25.12.2013, 12:24 | czytano: 5397

Maciej Jachymiak: To był dobry rok dla nowotarskiego szpitala

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. - Uważam, że to był bardzo dobry rok dla szpitala, i pod względem ekonomicznym, i medycznym. Oddziały funkcjonują, a sytuacja się stabilizuje - mówi wicestarosta Maciej Jachymiak, odpowiedzialny z ramienia powiatu za funkcjonowanie Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Poproszony o podsumowanie mijającego roku, Maciej Jachymiak w rozmowie z Radiem Alex mówi: - Niestety mieliśmy w tym roku konflikt ze związkami zawodowymi lekarzy. Konflikt głównie był jednak w mediach i Internecie. W samym szpitalu było spokojnie, bo lekarze nie należący do związku zawodowego tego protestu nie poparli, a ich jest zdecydowana większość.
To nie był dobry rok. Kilka miesięcy temu odeszli ze szpitala lekarze.

- Uważam, że to był bardzo dobry rok dla szpitala, pod względem ekonomicznym i medycznym. Głośna sprawa wokół oddziałów internistycznych to było zło konieczne. Było tam parę rzeczy, które należało poprawić. Przez ten kryzys udało się je naprawić.

Ale odeszło kilkunastu lekarzy, a przyjęto tylko kilku.

- Nie ma deficytu. Chociaż przyjęlibyśmy jeszcze kilku lekarzy o specjalizacji interna i kardiologia. Tu brakuje nam 2-4 lekarze. I nie jest prawdą że odeszło 15 lekarzy. Z tych 15 dwie osoby zostały. Poza tym byli w tej grupie też rezydenci, czyli osoby które miały się tu uczyć, cześć z nich miała tylko część etatu. Przyjęliśmy nowych lekarzy. Paraliż poradni kardiologicznej, którego chciał dokonać związek zawodowy - kompletnie się nie udał i wydaje mi się że w poradni pracują teraz osoby bardzo dobre. To są lekarze z tytułami naukowymi. Ta zamiana wyszła nam na dobre.
Inne zmiany?

- Udało nam się w miesiącach wakacyjnych wyremontować oddział neurologiczny, zwiększyć ilość łóżek udarowych. Nasza oferta dla poważnej grupy pacjentów została rozszerzona. Udało się nam wykonać kontrakt planowany dla szpitala. Ten rok był bardzo dobry dla szpitala, bo zaczęliśmy konsumować projekt unijny, tam jest ok. 10 mln zł. Nowy tomograf komputerowy został uruchomiony, rentgen i dużo nowego sprzętu do szpitala napłynęło. Szpital stał się jeszcze bardziej nowoczesny. Z punktu widzenia ekonomicznego to też był dobry rok, bo udało się nam utrzymać dobry trend, spłacać na bieżąco zadłużenia. Spłaciliśmy ok. 5 mln kredytu, z czasów, gdy nie było nas w starostwie. /.../ Lekarze w Nowym Targu mają bardzo dobre warunki do pracy, dobre zarobki, dobry sprzęt, dobrą ochronę prawną swojej pracy. /.../ Wiem, że są ludzie którzy próbują zrobić dużo zamieszania wokół szpitala, ale to kompletnie nie znajduje zrozumienia wśród mieszkańców miasta, powiatu. Nawet opozycja w Radzie Powiatu w stu procentach popiera działania dyrektora szpitala. Nie ma jednego radnego, który uważałby, że dyrekcja szpitala czy starostwo - nie miało racji w konflikcie. Nie może być tak, że lekarze ustawiają szpital pod kątem własnych interesów. Jeśli chcą zarządzać szpitalem w Nowym Targu - nie ma żadnego problemu, służą temu wybory samorządowe, każdy może wystartować i szpitalem zarządzać.

Radio Alex, opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Pacjentoss01.01.2014, 05:06
Panie starosta, pan poda namias na swojego dilera...
A następnie zaloguje się na oddział którym kiedyś kierował, bo takich bzdur to dawno nie czytałem...
zadziorna29.12.2013, 13:28
w poniedziałek 23 grudnia dostałam skierowanie do por.laryng z bólem ucha, niestety pani w rejestracji poinformowała mnie , że do końca grudnia nie ma żadnego lekarza a najbliższy termin to luty brawo może przejdzie samo
dżeppetto29.12.2013, 10:28
p i ... n o k i o
MAX29.12.2013, 09:34
Do czyżby pamięć zawiodła?
otóż nie zawiodła kilka lat temu mieliśmy neurochirurgię a teraz?
A może ty nie wiesz co to jest neurochirurgia??
gogo28.12.2013, 22:00
Lekarze - leczyć, nauczyciele - uczyć, zootechnicy - inseminować. Hej!
alik28.12.2013, 11:33
Bardzo dobry rok dla szpitala gdyż na receptę od specjalisty czekam 3 miesiące, a wcześniej najwyżej 2 dni.
Stanisław T28.12.2013, 11:26
Maciek! Wstydu nie masz.
Misia Cukiernisia co kury ją ją28.12.2013, 00:25
Maciek! Daj spokój, co się z Tobą dzieje?! Jesteś bardzo inteligentnym facetem i nie wierzę, że nie pojmujesz raz powagi sytuacji, a dwa tego co się stało. A co zdecydowanie nie musiało się stać! Takie polityczne awanturnictwo nigdy nie popłaca i dziwię się nie zdawałeś sobie z tego sprawy wtedy, kiedy jeszcze nie było za późno. A teraz jest jak jest, mleko się rozlało. I w tej chwili naprawdę za późno już na mydlenie oczu i przekonywanie potencjalnych wyborców, że jest fajnie. Oni stoją w kolejce do doktorów i czekają zdecydowanie za długo i nie pociesza ich fakt, że według Ciebie ci nowi doktorzy są lepsi od tych poprzednich. No bo po pierwsze naprawdę nie są, a po drugie są zdecydowanie za mało dostępni. Udało Wam się ugasić pożary, ale sam wiesz że to nie to. A Pacjenci wiedzą to napewno. Wystarczy ich tak po prostu posłuchać- mógłbyś się wiele dowiedzieć. Już na koniec, szkoda mi Cię, bo myślałam, lub może raczej myślałem- kto wie- że uczciwy z Ciebie facet. I przykro mylić się w tak ważnej sprawie. Pozdrawiam- Misia, Misiu- jak chcesz!
Fon Kostryn27.12.2013, 17:21
A cóż może powiedzieć były ordynator psychiatrii w czasach mrocznych dla PSzS (jeszcze nie był specjalistyczny wówczas), a obecnie odpowiedzialny w starostwie za zdrowie. Gdyby powiedział, że jest źle, to jako odpowiedzialny musiałby odpowiedzieć za to np. dymisją. A więc podtrzymuje zdanie, że jest dobrze. Niedobre doktory mają teraz 5 dni czasu na zdiagnozowanie choroby, a czy zdrowszy czy dalej chory to i tak do wypisu. Jak mawiał w TP wicedyrektor to bardziej ekonomiczne podejście, przekładając na polski chorych internistycznych w Nowym Targu leczy się tylko tych lżejszych. W poradniach rzeczywiście jest model czeski - taka zakamuflowana współodpłatność, trzeba zrobić takie badania, taką kontrolę. A i tak trafi się za wiele miesięcy przed oblicze innego lekarza, którego akurat spółka kardiologiczna ześle w delegację, aby wsparł poradnię PSzS. Po ruchach kadrowych rzeczywiście jest coraz bardziej ten szpital specjalistyczny. Na szczęście jak pan starosta zauważył, w nowym roku ludzie będą dysponować kartką wyborczą. Pozostaje mieć nadzieję, że użyją jej niezgodnie z głoszoną chwałą PSzS.
trol27.12.2013, 09:30
To był fatalny rok dla pacjenta. Zakręcony Maciuś traci kontakt z realem ,że takie głupoty światu głosi. Jak w Wersalu . W kraju głód a panowie się świetnie bawią. A potem płacz lament i emigracja ,gilotyna i szubienica.
czyżby pamięc zawiodła ?27.12.2013, 08:10
wszyscy NIEUDACZNICY weżcie się do pracy !

a szpital jest tak najlepszy pomimo że wypisujecie brednie

jak ten szpital wyglądał 8 lat temu ?
zapomnieli ?
Por26.12.2013, 19:17
Brawo, wybierzcie pana maćka na kolejną kadencję a w szpitalu będzie jeszcze lepiej.... I żona będzie zarabiała jeszcze lepiej
wybredny wyborca26.12.2013, 18:37
Co tam poparcie opozycji w starostwie dla działań MJ. Przecież jego dzialania z całą pewnością popiera i papież Franciszek i Magdalena Środa, konserwatyści liberałowie,męscy szowiniści i działacze ruchów LGTBQ a nawet związek działkowców i wszyscy speleolodzy w Polsce. A jeżeli ktoś ma inne zdanie niż on,to zapewne jest to siepacz związku zawodowego z którym był konflikt, którego nie było,bo był tylko w Internecie..
Panie Macieju jak pan słusznie zauważył idą wybory i mam nadzieję,że prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż pan w wyborach. Nawet w polityce powiny być granice niekompetencji.
zdrowy26.12.2013, 17:42
Ludziska pamiętajcie,żeby się leczyć w nowotarskim szpitalu trzeba mieć końskie zdrowie,takie jak mają ci przy korycie!!!
klio26.12.2013, 15:59
Ano tak macie jak wybraliście sobie.Następne wybory już wkrótce i to samo zrobicie,wybierając tych co są obecnie przy żłobie. Jak ktoś będzie dobry,to go też zgnoicie,taka już Wasza natura.Ideały na Podhalu to ci tutaj piszący,reszta do oplucia.Pozdrawiam świątecznie i życzę więcej oleju w głowach,bo narzekanie nic nie pomoże jak te same błędy powtórzycie przy wyborach.
wdzięczny pacjent26.12.2013, 13:36
śwetnie prosperuje poradnia kardiologiczna wyznaczony w marcu termin wizyty na wrzesień w ostatniej chwili przesunięty na pazdziernik. recepta wypisana została na 100 procecent mimo ubezpieczenia a badania które miałem zrobić wypisane na zwykłej kartce czyli mam zrobic prywatnie. Brawo panie starosto życzę zdrowia nie takiego jakie mam ja
tytus de zoo26.12.2013, 12:30
@niecytaty: plotka plotką ale przemilczaną prawdą jest balansowanie tego pana na granicy prawa i ewidentnej prywaty w wielu innych sytuacjach, w których występuje konflikt interesów na linii samorząd, podległy szpital, prywatna działalność gospodarcza z przysłowiowymi słupami, firmy farmaceutyczne i specjalne kontraktowanie wybrańców. Jakoś dziwnie ten sam pan J., moralizator i mentor, znawca i zarządca, niezłomny szeryf i karierowicz, stosuje tutaj etykę Kalego. Całe zło przecież to inni, media no i plotki.
Niecytaty26.12.2013, 11:50
Czy to był dobry rok ekonomicznie dla szpitala to się okaże po sprawozdaniu finansowym. Czy był dobry dla szpitala jako miejsca leczenia pacjentów, to mam bardzo poważne wątpliwości. Ale dręczy mnie pytanie. Czy jest prawdziwa plotka, która głosi, że lek. Jachymiak przyjmuje prywatnie w Kolasówce( zwanej obecnie czerwonym domkiem)należącej do prywatnej spółki, której starostwo nowotarskie, organ założycielski szpitala, wynajmuje pomieszczenia w tymże szpitalu? Bo jeżeli ta plotka okazałaby się prawdziwa, to byłby to kolejny przykład, że pan Jachymiak nie zważa na coś co nazywa się "konfliktem interesów".
rozbawiona do łez26.12.2013, 11:33
ha ha ha umarłam ze śmiechu...
i proszę niech mnie podhalański szpital nie "próbuje ratować"
pacjent leżacy26.12.2013, 11:03
jest sukces i to najbardziej BOLI wszystkich nieudaczników !

Brawo POwiat !!

Jesteśmy z wami - pacjenci
LALA26.12.2013, 09:27
Gratulacje dla pana Jachymiaka, jak zwykle wielki sukces. Gratulacje!!!
Zal tylko Nas zwykłych ludzi którzy musimy korzystać z tego sukcesu...
??26.12.2013, 09:11
komu ten gościu chce wcisnąć te swoje głodne kawałki?
patriota26.12.2013, 08:40
Szpital w Nowym Targu funkcjonuje fatalnie, znikają niekktóre oddziały, ludzie leczy się źle, albo sie nie leczy , szczególnie żle jest na ortopedii
obserwator26.12.2013, 08:25
cała dyrekcje pod sad,rzadza i sa bez karni jak to?a p Jachimiak tez
oli26.12.2013, 00:42
Nie piszcie,że lekarze biorą.Jeżeli biorą to w N. Targu i należy zgłosić to w prokuraturze.Ja wiem tylko ,że w Rabce żaden lekarz nic nie wziął.Ale nie tylko jest patologia w N.Targu,wszędzie ją znajdziecie ,zwłaszcza w rządzie.
kolarz26.12.2013, 00:23
panie chyba pan chciałeś zakpić z ludzi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! mam żone chorą na raka i nie peprz pan głupot bo poza ilością nieboszczyków to nic w tym sektorze nie było dobre - moge panu osobiście to wytłumaczyć
junga26.12.2013, 00:16
jest świetnie w nowotarskim szpitalu, ale aby wyciąć migdałki to zostaje albo Nowy Sącz albo Kraków, gratulacje dla rządzących, nie mówiąc o poważniejszych zabiegach
...26.12.2013, 00:05
Pacjent, albo biorą raczej przykład z lekarzy i olewają wszystkich po kolei.
wszycho26.12.2013, 00:03
@ pacjent:
Taka pielęgniarka z wieloletnim stażem w szpitalu wie więcej i lepiej aniżeli lekarz. Nie sądzę aby lekarze zarabiali li tylko 5 razy więcej od pielęgniarek; myślę że ta dysproporcja jest o wiele bardziej skandaliczna. Sam konflikt między lekarzami jest sztuczny dopóki zarabiają oni takie niesamowite jak na polskie warunki pieniądze. Wicestarosta lekarz nie zrobi lekarzom krzywdy, na zasadzie porzekadła iż kruk krukowi oka nie wykole. Winny jest system, czyli triada: NFZ, szpitale (dyrektor w teczce) i władza (tu starostwo które odpowiada służbę zdrowia). Koniecznie pilnujmy aby w następne wybory do rady powiatu głosować na ludzi ze środowiska lekarskiego ...
Pacjent25.12.2013, 22:32
Dlaczego pielęgniarki zapiepszaja cala noc za pare groszy a lekarze spią i maja 5 x więcej?
v24025.12.2013, 21:56
Pan wicestarosta M.J. to jest Miś na skalę naszych możliwości. Kiedy mówi: "nie może być tak, że lekarze ustawiają szpital pod kątem własnych interesów" to paradoksalnie mówi o sobie i o praktykach, które niejednokrotnie sam stosował i stosuje nadal. Co za bagno. Hipokryzja to chyba jedyny sukces, który przychodzi temu człowiekowi tak łatwo. Resztę ocenią pacjenci przy urnach wyborczych.
zzzzzzzzzzzzz25.12.2013, 21:13
Wolne żarty, od kwietnia czekam na echo serca i gdyby nie fakt, ze zostałem przyjęty przez kardiologa w Czarnym Dunajcu a następnie skierowany na echo do Zakopanego (badanie w Styczniu 2014) to do dziś bym czekał. Na każdy telefon do tego świetnego szpitala słyszałem w słuchawce odpowiedź - NIE REJESTRUJEMY, NIE MA LEKARZY, PROSZĘ DZWONIĆ ZA MIESIĄC.
Jako mieszkaniec Nowego Targu mam pytanie, gdzie idą moje podatki, gdzie poszły pieniądze które przekazywałem wielokrotnie w rożnych akacjach cel szpitala?????????
mama25.12.2013, 20:38
zwiększono kontrakt na sale udarową ale czy zwiększono liczbę personelu ?
Karol25.12.2013, 20:34
Dla szpitala, ..albo może dla rządzcych szpitalem. bo dla pracowników (pielęgniarek) i pacjentów na pewno nie. Nie wolno patrzeć na cele egoistyczne (zbliżające się wybory) tylko dobro mieszkańców.
kk25.12.2013, 19:23
My pacjenci jeszcze nigdy nie mieliśmy tak źle jak taraz a lekarze tak dobrze jak teraz. My czekamy w kolejkach po pół roku do specjalisty a do lekarskich kieszeni płynie kasa z 3 źródeł - NFZ, przemysł farmaceutyczny i od nas. Biała służba to najbardziej zdemoralizowana ( poza władzą ) grupa. Każdy z nas miał do czynienia z jakimś chamem w kitlu. A pan Jachymiak jako żywo przypomina mi ministra Arułkowicza, który powiedział że pacjenci sa bardzo zadowoleni tylko PIS sieje wrogą propagandę. Cekawe jakie figury bedzie Jachymiak wykonywał przed wyborami by pozostać tam, gdzie jest najwiecej kasy. To będzie żenujące widowisko. Panie jachymiak... białe jest białe i takim pozostanie mimo pańskich zaklinań. Chyba nie był pan na studiach orłem, skoro pan karierę robisz w polityce, a wiadomo kto do niej idzie....
@25.12.2013, 19:21
Ostatnio pan Maciej zapomnial ze jest osoba publiczna... a teraz wypowiada sie publicznie ze niby kulturalny jest....pare osob pana widzialojak pan sie zachowal.
stasek25.12.2013, 19:18
"Jeśli chcą zarządzać szpitalem w Nowym Targu - nie ma żadnego problemu, służą temu wybory samorządowe, każdy może wystartować i szpitalem zarządzać." - to właśnie obrazuje całe to bagno!! Nie zarządza Wierzba, a Faber z Jachymiakiem!! Pan Jachymiak się chyba zagalopował i chlapnął za dużo!!! Konkurs na dyrektora to FIKCJA - te słowa to pokazują. Wyborcy Wasz rozliczą i mam nadzieje następcy też!!
stasek25.12.2013, 19:15
Panie Vicestarosto, odpowiedzialny za szpital:
Mówi Pan jak za komuny - skoro jest tak dobrze, to czemu JEST TAK ŹLE????
Czemu ludzie oczekują w kolejkach?? Czemu trzyma się w szpitalu min. 3 doby, skoro można wyjść wcześniej?? Czemu czasami trzeba użyć "znajomości" by będąc na oddziale załatwić PODSTAWOWE badanie, a nie czekać 3-5 dni??? Jest jeszcze więcej tych Czemu....ale to zweryfikują wybory!!
goralka25.12.2013, 18:14
Pan Jachyymiak chyba nie miał okazji skorzystac z usług nowotarskiego szpitala a szkoda bo by bajek nie opowiadał bo az sie robi niedobrze!!!!!!!
Lekarz25.12.2013, 17:36
a to bardzo ciekawe... Pan Jachymiak przyjmuje tych lekarzy? To on jest decydentem w sprawie zatrudniania?
dr Hyde Park25.12.2013, 17:23
Podobno w Wigilię nawet zwierzęta mówią prawdę ludzkim głosem. Niestety pan J nie robi wyj?tków i nawet w Boże Narodzenie kłamie jak zwykle. O desperacji pana J niech świadczy fakt, że prosił nawet dr Ch,którego sam nie tak dawno zwalniał,o powrót.
Kola25.12.2013, 17:01
na leczenie dla Pana ,panie K. juz za późno
Viktor25.12.2013, 15:39
Do lek. M. Jachymiaka...
Proszę niech pan wejdzie - porozmawia w środowisko lekarz i inne służby pomocnicze. Oni panu powiedzą co o tym naprawdę myślą. Na pewno nie jest lepiej." Każda sroczka swój ogonek chwali. "
Proszę zapytać pacjentów, jak długo czekają na badania. Rezonans, Tomografia czy inne usługi. A składki płacimy...
P. Jachymiak - bzdury pan wygłasza.
Viktor
Maria25.12.2013, 15:22
Pan Jachymiak patrzy z perspektywy swojego stołka niestety. Może powinien zrobić sondaż co myślą o jego rządach chorzy?
Nie robi się nic, by wyjść naprzeciw schorowanym ludziom.
W szpitalu wszystko jest nie tak jak należy. Począwszy od błądzenia w labiryncie korytarzy a skończywszy na usługach, zimnych posiłkach, ciągłych zmianach i przeprowadzkach oddziałów z piętra na piętro.
pawel25.12.2013, 15:12
Dla szpitala i lekarzy pewnie tak ale dla pacjentów (klientów) to już niestety niekoniecznie....
gue25.12.2013, 14:50
jak mozna byc tak zaklamanym i chwalic to co zostalo ze szpitala. Ludzie prosza Boga zeby nikomu nic sie nie stalo nie trafic tutaj do czasu az wysadzi ktos ten wspanialu duet - Wierzba - Jachymiak
aaa25.12.2013, 14:42
panie Jachymiak chyba nie wiesz pan co mówisz, prosektorium chyba dobrze tylko prosperuje
aswer25.12.2013, 13:52
Czas odejść z polityki i leczyć pacjentów panie J .M . na zaburzenia psychiczne.
aswert25.12.2013, 13:47
Dobry rok dla Pana i starostwa, ale nie dla pacjentów oczekujących ponad 3 miesiące do speców.
wywijas25.12.2013, 13:36
Dla szpitala może dobry ale dla pacjentów najgorszy z możliwych. Jeżeli sam Jachymiak twierdzi, iż konflikt był kreowany przez media (na marginesie internet to również te same media) to oznacza, że albo wszyscy zapadliśmy na zbiorową schizofrenię albo on sam oderwał się już od rzeczywistości na dobre i czas najwyższy pozbawić go tego trudnego zadania zarządzania szpitalem. O konsekwencjach nie wspomnę bo to jakoś politykom nie przychodzi do głowy. Bo i po co. Propagandę sukcesu szybko weryfikują kolejki, bałagan i przypadkowość leczenia. Opinie o wysoko wyspecjalizowanych usługach medycznych i przyjaznych lekarzach z zaangażowaniem porównywalnym z Leśną Górą najłatwiej usłyszeć właśnie na korytarzach przy poradniach. Wtedy dobre samopoczucie włodarzy stopnieje z każdym słowem wygłaszanym przez ludzi oczekujących opieki medycznej. Cóż, przed nami rok wyborczy. Teraz wszystkie trupy polityczne wysypią się z szaf pełnych frazesów i demagogii. Do żłobu, hej pasterze. Hej.
rozsądek25.12.2013, 12:37
Pewnie, lekarze zarabiają kokosy (niektórzy gołej pensji dostają 20 tys zł!!!), do tego prywatywna praktyka na sprzęcie szpitalnym, żeby człowieka wyleczono trzeba ganiać z gratisem w kopercie dla lekarza. Kolejki że szok ale prywatnie to do tego samego gabinetu, do tego samego sprzętu kolejki nie ma. Cud nad Dunajcem czy co?

Oficjalne gadanie to jedno a odczucia ludzi którzy muszą się tu leczyć to całkowicie inna bajka!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl