03.04.2014, 21:03 | czytano: 2348

Podhalańscy samorządowcy zgodnie o referendum w sprawie organizacji ZIO 2022 w Krakowie: za późno

zdj. Michał Adamowski
Referendum, w którym mieszkańcy Krakowa odpowiedzą na pytanie dotyczące organizacji w tym mieście Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r., odbędzie się 25 maja. Krakowscy radni podczas sesji przyjęli też rezolucję, w której proszą rady innych czterech gmin - Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Myślenice, Zakopane, aby także przeprowadziły lokalne referenda.
Burmistrz Zakopanego przygotuje na kolejną sesję (17 kwietnia br.) projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum, chociaż uważa, że jest za późno na tego typu konsultacje. Tego samego zdania jest przewodniczący Rady Miasta. - Jeżeli się podejmuje wielkie przedsięwzięcia i nie ma się stuprocentowej pewności, że decyzje nie przekraczają kompetencji prezydenta czy burmistrza, to wtedy zwraca się on do ludzi, by poznać ich opinię. Ale w tym przypadku wniosek aplikacyjny został już złożony, więc za późno na takie działania - mówi w rozmowie z Radiem Alex Jerzy Zacharko. - Nie jestem przeciwny referendum. Niech obywatele decydują i się wypowiadają, ale uważam, że wobec tych, którzy podjęli już wcześniejsze decyzje i narażają nas na koszty - powinny być wyciągnięte konsekwencje. Inna sprawa, że skoro podjęliśmy decyzję, że aplikujemy to powinniśmy zdecydowanie tą drogą dążyć. Jeśli mieliśmy wątpliwości, to trzeba się było wcześniej ludzi pytać, nie teraz. Teraz to się kompromitujemy - dodaje przewodniczący zakopiańskie RM.
Według wyliczeń Urzędu Miasta Krakowa koszty przeprowadzenia referendum są szacowne między 1 mln 50 tys. zł a 1 mln 305 tys. zł, zależnie od sposobu organizacji przedsięwzięcia.

Jeśli zakopiańscy radni zgodzą się na przeprowadzenie referendum, to koszt tego przedsięwzięcia szacowany jest na ok. 30-35 tys zł. Tyle kosztowało poprzednio zorganizowane referendum w sprawie odwołania burmistrza.

Władze Kościeliska są bardziej sceptyczne. Wójt Bogdan Pitoń przypomina, że podczas jednej z ostatnich sesji radni uznali, iż nie widzą potrzeby organizowania referendum, chociażby z tego względu, że "są przychylnie nastawieni do organizacji igrzysk zwłaszcza, że już wcześniej podchodzili optymistycznie do informacji o zamiarze zmodernizowania ośrodka biatlonowego w Kirach". - W przypadku przyznania igrzysk Polsce środki na ten cel pochodziły by z budżetu Państwa bez całej procedury, którą należy przejść aby otrzymać niezbędne na ten cel środki unijne - dodaje samorządowiec.

Jednak temat referendum będzie poruszony za dwa tygodnie, podczas zebrania wiejskiego. - Też uważam, że organizowanie referendum już po złożeniu dokumentacji aplikacyjnej jest wielkim błędem i takie zapytanie mieszkańców Krakowa powinno było nastąpić w zeszłym roku - uzupełnia.
Radni gminy Bukowina Tatrzańska podczas spotkania Komisji Ekonomiki, Budownictwa i rozwoju podczas spotkania, które odbyło się wczoraj wieczorem, ustalili m.in. że wprowadzenie projektu uchwały pod obrady sesji nie ma sensu, ponieważ wynik referendum nie miałby żadnego znaczenia w momencie, gdy mieszkańcy Krakowa - głównego miasta -kandydata, uznaliby, że nie chcą igrzysk w 2022 roku.

O prawo do przeprowadzenia za osiem lat IO walczy pięć miast: Pekin, Ałmaty, Lwów, Oslo i Kraków. W wyniku referendum swoją kandydaturę wycofało Monachium. Z kolei w stolicy Norwegii mieszkańcy opowiedzieli się za igrzyskami. W styczniu, z obawy przed zbyt wysokimi kosztami, aplikację wycofał Sztokholm. Decyzję, kto zorganizuje ZIO 2022 podejmie zgromadzenie MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 roku.

źródło: Radio Alex, s/
komentarze
świstak08.04.2014, 07:52
Ktoś próbuje wepchnąć Polskę w kolejną pułapkę finansową , a my wszyscy będziemy musieli przez długie lata to spłacać.
baciok@06.04.2014, 11:32
Pani posłanko Marczulajtis niech Pani zajmie się mostem w Białym Dunajcu bo szanowna Pani ciocia z panią AD. przyblokowały przebudowe i żadne logiczne argumenty do nich nie docierają. Pani chce robić Olimpiadę a we wniosku Pani pisze że od Nowego Targu do Zakopanego jest fantastyczny dojazd. Jaja pani sobie robi!!!!!!!
Goral z Polski06.04.2014, 10:57
z czym i za co? za czyje pieniadze? zalosny pomysł tym bardziej ze Nowy Targ jest omijany wstyd poniewaz jesli chodzi o hokej Nowy Targ jest najbardziej reklamowym miastem z dobra historia hokejeow co moze dac duzy plus tez no ale Krakusy dwulicowo jak zawsze.
I tak nic z tego nie bedzie niech marszałkowie wojewodzctwa zajma sie ludzckimi sprawami na Boga by w małopolsce zyło sie lepiej spokojniej a nie myslec o IO hehehehe załosne i nieprzemyslane z czym do ludzi? zmiencie obraz swoj a pozniej reklamujcie checi.
Don Pedro04.04.2014, 21:07
Igrzyska... cóż jesteśmy w czołówce światowej pod względem PKB i nie mamy co robić z pieniędzmi z budżetu. Ja chyba na czas igrzysk wypieprzę z Małopolski, bo zapowiada się totalny paraliż... Najpierw wypadałoby pomyśleć o infrastrukturze, a potem o igrzyskach...
klio04.04.2014, 14:35
Nie potrzeba żadnych igrzysk,tylko się zadłużymy i popłyniemy jak Grecja po olompiadzie.Miesiąc radości a biedy na długie lata .Ale jak mamy taką Magdę w parlamencie ,to cóż się mamy dziwić,a tak wogóle to jak można było na takiego kogoś głosować -z łapanki bez żadnego przygotowania politycznego.
spacerkiem po mieście04.04.2014, 13:40
@Vizzo - powtarzam: "piszesz, jakbyśmy MUSIELI - jako kraj - być gospodarzem IO. A wcale nie musimy".
.04.04.2014, 11:53
Jak nie będzie Igrzysk w Krakowie to zamiast wybudować Zakopiankę i koleje to kasa pójdzie na Gdańsk, Warszawę. Myślicie że te pieniądze z budżetu centralnego zostaną zaoszczędzone? Nie, one pójdą tam gdzie lepsze lobby, czyli na pewno nie do Małopolski. Na śląsku patrzcie ile dróg się buduje, nawet niepotrzebnych typu droga szybkiego ruchu Bielsko - Zwardoń a Zakopianka obciążona o wiele bardziej stoi w miejscu a do NT mogła by spokojnie powstać.
xyz04.04.2014, 08:44
Wiadomo, że IO w Krakowie nie będzie, ale już się wtopiło ( przekręciło) prawie 20 mln ( w tym samo logo 80 000 - studenci ASP mogli je za darmo zrobić i to znacznie lepsze). Za te 20 000 000 już coś pożytecznego można było zrobić. Niech się teraz Jacuś z Jagusią rozliczą na co poszło tyle kasy
swój04.04.2014, 08:35
Sztokholm,Monachium się wycofały ze względu na wysokie koszty ale co tam my damy rade widocznie ci na górze ostrzą zęby na łapówki ale mam nadzieje że Kraków odrzuci w referendum (upokarzające są wypowiedzi w tej kwesti p.Marczułajtis )
Kola04.04.2014, 07:24
Ludzie przestańcie się tak podniecać - ZIO w Polsce=wyprawa z motyką na słońce. I tyle w tej kwestii.
Vizzo04.04.2014, 00:36
@spacerkiem po mieście Porównujesz Euro 2012 do Igrzysk w 2022 ale zauważ że miasta, które dostały euro osiągnęły sporo z tego tytułu Igrzyska są szansą na wyciągniecie kasy z budżetu centralnego, jeśli tego nie zrobimy zostaną one wykorzystane przez kogo innego najpewniej przez Warszawę. Małopolska jest pomijana przy każdej inwestycji a Igrzyska są jedyną szansą aby to zmienić,( chyba że zmienimy wszystkich posłów w sejmie) Wystarczy zobaczyć dwa lata po euro małopolska dalej traci Kraków miał mieć budowaną północna część obwodnicy--> Inwestycje wstrzymano pieniądze przejęła warszawka, i tak będzie ze wszystkim póki nie damy temu regionowi impulsu jakim mogą być igrzyska. Piszesz że nie stać nas, że bogatszych nie stać... Tylko zwróć uwagę że oni cel jaki mieli x lat temu już osiągnęli mają super drogi, super obiekty a igrzyska mogą organizować jako "widzi mi się" My niestety nie jesteśmy w tak komfortowym położeniu i powinniśmy walczyć o to aby chociaż część pieniędzy z budżetu centralnego u kierować na Małopolskę i Podhale, bo jeśli nie to nic się nie zmieni nie będzie zakopianki,Zakopane upadnie( Już upada), zresztą Igrzyska nie mają być za 2-3 lata tylko za 8 więc jest to czas niezwykle odległy dłuższy niż w momencie otrzymania Euro, przy kosztach nie porównywalnie mniejszych. To fakt stadiony na euro to nie wypał ale tylko i wyłącznie przez głupotę naszych rządzących bo w Polsce nie jest potrzebne aż tyle stadionów na 40000, A igrzyska ze swoją infrastrukturą mogą się opłacić, tor bobslejowy można budować z prywatnym inwestorem( ponoć jest chętny) Skocznie trzeba wyłącznie wyremontować, tor do łyżwiarstwa może służyć na 100 innych sposobów. hala w Czyżynach na wykończeniu centrum konferencyjne w Krakowie na wykończeniu, Expo Kraków również tych inwestycji wbrew pozorom nie jest tak dużo ale są pewne które trzeba zrealizować bez względu na igrzyska a bez których może być to nie możliwe.
spacerkiem po mieście04.04.2014, 00:08
Pełna zgoda: infrastruktura drogowa i kolejowa posłuży wiele lat.
Fajnie, że ZIO oznaczać może kasę na inwestycje. Tylko czy "skórka warta jest wyprawki"?

Bo przy okazji wtopimy koszmarną kasę w tor bobslejowy i inne nierentowne budowle. Piłka nożna tak popularna w naszym kraju, a w wystawione stadiony z okazji EURO - trzeba pompować ciągle pieniądze.

Jest infrastruktura konieczna i zbyteczna. Drogi w końcu powstaną bo taka jest POTRZEBA. Na kiego grzyba nam obiekty dla dyscyplin niszowych? Na fali radości z medali dla łyżwiarzy padło "będzie tor". Super. Ale sami zainteresowani mówią, że wystarczy zadaszyć ten zakopiański i już będzie nieźle. Ale nie. Politycy nasi ukochani wymyślili wywalenie kasy na nowy obiekt.

@ftp - skoro nie stać mnie codziennie na włoskie winogrona, jem polskie jabłka. Nie zamartwiam się z tego powodu bo lubię jabłka. Nie mam też jakiegoś poczucia krzywdy, bo wiem, że winogrona kupię jak będzie u mnie lepiej z kasą. Na razie - szarlotka.
Tak samo jest z IO. Nie stać nas. Żaden powód do wstydu. Zresztą - bogatsi od nas uznali, że to wydatek nie na czasie.
ftp03.04.2014, 23:47
@ spacerkiem po mieście
Wystarczy ruszyć w kraj to od razu się zobaczy, szczególnie koleją. Tak samo jak Nowy Targ jest zacofany w stosunku do innych miast podobnej wielkości np. Oświęcimia. Ale to temat na osobną dyskusję.

Tylko kto zainwestuje w np. Zakopiankę czy kolej w Małopolsce gdy nic się ważnego nie odbędzie? Niektóre obiekty i tak muszą powstać dla naszych sportowców by zamiast trenować i zostawiać kasę za granicą zostawiali ją tutaj. Infrastruktura drogowa i kolejowa posłuży wiele lat.
spacerkiem po mieście03.04.2014, 23:46
@Vizzo - tak piszesz, jakbyśmy MUSIELI - jako kraj - być gospodarzem IO. A wcale nie musimy.

Posłużę się felietonem Marcina Horały - "Olimpiada dla frajerów". Dwa cytaty: "Trudno o przykład gorszego pomysłu w debacie publicznej czy może bardziej bezczelnej próby skoku na kasę, niż pomysł organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w Krakowie".

"Świeże doświadczenie z Euro 2012 powinno nas na długi czas nauczyć, że pomysł organizacji największych na świecie imprez sportowych w Polsce nie jest dobrym pomysłem. Igrzyska to jak sama nazwa wskazuje - igrzyska, a my jesteśmy na etapie zabiegania o chleb. Ile by do igrzysk nie dorabiać ideologii - to po prostu zbytek, zabawa, wydarzenie rozrywkowe. Organizacja igrzysk przez kraj na dorobku przypomina sytuację, w której rodzina, która musi pożyczać by przeżyć do pierwszego, której nie stać na remont przeciekającego dachu i wybijającego szamba - przeznacza kilkadziesiąt tysięcy złotych na huczną zabawę dla całej wsi"...

I o jakim to "zacofaniu Małopolski" Pan pisze? Przykro mi, że ma Pan takie poczucie. Ja - nie.
Vizzo03.04.2014, 23:25
@Olej Kto jak kto ale ogólnie Małopolanie powinni być zgodni co do Igrzysk, Ponieważ jest to szansa na nadrobienie zaległości względem kraju... Mnie nikt nie pytał czy chcę aby w Warszawie wybudowano stadion za 2 mld zł sam głupi stadion a cały koszt Igrzysk ma wynieść 21mld zł wliczając w to także drogi,kolej, i obiekty sportowe. Igrzyska dla małopolski to szansa na rozwój i wyjście z zacofania jakie spotykamy na co dzień. I jeśli nie skorzystamy z tej szansy to skorzysta kto inny czyli Warszawa ale organizując Letnie Igrzyska, a zobaczycie wtedy media będą wyłącznie zachwalać tą inicjatywę i nie będzie żadnego głupiego referendum, zapłacimy wtedy wszyscy, i to słono bo Letnia olimpiada jest 2-3 razy droższa od zio...
Skoczek03.04.2014, 23:11
Zakopane nadaje się na organizacje igrzysk olimpijskich jak pięść do oka !
podatnik03.04.2014, 23:02
Od samego początku ten za przeproszeniem "Wniosek Aplikacyjny" to jest jedna wielka Manipulacja i Mega Przekręt - kliku cwaniaków pod pretekstem tzw. "skoku cywilizacyjnego" robi skok na publiczną kasę.
Nigdy nie jest za późno aby się zapytać Społeczeństwa czy chce tych igrzysk a jeśli tzw. władza uważa, że wie lepiej i nie musi się nikogo pytać to Najwyższy Czas wysłać ich na "zieloną trawkę"
...03.04.2014, 22:33
Bez tego w Małopolsce nic się nie ruszy. Zakopianka nigdy nie powstanie a kolej dalej będzie wlekła się jak mucha w smole. Bez inwestycji w transport Nowy Targ też nigdy przemysłu nie rozwinie, ludzie tylko będą uciekać. A o turystyce można pomarzyć, istniała- ta sportowa ale lodowisko i Halę Gorce obraca się w ruinę, nie ma stacji narciarskich bo Białka wiedziała komu zapłacić.
jo03.04.2014, 22:06
a co wam szkodzi olimpiada, moze kosztować "x" milionów i coś po niej zostanie dla podhala i całej polski, a jak jej nie będzie to ten "x" kasy i tak przejedzą urzedasy i politycy , i tak nie będziecie mieć większych pensji i emerytur zaboccie o podwyzkach
myślący_inaczej03.04.2014, 21:41
Monachium - nie stać ich Sztokholm nie stać ich . Nas stać Zastaw się a postaw się Głupota jest nieuleczalna
bartek6603.04.2014, 21:39
Referendum przy okazji wyborów do PE ma podnieść frekwencję, bo już dzisiaj wiadomo, że do wyborów pójdzie nie więcej niż 20% uprawnionych.
Olej03.04.2014, 21:20
Referendum powinno się odbyć w całej Polsce, bo to za pieniądze podatników z całego kraju Krakusy i Górale chcą się zabawić. Niech każdy ma prawo głosu, a nie tylko Małopolska. Mam nadzieję, że tej całej Marczułajtis i jej klice ZIO odbije się solidną czkawką.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl