04.09.2012, 14:18 | czytano: 9432

Prezydent RP Bronisław Komorowski z wizytą w Szczawnicy (zdjęcia)

Fot. Michał Adamowski
- Po tym, co zobaczyłem dziś, jestem pełen uznania dla gospodarzy miasta i Uzdrowiska, dla ludzi, którzy swoją ciężką pracą Szczawnicę czynią coraz piękniejszą. Muszę powiedzieć, że Szczawnica jest szczególnie ukochana przez Pana Boga - powiedział goszczący dziś w Pieninach prezydent RP Bronisław Komorowski.
Na zaproszenie władz samorządowych miasta i Uzdrowiska z kilkugodzinną wizytą w Szczawnicy przebywał dziś prezydent RP Bronisław Komorowski. Powitały go władze samorządowe na czele z burmistrzem Grzegorzem Niezgodą.
Przy promenadzie nad Grajcarkiem prezydent odsłonił pomnik upamiętniający jubileusz 50. nadania praw miejskich Szczawnicy.

Już na początku wizyty odniósł się do prywatyzacji Uzdrowiska. – Bardzo się cieszę, że jestem w Szczawnicy, która się rozwija i korzysta z praw, które posiada oraz ze zmienionych okoliczności związanych z nadaniem jej praw miejskich. Cieszę się także, ze Szczawnica jest takim miejscem, w którym widać mądrze przeprowadzoną reprywatyzację uzdrowiska – powiedział prezydent. Podkreślił, iż prywatyzacja może być, oprócz kłopotów, które się z tym wiążą, a wiążą się zawsze, także mechanizmem prorozwojowym gwarantującym inwestycje. Uważam - dodał - że należna przyzwoitość, to także umiejętność rozliczania się państwa polskiego z przeprowadzonej w czasach komunistycznych nacjonalizacji wszystkiego, co się nie ruszało.

Prezydenta na całej trasie od Promenady do Dworka Gościnnego witały owacyjnie tłumy mieszkańców, gości szczawnickiego kurortu, dzieci i młodzież szkolna, a także przedszkolaki, z którymi zatrzymał się na dłuższą chwilę, żeby porozmawiać. Dzieci pytały go, co je na śniadanie. Prezydent odpowiedział, że unika masła. W prezencie otrzymał od nich namalowane obrazki z Pienin.

Bronisław Komorowski zwiedził Plac Dietla. Wstąpił do pijalni wód mineralnych Domu nad Zdrojami, gdzie przywitany został przez właścicieli uzdrowiska, rodzinę Mańkowskich i skosztował tutejszej wody mineralnej. Wpisał się też do książki pamiątkowej Uzdrowiska.

W szczelnie wypełnionej sali Dworka Gościnnego przywitali go przedstawiciele różnych środowisk – organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, kultury i kościoła. Prezentację multimedialną o rozwoju miasta w ostatnim 50-leciu przedstawił burmistrz Grzegorz Niezgoda. - Miasto się zmienia i prowadzone jest wiele inwestycji dzięki środkom unijnym i zaangażowaniu władz samorządowych i środowisk pozarządowych – mówił m.in. burmistrz.
Z kolei Krzysztof Mańkowski, prezes Uzdrowiska S.A. i Spółki Thermaleo przybliżył historię Uzdrowiska za czasów, kiedy było własnością jego pradziadka, Adama hr. Stadnickiego i dokonań inwestycyjnych po reprywatyzacji Uzdrowiska. - Wiele już dokonaliśmy, przykładem są odremontowane domy przy Placu Dietla i odbudowany Dworek Gościnny, ale jest jeszcze wiele do zrobienia, jak chociażby budowa nowoczesnego Zakładu Przyrodoleczniczego – podkreślił Mańkowski.

W oficjalnym wystąpieniu prezydent odniósł się ponownie do procesu reprywatyzacji Uzdrowiska.
W Szczawnicy, z tego co pamiętam, byłem 40 lat temu. Po tym, co co zobaczyłem dziś, jestem pełen uznania dla gospodarzy miasta i Uzdrowiska, dla ludzi, którzy swoją ciężką pracą Szczawnicę czynią coraz piękniejszą. Muszę powiedzieć, że Szczawnica jest szczególnie ukochana przez Pana Boga – mówił prezydent.

- W czasach, kiedy Polska rwała się ku wolności i normalności, odwiedziłem Londyn z delegacją premiera Tadeusza Mazowieckiego. Pamiętam paskudne uczucie zazdrości, gdy patrzyłem na zamożność, ład tamtego świata i wysiłek państwa, aby ludzie się bogacili. Zrozumiałem, że to był efekt nawarstwiania się wysiłku wielu pokoleń – wspominał prezydent. - Jest wiele w Polsce miejsc, gdzie można zobaczyć, ile straciliśmy na skutek przerwania normalności. Ile straciliśmy z powodu przerwania ciągłości prac całych rodzin nad dobrobytem własnym i następnych pokoleń – mówił.

- Szczawnica jest przykładem, gdzie widać pozytywne efekty reprywatyzacji. Choć ten proces przebiega najwolniej w całej Europie Wschodniej. Procesy utraty własności prywatnych zniszczyły ciągłość pracy wielu pokoleń – dodał.

- Gdy Pan Krzysztof Mańkowski powiedział, że wrócił do Polski dziewięć lat temu i nauczył się języka polskiego, pomyślałem sobie, jak to jest, że tak szalenie się martwimy, i słusznie nad wyjeżdżającymi z Polski za pracą, martwimy się, że być może nie wrócą, że rodziny zostaną rozdzielone. A jednocześnie powinniśmy widzieć, że są ludzie , którzy do Polski wracają. Że będą budowali wykorzystując doświadczenie przywiezione z emigracji – podkreślił prezydent. - Chciałem - powiedział na zakończenie swojego wystąpienia - wyrazić ogromną nadzieję i ogromne życzenie dla całej Szczawnicy, władzom miasta, ale także spadkobiercom rodziny Stadnickich, żeby czynili wysiłki związania pracy całych pokoleń w jedną całość, czyniąc Szczawnicę coraz piękniejszą, coraz lepszą.

Tekst Stanisław Zachwieja / zdjęcia Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
komentarze
Szczery21.10.2012, 14:17
Czytając większość zamieszczonych tutaj komentarzy aż włos jeży się na głowie.Błędy ortograficzne,niski poziom wypowiedzi oraz bezpodstawna krytyka to charakterystyczne dla ludzi zakompleksionych. Dla nich internet stanowi swego rodzaju odskocznię od rzeczywistości,w której osoby te są niezauważane.Żyją w cieniu innych.Brutalnie mówiąc w życiu nie osiągnęły nic konkretnego.Krytyka i jeżdżenie po innych pozwala im w pewien sposób dowartościować się i nieco ubarwić jakże nudne,szare,smutne życie w jakim przeszło im egzystować.Osoby witające Prezydenta były jak najbardziej odpowiednie do tego.Kto miał to robić.TY!!!???Osoba krytykująca innych.Żyjąca w cieniu.Mocna w gębie tylko na forach!!!???zacofanie,brak taktu.tyle napisze i na tym poprzestanę.Szkoda uświadamiać kogoś kto i tak nie zrozumie w czym rzecz.Wieśniak ze wsi wyjść może....ale wieś w nim pozostanie.....amen
Kasia2210.09.2012, 18:55
spędy jak za PRL-u
a toz to hrabia u hrabiów
xxx05.09.2012, 21:44
szczawniczanie leczą swoje kompleksy..chyba ci co nie znaleźli się na zdjęciu z Panem Prezydentem!!!
hrabia05.09.2012, 20:57
Wiwat Szczynukowicz !!!
jedrzej05.09.2012, 19:01
pdobno maskotka szczawnicy zostala biedronka ,na rogatkach wita sklep podobno dla ubogich , wladzy pomyslow do liku!
zenek05.09.2012, 18:53
ludzie to fajnie ze odwiedził nas pan prezydent.zupełną porażką były te modelki w smiesznych strojach.pani kreator niech przestanie nam serwować chałturebo nie kazdemu się to podoba.
bo jo ją kochom05.09.2012, 15:56
gwiazda pienin miała wystąpienie w tv trwam
ojciec dyrektor05.09.2012, 15:48
następnym razem proponuje wypróbować na modela ucha,pajke.dymelke.żlete.romea i julie życze udanego castingu.
ścigaczewski05.09.2012, 15:27
nase modlki z panią kreatorką mody tak mnie olśniły ze az mnie zatkało i nie moge do siebie dojsc.to chyba jakaś farsa cy cos.chyba sie napijeeeeeeeeeeeeeeeeeee
max radio05.09.2012, 15:19
co do naszego piewcy pieninskiego z MOK to lepiej niech handluje tymi antykami z wystawek.szkoda że nie miał mechowskiego kapelusza
grostuch05.09.2012, 15:05
a ta pożal się....pieninska EWA MINGE z tymi modelkami i modelami dodała kolorytu tego historycznego wydarzenia.....poprostu żenada
grostuch05.09.2012, 14:53
było bosko
Luśka lamborghini05.09.2012, 14:35
Oj ludzie nie macie większych problemów??? Był, pojechał i koniec zamieszania!!! A te gwiazdy szczawnickie to co to za rewie mody robiły??? Poprostu koszmar!!!!I w jaki sposob one miały reprezentować Szczawnice,bo nie napewno tym co miały na sobie - gdzie to tak przed najwyższa władza w takich miniowach :))))
Mnichu05.09.2012, 11:05
Polskie społeczeństwo w większości przypomina mi Waldusia Kiepskiego
a z takimi imbecylami można wszystko zrobić tylko im browara albo raczej marychę dać.
sekutnica05.09.2012, 11:00
Boże..jakie to żałosne
Elżbieta05.09.2012, 10:05
Szacunek dla Pana Panie Prezydencie! Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu.
GOO05.09.2012, 08:45
Janek masz zdrowe ręce? To weź się do roboty i przestań się nad sobą użalać. Jak masz chęci to robote se znajdziesz, może nie od razu idealną ale chociaż taką żeby dotrwać do lepszych czasów. Nie żebym kpił ale może Pani Paluchowa coś ci pomoże, bo niektórym się wydaje że jak zacznie rządzić PIS to będzie pełno pracy, przegonimy zachodni (niemiecki) kapitał, wszyscy się nam będą kłaniać w pas a my będziemy szlachta.
spisok05.09.2012, 08:20
do klio

NIE SPISAKI - SZCZAWNICA TO NIE SPISZ!
góral ze szczawnicy05.09.2012, 07:51
klio spisok to Cie zrobił jak nie wiesz jaki region to spisz to bzdur nie pisz i ludzi nie obrażaj
Grzegorz05.09.2012, 07:43
Dlaczego Pan Piotr Gąsienica Dyrektor MOK Sz - ca nie ma stroju regionalnego szczawnickiego ????? Cucha zakiopiańska, portki ze Śpisa a koszula Łemkowska. Reprezentuje SZCZAWNICĘ i o ten szczegół winin zadbać Jego przełożony nomen omen Szczawniczanin.
ludo05.09.2012, 07:43
Szczawniczanie zgłupieli tak jak niektórzy bucoviany.
Janek _ Bezrobotny05.09.2012, 02:01
Elita się bawi ? a my się pytamy , jak żyć w tym kraju Panie Prezydencie, Jak żyć??
MATIZ05.09.2012, 00:32
CIEKAWE CZY PAN PREZYDENT ZA INTERESOWAŁ SIĘ LUDEM PRACUJĄCYM,GDZIE PRACUJĄ I ILE KILOMETRÓW MUSZĄ DOJEŻDŻAĆ DO PRACY ORAZ DZIAŁAJĄCĄ SŁUŻBĄ ZDROWIA W SZCZAWNICY???TO WSZYSTKO TYLKO NA POKAZ ZROBIONE.TO HAŃBA ŻEBY NIE MOŻNA SIĘ DOSTAĆ DO PRACY NA GODZINĘ 6.00 DO NOWEGO SĄCZA.MAMY 21 WIEK A NASZ KOCHANY RZĄD NIE INTERESUJE SIĘ TAKIMI SPRAWAMI.NAJWAŻNIEJSZA TO BYŁA TABLICA PAMIĄTKOWA ORAZ BANKIET.A NAJŁADNIEJSZY W SZCZAWNICY JEST PARKING,CIEKAWE CZY PANU PREZYDENTOWI SIĘ PODOBAŁ?MÓGŁ PRZYJECHAĆ JAK DESZCZ PADA I TRZEBA CHODZIĆ PO KOLANA W BŁOCIE.ALE KOGO TO OBCHODZI LICZY SIĘ TYLKO IMPREZA.

Proszę wyłączyć CapsLock. Moderator.
klio04.09.2012, 23:05
Ale sie Spisaki daly wrobic,a tacy porzadni gorale.I po co Wam to bylo,czy go popieracie,ze go goscicie.Tam nie powinno byc ani jednego porzadnego gorala.To co zrobil ten rzad dla zwyklego czlowieka to wola o pomste do nieba,a Wy mu jeszcze holdy oddajecie i witacie.Kto go zaprosil to niech go oprowadza i czapkuje.MY NIE!
pam-pam04.09.2012, 23:01
W pijalni wód trzeba było poczęstować go rycyną............chachachachacha, ale byłby "bullllllllll".....
Pa04.09.2012, 22:59
Bul komorowski pochodzi z Ruskiej Budy , to trzeba było zaprowadzić go do cygańskiej budy. Takich w Szczawnicy nie brakuje. Niech zachwyca się dobrobytem obywateli RP.
Pampuch04.09.2012, 22:57
Oj, Szczawniczanie, będziecie gorzko żałować tych zdradzieckich uśmiechów, oj gorzko. Gdzie Wasz honor, górale pienińscy, gdzie?
ds04.09.2012, 22:18
Przypominam że Burmistrz jest z PO i na poczet swojej przyszłej kariery politycznej pragnie zaistnieć
Zaproszenie Pana Prezydenta jak najbardziej mu w tym pomoże
nowotarżanka04.09.2012, 22:13
Jestem dumna z Prezydenta Komorowskiego. Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu. Szacunek dla Pana Panie Prezydencie!
kiki04.09.2012, 22:02
Beznadzieja
zbyszek04.09.2012, 21:27
Jarecki to weś sie za jako robote to biede przegonis
115KM04.09.2012, 21:26
Jednak Gwiazda Pienin nie przybyła. Ktoś wie dlaczego?
pierzyna :o)04.09.2012, 21:22
Max, nie wszyscy nie lubią p. Prezydenta, ja go lubię. Pogodny, uśmiechnięty, nie nadyma się, a że czasem jakąś gafę popełni... no cóż, tylko ktoś kto nic nie robi, nie popełnia błędów.
Janosik04.09.2012, 21:21
Tak panie prezydencie, straciliśmy z powodu przerwania ciągłości prac całych rodzin nad dobrobytem własnym i następnych pokoleń. Na dodatek jednym podpisem zmusił pan Polaków, aby teraz pracowali do śmierci, o ile nie stracą tej ciągłości pracy, o której pan mówi.
Została tylko nadzieja, ze pan gdzieś poleci i to wszystko się zmieni.
Max04.09.2012, 20:38
Tylu ochroniarzy bo chyba zdaje sobie sprawe z tego ze go nikt nie lubi...
jo04.09.2012, 20:36
Gdzie są przedstawiciele Kościoła?
Kosiarz04.09.2012, 20:17
Lans i udział pani P. ze swoimi koszmarami, które niektórzy, w tym ?najwyższe kręgi? Szczawniczan, uważają za modeling i modelki w wizycie Prezydenta w Szczawnicy, to ?żenua? i kształtowanie najgorszych gustów. O gustach podobno się nie dyskutuje, tylko czy koniecznie musimy być nachalnie atakowani sennymi koszmarami panów N i G ?
Snikki04.09.2012, 20:11
Było coś nie tak? Czy wszystko poszło głatko?
Polak04.09.2012, 19:42
PAnie komorze juz niedlugo twoje i twojego pacholka tuska rzady potrwaja,POLSKA BEDZIE WOLNA OD TAKICH JAK TY ZADBAMY O TO!!!!P
Już po liceum04.09.2012, 19:07
Głosowałem na Pana Komorowskiego !
Teraz jest mi wstyd...
szczawnica04.09.2012, 18:59
ciekawe czy belmondo był przywitać bronka
obserwator_wizyt04.09.2012, 18:16
którzy to gospodarze a którzy ochraniarze - nie znam choc powinienem
a Pan Prezydent otrzymał już strój goralski patent flisacki itp honory Jak nie??? to biegusiem . Wada mineralna powinna mieć na naklejce stosowny napis . A co z kolejką w Szczawnicy?? w obce ręce ???
sąsiad04.09.2012, 17:56
Witają jak jakiegoś króla !!!
Nienormalne to jest....
sanacyjny_dziadek04.09.2012, 17:48
Tak Panie Prezydencie, jak widać na zdjęciach, emeryci i renciści oraz młodzież do klas maturalnych. Ci zdolni i wykształceni pracują poza Szczawnicą albo za granicą przy zlewozmywakach. To napewno w 100% efekt prywatyzacji. A Pan Bóg? Pan Bóg, na pewno odwrócił się od kraju nad Wisłą.
Wyrocznia04.09.2012, 16:33
Widać, że Bronisław Bul Komorowski nie czaił się długo by oznajmić, że Szczawnicę trzeba rozkraść poprzez chorą prywatyzację.
polak04.09.2012, 16:08
za moje podatki robi sobie wycieczki zamiast zająć się rządem by żyło się lepiej po co on tu ?? do warszawy z nim
Sokrates04.09.2012, 16:06
"Szczawnica jest szczególnie ukochana przez Pana Boga"

ty se Bogiem gęby nie wycieraj POwska .... !!
:)04.09.2012, 15:42
Bronyslaw POmyłka Komórowsky...
m04.09.2012, 15:36
Najbardziej podoba mi się zdjęcie 45:) Bardzo sympatyczne.
sdfg04.09.2012, 15:33
co on mówi ten Prsydento
Jarecki04.09.2012, 15:25
Wszyscy sobie czapkują . a w kraju bieda aż piszczy -dość tego !!!
jamahaa2304.09.2012, 15:22
co jak co ale niektórzy ochroniarze całkiem całkiem :)
zomowiec04.09.2012, 15:15
Po prostu kpina z ludzi, do roboty darmozjady.
góral04.09.2012, 14:57
Tłumy to są dzieci szkolne na przymus jak za komuny na wiec pierwszomajowy przyprowadzone.
Co na to Kuratorium Oświaty?Ja wolałbym aby się solidnie uczyły a nie robiły za publikę.Żenada
jarząbek04.09.2012, 14:47
Wujek Bronek zabija sarenki i straszy dzieci
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl