19.03.2012, 18:20 | czytano: 651

Rabka-Zdrój i afrykański slums - Liceum Romera w akcji dla lepszego świata

Czy licealiści z Rabki-Zdroju mogą mieć coś wspólnego ze swoimi rówieśnikami ze slumsu w Afryce Subsaharyjskiej? Tak, i to wbrew pozorom bardzo wiele. Młodzi ludzie z obu krańców globu postanowili wspólnie napisać książkę. I na tym nie koniec. Wiosną Rabka-Zdrój tętnić będzie od afrykańskich rytmów, a jej mieszkańcy posmakują potraw prosto spod równika.
Za afrykańskim zamieszaniem w Rabce stoją uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Romera. A po co to wszystko? - By poznać świat tak daleki i odmienny. A także by zwiększać szansę młodych ludzi, którzy mieli pecha urodzić się w slumsie, na zdobycie wykształcenia – odpowiadają bez wahania licealiści, którzy w najbliższy czwartek wezmą udział w warsztatach z edukacji globalnej organizowanych przez Fundację Partners Polska. -Połączenie projektu edukacyjnego z akcją charytatywną powoduje, że przedsięwzięcie nabiera zupełnie nowego charakteru i angażuje całą społeczność lokalną - dodaje Marek Świder, dyrektor rabczańskiego liceum.
Jak liceum z Rabki zaangażowało się we współpracę z młodymi ludźmi ze slumsu? Wszystko zaczęło się od prowadzonej przez Fundację Partners Polska zbiórki pieniędzy na stypendia licealne dla absolwentów szkoły Św. Filipa w slumsie Mathare w Kenii. W tym kraju edukacja na poziomie średnim jest odpłatna. Uczniowie Romera postanowili zadedykować publikowany właśnie numer szkolnego pisma filozoficznego „?” rówieśnikom z Kenii i zorganizować zbiórkę pieniędzy na stypendia dla tamtejszych dzieciaków. W ten sposób zawiązała się pierwsza nić między Rabką-Zdrój a odległym Mathare.

Niesieni entuzjazmem rabczańskiej społeczności nauczyciele tamtejszego liceum wybrali się w sierpniu do Kenii, aby poznać w Mathare stypendystów Fundacji Partners Polska. Na miejscu udało się zorganizować dla nich dwudniowe warsztaty. Wtedy też pojawił się pomysł publikacji, którą w połowie stworzą licealiści z Kenii i ich rówieśnicy z Polski. Uczniowie z obu stron równika odpowiadali na te same pytania, tworzyli akwarele na ten sam temat i wreszcie, używając takich samych aparatów fotograficznych, dokumentowali swoje codzienne życie. W ten sposób stali się równoprawnymi twórcami materiałów, które będą podstawą analizy w planowanej publikacji. Owocem tej współpracy będzie książka „Licealiści: Mathare Slums - Rabka-Zdrój”, nad którą prace zakończą się jesienią.

Na tym nie koniec. Wiosną Rabka- Zdrój tętnić będzie od afrykańskich rytmów, a jej mieszkańcy posmakują potraw prosto spod równika. Konferencja naukowa, piknik rodzinny, koncert i bieg przełajowy – to tylko kilka z wielu wydarzeń, które wstrząsną Rabką na przełomie maja i czerwca. Przygotowania idą pełną parą. W najbliższy czwartek młodzież weźmie udział w warsztatach edukacji globalnej organizowanych przez Fundację Partners Polska. Podczas warsztatów uczniowie Romera obejrzą film dokumentalny na temat dostępu do edukacji w slumsach Kenii i będą dyskutować o potrzebie solidarności młodych Polaków z ich rówieśnikami na drugim końcu świata.

Kontakt w sprawie akcji: Katarzyna Tekień z Fundacji Partners Polska (694 487 575, e-mail katarzyna.tekien@gmail.com), Karolina Żarnowska (karolina.zarnowska@wp.pl).

Źródło: organizatorzy akcji
Zobacz pełną wersję podhale24.pl