26.03.2025, 12:03 | czytano: 1635

Mobilne płuca pokazują, że w Nowym Targu nadal oddychamy smogiem. "Jest lepiej, ale wciąż nie jest dobrze"

Magdalena Cygan i mobilne płuca - zdj. UM Nowy Targ
To dopiero półmetek pracy nietypowej instalacji, która stanęła przed szkołą na Niwie. Ale dlaczego akurat tam?
Podobnie jak od kilku lat - w Nowym Targu stanęły sztuczne płuca przygotowane przez Polski Alarm Smogowy. Instalacja ta działa jak filtr powietrza, pokazując jak wielka jest ilość zanieczyszczeń. Mają one pokazać czym naprawdę każdy z nas oddycha na co dzień. Po dwóch tygodniach biała tkanina imitująca olbrzymie płuca zaczęła zmieniać kolor na szary.

Mniej smogowych dni


Choć na poziom ilości pyłów w powietrzu ma wpływ także wiosenna pogoda, to warto zwrócić uwagę, że nocą temperatura znacznie spada, a wówczas piece pracują pełną parą.

- Jest lepiej, to widać także z pomiarów stacji Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska. Dni smogowych już nie jest sto, ale około trzydziestu. Mieszkańcy też czują, że jest lepiej - zauważa Magdalena Cygan, działaczka Nowotarskiego Alarmu Smogowego, mieszkanka Nowego Targu.

Dlaczego Niwa?


Co ciekawe, inaczej niż w poprzednich latach, to nie Alarm Smogowy decydował o miejscu lokalizacji sztucznych płuc. Poprzednio stawały one w centrum miasta - czy przy starostwie, czy szkole podstawowej nr 1. W tym roku to miasto zgłosiło się do konkursu organizowanego przez Alarm i to ono wyznaczyło lokalizację.

- Nie znaczy to, że na Niwie jest mniej smogu, jednak często on po prostu "spływa" w dół do centrum i to tam jest zawsze najgorsza sytuacja - przyznaje Magdalena Cygan.

Świadomość rośnie


Mimo to zwraca ona uwagę na skalę zmian jakie nastąpiły w mieście w ciągu lat. Jak zauważa, jeszcze dziesięć lat temu aktywiści szacowali, że w Nowym Targu działa 6-7 tys. kopciuchów. Teraz może być ich około 600. Jak przekonują urzędnicy, jest jednak wiele domów, gdzie zainstalowano nowy piec, ale mieszkańcy jeszcze pozostawili stary "na wszelki wypadek", bądź jeszcze nie zdążyli go zdemontować.

- Widzimy jak wielka rolę tutaj miał program Czyste Powietrze, dotacje miasta, ale i wzrost świadomości mieszkańców jeśli chodzi o oszczędności jakie przynosi ekologiczne ogrzewanie - podkreśla Magdalena Cygan.

Czyste Powietrze wraca - warto skorzystać!


Przypomnijmy, że 31 marca ma ruszyć po zmianach program Czyste Powietrze. Wśród zmian ma pojawić się między innymi wymóg sporządzenia audytu przed dokonaniem wymiany pieca, ale także wcześniejszej termomodernizacji, by pozbywać się "wampirów energetycznych" czyli niedocieplonych budynków pochłaniających ogromne ilości energii.

Na swoim profilu społecznościowym miejscy urzędnicy przekonują, że coraz więcej mieszkańców wymienia stare piece na ekologiczne źródła ciepła, a świadomość ekologiczna rośnie.

"Mobilne płuca to świetna okazja, by przypomnieć, jak ważne są dalsze kroki w kierunku poprawy jakości powietrza - dla zdrowia nas wszystkich. Zachęcamy do konsultacji z naszymi Ekodoradcami na temat dofinansowań do wymiany nieefektywnych ekologicznie źródeł ogrzewania (tel. 18 26 11 229)" - czytamy na miejskim profilu.

Józef Figura
Może Cię zainteresować
komentarze
autor27.03.2025, 11:34
wiecie dlaczego tych "płuc" nie stawiają w lecie, bo okazało by się że są bardziej czarne niż w zimie, i co wtedy wymyślić żeby uzasadnić legendy o smogu na wysokości 2 metrów
hanys27.03.2025, 09:21
Piece ekologiczne na pellet
.........................
Wartość opałowa pelletu mniejsza od wartości jaką otrzymamy spalając węgiel.
Wniosek
Musimy spalic więcej pelletu.
Ot cała ekologia, więcej spalić, więcej zapłacić.
Pomyśl- największymi producentami pelletu na świecie są Niemcy, Austria, Francja
Brawo27.03.2025, 08:28
MRN i tobie podobni jak jesteście tacy sprawni i mądrzy to dlaczego nie ma was na miejscu burmistrza
najlepiej siedzieć nic nie robić i krytykować innych

a jeżeli chodzi o zielonych powtarzam gnać tą bandę do diabła
banda nierobów która na ściemie zarabia kasę
Podatnik26.03.2025, 21:29
Kopalnie zamknięte. Zadowoleni?
Bzdury26.03.2025, 20:34
Zamknijcie jeszcze piekarnie.
smok26.03.2025, 20:15
@Hasiok.Brudne powietrze czy smog mniej szkodzi?Czy to nie wszystko jedne?Mają parę tych wkładów do ,,płuc,,.Ściągają w nocy i wyprane od razu rozwieszają.
MRN26.03.2025, 18:03
Miesiąc temu, jadąc ul. Św.Anny w stronę ronda pod szpitalem, na wysokości przejścia dla pieszych w stronę cmentarza, zobaczyłem niebieska ścianę, unosząca się nad we rondem. Kiedy tam dotarłem okazała się że od strony rynku, niósl się potworny smog, tak że w samochodzie gryzło w gardło. Ten burmistrz to jest masakra, to pomyłka, to nieudolny człowiek, z punktu widzenia stanowiska jakie zajmuje.
Zagadka26.03.2025, 16:43
W lesie po miesiącu też będą czarne te,, płuca''?
Może dla porównania jedne postawić w lesie by takie niedowiarki jak ja.....
O226.03.2025, 15:01
Niestety ten burmistrz niedługo stację pomiaru smogu postawi na Turbaczu.
Wii26.03.2025, 14:23
A czemu nie postawią tego w centrum, lub jeszcze lepiej na św. Anny. W tydzień by były czarne....Teraz Watacha będzie trąbić o sukcesie w walce ze smogiem. Miasto z dykty...
Robokop26.03.2025, 14:11
Kolejny "sukces" Watychy
Hasiok26.03.2025, 13:49
Brudne powietrze od unoszącego się kurzu jest czym innym niż smog.
H2O26.03.2025, 13:38
tamtejszy d e rektor przełknie wszystko
Miastowa26.03.2025, 13:26
Bo był czas na wymianę starych pieców, a część ludzi tego nie zrobiła! Gdzie to jest egzekwowane, Stary dom młode dzieci już tam mieszkają i pala dalej w starych piecach, dym leci z komina jak ta lala i cyrk się kręci.. powinna być od każdego domu zbierana deklaracja jakiej klasy mają piec i czym pala - za nieprawdziwe oświadczenie wiadomo co..
Kulawy koń26.03.2025, 13:14
Koń, jaki jest, każdy widzi. Po co cyrk z tymi obwoźnymi prześcieradłami na kółkach.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl