14.08.2012, 13:35 | czytano: 17753

Pod Turbaczem odsłonięto pomnik mjra Józefa Kurasia "Ognia" oraz jego podkomendnych (film)

kadr z filmu
GORCE. Pomnik w kształcie krzyża z partyzancką czapką wybudowała Fundacja „Pamiętamy” z Warszawy. Stoi na prywatnej działce rodziny Kurasiów przy szlaku na Turbacz - nad Halą Długą, na Polanie Rusnakowej. Jego uroczyste odsłonięcie i poświęcenie odbyło się w ramach uroczystości odpustowej, jaka pod patronatem Związku Podhalan odbyła się w masywie Turbacza.
Na pomniku umieszczono napis: "Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, Armii Krajowej, Ludowej Straży Bezpieczeństwa, Zgrupowania „Błyskawica” Józefa Kurasia „Ognia”, oddziału „Wiarusy”, walczących w Gorcach o niepodległość Polski i wolność człowieka z niemieckim i komunistycznym zniewoleniem w latach 1942-1949". Mszę św. odprawił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Józef Kuraś to postać bardzo kontrowersyjna. Na jego temat istnieją dwa odmienne sądy, odwołujące się do tych samych faktów, ale różnie interpretowanych. Dla jednych jest on bohaterem powojennego Podhala zwalczającym sowiecką władzę. Dla innych jest uosobieniem bandyckich poczynań.

Film z uroczystości przesłał nam Jędręk. Dziękujemy.

s/
komentarze
Nedza23.01.2013, 01:12
Wreszcie! BRAWO Górale!!! Precz z Tow Słowaków!!!
xxx24.08.2012, 10:02
LUDZIE! MYŚLCccccccie trochę!!!! Nie dopuszczajcie do takich sytuacji!
patriota23.08.2012, 23:17
Wielu oskarża ognia że to mordercy,krzyczą,dlaczego takim stawia się pomniki...ale należy zrozumiec ze najpierw był bohaterem, mordercą i bandytą stał się pózniej i to wtedy zaczał sie jego tragizm...i kazdy kto zagłebi się w jego historię,opartą na rzeczywistych faktach,wydarzeniach,relacjach swiadków,których już niestety jest coraz mniej zrozumie że za czyny jakie dokonał w walce o niepodległa Polske należy sie mu pomnik, ale to już należy do ludzi podhala by go czcić jako bohatera a jednocześnie jako bandytę...ludzie podhala go rzetelnie osądzili tak jak kiedyś osadzili Krzeptowskiego za Goralenvolk.Tylko róznica była jedna OGIEŃ BYŁ BOHATEREM A KRZEPTOWSKI ZDRAJCĄ OJCZYZNY I CAŁEGO PODHALA
patriota23.08.2012, 22:50
Panowie nie możemy ognia nazywac bandytą,obojętnie jaki był walczył z hitlerowcami pozniej z bezpieką...to postac tragiczna.Znane sa przypadki ze zwykli ludzie gór też cierpieli przez ognia to jest prawda...w pewnym sensie był bohaterem walczył o polske...ale należy też tez uwzględnić ze dostał szanse był komendantem PUBP w Nowym Targu mimo tego wyprowadził swoich ludzi do lasu...i od tej pory zaczyna sie jego tragedia własnie od tego momentu zaczyna się prawdziwe zbójowanie...wiekszośĆ ORGANIZACJI POLSKI PODZIEMNEJ SIĘ JEGO WYPIERAJĄ...walczył z bezpieka to prawda ale wymierzał sądy i kary śmierci na niewinnych ludziach podhala i o tym tez nalezy pamietać...dlatego jest to postac nawyrazniej tragiczna...
stu23.08.2012, 08:32
do"bez nienawiści"
masz rację,że niepotrzebnie połączono te dwa wydarzenia.Zrobiono to jednak z pełną premedytacją.Gdyby odsłonięcie pomnika odbyło się w innym terminie,w tej wątpliwej "uroczystości"brało by udział kilkadziesiąt osób.
bez nienawiści20.08.2012, 12:32
Myślę że niepotrzebnie zostały połączone te dwa wydarzenia.Odpust na Turbaczu powinien być pozostawiony samemu sobie bez wplątywania jakiś dodatkowych uroczystości, które wiadomo było że mogą wzbudzić w góralach niesmak a na dodatek podziały i wzajemne się obrażanie, oraz również zapadnięcie w pamięci co niektórych złych skojarzeń z tą mszą. Odpust jest nasz Wszystkich Górali Patriotów! a nie miejscem do prowokowania kłótni i nienawiści! Kochajmy Swoją kulturę i nie dajmy ją wmieszać w tak jakże dzielące i wzbudzające różnego rodzaju emocje wydarzenia. I nie chodzi mnie tutaj tylko o tą uroczystość ale również o inne podobnego typu.Mam nadzieje że mnie nikt nie zbluzga bo nikogo nie miałem zamiaru obrazić.
kurier19.08.2012, 19:52
do Farafaj- nie chodzi o to by bluzgać na partyzantkę ogólnie. Właściwie to czcimy pamięć żołnierzy którzy poświęcili dla naszej wolności wszystko. I nie zawsze postępowali moralnie i można to zrozumieć. Tylko po co ogłasza się prawie świętym człowieka o więcej niż kontrowersyjnej przeszłości. Jaki cel jest w tym by tylko jego nazwisko było wyszczególnione , przecież jako Konfederat i partyzant objęty jest czcią i wspominany w modlitwie za tych bohaterów. Jaki jest powód tego wyróżnienia ,z komentarzy i rozmów nawet z jego rodziną wynika że żaden. Więc może czas skończyć rozgrzebywanie tej historii i oddać mu należne wieczne odpoczywanie. Paradoksalnie jego rodzina wprost proporcjonalnie do wzrastającej niechęci robi coraz więcej szumu i imprez . Po co ?
Farafaj19.08.2012, 13:37
Wojna nie jest bohaterska,czysta i szlachetna.Szczegolnie wojna partyzancka. Wojna jest brudna,okrutna , pozbawiona skrupułow- albo giniesz ty- albo twój wróg.Twoja rola jest zabic wroga- a w partyzantce nie masz sądu,nie zbierasz dowodów- przymierasz z głodu ,nedzy, brudu w lesnej ziemiance.Pozostaje ci wiara że walczysz w szlachetnej sprawie .I,czasem- jak Kuras- zostajesz oszukany - wierzysz w pomoc Aliantów,którzy dawno sie na Polske wypięli, masz chwile załamania ,ale wierzysz w piekne hasła głoszone przez tych co swoim życiem nie ryzykują - nie masz czasu na dywagacje - a w końcu znajdujesz sie w pułapce z której nie masz juz wyjścia - pozostaje ci pamięć o zniszczonej rodzinie,zaprzepaszczonej młodości ,braku perspektywy.Czy mozna winic Ognia - i tylko Ognia- że sie w takiej sytuacji znalazł ? Czy nie wygodniej mieli ci,co siedzieli z założonymi rekoma- za nich walczyli tacy jak Ogien! dzis mogą wystepowac jako bezgrzeszni , wygłaszać szlachetne lub oburzone tyrady a na ludziach takich jak Ogien budowac swoje kariery polityczne, .Najwyzszy czas dac umarłym wieczne odpoczywanie ,dawno staneli na sadzie Bożym - i ani ksiądz Isakowicz ani pani posłanka prawa nie maja moralnego prawa do lansowania sie kosztem tych co - w dobrej wierze- życie poświęcili ,lepiej czy gorzej postepując.Niech z Bogiem spoczywają- a ich imiona nie służą do szczucia ludzi przeciw sobie ,abysmy nie dożyli czasu,gdy znowu brat przeciw bratu stanie .
stu19.08.2012, 10:25
do biedaczyny starego capa
jak napisał ktoś poniżej-zwolennicy kaprala Kurasia,jak nie znają merytorycznej odpowiedzi na stawiane,niewygodne pytania,to rzucają obelgami.Ty zaliczasz się do tego grona.Twoja pisanina jest żałosna
do biedaczyny starego capa19.08.2012, 08:29
Jak cap, to cap .Dostał kołowacizny !!!
stary cap19.08.2012, 02:31
Jak informuje tygodnik ?Przegląd?: 16 marca 1990 r. na plebani kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu zjawiło się ośmiu wysokich rangą byłych żołnierzy Armii Krajowej. Przekazali proboszczowi, ks. prałatowi Franciszkowi Juraszkowi, dokument dotyczący działalności na Podhalu Józefa Kurasia ?Ognia?, przysięgli na Biblię, że wszystko, co napisali, jest prawdą, i powiedzieli, że chcieliby, aby Pan Bóg dowiedział się o wszystkim na Sądzie Ostatecznym.

....."Po wkroczeniu jednostek Armii Radzieckiej na Podhale ?Ogień? ze swoim uzbrojonym oddziałem zszedł z Gorców do Nowego Targu i podporządkował się władzy ludowej. Pojechał do Lublina, a stamtąd do Warszawy i tam zatwierdzono mu samozwańczy stopień porucznika i wydano dokument, z którym zgłosił się w Wojewódzkiej Komendzie MO i otrzymał nominację na komendanta MO w Nowym Targu. Posterunki, miejski i w okolicznych wioskach, obsadził swoimi partyzantami. W tym czasie do nowotarskich placówek MO i UB był przydzielony radziecki oficer NKWD jako doradca.

Posługując się posiadanym spisem, dokonywał on wspólnie z funkcjonariuszami UB aresztowań AK-owców. Z Nowego Targu byli pochwyceni i osadzeni w areszcie m.in. Władysław Zagardowicz ?Kukułka?, Franciszek Kieta ?Limba?, Teofil Zubek ?Wiewiórka?. W czasie przesłuchań żądano od nich ujawnienia miejsca pobytu oficerów posługujących się pseudonimami: ?Borowy?, ?Podkowa?, ?Las?. Aresztowani podejrzewają o sporządzenie spisu i wręczeniu go bolszewikom ? Józefa Kurasia. Spis był sporządzony w języku polskim i bolszewik miał trudność w odczytaniu nazwisk i pseudonimów. Ksiądz proboszcz Karabuła i mgr burmistrz Szoski wezwali Kurasia do opamiętania się i zaprzestania zdradzieckiego postępowania........."

Moje pytanie.

Kto znał Tośka ps. wiewiórka, doskonale wie co znim zrobiło SB, jakie tortury spowodowały trwałe kalectwo i zniszczyło praktycznie życie w PRLu. Moje pytanie do tych, co to znają historię od podszewki.
Co zrobił i czym zawinił Tosiek, że stał się ofiarą tej haniebnej zdrady?
do Kurier18.08.2012, 18:07
Brawo, wreszcie ktoś powiedział prawdę tym tzw. zwolennikom, którzy znają "historię" z tzw. obiektywnych relacji.
do kuriera17.08.2012, 20:25
Aleś się chłopie rozpędził.Wałach przy Tobie to pikuś.Aż się prosi by taką wiedzę ująć w książkę.
Daj już spokój ,zostaw sobie trochę na następny raz.
kurier17.08.2012, 17:15
do wnuk - a propos kolaboracji to zapytaj babci kto był największym kolaborantem w Waksmundzie. Powinna wiedzieć. Z innej beczki dlaczego Ogień nie sprzątnął swojego brata Wojciecha gdy ten sołtysował "za Niemców" a nie walczył razem z nim. Albo dlaczego Niemcy nie sprzątnęli Wojciecha który im sołtysował podczas gdy jego brat był słynnym partyzantem.UB też go nie tknęło. To dopiero ciekawe i następna zagadka bez odpowiedzi. Może jego prawnuki wiedzą.
kurier17.08.2012, 17:05
do kuriera - To mało ? No i takiej odpowiedzi można się było spodziewać . Nie ma wytłumaczenia .
Do wnuk ...- i co ty pleciesz jaka AK - cała Armia ją więziła i gwałciła ?Czy tak wygląda wyrok wykonany przez dzisiejszego waszego bohatera. Znałeś choć jedną z tych kobiet i jesteś pewien że zasłużyły na taki los ?Wiec nie osądzaj . "Ogień" je osądził i teraz przez 65 lat jego osądzają. Wątpliwa sława.
ciekawski17.08.2012, 11:01
Po raz kolejny zadaję pytanie - jakim sposobem - z czyjego wniosku KAPRAL Kuraś został mianowany MAJOREM????? i kto mu nadał ten stopień?????
wnuk starej waksmundzianki17.08.2012, 11:00
Do kurier.Czubiakowa z mężem byli donosicielami i kolaborowali z Niemcami. Wyrok na Czubiaka i jego żonę wykonała AK. O pozostałych nie wiem, ale widocznie nie mieli czystego sumienia skoro spotkał ich ten los. Goralenvolk na Podhalu istniało i było jego hańbą, a Ogień ich niszczył. Wstydliwe karty historii najprościej zastąpić atakiem na Ognia
do kuriera17.08.2012, 10:54
Tylko tyle ? To całe bandyctwo ? "Wiesz" niewiele więcej niż "Szkoda"
kurier17.08.2012, 08:36
Nawet totalny laik w tym temacie może się zorientować, że na merytoryczne pytania przeciwników gloryfikacji "Ognia jego zwolennicy odpowiadają wyzwiskami. Taka sytuacja powtarza się podczas każdej dyskusji o "Ogniu". Więc może ktoś przełamie ten stereotyp i wyjaśni sprawę Czubiakowej, Kopciowej, Rozalii Waksmundzkiej do której strzelił z zimną krwią . Tu i teraz nie odsyłając do jakichś publikacji wątpliwych historyków typu Wałacha, Machejka, Derenia czy innego Korkucia. Pomińmy milczenie że uciekał pierwszy z pola bitwy, nie dowodził żadną znaczącą akcją i Janosikował między bezbronnymi cywilami. A i jeszcze pił ze Zołotarem za zwycięstwo Armii Radzieckiej i hulał z Tanią w Gorcach.
do Szkoda16.08.2012, 20:49
Jesteś dobitnym, bezdyskusyjnym, wyrazistym przykladem tego, z jakim poziomem wiedzy, lub raczaj totalnej niewiedzy ludzie zabierają tytaj głos. Jeżeli pytając o przydomek mjrJózefa Kurasia miałeś na myśli jego pseudonim, to już bardziej nie mogłęś się skompromitować. O tym skąd się wziął ów przydomek, nawet dziadki wiedzieli !!!

P.S. Powiem Ci jak filmowy Pawlak,"jesteś taki głupi, że tylko ci w pysk".
qwerty16.08.2012, 13:55
Zawsze mnie zastanawia przy takich "uroczystościach" ile jest w niektórych osobach, które chcą "wypłynąć" prawdziwego patriotyzmu, a ile jest pozerki i szukania dla siebie miejsca w podhalańskim społeczeństwie po kompromitacjach w miejscu pracy. Nikt to jest prawdziwym patriotą nie okrada swoich bliźnich rzekomo żyjąc zgodnie zasadą bóg, honor i ojczyzna, wystawiając sie po latach niebytu społecznego na publiczny widok, jak gdyby nic sie nie stało. A ludzie pamietają... w Waksmuindzie szczególnie.
n16.08.2012, 12:39
czy umarlym pomordowanym nie nalezy sie cisza,,,,,,,,,,cisza
kurier16.08.2012, 08:37
Do ja - jeszcze nie rozumiesz że zostałeś zmanipulowany. Poczytaj sobie informacje na wszystkich możliwych stronach. Może dwa tytuły mówią że to pomnik partyzantów reszta -POMNIK KURASIA OGNIA i jego podwładnych. Odkąd to podlegały mu te wszystkie organizacje podziemne to ja nie wiem. Czyli kłamstwo poświęcone szumnie przez dwóch księży. Kłamstwo ma krótkie nogi a i na ludzkiej krzywdzie daleko się nie zajedzie. Więc rodzinie Kurasia życzę by te ludowe mądrości sprawdziły się jak najszybciej. A tacy naiwni jak ty pomagają im w gloryfikowaniu tego kontrowersyjnego watażki pod przykrywką patriotyzmu.
Szkoda16.08.2012, 07:55
Znam parę osób, których rodziny (nieżyjące już co oczywiste) bały się ognia, jak OGNIA. Ciekawe skąd wziął się jego przydomek??? Walczył z Niemcami, walczył z komuną, ale ludzie również się go bali i nie bez powodu. Gdyby było inaczej, nie było by tyle kontrowersji wśród miejscowej ludności. No ale kto by się pytał starych dziadków o zdanie.
sonia16.08.2012, 02:02
namawiam do bojkotu tych dziwnych mszy .To nie są Msze Święte tylko teatr polityczny w ostatnim wystąpiła Gwiazda Pienin anna paluch
ika15.08.2012, 21:29
Do Aluś: W Gronkowie mieszkańcy mieli dość tych złodziei, Ubecja i milicja im nie pomagała więc sami zwrócili się do majora Józefa Kurasia o pomoc. Moim zdaniem eliminowanie bandytyzmu było i jest szczytnym celem. Z pana wypowiedzi wyczuwam że interesuje sie Pan historią, więc jest panu wiadomo że komuniści rejon Podhala uznali za jeden z najniebezpieczniejszych terenów, na który skierowali znaczne siły celem zlikwidowania Ruchu oporu. W tym celu min. KBW podszywało sie pod partyzantów i szerzyło terror, celem zniechęcenia ludności do pomocy partyzantom.
Jak czytam inne wpisy opluwające majora Józefa Kuraś zastanawiam się czy te osoby byłyby wstanie oddać życie za Ojczyznę. Ogień jak i jego partyzanci, należy także wspomnieć AK-owców , BCH walczyli z okupantem niemieckim, a po pseudo wyzwoleniu zamiast cieszyć sie wolnością musieli znowu walczyć, gdyz tak wychwalana przez niektórych władza ludowa uznała ich za bandytów i mordowała. Okażcie im trochę szacunku, chociaż po śmierci bo za życia nie dane im było.
jaa15.08.2012, 21:24
G****o prawda to jest pomnik "Ognia" i kropka. Gdyby on był sam wypisany to by nie ostał się do odsłonięcia. A tak to głupio stawać przeciwko Konfederatom.
pod.........ny15.08.2012, 20:29
do "Ja"
nawet tytuł artykułu
Pod Turbaczem odsłonięto pomnik mjra Józefa Kurasia "Ognia" oraz jego podkomendnych (film)
wmawia komentującym dla kogo postawiony jest pomnik, napis na pomniku też to potwierdza bo tylko Kuraś jest wystrzególniony , dlaczego ????
przecież z Konfederacji mógł być wyróżniony założyciel A.Suski a nie jest, dlaczego?
ja15.08.2012, 20:00
Postawiono pomnik wszystkim partyzantom i apel poległych i modlitwa wiernych odnosiła się do wszystkich . To wasze piękne wypowiedzi doprowadzają do tego że już teraz sami mówicie -- JEST TO POMNIK OGNIA. Nieświadomie robicie dobrą robotę KURASIOM i to przez wasze głupie oceny historii przez następne pokolenia wszyscy za wami będą powtarzać NA POLANIE KURASIÓW STOI POMNIK OGNIA.
qwerty15.08.2012, 18:44
Kuraś nie był majorem!!!!!!
aluś15.08.2012, 18:40
Do Iki. Ma Pani całkowitą rację, że ludziom walczącym o Ojczyznę i ponoszącym w tej walce ogromne cierpienia należy się cześć i chwała. To są brylanty. Takim moim bohaterem był " Ogień" w czasach mojej młodości. I tak też mówi o nim jego rodzina. Ale wystarczyło bywać i wypytywać o niego na weselach w Ostrowsku, Gronkowie, Nowej Białej, Harklowej, gdziekolwiek indziej na Podhalu, byle po wódce, bo ludzie się jeszcze bali mówić i narracja była inna: to bandyta. Piękna, szlachetna, wyidealizowana postać bojownika z komuną okazywała się być postacią prostego, narwanego watażki.Zabijał za byle co. Czterech braci zostało zabitych w Gronkowie, bo ukradli parę koni. Należy się pomnik człowiekowi, który wydał taki rozkaz? Co to miało wspólnego z walką z komuną? Co dzisiaj o takiej uroczystości ma pomyśleć babcia której kiedyś ludzie ognia zabrali ostatnią jałówkę a ona została z głodnymi dziećmi? Wart jest pomnika? Rozmawiałem też i z ludżmi, którzy czasowo byli w jego oddziale, i zapewniam Panią, to nie był człowiek recytujący Mickiewicza i Slowackiego, ani nie miał manier przedwojennego oficera.Oczywiście, że kilkunastu milicjantów i kilku esbeków zginęło z jego ręki, ale intencje walki z nimi nie były ideologiczne, to nie był góralski Che Guevara. Jest to bowiem postać tragiczna ale i kontrowersyjna. Co najmniej kontrowersyjna a takim pomników się nie stawia. Z poważaniem aluś
casytelo15.08.2012, 18:28
Pani poseł z PiS na uroczystości, czyli Pisowcy są z Ogniem, pięknie. Nie mieli gdzie, to na prywatnej posesji postawili, dlaczego nie postawili go sobie Warszawie pod domem Jarosława!
jerry T15.08.2012, 16:52
Nie przyjmujcie niczego za prawdę co byłoby pozbawione miłości, ani nie przyjmujcie niczego za miłość, co byłoby pozbawione prawdy ; jedno pozbawione drugiego staje się niszczącym kłamstwem. (Edyta Stein)
To jest cała prawda o kapralu Ogniu który swoim postępowaniem godził znacząco w te słowa.cóż to za Bohater który na swoich rękach nosił brzmienie nienawiści zdrady AK, swoich kolegów,niewyjaśnionych ,rozboju pijaństw i morderstw na ludności polskiej i słowackiej czy prawdziwy Bohater którego się tak hołduje idzie na służbę w UB po protekcji Zołotara za wierną służbę Sowieckim partyzantom.Żal mi tych księży co nauczają by była prawda a kłamstwo i taką postać postać za wzór nam stawać każą Ludzie opamiętacie się bo diabeł już nawet do księży się dobrał i ich rekami pozwala nam zło nagradzać .Zło dobrem zwyciężaj księże Zalewski inie oczerniajcie prawdziwych akowców umieszczając ich razem z Bandytom jakom był prosty chłop Kapral z Bożej laski Kuraś.
Janka15.08.2012, 15:24
no tk ty napewno lepiej wiesz ze w mojej rodzinie byli kolaboranci pewnie widziałes to na własne oczy! jesli czegos sie niewie to lepiej jest milczec niz głupio wypowiadac !!!!
Ogniowcy15.08.2012, 14:06
Prawda zwycięży !
Mjr Józef Kuraś " Ogień " Sprawiedliwy,uczciwy i odważny człowiek kochający wolność , dlatego walczył o Niepodległość Polski . Niestety On i jego żołnierze do dziś nie doczekaliby się sprawiedliwości i prawdziwie suwerennego państwa Polskiego . Obecnie kaci zostali ogłoszeni ofiarami, a ofiary są katami. Takie są nadal owoce POstkomunistycznej (Zydokomunistycznej) III RP (niby wolnej Polski ) gdzie Mazowiecki (Dikman żyd) zrobił " grubą kreskę " i do dziś oprawcom włos z głowy nie spadł , do tego bardzo bardzo wielu komuchów odznaczani są najwyższymi Polskimi odznaczeniami jak np Michnik (Szechter) , także nagradzani obfitymi emeryturami a prawdziwi patrioci nie mają za co wykupić lekarstw . Potomkowie kolaborantów , morderców i złodziei nadal ich bronią jak widać tu na tym forum !!! Precz z czerwoną zarazą !!!
Ogniowcy15.08.2012, 13:39
Mjr Józef Kuraś to jeden z największych Polskich patriotów który walczył z dwoma totalitaryzmami nie szczędząc swoich młodych lat i swojej najbliższej rodziny, walczył o Polskę Prawą i Sprawiedliwą , nawet za tych którzy tu na tym forum piszą rzeczy kłamliwe i rodem wyjęte z obrzydliwej propagandy komuszej która do dziś rabuje i rujnuje nasz majątek Narodowy !!! Precz z żydokomuną !!!!!! Chwała Bohaterom !!!
waks15.08.2012, 13:25
bardzo mądre słowa, warto jeszcze raz przeczytać i nad tym się zastanowić:

"Miałem nie zabierać głosu, ale kiedy czytam te niektóre teksty to mnie chce trafić... Mój ojciec i jego rodzina kochali Ojczyznę do bólu i ponosili ofiary z życia w walce o niepodległość. Uczył mnie ojciec patriotyzmu m.in. na brzegu Bugu, po zakończeniu stanu wojennego, gdzie krzyczeliśmy do sowietów przez rzekę, że "tam jeszcze wrócimy", na grobie ks. Popiełuszki po jego zabójstwie, zachęcał do nauki "ruskiego" bo twierdził że język okupanta trzeba znać i dużo opowiadał o historii. A z tego co mówił o Ogniu wynika według części komentarzy, że był SBekiem, bo komu Ogień się nie podoba to dzisiaj nazywa się go SBekiem.

Mówił, że człowiek z Ognia był zły i niebezpieczny. Mówił, że całe miasteczko bało się tak samo hitlerowców, później SBeków jak i bandy Ognia. Zjawiali się i żądali prowiantu, pieniędzy i nie pytali czy masz czy nie - a kto nie dał kula w łeb, albo zabudowania spalili, lub rodzinę pobili. Polscy patrioci? Nie, po prostu bandyci!

Ktoś powie, że czynili tę ludzką krzywdę wśród rodaków w imię celów wyższych, bo walka "partyzancka" wymagała ofiar i była konieczna. Pytanie jakich i czyich ofiar - czy na pewno wśród wyniszczonych wojną prawych Polaków oraz dlaczego była konieczna? Niechże ci którzy wystawili mu pomnik napiszą jeden mądry powód w którym zawrą realne osiągnięcia działalności bandy Ognia, poza tym, że prowadził "walkę z wiatrakami" do końca. Co tu gloryfikować? Głupotę, samodestrucję? Z historii wiemy jak skończyła się walka jego bandy z sowietami i ich polskimi sługusami. A można było zejść do podziemia i prowadzić realną walkę a nie rzucać się z "bagnetami na czołgi" wyniszczając tę najbardziej patriotyczną część populacji, jednocześnie wykrwawiając i tak już spauperyzowaną lokalną społeczność. To była głupota, która spowodowała jedynie, że Podhale spłynęło krwią i w późniejszych latach pozostawało pod szczególną "kuratelą" SBków!

Nasz naród niestety miłuje się w takich negatywnych bohaterach. Co rusz jakiś pomnik, albo rocznica kolejnej głupiej rzezi ludzi którzy mieli aspiracje, wiedzę, inteligencję, rodziny - mogli żyć i budować społeczeństwo patriotów wśród SBeków i komunistów, wtedy żyjąc bardziej przysłużyliby się temu krajowi. Dlatego uważam, że źle się dzieje kiedy historia zostaje zafałszowana, kiedy pomniki stawia się bandytom.

I fetujcie sobie tam w górach swojego bohatera, a ja wiem swoje. Wiem co to Ojczyzna, wiem co patriotryzm, wspominam dziadka zamordowanego przez sowietów i ojca patriotę i nie potrzebuję pouczeń PiSowców, ani prawicowców, ani spadkobierców zwykłych bandytów. Pamiętajcie jednak, że wasze przekonania nie dają wam prawa obrażać innych, nazywać ich SBekami!"

I kilka zdań odemnie:
Mam wrażenie że doszło w tym przypadku(gloryfikacja "Ognia") do dosyć zaawansowanej paranoi.Przecież w ten sposób kreuje się nową mitologię podobnie jak robili to komuniści. Ludziom o pewnym światopoglądzie nic nie przeszkadza że ich bohater ma krew na rękach i obsesyjnie próbował zdobyć władzę.Pytanie jakie wartości w tym przypadku promujemy?Szkoda że jeszcze kilku duchownych do tego się dołączyło.
spisok15.08.2012, 13:13
Komuna spowodowała to, że głupców jest tak samo dużo na południu jak i na północy Polski. Posiadają oni genetyczne skłonności do zdrady narodu polskiego.Ich dziadkowie wstępowali,albo do Wehrmachtu, albo do Goralenvolku.Okupanci zwykle oszczędali swoich sługusów.Stąd tak liczna jest ich reprezentacja w każdej dziedzinie życia politycznego i sołecznego.To nie jest problem tego czy innego pomnika , to jest kwestia istnienia Polski Niepodległej.
Na płaszczyżnie pomników tylko się uwidacznia poziom świadomoći Narodu, i to, kto jakim wpływom ulega.

Na koniec gorąco polecam do obejrzenia:
film-reportaż pt."podeptana pamięć",wystarczy te dwa słowa wpisac w przeglądarkę YouTube.
Ty15.08.2012, 13:08
do Ja
"Słowa ks. Isakowicza Zaleskiego z odsłonięcia pomnika -- TYLKO POD TYM KRZYŻEM TYLKO POD TYM ZNAKIEM POLSKA JEST POLSKĄ A POLAK POLAKIEM:
sprostowanie:
- to słowa Mickiewicza, wypowiedziane przez Zaleskiego.
ostr15.08.2012, 12:29
powiem krotko "ogien" nie byl ani dobry ani zly dlatego nie ma co go czcic wiecej bylo zlego z jego strony i strony jego bandy niz dobrego ale bylo troche dobrego dlatego no coz nie nam jest to oceniac ale wg mnie powinni postawic pomnik wszystkim ktorzy poniesli smierc w walce o wolnosc a nie tylko bandyta .....??? bohatera.....???
chwała bohatera
czesc ich pamieci
alek15.08.2012, 11:20
to nie tylko pomik Ognia ale wszystkich jego zółnierzy. chwała bohaterom
obiektywny15.08.2012, 11:18
a wypowiadaj a się Ci co o wojnie czasach wojny pojęcia nie mają
ika15.08.2012, 11:02
Do Alusia. Czytając Twój artykuł zastanawiam się czy rzeczywiście jesteś synem SB, czy tez opuściłeś lekcje hisrorii XX wieku. Smutne jest to że w wolnej Polsce bohaterowie ktorzy poswięcili swoje życie i życie bliskich w obronie Ojczyzny są wysmiewani. ( Ogien za walkę w obornie Ojczyzny poniósł najwiekszą zapłatę, stracił żonę i dziecko) A przez kogo kolaborantów którzy spalili dom zamordowali rodzinę), takim właśnie bohaterom trzeba stawiać pomniki. A ty Aluś i inni zanim napiszecie coć na temat Józefa Kuraś zastanówcie sie czy byli byście gotów na takie poświęcenie.
Rejtan15.08.2012, 10:44
Czy nową budowlę pobogosławił też ksiądz Władysław Zarębczan ?
widzący15.08.2012, 09:49
Czyżby były dwie Msze Św. Mszę odprawiali kapelani ZP ks.Zązel i ks. Gacek. Isakowicz był obecny .Poza tym co za to ksiądz co pochwala morderstwa terror i gwałty.
Prawda15.08.2012, 09:48
Miałem nie zabierać głosu, ale kiedy czytam te niektóre teksty to mnie chce trafić... Mój ojciec i jego rodzina kochali Ojczyznę do bólu i ponosili ofiary z życia w walce o niepodległość. Uczył mnie ojciec patriotyzmu m.in. na brzegu Bugu, po zakończeniu stanu wojennego, gdzie krzyczeliśmy do sowietów przez rzekę, że "tam jeszcze wrócimy", na grobie ks. Popiełuszki po jego zabójstwie, zachęcał do nauki "ruskiego" bo twierdził że język okupanta trzeba znać i dużo opowiadał o historii. A z tego co mówił o Ogniu wynika według części komentarzy, że był SBekiem, bo komu Ogień się nie podoba to dzisiaj nazywa się go SBekiem.

Mówił, że człowiek z Ognia był zły i niebezpieczny. Mówił, że całe miasteczko bało się tak samo hitlerowców, później SBeków jak i bandy Ognia. Zjawiali się i żądali prowiantu, pieniędzy i nie pytali czy masz czy nie - a kto nie dał kula w łeb, albo zabudowania spalili, lub rodzinę pobili. Polscy patrioci? Nie, po prostu bandyci!

Ktoś powie, że czynili tę ludzką krzywdę wśród rodaków w imię celów wyższych, bo walka "partyzancka" wymagała ofiar i była konieczna. Pytanie jakich i czyich ofiar - czy na pewno wśród wyniszczonych wojną prawych Polaków oraz dlaczego była konieczna? Niechże ci którzy wystawili mu pomnik napiszą jeden mądry powód w którym zawrą realne osiągnięcia działalności bandy Ognia, poza tym, że prowadził "walkę z wiatrakami" do końca. Co tu gloryfikować? Głupotę, samodestrucję? Z historii wiemy jak skończyła się walka jego bandy z sowietami i ich polskimi sługusami. A można było zejść do podziemia i prowadzić realną walkę a nie rzucać się z "bagnetami na czołgi" wyniszczając tę najbardziej patriotyczną część populacji, jednocześnie wykrwawiając i tak już spauperyzowaną lokalną społeczność. To była głupota, która spowodowała jedynie, że Podhale spłynęło krwią i w późniejszych latach pozostawało pod szczególną "kuratelą" SBków!

Nasz naród niestety miłuje się w takich negatywnych bohaterach. Co rusz jakiś pomnik, albo rocznica kolejnej głupiej rzezi ludzi którzy mieli aspiracje, wiedzę, inteligencję, rodziny - mogli żyć i budować społeczeństwo patriotów wśród SBeków i komunistów, wtedy żyjąc bardziej przysłużyliby się temu krajowi. Dlatego uważam, że źle się dzieje kiedy historia zostaje zafałszowana, kiedy pomniki stawia się bandytom.

I fetujcie sobie tam w górach swojego bohatera, a ja wiem swoje. Wiem co to Ojczyzna, wiem co patriotryzm, wspominam dziadka zamordowanego przez sowietów i ojca patriotę i nie potrzebuję pouczeń PiSowców, ani prawicowców, ani spadkobierców zwykłych bandytów. Pamiętajcie jednak, że wasze przekonania nie dają wam prawa obrażać innych, nazywać ich SBekami!
stan15.08.2012, 09:41
Co za czasy, że bohatera nazywa się bandytom.
kurier15.08.2012, 09:38
Takie msze pod Turbaczem odbywają się od 31 lat . Jakże łatwo teraz zbierać pochwały Kurasiom i innym kolasom Marcinom za organizację poświęcenia . Jak łatwo ukryć bandytę Ognia wśród szanowanych organizacji. Przecież nikt złego słowa nie powie a i poczty sztandarowe nie odmówią uczestnictwa. Trzeba wstydu nie mieć za grosz żeby nie zrobić prywatnej imprezy tylko podpinać się pod uroczystość odpustową. No ale czego się spodziewać po potomkach "Ognia" który czepiał się każdej klamki nie wyłączając bolszewickiej i UB - ckiej.Wstyd że nauczyciel historii w Waksmundzie bierze udział w tak zakłamanej "uroczystości. Pomnik niby partyzantom- a odsłonięcie pomnika "Ognia". Fałsz i obłuda.
zdziwiony15.08.2012, 09:28
Zadziwiające jest to, jak można skutecznie fałszować historię. Porucznik czasu wojny z nadania Zofii Gmółkowej Józef Kuraś, podpisujący się pseudonimem ?Ogień?, nazywany na uroczystości majorem, występował przecież w imieniu Oddziału Partyzanckiego ?Błyskawica? AK. W imieniu AK wydawał bezprawne wyroki, które stemplował skradzioną pieczęcią Armii Krajowej. Szokuje również fakt, iż na owym nowym pomniku sfałszowano nawet nazwę ugrupowania, którym dowodził. Nie było żadnego ZGRUPOWANIE BŁYSKAWICA JÓZEFA KURASIA ?OGNIA?. Nazwę tę wymyślił bowiem niedawno niejaki M. K., historyk z IPN, który bardzo kreatywnie podchodzi do źródeł. Kuraś mordował przecież w imieniu formacji o nazwie ?Oddział Partyzancki Błyskawica AK. Jest to ewidentne wykpiwanie pamięci narodowej i jej fałszowanie. Jest to bardzo żałosne
borat15.08.2012, 08:31
ale jaja przecież nasz bohater pomagał sowietom zajmować nasz kraj wypędzając niemców potem sam był orendownikiem i utrwalaczem władzy ludowej. Powinien zachować sie jak AK która armię czerwoną traktowała jako okupanta
powicher15.08.2012, 08:07
Jednak propaganda robi swoje. Przez ponad 40 lat komuniści robili z Ognia bandytę, dlatego obecna władza tak boi się niezależnej o powszechnej dostępności telewizji.
mała14.08.2012, 22:54
uwielbiam te dyskusje na temat Ognia
ZbynekzTBS-u14.08.2012, 22:01
Ogień był przez chwilę w UB czyli pośrednio ten pomnik gloryfikuje takich ubowców.
NT14.08.2012, 21:53
jedno jest pewne to nie był dobry człowiek i zrobił dużo krzywdy ludziom na Podhalu .Żenada!!!!!!!!!
Śmigły14.08.2012, 21:42
no niestety...działacze UB=PO działają już na podhalańskich forach :/
polonista14.08.2012, 21:39
co to za skrót mjra
Łódż14.08.2012, 21:23
Przepiękna uroczystość.Byliśmy przypadkiem nie wiedząc o tej mszy i pomniku.Jesteśmy w szoku.Górale jednak są patriotami. I ta porywająca modlitwa wiernych-piękne i niesamowite wrażenie.
halny14.08.2012, 21:23
Podobno była to uroczystość prywatna , pomnik postawiono na prywatnym terenie za prywatne pieniadze . Prosze wiec o wyjasnienie dlaczego w prywatnej uroczystości brał udział pluton Straży Granicznej , na nasze pieniadze - podatników opłacono pobyt SG.
Jezeli teraz jakiś były UB-bek zabije byłego PZProwca czy tez postawią mu pomnik. Dlaczego ks. Isakiewicz Zalewski swoją duchowna osoba firmuje nasz Kościół na uroczystości upamiętniającej byłego UB-ka to takim był i niewazne co potem robił.
do Janki 14.08.2012, 21:06
Rodziny się nie wybiera, ale współczuję Ci serdecznie, że w Twojej było tylu kolaborantów.
Mam nadzieję, że Ty wyrosłaś na odważną i prawą Polkę.
moje zdanie14.08.2012, 21:05
Szacunek dla organizatorów i uczestników.
Chwała bohaterom.
Wieczne odpoczywanie...
JA14.08.2012, 21:03
Mój znajomy jest byłym AK-wcem i żołnierzem 1PSP zawiozłem go był oddał hołd i szacunek swoim kolegom poległy na Podhalu . Czy dlatego że jest tam nazwisko Józefa Kurasia Ognia nie powinien tam być obecny? Czy to przeszkadza w upamiętnianiu poległych partyzantów innych ugrupowań. Pozwólcie każdemu z osobna decydować co mają czynić. Wielkie podziękowanie należy się tym wszystkim co przyczynili się do tak wspaniale przygotowanego odsłonięcia POMNIKA KRZYŻA - JEDNEJ WSPÓLNEJ SYMBOLICZNEJ MOGIŁY POLEGŁYCH NA PODHALU. Ci co nie byli i nigdy nie będą niech nie przeszkadzają innym,którzy chcą w spokoju leśnej ciszy i w zadumie pochylić głowę czcząc pamięć poległych za WOLNĄ POLSKĘ I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA .
Ja14.08.2012, 21:03
Słowa ks. Isakowicza Zaleskiego z odsłonięcia pomnika -- TYLKO POD TYM KRZYŻEM TYLKO POD TYM ZNAKIEM POLSKA JEST POLSKĄ A POLAK POLAKIEM.
spisok14.08.2012, 21:00
Byłem tam.Wspaniała uroczystoć.O wpisy głupców nie dbam, im wszystko jadno komu służą , byle by nie Polsce.Polemizować z nimi nie będę.
Wieczna pamięć śp.mjr Józefopwi Kurasiowi "Ogniowi"

Pozdrawiam wezystkich którzy w niedzielę byli na Turbaczu.
gazda14.08.2012, 20:56
Wiele jest wypowiedzi niedouczonych ,, historyków ,, z okresu II wojny . CVzyżby kończyli te same szkoły co ,rezydent i premier. z P.O.
Hańba dla Podhala , że ludzie z zewnątrz doprowadzili do wybudowania pomnika ! Oni lepiej znają tamte casy z dokumentów a nie z po ubeskiich plotek.
aluś14.08.2012, 20:52
ktoś napisał: to smutne - czytać potomków SB. Domyślam się, że to ktoś uważający się za patriotę, katolika i oddanego prawicowca. Jeżeli tak, to pomyśl jak sprawnie musieli się SB-ecy rozmnażać skoro jest ich w Polsce zdecydowana większość i wygrywają wybory raz za razem. A co robili prawdziwi polacy - katolicy? Musieli masowo stosować prezerwatywy, wkładki domaciczne, masowo przeprowadzać aborcje, stosować środki wczesnoporonne skoro jest ich mniej. Widzisz do jakich głupich wniosków można dojść wychodząc z głupiego założenia? Nie każdy kto ma inne zdanie na temat tej uroczystości i jej bohatera jest potomkiem SB-owca.Jest taka starożytna zasada obecna we wszystkich religiach,a szczególnie bardzo widoczna w chrześcijaństwie: nie czyń drugiemu co tobie niemiłe.Myśl o niej określając swoich oponentów
Janka14.08.2012, 20:52
wiecie jak sie czuje ogladajac to ? pewnie nie ! no to wam powiem .Serce chce mi peknac widzac to nagranie ! wymordował tyle mojej rodziny a dzis ogladam jak pomnik mu stawiaja!!! mam ochote wyrzec sie Polski !!!
marian14.08.2012, 20:39
Na kazdego przyjdzie pora,pięknie spiewa Kołakowski , ej ludzie pamiętają wyczyny ognia , tylko ich sie nie słucha ,lepiej słuchać 30 letnich historyków .Bandyctwo !
OBSERWATOR14.08.2012, 20:29
Mój znajomy jest byłym AK-wcem i żołnierzem 1PSP zawiozłem go był oddał hołd i szacunek swoim kolegom poległy na Podhalu . Czy dlatego że jest tam nazwisko Józefa Kurasia Ognia nie powinien tam być obecny? Czy to przeszkadza w upamiętnianiu poległych partyzantów innych ugrupowań. Pozwólcie każdemu z osobna decydować co mają czynić. Wielkie podziękowanie należy się tym wszystkim co przyczynili się do tak wspaniale przygotowanego odsłonięcia POMNIKA KRZYŻA - JEDNEJ WSPÓLNEJ SYMBOLICZNEJ MOGIŁY POLEGŁYCH NA PODHALU. Ci co nie byli i nigdy nie będą niech nie przeszkadzają innym,którzy chcą w spokoju leśnej ciszy i w zadumie pochylić głowę czcząc pamięć poległych za WOLNĄ POLSKĘ I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA .
rynkowy14.08.2012, 20:24
Chwała bohaterom!
zbyszekzwierzowca14.08.2012, 20:22
Kolejny Pomnik Bohatera, którego potem bandytą nazwano... Cześć i Chwała Bohaterom.
Wyrocznia14.08.2012, 20:17
Skomlą zdrajcy bo widzą, że naród się budzi i może ich zacząć rozliczać z tego co teraz robią.
weks14.08.2012, 19:46
Wojtula lepiyj se kosule wyprasuj bo wyglondo jak z krowiego pyska,a dżonowi dej karabin!!! Żenada.
ika14.08.2012, 19:24
Głośno krzyczą dawni członkowie PZPR jak i ich ojcowie UB-cy,jest Wam smutno że pomniki Lenina, Dzierżyńskiego, Bieruta zostały usunięte. 45 lat pisaliście historie według uznania jak Wam lepiej pasowało, więc teraz lepiej by było z waszej strony zamilknąć. Wystarczy już że przez 45 lat niszczyliście i niewolili Naród Polski w imie własnych interesów.
pijak14.08.2012, 19:20
pomników u nas dostatek możemy nimi obdarować nawet kilka sąsiednich województw i jeszcze nam z 10 zostanie a może zamiast pomników otworzyć tani bar mleczny ludzi w nich zawsze będzie pełno jak 5 minut przed wypłatą
głos ludu14.08.2012, 19:07
oj ciemnota na tym Podhalu...ciemnota ....
janek z leś....14.08.2012, 18:34
Ktoś tu mówi o spędach politycznych ,a to zapewne taki co organizował spędy polityczne za czasów komuny ,w Poroninie przed obliczem wodza ,w Nowym targu przed pomnikiem wdzięczności ,i w wielu różnych mijscach .Wtedy takim było dobrze , a dziś nie mogą patrzeć na to że ludzie chcą uczcić partyzantów ,to są nie Polacy ,to są szubrawcy .......
Potomek Konfederatów14.08.2012, 18:31
Oj smutne to doświadczenie czytać wpisy fanatyków nie potrafiących samodzielnie myśleć. Jak zwykle potomstwo pseudo bohatera podpięło Kurasia pod innych godnych upamiętnienia. Na dodatek wleźli na Mszę która zawsze gromadziła mnóstwo ludzi -miłośników gór by zrobili odpowiedni tłum. Wójcie Marcinie trzeba było z Dżonem zrobić w inną niedzielę. Bałeś się że sami pójdziecie ? Hańba Związkowi Podhalan że dał się zmanipulować. TO JEST POMNIK MORDERCY NIE BOHATERA.
Madry14.08.2012, 18:27
Ci co nazywaja "Ognia" bandyta to albo debile albo sk...ka czerwona cholota i ich plemionka! Wiadomo ze "Ogien" byl skuteczny poniewaz jeszcze dzis sie go boja.

Proszę nie obrażać innych komentujących. Moderator.
przerażony14.08.2012, 17:49
Hańba dla Podhala, kolejny pomnik dla złoczyńców, bandytów, i gdzie tu sprawiedliwość. I obecność Pani poseł z PiS no coś okropnego , przecież to zlot polityczny.
cichy14.08.2012, 17:32
Brawo inicjatorzy budowy pomnika. Musimy pamiętać o tych, którzy zginęli walcząc w latach 40. ub. wieku o wolność.
smutne14.08.2012, 16:51
oj smutne to doświadczenie - czytać wpisy potomków UB.

Byłam na tej uroczystości. Wspaniałe przeżycie. Mocne, mądre słowa, podniosła atmosfera, serce rosło.

Powtórzę - za poprzednim wpisem - Chwała Bohaterom!
Polak14.08.2012, 15:33
Jak się to ogląda to mam odczucie, że to zgromadzenie jest jak sekta. Gdyby tylko padły słowa szable w dłoń i na niewiernych to krew by się szybko polała.
kurier14.08.2012, 15:31
Chyba to jednak nie jest pomnik Kurasia . Sądząc po inskrypcji. A jeżeli ktoś go tak nazywa bo jest wspomniane jego imię to ten pomnik w Nowej Białej też jest ku jego czci , wszak napisano "Banda "Ognia"". No i jeszcze na Snozce jako, że nasz dzielny Kuraś utrwalaczem władzy ludowej był i to nie byle jakim. W sumie to wszystkie pomniki z II Wojny Śwwiatowej upamiętniają "Ognia" bo zdążył obskoczyć wszystkie formacje . A braciom Sowietom to szczególnie się przysłużył. Wot sobaka.
xs14.08.2012, 15:30
Dlaczego mordercom stawia się pomniki??? Nikt nie wie jaka była prawda??
kolo14.08.2012, 15:24
To się warszawka bawi kosztem górali. Niech taki pomnik se w stolicy ufundują i czczą bandytę.
śmiech na sali14.08.2012, 15:18
hej Tadziu ten szczegolny zaszczyt konferansjera to zapunktuje motywacyjnym ? czy bedzie + w kandydaturze do stolka dyr?
w14.08.2012, 15:03
osły - Ogień był bandytą!!!!! w Polsce oddaje sie czesc złoczynca!!
PasterzPPP14.08.2012, 14:53
Nie było komu iść wołać hańba?
Ogniowcy14.08.2012, 14:45
" Ogień " w grobie się przewraca gdy widzi jak cześć jego rodziny z Marcinem Kolasą na czele ( znaczącym działaczem PO , która to postawiła pomnik bolszewikom w Ossowie na przeciw ks Skorupki i rabuje nasz majątek Narodowy , ogranicza wolność słowa ) stają w pierwszym rzędzie pod krzyżem jako patrioci !!! Wstyd hańba !!!!!!
podhalanin14.08.2012, 14:26
Ci z opaskami na lewych rękach są z oddziału AL Izaaka Gutmana(Skutelnego) z ktorym Ogiien wspólpracowal.
AK14.08.2012, 14:21
Co to za Akowcy co nosą opaski bialoczerwone na lewych rekach.Al,GL nosili opaski na lewych rekach,wyrażając swoje przywiązanie natomiast prawdziwi Akowcy na prawych.
górol14.08.2012, 14:15
mam nadzieje że długo nie postoi !!!
DABLIUUUU14.08.2012, 14:13
Wszystko ładnie zorganizowano a co do Ognia to byl bandyta a nie Akowiec!
oho ho14.08.2012, 14:13
Sporo ludzi, nie spodziewałam się takiej oprawy.
Chwała bohaterom!
cyngiel14.08.2012, 14:12
Czy to jest msza???? czy spęd polityczny !!!!!!
Potrzask14.08.2012, 13:55
Czekam na Hejterów...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl