23.12.2012, 11:19 | czytano: 6202

Samowole budowlane na Dziubasówkach?

NOWY TARG. Radni pytają, jak to możliwe, że na Dziubasówkach, na terenie planowanej trasy narciarskiej, powstają domki letniskowe.
Sprawę poruszył radny Włodzimierz Zapiórkowski. - Podobno w ostatnim czasie pojawiła się grupa osób, która w myśl panu zagospodarowania przestrzennego, chciałaby coś zrobić na terenie Dziubasówek, Oleksówek. Po wizji lokalnej grupa osób zainteresowanych stwierdziła, że nic na tym terenie nie będzie można zrobić, jeżeli na środku stoku narciarskiego postawiony jest domek letniskowy. Czy miasto coś z tą sprawą zrobiło - pytał radny.
Urząd Miasta w Nowym Targu zna sprawę. Już kilkakrotnie interweniował w nadzorze budowlanym, ale bezskutecznie. Marek Fryźlewicz tłumaczy, że już w drugiej połowie zeszłego roku pracownicy magistratu przeprowadzili wizję na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Nowy Targ 20 (Dziubasówki) celem dokonania inwentaryzacji budynków rekreacji indywidualnej tzw. bacówek, zlokalizowanych na terenach przewidzianych pod sporty zimowe.

"W wyniku przeprowadzonych wizji i po stwierdzeniu zmiany zagospodarowania terenu na jednej z działek, która położona jest na wspomnianym wyżej terenie Us – w dniu 20.09.2011r. Burmistrz Miasta wystąpił do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Nowym Targu o podjęcie szybkich i zdecydowanych działań (...). Z uwagi na brak informacji o podjętych czynnościach ponownie wstąpiono w dniu 5 czerwca 2012 o udzielenie informacji czy zostały podjęte przez Nadzór Budowlany czynności wyjaśniające w związku z dokonanym zgłoszeniem możliwości powstania samowoli budowlanej. Do dnia udzielenia niniejszej odpowiedzi informacja zwrotna od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w tej sprawie nie dotarła do tut. Urzędu. Mając na uwadze Pana interpelację wystąpię po raz kolejny do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego zwracając uwagę na jego bezczynność w tej sprawie" - czytamy w pisemnej odpowiedzi przekazanej radnemu.

Przy okazji dyskusji o Dziubasówkach, krótko acz dobitnie wypowiedział się w tej sprawie radny Jan Łapsa, który stwierdził, że wyciąg nie powstanie, bo nie zgodzi się na to jego żona. Z wyjaśnień wynika, że żona radnego jest właścicielem działki w rejonie wyciągu i choć dotąd wyrażała zgodę na przebieg trasy po jej nieruchomości, teraz jest temu przeciwna.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
swój28.12.2012, 07:43
nie wszyscy z kowańca zostaną radnymi z dietką reszta chciałaby mieć pracę na wyciągu albo sami by podjęli działalność turystyczną bo na razie to jest tylko sypialnia NT a Łapsa niech się niewypowiada za górę Kowańca bo nigdy nie był stąd
ciekawy26.12.2012, 21:59
A co z planami stoku narciarskiego "na wyżysku"? (Oleksówki)
Były chęci ze strony właścicieli i magistratu.
Teraz tylko tajemnicza cisza....
gorcowy26.12.2012, 00:20
a jasiek mi proponowol zeby byl zbiornik przeciwpozarowy na moim ogrodzie ,josie wciol zgodzic za 200tysiecy, a jak jo mu pedziol zeby zrobic na jego bo troche wieksy i troche zapuszczony, bo jasiek debatuje jak by tu obywateli wyzwolic z wlasnosci,to pedziol zef g lupi ,no to jak to jest ? teroz tyn miejski panosek taki wysoki co to Orkana Wladka przenosiny zrobiyl, polany nase wce pod turystyke ,nief se pierw kupi -jak mu fto sprzedo, a potem turystyke tam uprawio, a jak nie to niech weznie nos do spolki anie tylko ci obcy
jasiek z polany26.12.2012, 00:13
kupieli se po malej dzialce na dole i juz rece zacierali ze kaska bedzie ale nie pomysleli nad wykupem srodka i samej gory , tylko mysla ze jak nakazowo i rozkazowo sie wezma to bedzie ich ,chyba zglupieli do resty, tak bylo downiej pany typu zapiorkowski, jak moje to moje abo wszyscy maja cos z tego abo moje bydlatka trowe ityle
...25.12.2012, 15:05
Nadzór budowlany nie odpowiada na pisma włodarzy. Nic dziwnego, skoro zwykły człowiek wchodzi do sekretariatu złożyć pismo i widzi dwie paniusie które nic nie robią całe 8 godzin, 5 dni w tygodniu jedynie kawka i pogaduszki. Nieróbstwo na państwowym garnuszku.
Wojtek B25.12.2012, 00:17
do: 9 - bo Ten jeden przejrzał w porę na oczy i trzeba było kilku lat, by Państwo Łapsowie i Inni również to dostrzegli. Trochę to trwało, ale powinni Go całować po rękach. Dzisiaj osób zdecydowanych na podpisanie umów, było by raptem kilka
924.12.2012, 16:36
@ Wojtek b. Piszesz bzdety. Innych właścicieli działek na Dziubasówkach w liczbie ok. 50 to nie chcieli zrobić w ci***, tylko tego jedynego? Dziwne. Wszyscy się godzili tylko jeden nie.
genek24.12.2012, 12:46
a maziorz tylko czekał na te samowolki - 'zabudowali no to sie nie do nic zrobić ' i sprawa sie sama rozwiązała
a Jasiek niek idzie z rady bo aspołeczny jest
Kolega Jasia Na skladaku:)24.12.2012, 01:50
E to nie o to biega z tym Jasiem ! Bacówek jak przybędzie to nici z wyciągu .Samowolki zniszczyć , przenieść itd a Żona Jasia przejrzy na oczy i opyli dzialke pod budowę wyciągu bo dopiero wtedy wszystko bedzie gralo:)Ręka ręke myje i tyle a i jeszcze zawisc ludzka -bo czemu on ma bacówkę a ja nie??:)
Snikki23.12.2012, 20:21
To nie są samowole tylko na Podhalu nie przyjęło się Prawo Budowlane.I tyle
F.F23.12.2012, 20:16
tfakich ranych mamy wiecej [paranoja]
klio23.12.2012, 17:52
Wszyscy rozpaczają,że turystów nie będzie ,ale tak naprawdę,z ręką na sercu to od kiedy Nowy Targ to miasto turystyczne.Co my mamy ciekawego do zaoferowania,ani widokowo ani kulturalnie nie możemy się pokazać przed innymi gminami czy miastami.50 lat temu,gdy wokół N.Targu były same wsie, to wiadomo było że kombinat,lodowisko czy pierwsze bloki były namiastką tego wielkiego miasta,więc mieszkańcy okolicznych wsi przyjeżdżali tu.Dzisiaj jesteśmy w niektórych dziedzinach daleko za niektórymi wsiami.I to jest smutne,zastój ,stagnacja,nieumiejętność i brak chęci aby się można było w czymś wybić i pokazać.Oprócz tego zawsze niezadowoleni mieszkańcy!
ROMAN23.12.2012, 16:22
Taki jest właśnie nadzór budowlany w NT, każdemu już w progu mówią żeby nawet nie zgłaszać samowoli sąsiada, bo sprawa i tak będzie się ciągnęła latami. To jest podejście do pracy, byle do emeryturki na ciepłym foteliku. Nic sobie nie robią jak się mówi że się złoży skargę na bezczynność, tylko bezczelny uśmiech. Banda! byłem tam nie dawno zostawiłem pismo i do dziś cisza ....
opop23.12.2012, 16:20
Jestem właścicielm działek na tym terenie i też się nie zgodzę na żadną inwestycję tego typu. Kiedy były podpisywane umowy które obecnie już nie są ważne miało to sens biznesowy bo było to 10 lat temu. Jednak sprawność rządzących doprowadziła że nic z tego nie wyszło. Ktoś kto pisze głupoty ile to dostawała osoba blokująca inwestycję nie ma o tym pojęcia i mija się z prawdą powtarzająć głupoty wygodne dla UM w Nowym Targu ktoś blokuje i się nie da nic zrobić tak poprostu jest najwygodniej. Prawda jest taka iż wiecej warte są tam nieruchomości jako budowle i z tego co wiem to większość włascieli pójdzie w tym kierunku. A wszystko to dzięki władzom którym poprosu się nie chciało uczciwie porozmawiać z właścicielami. Tylko tak jak piszę 10 lat temu. Owszem była szansa ale przepadła już bezpowrotnie i właścicle nie będą teraz czekali kolejne 10 lat na wyciąg którego i tak nie będzie tylko wybudują dzieciom domy lub sprzedają działki i zainwestują z pewnością nie w Nowym Tagu.
ciemnogód z miasta przy drodze23.12.2012, 15:54
wszyscy jaśnie oświeceni chcący rozwoju miasta wróćcie do swoich białek zakopanego itd, nam ciemnogrodowi dajcie żyć tak jak chcemy , bo taka jest demokracja i prawo własności
Wojtek B23.12.2012, 15:46
Do A. - skoro inwestorzy próbowali tego Pana (właściciela działek) zrobić i w ciula, to nie oczekuj, że się zgodzi na wybudowanie wyciągu.

Co do bacówek - każdy, kto ma choć kawałek polany w Gorcach, może bez pozwolenia wybudować domek letniskowy - bacówkę, byle nie przekroczyła 20 m 2 powierzchni i nie była podpiwniczona - oczywiście taką inwestycję należy zgłosić w odpowiednich urzędach i co ciekawe, nie potrzeba na tą inwestycję opracować planu i pozyskać zgody - pozwolenia na budowę.

Cieszę się, że Państwo Jan i Zofia Łapsa wreszcie przejrzeli na oczy. Ci co znają temat na pewno Ich popierają.
z ENTE23.12.2012, 15:18
Zamiast siedzieć przed komputerami i klepać posty o tym jak zrobić z handlowego miasta turystyczne ruszcię zadek i zobaczcie co słychać u konkurencji. PUSTO. Narobiło się tyle wyciągów na Podhalu i w okolicach, że ludzie się rozeszli i zamiast kolejek jest teraz walka o każdego narciarza. Po co budować kolejny wyciąg? Po to, żeby miasto miało jeszcze większy dług? Uparcie będę powtarzał - brakuje miejsc pracy! A nie rekreacji dla turystów, którzy do NT przyjeżdżają zatankować albo po wódkę.
kolarz23.12.2012, 15:15
może wartałoby wyasygnować z funduszu reprezentacyjnego jakąś kase i zaprosić pana Dziubasika aby zrobił wykład na temat jak pomnażać pieniądze i tworzyć miejsca pracy itd
- bo z trwonienia kasy to mamy samych doktorów honoris causa - ech kija i lać a patrzeć czy puchnie !!!!!!!!!!!!
a Pani Łapsa gospodaruje swoją własnością i tyle ----a gdzie były władze żeby wykupić jakiś teren skoro czują nieodpartą chęć jeżdżenia na nartach ? - to nie lata 70 te gdy władza brała pola pod drogi ,szkoły bloki itp za bezcen !!!!!!!!!!!
górol23.12.2012, 14:43
nigdy nie będzie tam wyciągu .Białka T. blokuje
~p23.12.2012, 13:52
Skarga na opieszałość, skarga na skargę - i tak czas leci! A przecież są instytucje nad Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego i może tam trzeba by sprawę zgłosić? Pan Łapsa ze swoją żoną i im podobni niestety przyczyniają się do tego, że będziemy dalej daleko od normalności!
żenada23.12.2012, 13:08
jakie miasto takie inwestycje czyli zacofanie miasta , już niedługo bedzie to tylko punkt na mapie gdzie nic sie nie da zrobić w drodze do zakopanego i białki
A.23.12.2012, 12:42
Niech sobie stawiają bacówki, wyciąg na Dziubasówkach i tak nigdy nie powstanie. Nie zgodzi się na to jeden z właścicieli, do którego należy duża część działek. Inwestorzy proponowali mu na prawdę grube pieniądze, ale on woli tam wypasać swoje barany.
Szkoda, bo w Nowym Targu nie ma żadnego dobrego stoku, a okolica też by się ożywiła, bo w chwili obecnej nawet nie ma tam oświetlenia ani zasięgu sieci komórkowych... Średniowiecze i ciemnota ludzka...
...23.12.2012, 12:00
Przez głupotę niektórych Nowotarżan to miasto nigdy się nie rozwinie. Żaden inwestor tu NIGDY nie zainwestuje na jakimś nowym terenie, mimo planów zagospodarowania. Bo z tutejszą swołoczą się nie dogada bo "łocjowizna", bo nie bo nie itd. Czekajmy na przyszłe, bardziej obyte w świecie pokolenia to może podwiną rękawy i coś zacznie się dziać.
narciarka23.12.2012, 11:57
Jak się ma znajomości to można i tam wieżowiec postawić. A Białka dobrze trzyma łapę żeby tam nigdy nic nie powstało
*****23.12.2012, 11:56
Racja, po co robić coś w Nowym targu, żeby przyciągnąć turystów, wybudować bramę ze szlabanem, aby nikt obcy nie wjechał do naszego miasta, po co nam pieniądze, zarobione na turystach? Żyjmy dalej obok drogi przelotowej na Białkę czy Zakopane, otoczmy się murem!!!
miescon23.12.2012, 11:48
Taki jest właśnie nadzór budowlany w NT, każdemu już w progu mówią żeby nawet nie zgłaszać samowoli sąsiada, bo sprawa i tak będzie się ciągnęła latami. To jest podejście do pracy, byle do emeryturki na ciepłym foteliku. Nic sobie nie robią jak się mówi że się złoży skargę na bezczynność, tylko bezczelny uśmiech. Banda!
kazek23.12.2012, 11:45
no to Jasiu się odkrył - dlaczego ci ciemni ludzie go wybierają? pamietacie jak startował na ławnika choć prawo tego zabrania? tłumaczył, że se chciał tylko dorobić....hehe. powinien za stanowisko swojej baby NATYCHMIAST z rady wylecieć na zbity ...itd.
jupek23.12.2012, 11:32
Przeciez to jest kasa dla wszystkich taki wyciąg. W Białce nikt nie narzeka że trasa narciarska jest na jego działce. A w NT jak w NT wszystko żeby czasem czegoś nie zrobic bo turystów mamy tylu ze hohoh.
z ENTE23.12.2012, 11:22
Brawo Pani Łapsa. Kolejna rekreacja w mieście. A ludzie będą śnieg żreć, bo miejsc pracy nie ma. Jak to ktoś ostatnio przytoczył 50 milionów na zabawę, 2 miliony na rozwój gospodarki. Brawo maziorzu!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl