09.09.2007, 16:44 | czytano: 1158

Obchody dnia solidarności z osobami chorymi na schizofrenię

Robert Miśkowiec
NOWY TARG. Na Rynku rozpoczęły się nowotarskie obchody światowego dnia solidarności z osobami chorymi na schizofrenię. Mimo deszczowej pogody, w ogródku muzycznym na małym parkingu, gdzie trwa impreza, obecnych jest ponad 50 osób.

Obchody rozpoczął wicestarosta powiatu nowotarskiego, z zawodu lekarz psychiatra, Maciej Jachymiak, który przedstawił dziesięć tez o schizofrenii. Mówił o tym, że na tę chorobę choruje 1 procent społeczeństwa. Statystycznie rzecz biorąc, na Podhalu ma ją ok. 3-4 tys. ludzi.
Wiele słów poświęcono tolerancji wobec ludzi chorych na schizofrenię i obaleniu mitów jej towarzyszących, jak np. takim, że chorzy na tę chorobę są agresywni, nie powinni uczestniczyć z życiu publicznym i być pozbawionymi części praw obywatelskich, że jest to choroba dziedziczna itp. - To mity i stereotypy - podkreślano.

- Ludzie, którzy zachorowali na schizofrenię zostają wypychania na margines społeczeństwa, są napiętnowani - mówił Jachymiak, przypominając iż nie jest to choroba ciągłą - w wielu przypadkach pojawia się, potem odchodzi, a wówczas taka osoba może prowadzić i prowadzi normalne życie. - Już samo określenie schizofrenik jest obraźliwe. Czy kogoś, kto rok temu chorował na grypę można nazywać grypikiem - mówił Jachymiak. (O mitach i stereotypach dotyczących związanych z tą chorobą można przeczytać w dziale "rozmaitości").

Po przemówieniach wszyscy uczestnicy spotkania przeszli przez symboliczne drzwi - "Schizofrenia - otwórzcie drzwi" to główne hasło kampanii na rzecz solidarności z osobami chorymi.

Impreza ma potrwać co najmniej do godz. 21. Na miejscu udzielane są konsultacje psychologiczne i psychiatryczne, jest terapeuta rodzinny, doradca zawodowy, jest też możliwość porozmawiania z członkami rodzin osób chorych na schizofrenię. Towarzyszy jej także kiermasz rękodzieła i prac artystycznych.

W programie dnia są:

godz. 16.45 – prezentacja twórczości Sylwii Mensfeld, aukcja obrazów z przeznaczeniem dochodu dla Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii na Podhalu „Powroty”;
godz. 17.15 – „Aluzja” – zespół rockowy;
godz. 18.00 – prezentacja multimedialna „Światowy Dzień Solidarności z Chorymi na Schizofrenię”;
godz. 18.45 – Black Seven muzyka rockowa;
godz. 19.30 – prezentacja Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii na Podhalu „Powroty”
godz. 20.00 – „Aeroblues”
Warto dodać, że organizatorem obchodów, obok nowotarskiego starostwa i urzędu miasta, jest nowo powstałe Stowarzyszenie Rozwoju Psychiatrii na Podhalu "Powroty". Stowarzyszenia stawia sobie za zadanie m.in. przełamywanie stereotypów związanych z pojęciem choroby psychicznej, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób z zaburzeniami psychicznymi oraz rozwijanie pozaszpitalnych form terapii.

Siedzibą stowarzyszenia jest budynek Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy "Promyk" przy ulicy Jana Kazimierza 22 w Nowym Targu. Telefon: (018) 26 46 003.

ryb/

Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl