publiczność odwiedziła Muzeum podczas dorocznego Konkursu Palm Wielkanocnych najstarszego tego typu konkursu w Polsce i tradycyjnego Święta Zwyczajów Wielkanocnych.

Niezwykle ważnym dla Muzeum wydarzeniem był fakt otwarcia wystawy pt. "Apteka pod Gwiazdą mgr Stanisława Miętusa" przedstawiającej najstarszą rabczańską aptekę. Prace związane z wystawą trwały ponad rok przy współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury oraz Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Wernisaż miał niebagatelne znaczenie dla społeczności Rabki i zgromadził ogromną liczbę rabczan
i turystów zainteresowanych tak niezwykłą wystawą.

W sobotni wieczór 18 maja 2024 r. Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju włączyło się w obchody Europejskiej Nocy Muzeów. Jak co roku dzień muzealnika jest dobrym pretekstem do tego aby zaprezentować Muzeum z całkiem innej strony. Bajkowa Noc Muzeów pomyślana została jako spotkanie mające na celu przybliżenie ludowego folkloru słownego Rabki.

W Muzeum odbył się po raz pierwszy Zagórzański Festiwal Folkloru i Tradycji. Teren Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju wypełnił się sympatykami góralszczyzny. Miejsce wybrano nie przez przypadek - Muzeum wszak od 90 lat zajmuje się kolekcjonowaniem, dokumentacją oraz popularyzacją kultury tradycyjnej Górali Zagórzańskich i jego celem jest kompleksowe i długofalowe działanie mające na celu ochronę niematerialnego i materialnego dziedzictwa regionu.

"Festiwal Muzeum w Krajobrazie. Krajobraz w Muzeum" odbył się w sierpniu i został zrealizowany dzięki funduszom, które Muzeum pozyskało od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje oraz wsparciu finansowym Starostwa Nowotarskiego. Festiwal upłynął pod znakiem wyjątkowych spotkań, warsztatów, pleneru, prelekcji, spektakli i koncertów w krajobrazie Muzeum. W ramach Festiwalu promowaliśmy wycieczki te bliskie i te dalekie, pokazując że podróżować można wszędzie, wystarczy tylko wyjść za próg. W ramach Festiwalu odbyły się także 2-dniowe Warsztaty Interpretacji Dziedzictwa dla pracowników Muzeów.

We wrześniu w pomieszczeniach administracyjno-magazynowych Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju odbywały się szkolenia w ramach realizowanego przez Fundację Rozwoju Regionu Rabka projektu "Z SERca do podhalańskiego mleka" - szkolenie z wyrobu oscypka, bundzu i krowiego sera podpuszczkowego.

Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu może natomiast pochwalić się sukcesami swoich podopiecznych - dzieci i młodzież biorąca udział w zajęciach plastycznych zdobyła ponad 200 nagród i wyróżnień w konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich, wojewódzkich i rejonowych.
Ogromny sukces osiągnęli uczestnicy zajęć modelarni lotniczej w kategorii modeli sterowanych magnetycznie F1E. Podczas Mistrzostw Europy w mieście Louny w Czechach - zdobyli brązowy medal drużynowo. Również wysokie lokaty osiągnęli na Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Polski.
W zajęciach kulturalnych organizowanych przez centrum brało udział 400 osób, a w zajęciach pozalekcyjnych sportowych ponad 300 osób.
W ramach systemu współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży Szkolnego Związku Sportowego zorganizowano ponad 250 zawodów sportowych a Powiat Nowotarski w klasyfikacji generalnej powiatów za rok szkolny 2023/2024 w Małopolsce zdobył historyczne 1 miejsce.

Powiat Nowotarski w dalszym ciągu aktywnie włącza się w pomoc obywatelom Ukrainy, którzy przebywają na naszym terenie. Obecnie realizujemy obsługę logistyczną oraz finansowo-rozliczeniową 49 hoteli, pensjonatów i pokoi w gospodarstwach agroturystycznych, które dają schronienie uchodźcom. O skali zadania niech świadczą liczby: 1 400 osób nadal korzystających z tej formy pomocy i ponad 45 milionów złotych rozliczonych z tego tytułu środków. Również i to nie byłoby możliwe bez zaangażowania pracowników powiatu, którym dziękuję za ogrom pracy i energii włożonej w to przedsięwzięcie.

Z tego miejsca chciałbym podziękować Państwu za całoroczną współpracę. Dziękuję parlamentarzystom, samorządowcom, w szczególności burmistrzom i wójtom, przedstawicielom służb, inspekcji i straży, powiatowym jednostkom, pracownikom starostwa powiatowego, przedstawicielom organizacji pozarządowych i  wszystkim zaangażowanym w rozwój naszej powiatowej wspólnoty samorządowej.

Życzę Wszystkim wszystkiego najlepszego w rozpoczynającym się roku!
Może Cię zainteresować
komentarze
gdzie my jesteśmy ?20.01.2025, 13:55
Q - szemrany chrust
akurat on był a chrustu nie było
Posłanka z Łopusznej gościła ludzi z Podhala w Sejmie
Najważniejsze ze byli ci z PiS i Furca
Jasiek20.01.2025, 12:38
Patronka Krościenka n/D bawiła się niczym sarenka na polanie pełnej kwiecia! Ależ Ona ma wigor!
Nowotarżanka20.01.2025, 11:39
Nie wstyd to bawić się za cudze pieniądze, a tak naprawdę to Pani Paluchowa co do tej pory zrobiła, proszę się rozliczyć ze swojej działalności
nowotarzanka20.01.2025, 11:33
Tak to prawda POWIAT do likwidacji
sawuarek i wiwarek20.01.2025, 09:40
Pan starosta w swym wystąpieniu dostrzega problem malejącej liczby uczniów i mówi: "utworzone w tak trudnej sytuacji demograficznej oddziały klas pierwszych", ale za słowami muszą iść działania, nie tylko bale i zabawy. Szkoły średnie z naszego powiatu nie wytrzymują konkurencji z sąsiednimi, nowosądeckimi szkołami, o czym przekonuje dobitnie najnowszy, właśnie opublikowany, ranking Perspektyw, który powinien być dla organu prowadzącego dzwonkiem alarmowym zmuszającym do podjęcia działań naprawczych, ale oczywiście nie na papierze tylko w realu. Co jest na obecną chwilę robione w starostwie by tej trudnej sytuacji demograficznej przeciwdziałać, czyli zatrzymać najlepszych uczniów kończących naukę w szkołach podstawowych w Szczawnicy, Krościenku i Tylmanowej w szkołach średnich naszego powiatu? Dlaczego komunikacja busami z tego terenu powiatu coraz lepiej wygląda i rozwija się w kierunku na Nowy Sącz, a coraz gorzej jest z połączeniami z tego terenu do stolicy powiatu? Jeszcze wciąż kursów do Nowego Targu jest dużo więcej, ale trend jest w drugą stronę, przy czym na Sącz jeżdżą nieco lepsze autobusy. Czy coś w ogóle jest robione aby odtworzyć, na nowych, rynkowych zasadach, komunikację publiczną, coś w rodzaju pochopnie zlikwidowanego "PKS Nowy Targ"? Żadna z trzech wielkich stolic Pienin (są nimi, w porządku alfabetycznym, żeby nikogo nie urazić w patriotyzmie lokalnym, Czorsztyn, Krościenko i Szczawnica) nie ma połączenia kolejowego, czyli alternatywnego systemu komunikacji (może by tak ustanowić odrębny powiat pieniński - po prostu, jakkolwiek ostro i dosadnie miałoby to zabrzmieć, mieszkańcy Pienin niekoniecznie chcą się czuć w Nowym Targu obywatelami gorszej, bo upośledzonej komunikacyjnie, kategorii, my też możemy mieć u siebie na miejscu swoje własne urzędy swojego własnego starostwa, a co?).
W rozpoczynającym się roku zdrowia oraz wielu sukcesów w owocnej pracy dla dobra wszystkich mieszkańców powiatu, tych z Pienin również.
kto tu winien?19.01.2025, 08:03
Ale obciach faktycznie taki Powiat do likwidacji obserwator popieram też tak uważam! A po co im kontrola zostali wybrani to sobie rządzą jak umieją widać to się im należy! Pośpiewali czy tam pokrzyczeli w sumie jak widać na zdjęciu bawili się świetnie!
przyssane19.01.2025, 06:34
Pijawki
Q19.01.2025, 05:42
Do cyrek byli zaproszeni pozostali zopcji P Waksmudzkiego i P poseł ale wybrali naradę wyborcza u Tischnera powodzonka
tańce swawole hulanki18.01.2025, 22:40
Zabawił bym się za publiczne pieniądze.
70+18.01.2025, 22:38
Wstyd! Sam PIS się bawi!!! A gdzie Siarka?
Obserwator18.01.2025, 20:56
Powiat do likwidacji ale i co niektórzy powiatowi też.NAjwyzszy czas ich wymienić i sprawdzić jak wykonują swoje zadania . Wszystko na pokaz.GDzie jakieś kontrole przecież chodzą co niektórzy jak chcą nie mówiąc już o rządzących w jednostkach podległych praktycznie ich nikt nie rozlicza i nie kontroluje.
piotrek18.01.2025, 20:37
jan blanda ps.jezusek w pełni zasługuje na tak ważne odznaczenie .
Mieszkaniec18.01.2025, 19:29
Pani M. D. To jest po prostu porażka !!!!!
CYREK18.01.2025, 18:28
Oj nieładnie. Pominięci ważni urzędnicy z innej opcji politycznej
Stasek18.01.2025, 18:27
Przykre ale prawdziwe. Sam PIS
Mm18.01.2025, 17:47
Ciekawe za czyje pieniądze tak się bawią
piotrek18.01.2025, 17:07
jaki ten członek szczęśliwy i zadowolony , jak mało kto ...
po foto ich poznacie18.01.2025, 16:11
klasyczna impreza PiS
90 % aparatu politycznego PiS
Stały18.01.2025, 16:04
Nie widać czerwonych, ani teczowych
Stały18.01.2025, 15:37
Nie widać czerwonych, ani teczowych
Pamiętamy18.01.2025, 13:59
O chodnikach w Czerwiennym cicho sza, bardzo dobrze jak kuba bogu tak bóg kubańczykom.
gustaf18.01.2025, 12:34
Z czterech "wielkich reform" premiera Buzka pozostala tylko administracyjna. Wszystkie to niewypał ale administracyjna sie trzyma bo to przechowalnia i synekury partyjnego zaplecza.
POWIATY DO LIKWIDACJI !!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl