07.02.2008, 14:30 | czytano: 2246

Ministerstwo wykreśla projekt „Oczyszczanie ścieków na Podhalu”, posłanka interweniuje

PODHALE. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wykreśliło drugi etap projektu „Oczyszczanie ścieków na Podhalu”, w ramach którego Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne planuje modernizację 11 oczyszczalni ścieków na Podhalu, z listy projektów indywidualnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Prezes PPK uspokaja: - Moim zdaniem to jeszcze o niczym nie przesądza jeżeli chodzi o nasz projekt.

Mimo to posłanka Anna Paluch z Krościenka zażądała wyjaśnień o Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w tej sprawie. I pyta: czy minister zdaje sobie sprawę, że skutkiem tej pochopnej decyzji może być opóźnienie w realizacji tego ważnego dla Małopolski projektu, a być może nawet, na skutek opóźnień, niewykorzystanie wszystkich dostępnych środków Programu Infrastruktura i Środowisko ?Jak minister wytłumaczy tę decyzję samorządom lokalnym zainteresowanych gmin, które poniosły poważne koszty przygotowania projektu ? Czy przedmiotowy projekt nie zasługuje na szczególne wsparcie, skoro jego realizacja przyczyni się do rozwiązania problemów gospodarki wodno-ściekowej obszaru o tak wysokiej koncentracji cennych walorów przyrodniczych i krajobrazowych jak Podhale, będącego miejscem turystyki i wypoczynku ?
Prezes PPK Janusz Tarnowski uważa, że wykreślenie projektu z listy ministerstwa to „niezdrowe zachowanie”, ale podkreśla, że nie jest to realne zagrożenie dla całego projektu PPK. – Był jakiś komfort bycia na tej liście, chociażby przez to, że ktoś nas widział i byliśmy brani pod uwagę. Ale to, czy jesteśmy na tej liście, nie ma praktycznie wielkiego znaczenia, gdyż wniosek na realizację drugiej fazy projektu, składamy do Komisji Europejskiej i to komisja o nim decyduje. Skoro dała fundusze na pierwszą fazę, a w nich fundusze na opracowanie wniosku o drugiej fazy, około 3,5 miliona złotych, to wątpię czy zdecydowałaby się wyrzucić te pieniądze do kosza. Uważam, że większym zagrożeniem byłby brak porozumienia co do inwestycji wśród gmin-udziałowców spółki – dodaje.

Przypomnijmy, iż w ramach II fazy projektu przewiduje się modernizację 11 z 18 istniejących oczyszczalni ścieków: Łopuszna, Czarny Dunajec, Maniowy, Czorsztyn, Sromowce Wyżne, Frydman, Trybsz, Dębno, Krościenko, Kluszkowce, Szczawnica pod względem ich przepustowości lub zmniejszania ładunków, a także budowę sześciu oczyszczalni: Krempachy, Podszkle, Trute, Szaflary, Rogoźnik-Zaskale, Pieniążkowce i likwidację sześciu innych: Szczawnica PKL, Maruszyna, Kościelisko, Murzasichle, Sromowce Wyżne-Wygon, Kośne Hamry .

ryb/

Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl