15.04.2025, 10:35 | czytano: 3515

"Witaj w gminie Jabłonka" Będzie pakiet powitalny dla nowonarodzonych dzieci

Radni w Jabłonce przyjęli program jednorazowego wsparcie rzeczowego dla nowonarodzonych mieszkańców. Zdj. Józef Figura/archiwum
"Witaj w gminie Jabłonka" to nazwa jednorazowego wsparcie rzeczowego dla nowonarodzonych mieszkańców. Będzie przysługiwać "z tytułu urodzenia dziecka" każdemu maluchowi. Pakiet powitalny będzie przysługiwać dzieciom urodzonym po 1 stycznia 2025. Jego wartość to 250 zł i otrzymać go ma każde dziecko, niezależnie od dochodów rodziców. Wszystkie wyprawki będą jednakowe, a ich skład będzie określany zarządzeniem wójta. Jednak sprawa konieczności podpisania wniosku wzbudziła dyskusję podczas dzisiejszej sesji w Jabłonce.
- To dobra uchwała, ale myślę, że to wsparcie powinno być przyznawane bez żadnego wniosku dla każdego dziecka. Zróbmy to obligatoryjnie - proponuje radny Piotr Holla.
Jak przekonuje wójt Stanisłąw Kasprzak, wniosek jest niezbędny, by wiedzieć o nowonarodzonych.

- Nasze dzieci rodzą się też w Niemczech czy Austrii - nie wykluczamy żadnego obywatela, ale nie można nikomu na siłę coś oferować. Obstaję przy tym, by rodzic występował o takie wsparcie - podkreśla wójt. Jak wyjaśnia, opiekun dostanie wniosek do podpisania podczas meldunku, by nie pominąć nikogo.

Piotr Holla jednak proponuje, by na podstawie meldunku można wysyłać list gratulacyjny i zaprosić po odbiór pakietu.

- To byłaby forma mniej oficjalna, a bardziej radosna, uroczysta. Nie musimy podsuwać żadnego wniosku do podpisania. Po co dodatkowa formalność? - podkreśla radny.

Jak się okazuje, podobne wyprawki wręczane są w sąsiednich gminach, gdzie także rodzice wypełniają wnioski.
Radca prawny gminy zwraca uwagę na niekiedy delikatne sytuacje, gdy małżeństwa się rozpadają, rodzą się dzieci pozamałżeńskie. - We wniosku będzie informacja, że dana osoba opiekuje się dzieckiem, składa wniosek i sprawa jest jasna - przyznaje Jacek Marcinek.

Ostatecznie radni przyjęli uchwałę jednogłośnie bez żadnych poprawek.

fi/
Może Cię zainteresować
komentarze
Chrzestny17.04.2025, 11:43
Rada wyręczyła Chrzestnych, a powinna zająć się problemami gminy, których nie brak.
Pupil16.04.2025, 06:32
Dają po 250 jednorazowo by dzieci chciały splacać te okropne długi decydentów orawskich
Aleksander Wielki15.04.2025, 23:05
Lipnica wprowadziła

Skopiował nieudany Ratulowski a teraz Kasprzak
Ewka15.04.2025, 22:47
Niestety nawet 500 plus dzietności nie poprawiło. Ateistyczna i rządzona przez lewicę Francja, która ma aborcję wpisaną do Konstytucji ma najwyższą dzietność w Europie. I kto twierdzi, że kobiety gdy czują się bezpiecznie, nie chcą rodzić?
Ruska łonuca15.04.2025, 22:46
Po prostu temu dziecku nie zostawcie długów po sobie wszystkie splaccie.
piotrek15.04.2025, 17:39
co to jest dziecko uroszone - czy to takie co po wyjściu na świat zostało przeciągnięte po mokrej trawie ?
No15.04.2025, 15:15
Nie ma to jak spapugować program sąsiedniego samorządu? :P zresztą jak wiele innych pomysłów.
Realista15.04.2025, 11:36
Ale komu to jest potrzebne? ci ktorzy decyduja sie na dziecko, przygotowani sa na olbrzymie wydatki ( przynajmniej powinni byc) dla nich te 250 zl to jest nic. Nie promujmy socjalu, nie uczmy ludzi zaleznosci od panstwa czy od gminy.Niech kazdy wie ze ma liczyc tylko i wylacznie na siebie, a nie ze mu panstwo cos da.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl