08.12.2010, 00:52 | czytano: 3086

Jacek Sowa: Pohukiwania sowy... czyli powyborcze credo

FELIETON. "Nikt nie uzdrowi Nowego Targu, bo miasto to skazane jest na swoich obywateli, na chore ambicje i przyziemne ułomności" - pisze Jacek Sowa, dziennikarz, podróżnik rodem z Nowego Targu.
Umilkły odgłosy potrząsanych szabel, technokraci przestali nawoływać na pustyni, a psychiatrzy rozliczać zootechników.
Mróz na Podhalu zelżał, według niektórych zbyt późno, gdyż przy cieplejszej aurze wielu sprawiedliwych, acz sędziwych mogło wyjść z zziębniętych domów na Kowańcu, Grelu czy Bałęzowym. I procenty byłyby lepsze i opozycja miałaby mniej do gadania.

A tak – wszystko po staremu, choć jak mawiał mój nieżyjący już guru, mistrz pióra, lepsze jest wrogiem dobrego. Może i dlatego dotychczas panujący w mieście MF nadal otrzymał mandat społeczny, adwersarze zaś gryzą pazury po kątach i obmyślają zemstę. Ale demokracji stało się zadość, choć przyznam szczerze nie jest to moja ulubiona forma sprawowania władzy.

Demokracja jest to forma organizacji życia społecznego, w której wszyscy uczestniczą w podejmowaniu decyzji, ale i podporządkowują się woli większości oraz szanują prawa i wolność innych ludzi.

Tej definicji nie jest w stanie obalić nawet kolega Mariusz Jelonek, która zapewne stwierdzi, że jest to definicja demokracji ludowej. Może i tak, ale stało się – Fryźlewicz będzie burmistrzem przez najbliższe lata, czy się to komuś podoba, czy nie. To tak, jak firanki w moim gabinecie; żona je wybrała i powiesiła i nie mam nic do gadania. Moja rola teraz polega tylko na tym, żeby się przyczepić, gdy oberwie się żabka albo trzeba je wyprać czy naprężyć. Ale generalnie będą wisieć do następnego remontu… I narzekanie, że nie ten deseń czy długość na nic się nie zdadzą, po prostu są takie, jakie są! A skoro akceptujemy je od kilkunastu lat to – no, no! Przestańmy więc zaglądać prze te firanki burmistrzowi w okna jego niedawno zakupionych mieszkań – ktoś, kto pracuje uczciwie przez całe życie ma prawo się na starość zabezpieczyć, gdy już ma z górki…

Akurat nie posądzam o nieuczciwość Marka F. bo w tym wypadku byłaby to polityczna głupota, o jaką trudno byłoby posądzać zwycięzcę kilku wyborczych kampanii. Głupota pozostaje więc po stronie jego zapiekłych adwersarzy, którzy zawierzyli swej partyjnej platformie; wybory samorządowe przekładają się na drogi, szpitale, przedszkola. Jako mieszkaniec Warszawy z wyboru, ale zawsze nowotarżanin, zazdroszczę ulicznych problemów stolicy Podhala; skądinąd wiem, że tutejsza policja i straż pożarna należy do lepiej funkcjonujących. Jeśli chodzi o przedszkola – gdyby wziąć za przykład warszawską dzielnicę Ochota – to w Nowym Targu mogłoby funkcjonować raptem pół takiej placówki dla maluchów…

Ale nie byłbym sobą, gdybym nie sięgnął po atuty sportowe, które umoczyły kilku kandydatów w ostatnich wyborach. Tu chyba nie ma dyskusji – każda opcja władzy musi liczyć się problemem. Nie zaciemniajmy obrazu basenem – nigdy nie był to sportowy leitmotiv miasta. Nawet sport numer jeden – piłka nożna nie jest tu najważniejsza, choć nie sposób dostrzec nowych boisk piłkarskich. To zawsze będzie hokej i przyznam szczerze łza mi się w oku zakręciła niedawno, gdy byłem na meczu, które Szarotki przegrały, ale w jakim stylu! Dwa tysiące ludzi na trybunach oklaskiwało swych ulubieńców jeszcze przez kwadrans po końcowym gwizdku, który nie zawsze dla gospodarzy był przychylny. A że było to na dwa dni przed wyborami – zastanawiałem się, ilu spośród prominentów w sali VIP wie, ile meczów w reprezentacji Polski rozegrał obściskiwany przez nich Walenty Ziętara i kim był dla klubu kuśtykający o kulach Tadeusz Japoł. A co pan jeden i drugi wie na temat Tadeusza Błażusiaka – mistrza świata w trialu, którego zdjęcia są głównie w prasie amerykańskiej.
Nikt nie uzdrowi Nowego Targu, bo miasto to skazane jest na swoich obywateli, na chore ambicje i przyziemne ułomności. Ale nie musi być wcale najpiękniejsze, bo jak mawia moja znajoma, z zawodu anestezjolog, te zjawiskowe laski nie zawsze maja czyste tyłki. Więc może trzeba aby było czyste - na ulicach i w parku, w Rynku, ale i na Berekach, żeby było gdzie zaparkować, lecz bynajmniej nie pod ratuszem (co za dureń to wymyślił?). Żeby miasto żyło nie tylko w czasie Jarmarku Podhalańskiego, żeby śmiałe projekty dojrzewały na sesjach miejskich rajców. Sam burmistrz, ani stary ani nowy, tego nie zrobi – od tego są ci, którzy stanowią definicję demokracji, a więc ci, którzy uczestniczą we wszystkich formach życia publicznych.

Niech się nigdy nie oddala, tytuł mistrzów od Podhala…

Pozdrawiam – Jacek Sowa

Postscriptum – jak zwykle, na złośliwe komentarze nie odpowiadam.
Może Cię zainteresować
komentarze
Waldek17.01.2011, 13:11
Zebys jeszcze w wierzyl
maga15.12.2010, 06:34
Polak ,a szczegolnie nie szczegolnie mily nowotarzanin zawsze bedzie ciekaw co to tam sie dzieje za nie jego firanka.Mnie nie obchodzi za czyje i jaki pieniadze burmistrz kupil mieszkania ,wolno mu tak jak kazdemu,byloby lepiej zeby kazdy pilnowal wlasnch spraw,a nie interesowal sie glownie nie swoimi.
sowizdzał11.12.2010, 18:20
Chłop rozumny z tego Sowy , napewno tak mu się wydaje.
bolo11.12.2010, 17:17
Daruj se pan kurna - tu w NT debile nie mieszkaja
C/Starotarżanka10.12.2010, 22:28
Prawdę Jacku napisałeś .Co poniektórych prawda boli.Pozdrawiam.
kazik10.12.2010, 09:43
Wypocinki- pisz pan lepiej te wieszadla
oskar10.12.2010, 09:22
oj panie Jacku widać że napisał Pan to na zamówienie MF i LM..widać, że trzeba z Warszawy aż wspierać kolegów, bo ich kariera powoli zbliża się ku końcowi. Powiem Panie Jacku Panu, że i może okaże się, że te Pana obronne słowa na nic pomogą, jak CBA i prokuratura zajmą się Urzędem Miasta, a będzie czym zajmowac się. Dodam tylko jeszcze, że prezes UZP po odpowiedzi MF na pewne jeszcze blizej zajmie się nie tylko przetargiem na basen, ale i innymi...
**09.12.2010, 14:51
no i proszę - prokuratura bedzie do okien burmistrzowi zaglądać
gośc09.12.2010, 14:05
A warszawiak z wyboru. Czyżby?? Raczej z interesu. ( HA....TEX).Lub za karę. Bez napinki Jacku.
puszczyk09.12.2010, 13:47
Sowa widzi tylko w nocy!:)i dlatego takie stwierdzenia!
huk09.12.2010, 12:16
znam Jacka z osiedla Świerczewskiego(obecnie Topolowe)-zawsze byl jakiś dziwny!!i nadal mu to pozostało:)Ten komentarz nie jest zlośliwy ale odpowiadać Jacku nie musisz!Powiem tylko tyle to co napisaleś to jak Tischerowska definicja prawdy-Prowda,tyz prowda i g... prowda!Pozdrawiam!ziom z Świerczewskiego!
wyborca08.12.2010, 23:21
Ten felieton, to zwyczajne lanie wody i istotnie pisany na zamówienie LM. Wszak LM i JS, to szkolni koledzyi.
My prawdziwi nowotarżanie zimy się nie boimy, i swoje zdanie o tych co pchają się do rządzenia naszym miastem - mamy. Problem w tym, że prawdziwych nowotarżan jest coraz mniej, natomiast więcej jest tych, co kochają kasę, czasem nawet skromną. Ty Jacku, mentalności tubylców nie znasz, a Twoje miejsce urodzenia - to nie wszystko. Przez lata gardziłeś tubylcami i szukałeś poklasku. Dziś - b/z.
nowotarżanka z urodzenia08.12.2010, 22:49
Szanowny Panie Jacku.Burmistrz powinien być zadowolony, że ma takich obrońców. Ja nie chcę nikogo posądzać o nieuczciwość, ale sprawa mieszkań jest dosyć śliska.Skoro tak bardzo lubi Pan powiedzonka i przysłowia, to przypomnę jedno "Okazja czyni ....." Czytając Pana felieton, nie żebym miała poczucie niższości, odniosłam wrażenie, że ma nas Pan za prowincjonalnych głupków, którym należy ze stolicy wytłumaczyć co to demokracja (przykład z firankami jest dla mnie żenujący). Nowotarżanka z urodzenia pozdrawia waaaaarszawiaka z wyboru.
Ps. Ponieważ mój komentarz można uznać za złośliwy, nie liczę na odpowiedź. I dobrze. Pozdrawiam
trefny08.12.2010, 19:34
Może jednak doczekamy się :
-albo szczerych wyjaśnień , mam nadzieję uczciwego burmistrza ,
-albo dochodzeń zapracowanego CBA w stosunku do nierzetelnego i nieuczciwego burmistrza. Byłoby mi bardzo żal tych którzy głosowali na MF nie chcąc zmian / bali sie ich ze strachu/ , a jak oni mieliby w gębach?
Bobo08.12.2010, 19:28
Można się dorobić po zbójecku i niektóre zbóje to wiedzą, cudzym kosztem, bez skupułów.Wybrali MF to wybrali i tak będziemy tkwili w maraźmie, jam już taki stary,że mnie wszystko jedno, a młodzi niech się uczą za 2 pokolenia zmądrzeją, sami z siebie bo rodzice nic ich juz nie nauczą.
oio08.12.2010, 18:50
Rozumiem, że ten kruk krukowi to jest tak, jak Samolej Samolejowi
wózkowy08.12.2010, 18:48
a tak w ogole ,to Tadek Błażusiak jest mistrzem świata w enduro a nie trialu,wiem wiem ,to motor i to motor :)
audir08.12.2010, 18:00
Wszystko to może i prawda .... a może nie .... Im dłużej trwa ten jazgot tym mocniej się zastanawiam dlaczego uczciwy człowiek wobec zarzutów o nadużycia przy zakupie mieszkań nie podał do publicznej wiadomości - mieszkanie a .... kupiłem za ..... Mieszkanie b ... kupiłem za ...
Nikt nikomu prawa do zabezpieczania się nie odbiera , ale mam poważne wątpliwości co do postawy uczciwego człowieka, który, żeby tak po ludzku nie pokazać rachunków i rozliczeń donosi na kontrkandydata do CBA... bo to co przeczytałam i co wyszlo spod ręki pana MF nie było prośbą o wszczęcie kontroli, nie było wytłumaczeniem , ani odpowiedzią ale zwykłym donosem na Jachymiaka , który zapytał, czy aby nie doszło ...
Takich uczciwie pracujących ludzi i zarabiających miesięcznie niejednokrotnie więcej niż pan MF i nie mających dodatkowych obciażeń w postaci maloletnich dzieci i niepracujących zon znam kilku i każdy z nich twierdzi, że drobne 250 tys. PLN to wcale nie drobiazg przy zkupach nawet dla nich, zwielokrotnienia tej liczby nikt nawet nie bierze pod uwagę... Daltego Panie Jacku zarzucanie opozycji złośliwości i podejrzewanie jej o obgryznaie paznokci po kątach świadczy bardzo źle o Panu jako dziennikarzu, który pisząc felieton nie pofatygował się nawet , żeby spojrzeć prawdzie w oczy , a napisał tak , żeby dociekliwych obrazić.
kruk krukowi08.12.2010, 17:38
Otóż to "Święty" Mareczek tak manipulował Samolejem ,że ten musiał się może sam zwolnić. A ty nie bądz taki do przodu , bo chyba nie znasz co to jest mobbing.? Doświadzcyłeś tego? Bo ja tak. Dlatego nie opowiadaj pie...ł , bo ciebie też to może spotkać .oio jesteś klakierem MF? To do UM.

Proszę nie odbiegać od tematu artykułu. Moderator
tom08.12.2010, 16:27
No chore miasto ... . Chore ambicje. Kto to opublikował. Pan MF skoro był niewinny to od razu złożył by wyjaśnienia. Dajcie se siana. żal
oio08.12.2010, 14:19
Ej ty kruk krukowi -akurat Samolej sam się zwolnił i nikt go nie wyrzucał A , że robić mu się nie chciało to insza inszość. Zresztą przy oknach w "Marzeniu", też długo nie zagrzał miejsca.
Bartek08.12.2010, 13:45
Panie Sowa - ma pan złego kabla. Nie siedzimy po kątach i nie gryziemy pazurów jak i też nie obmyślamy zemsty, a panu Fryżlewiczowi i tak będziemy zaglądać za firanki w okna. Jeszcze jedna uwaga - miasto nie tyle żyje podczas tego oszałamiającego wydarzenia kulturalnego jakim jest JP ile PIJE
Janosik08.12.2010, 12:50
Jacku !
Super. Wreszcie Ktoś z grubej rury choć z szacunkiem wypalil w zakłamanie Nowotarskie . Faktem jest tylko to że jak Kaczyński nieuznaje Prezydenta RP , tak i u nas niektórzy nie będą uznawać Burmistrza , wybranego w legalnych wyborach .
xyz08.12.2010, 12:22
Czyż to nie Lesław Mikołajski za panem stoi? ( też na zdjęciu)
tyle08.12.2010, 12:15
Ależ śmieszny felieton pan napisał.W ogóle jesteś pan smnieszny. ( To zdanie o tych laskach i tyłkach świdczy o pana kulturze)
Stara08.12.2010, 10:19
Drogi Panie Jacku,co Pan wie o zyciu w naszym miescie? Jakim prawem zabiera Pan glos? Nas tu zima dusza dymy z kominow a latem smrod z oczyszczalni.Nie mamy kina , miejsc spacerowych ani rekreacyjnych nasze dzieci uciekaja bo nie maja pracy ani perspektyw.Pan nas chce przekonac abysmy uwierzyli w czlowieka ktory przez 14 lat zrobil niewiele albo nic. Wladza ktora twierdzi ze za powodz odpowiedzialne sa deszcze a za smog mrozy powinna odejsc.
Ni grucha ni pietrucha08.12.2010, 08:53
"Postscriptum ? jak zwykle, na złośliwe komentarze nie odpowiadam"

A szkoda, bo tekst wygląda jakby był napisany na czyjeś zamówienie. Ale mniejsza o to, z Panem to chyba jest tak jak z Tarnowskim - Nowy Targ widzi przelotem, a "nawoływać chce na pustyni". Chyba autor nie do końca zrozumiał o co chodzi w mieście i co pisze.

Drogi panie z MF Pan nie spałeś i nie wiesz jak kupił te mieszkania. Proszę się rozglądnąć dookoła i zobaczeć co władza robi z człowieka po pewnym czasie.

A hasło na jajbliższe 4 lata: WIĘCEJ, WIĘCEJ !!

A swoją drogą, chciałbym wiedzieć, co o całości myśli Pan Mariusz!
kruk krukowi08.12.2010, 08:24
W poprzedniej kadencji wbrew prawu i zasadom Burmistrz i jego podwładny szef lodowiska Krzysiu W, dokonali bezprawnego zwolnienia radnego Gabriela Samoleja z pracy w ZGZR . Wówczas nikt nie podniósł tego problemu chronionego pracownika. Gdzie byli wówczas wymienieni przez JS prominenci ? O czym my w ogóle mówimy . W Nowym Targu zawsze były cuda , a za 14 letniej kadencji MF zdarzało się znacznie więcej.
cyngiel08.12.2010, 06:20
" Przestańmy więc zaglądać prze te firanki burmistrzowi w okna jego niedawno zakupionych mieszkań ? ktoś, kto pracuje uczciwie przez całe życie ma prawo się na starość zabezpieczyć, gdy już ma z górki? "

Jacku - dla mnie nie istotne, czy Pan Marek F (jak to ładnie ująłeś w kontekście być może kontroli CBA) jest właścicielem kilku czy dziesięciu mieszkań, czy też i całego osiedla. Jako Burmistrz jest zobowiązany do ujawnienia swojego majątku - dochodów - swoich i żony w oparciu o art. 24h ustawy o samorządzie gminnym.

Tyle i aż tyle

Po to stworzono to prawo, aby go przestrzegać
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl