10.09.2007, 11:15 | czytano: 881

Aktualna sytuacja powodziowa na terenie Małopolski

MALOPOLSKA/PODHALE. W poniedziałek rano burmistrz Andrychowa poprosił o pomoc przy usuwaniu skutków gwałtownego przyboru wody w rzekach. Do prac przy przy udrażnianiu koryta rzeki skierowani zostaną żołnierze Śląskiego Okręgu Wojskowego. Mimo utrzymującej się od kilku dni sytuacji powodziowej - nie stwierdzono wypadku śmiertelnego, nikt nie doznał również obrażeń w trakcie prowadzenia akcji ratowniczej. Na Podhalu sytuacja normuje się.

W weekend zakopiańscy strażacy interweniowali tylko sześc razy, nie za wiele pracy mieli też nowotarscy. Strażacy wyjeżdżali głównie do zalanych piwnic. Służby podkreślają, że stan wód opadł a sytuacja unormowała się.
Sytuacja powodziowa - stan na dzień 2007.09.10 godz.

Stany alarmowe zostały przekroczone:
- rzeka Wisła Jawiszowice + 31cm;
- rzeka Wisła: Bielany + 32 cm;
- rzeka Wisła: Sierosławie + 86 cm;
- rzeka Wisła: Popędzynka + 105 cm;
- rzeka Wisła: Szczucin + 6 cm;
- rzeka Wisła: Karsy + 65 cm;
- rzeka Soła: Oświęcim + 67 cm;

Stany ostrzegawcze zostały przekroczone:
- rzeka Wisła Czernichów Prom + 229 cm;
- rzeka Wisła Smolice + 136 cm;
- rzeka Raba: Stróża + 22 cm;
- rzeka Raba: Proszówki + 138 cm;
- rzeka Dunajec: Sromowce Wyżne + 30 cm;
- rzeka Białka: Łysa Polana + 7 cm;
- rzeka Biała Tarnowska: Grybów + 62cm;
- rzeka Szreniawa: Biskupice - + 7 cm.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie:
- powiatu bocheńskiego – w Gminie Bochnia;
- powiatu brzeskiego – w Gminie Szczurowa;
- powiatu oświęcimskiego – w Gminie Zator;
- powiatu dąbrowskiego – w Gminie Gręboszów,

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenie:
- powiatu limanowskiego;
- powiatu suskiego;
- powiatu myślenickiego ;
- powiatu krakowskiego;
- powiatu tarnowskiego;
- powiatu dąbrowskiego;
- powiatu bocheńskiego;
- powiatu brzeskiego;
- powiatu wadowickiego – w gminie Andrychów.

W ciągu minionej doby niemal na wszystkich karpackich dopływach górnej Wisły i w ich zlewniach zanotowano znaczne spadki stanu wody. Na Wiśle, którą przemieszczała się fala wezbraniowa obserwowano wzrost poziomu wody początkowo na odcinku powyżej ujścia Skawy a następnie, wraz z przemieszczającą się falą, w kolejnych profilach zlokalizowanych poniżej jej ujścia. Fala kulminacyjna minęła Kraków w niedzielę, w godzinach wieczornych, a obecnie kulminacyjne stany wody notowane są na Wiśle poniżej ujścia Raby.

W ciągu najbliższej doby na wszystkich karpackich dopływach Wisły i w ich zlewniach będzie utrzymywać się tendencja spadkowa stanu wody. Poziom wody będzie się układał na ogół w dolnej części strefy stanów wysokich lub w górnej części strefy stanów średnich. Stan alarmowy będzie się utrzymywał jeszcze na Sole poniżej kaskady, a stan ostrzegawczy na Rabie w Proszówkach (w wyniku pracy zbiorników retencyjnych). Na pozostałych rzekach poziom wody będzie się układał poniżej stanu ostrzegawczego.
Na Wiśle tendencja spadkowa będzie się utrzymywać powyżej Krakowa i stopniowo w ciągu najbliższych godzin zaznaczy się również powyżej ujścia Dunajca.

W godzinach popołudniowych i wieczornych wyraźny wzrost poziomu wody zaznaczy się na Wiśle poniżej ujścia Dunajca, a dziś rano fala kulminacyjna osiągnęła rejon ujścia Wisłoki. Stany wody na Wiśle przy przejściu kulminacji fali wezbraniowej będą się układać maksymalnie około 1,5 – 2 m powyżej stanów alarmowych.

W związku z otrzymanym z IMGW w Krakowie ostrzeżeniem meteorologicznym o fali wezbraniowej, która w ciągu najbliższej doby przemieszczać się będzie Wisłą, przy znacznie przekroczonych stanach alarmowych (1-2m.) Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego rozesłało stosowny komunikat do Powiatowych/Miejskich CZK oraz Wojewódzkich Służb i Straży.

W dalszym ciągu prowadzone są działania związane z usuwaniem skutków intensywnych opadów deszczu. Główne działania prowadzone były:
· przy zabezpieczaniu uszkodzonego jazu na rzece Młynówka oraz pompowaniu wody z powstałego rozlewiska w m. Bielany (gmina Brzeszcze, pow. oświęcimski),
· przy wypompowywaniu wody z zalanej oczyszczalni ścieków w Podolszu (pow. oświęcimski),
· przy usuwaniu rozlewisk: w miejscowości Miejsce i Chrząstowice (powiat wadowicki) oraz w miejscowościach Targowisko i Smolice (powiat oświęcimski),
· przy prowadzeniu prac stabilizacyjnych przy osuwisku powstałym na terenie miasta Mszana Dolna (powiat limanowski),
· przy zabezpieczeniu osuwiska zagrażającemu budynkowi mieszkalnemu, powstałego w m. Pcim (powiat myślenicki),
· przy zabezpieczeniu osuwiska powstałego na skutek podmycia drogi krajowej nr 4 oraz zagrażającemu sąsiadującemu budynkowi mieszkalnemu w miejscowości Łapczyca (powiat bocheński),
· przy usuwaniu powstającego rozlewiska i podlewaniu piwnic w budynkach mieszkalnych na os. Lesisko oraz wypompowywaniu wody z rejonu stacji transformatorowej na al. Pokoju w Krakowie,
· ponadto, jak poinformowały Powiatowe CZK w ciągu całego dnia prowadzone były działania związane z pojedynczymi zgłoszeniami zalanych piwnic, usuwaniu konarów przewróconych drzew, udrażnianiu przepustów, rowów melioracyjnych oraz bieżącej kontroli rzek, cieków wodnych i wałów.

Do chwili obecnej do WCZK nie wpłynęła informacja o stwierdzeniu wypadku śmiertelnego związanego z sytuacją powodziową, nikt nie doznał również obrażeń w trakcie prowadzenia akcji ratowniczej. Szkody materialne szacowane są przez zespoły powołane przez władze samorządowe.

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego
Andrzej Pasek
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl