04.07.2014, 14:19 | czytano: 5124

Rusza instalacja solarów na terenie gminy Nowy Targ

Urząd Gminy Nowy Targ rozstrzygnął przetarg na dostawę i montaż kolektorów solarnych na 429 prywatnych budynkach na terenie wszystkich miejscowości gminy. Wygrała go firma Hoven Inwestycje z Krakowa. Gmina zapłaci jej 4,2 mln zł. Montaż instalacji, dzięki którym mieszkańcy będą mieli ciepłą wodę, rozpocznie się w wakacje, a skończy w maju 2015.
Przypomnijmy, iż gmina Nowy Targ otrzymała 3,2 miliona złotych dotacji z Unii Europejskiej na realizację projektu pn. "Poprawa jakości powietrza na terenie gminy Nowy Targ poprzez montaż kolektorów słonecznych na domach prywatnych". Jego głównym założeniem jest zakup i montaż instalacji solarnych i podpięcie ich pod istniejące instalacje wody użytkowej i centralnego ogrzewania. W ramach projektu zainstalowanych zostanie 1312 sztuk nowoczesnych kolektorów słonecznych płaskich o łącznej mocy 2,076 MW.
Celem projektu jest poprawa jakości powietrza na terenie gminy Nowy Targ poprzez zmniejszenie niskiej emisji gazu cieplarnianego i pyłów.

r/
komentarze
waksmundzianin06.07.2014, 13:44
wiejska - pewnie długo byłaś na słońcu skoro tak bredzisz. W Waksmundzie praktycznie każdy ma SWÓJ las i nie ma potrzeby kraść drzewa na opał . Nie mówię o kilku osobach dla których "pozyskiwanie" drzew z cudzego lasu jest sposobem na życie. Ale każdy sądzi według siebie i pewnie tobie taki biały murzyn usługuje bo mnie takie głupoty do głowy by nie przyszły. Po prostu nie takie te solary są cudowne jak to Kolasa Marcin przedstawia, ale on zawsze ma tendencję do koloryzowania i upiększania rzeczywistości a potem wychodzi jak wychodzi.
wiejska06.07.2014, 11:08
Waksmundzianin widzę że nie jesteś zwolennikiem p. Marcina - muszę C chłopie powiedzieć że ja też. Szczególnie jego "mądre" pozy? na zebraniach mnie rozwalają ;P ... A co do palenia w piecu i całej techniki pozyskiwania drewna to słyszałam że w Waksmundzie to najlepiej z cudzego lasu? to faktycznie nic nie kosztuje i na 100% tańsze od solarów no i jeszcze polecam palacza z sąsiednich miejscowości coby codziennie wam palił (za zeta na godzine biały murzyn). Ach gdyby jeszcze kożuchy szły to i ścinkami drobnymi by palił żyć nie umierać.. Tylko z tym umieraniem będzie problem bo rak (od zanieczyszczeń), ale to nie wy to sąsiedzi!!!
cosinus06.07.2014, 09:56
najwięcej krytykują ci, co maja najmniejsze pojęcie o czym mowa. Mam i solar i pompę ciepła od kilku lat i dokładnie widzę, że to się opłaca. Trzeba tylko mieć dobrze ocieplony dom (a nie 5cm styropianu na ścianie) i dobrze zaprojektowane i wykonane instalacje ( a nie najtańsze) Rachunki za prąd o połowę mniejsze, chociaż dom 2x większy niż poprzedni, nie trzeba się babrać z węglem i popiołem, żadnego smrodu z komina, praktycznie bezobsługowa instalacja.
Takie akcje z dotacjami powinny być na większą skalę, szkoda że tylko na tyle wystarczyło pieniędzy.
Ciekawe kiedy miasto zdobędzie się na podobne działania ?

Nowotarżanin jak ty jesteś instalatorem, to nie dałbym ci nic zrobić u siebie, bo widać, że cienki jesteś w nowych technologiach. Dotacje do pomp ciepła są, tzw. szwedzka dotacja albo w ramach dotacji do domów energooszczędnych lub pasywnych.
waksmundzianin06.07.2014, 07:57
pożyjemy - zobaczymy.... wiaderko drzewa z własnego lasu i mam codziennie bojler gorącej wody. Ta "ciężka" praca jaką jest podpalenie w piecu zajmuje mi 15 min. Przywiezienie drewna z lasu to około 5-7 dni w roku. Do zachwalających "wygodę" - ruszcie się trochę z fotela to na pewno wam nie zaszkodzi i Gmina i pan Kolasa nie będą musieli organizować "za darmo" aerobiku we wsi. Zastanówcie się trochę ile to "za darmo" nas podatników kosztuje. Unijne środki to nasze środki ściągnięte bezczelnie ze społeczeństwa w postaci coraz to nowszych podatków. Wmawia się naiwnym ludziom jakie to udogodnienia i dobrodziejstwa Gmina i pan wójt Kolasa nam zapewnia, a to tylko oni na tym zyskują robiąc sobie darmową kampanię na jesienne wybory za nasze pieniądze, bo o ile wiem to żaden urzędnik nie jest pracownikiem produktywnym i musi sam sobie wymyślić robotę , żeby się nie narobić a zarobić. Podczas pobytu w Austrii widziałem całe dachy budynków pokryte ogniwami fotowoltanicznymi w wielu miejscowościach i goście bardzo chwalili sobie to rozwiązanie natomiast o solarach wypowiadali się lekko krytycznie. Zobaczymy jak to będzie funkcjonowało u nas i jak się sprawdzi. I tak życzę tym "wygodnym" mnóstwo gorącej wody ZA DARMO.
Obserwator05.07.2014, 23:28
"ekologiczny" Marcin.... bez komentarza:-

) nie ma to jak podstawa wiedzy o energii odnawialnej po po politologii.... Tak samo jak Jan S...
ekologiczny05.07.2014, 22:09
do rob i wszystkich pozostałych filozofów
Mam instalację solarną już 10 lat. Sprawdza się jak najbardziej i gorąco polecam. Nie rozumiem takiego rozumowania, że montaż instalacji się nie opłaca bo jest droga (10 lat temu jak ja montowałem to można było tak mówić), oczywiście lepiej palić odpadami z plastiku bo są przecież za darmo, tylko że ja mam takich sąsiadów i nie życzę ich nikomu. Można również palić węglem, ale dziwię się wypowiedziom zwłaszcza nowotarżan, przecież w zimie w tym mieście nie da się oddychać przez smog (wiem bo tam pracuję). Co do argumentu, że nikt w zamożniejszych krajach ich nie montuje, to polecam przeglądnąć mapy satelitarne choćby Niemiec (owszem są instalacje fotowoltaiczne na dachach ale przeważnie obok solarnych).
Już nie wspomnę o czytaniu artykułu ze zrozumieniem, wkład własny użytkownika to tylko 3 do 4,5 tys. zł w zależności od wielkości instalacji, a średnia cena jednego zestawu (a więc kolektor (od 2 do chyba 12 paneli w zależności od ilości domowników), zasobnik CUW (200 - 500 l), płyn solarny, zestaw sterująco-pompowy, inne niezbędne elementy, jak choćby rurki, izolacje, grzałka itp., robocizna oraz niezbędne przeróbki w kotłowni + gwarancja 5 lat) to poniżej 10 tys. zł. Ludzie otrząśnijcie się, pewnie, że lepiej kupić najtańszy chiński produkt i niech go zmontuje zaprzyjaźniony "fachowiec" bez faktury, ale znam taki przypadek i solar do dziś nie działa jak trzeba.
Co się zaś tyczy ogniw fotowoltaicznych to również jestem ich szczęśliwym posiadaczem i również polecam. Niestety nie jest tu tak kolorowa jak wypisują domorośli "fachowcy" na tym forum. Instalacja taka jest dużo droższa od solaru do ogrzewania wody (montaż 1 kWp to około 8 tys. zł). Poza tym nadmiar energii trzeba gromadzić w akumulatorach (co podraża instalację o kolejne 5 tys. zł na 1 kWp) lub odsprzedawać do zakładu energetycznego co wiąże się z podpisaniem 2 umów a za energię płacą ok. 14 gr/kWh (dla porównania cena zakupu energii z zakładu energetycznego to ok. 65 gr/kWh z przesyłem). Poza tym sprawność ogniw fotowoltaicznych dostępnych w sprzedaży (nie laboratoryjnych) to około 15-18 %, gdy tymczasem solary zamieniają aż 85 % energii słonecznej na ciepło.
rob05.07.2014, 18:33
Nowotarskie filozofy pozwólcie że wam wytłumacze solarów nigdzie na świecie się nie montuje są nie opłacalne zarobią wszyscy tylko nie wy aby ogrzać wodę musi być lampa a ile tej lampy mamy na naszym terenie licząc dzień do dnia może uzbiera się miesiąc w roku może najwyżej dwa solary byłyby opłacalne ale w Afryce ale tam się też tego nie montuje więc jesteście za murzynami i to bardzo daleko i skąd ta euforia ? na całym świecie montuje sie teraz fotovoltaike może być pochmurny dzień a wodę ogrzejemy a nadwyżkę oddaje sie elektrowni zarabiając na tym. Czy to jeszcze trzeba wam bardziej tłumaczyć? Chyba się już lepiej nie da a i tak bedą palić czym się da i tak widać jak się rano kopci po prawj stronie wjeżdżając na aleje do NT od strony Waksmunda i jakoś SM tego nie widzi
Janosik05.07.2014, 14:06
Panie solar
Skoro koszt jednej instalacji wynosi 4500. To dlaczego cały koszt jest 4,2 mln zł? A powinien wynosić 429x4500=1 930 500zł.
Gdzie się podziała reszta tj. 2 269 500zł?
Bo jeżeli tak ma wyglądać wydawanie publicznych pieniędzy, to ja tego nie popieram. Paru ludzi się wzbogaci, paru ma solary i tak to wygląda. A tak naprawdę za te pieniądze można było zrobić dwa razy więcej.

Jeśli chodzi o ekologię to proszę też brać pod uwagę jaki jest stopień zanieczyszczenia środowiska przy produkcji paneli. Trzeba wyprodukować szkło, miedź, plastyk, stal, różne sztuczne pianki itd. A to są składniki instalacji solarnych.
Cała ta zabawa w dotacje to jest tylko nabijanie kieszeni wybranym i nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska.
nowotarżanin05.07.2014, 13:39
No przecież jak ludzie mają wodę ciepłą za darmo to nie oszczędzają jej tak jak dawniej to chyba logiczne :) Pompę ciepła podałem tylko za przykład.Najtaniej i najoszczędniej wg mnie jest zdecentralizowanie ogrzewania aby zmniejszać straty.Sam za prąd płacę 110/mies,przy zasobniku 80l.W moim przypadku przy średnim zużyciu wody instalacja solarów to wyrzucenie pieniędzy w błoto.
Natomiast przy bardzo dużym zużyciu wody (pensjonaty,domy wczasowe,większe skupiska) montaż solarów jest dobrym wyborem ale tylko w takiej sytuacji a nie w domu gdzie są np 4 osoby...
Zresztą każdy kalkuluje po swojemu.Życzę samych oszczędności.
Galan do nowotarżanin05.07.2014, 12:10
Drogi Panie a jak to jest że wzrasta zużycie wody przez solary ?? To ciekawe ? a czy pompa ciepła to niby za darmo działa a pompki w niej to prądu sobie nie biorą pieknie ? czy pompa ciepła też się nie zepsuje po 10 latach ? nikogo nie przymuszali do tego projektu ja tam wole nawet dwa miesiące w piecu nie palic przez lato na wode za taką kase
ja05.07.2014, 12:00
nowotarzanin a wygoda, wygoda się nie liczy?!!!!!!!! Ja mam las, drzewem ogrzewam piec na wodę codziennie. Codziennie muszę pamiętać o tym czy 30 stopni na polu czy 5 to musze iść i palić bo jak nie zapalę to wody nie ma ciepłej. Mógłbym pradem ale czas ogrzewania bojlera jest podobny jak czas ogrzewania przez napalenie w piecu. więc się nie opłaca. Decydując się na solar wiem że 5 lat mam gwarancję a później mogę to zdemontować jesli mi nie będzie pasowało. Nie podpisuję dożywocia, a kto nie próbuje ten nie będzie wiedzial czy mu się to opłaca.Zresztą jak wcześniej napisałem nie wszystko musi nam się zwrocić.
nowotarżanin05.07.2014, 10:21
Do ja.
No pomyliłeś się chłopie trochę.Siedzę w branży hydraulicznej ponad 20 lat.Instalacja solarów nie do końca jest opłacalna.Z reguły po założeniu wzrasta sporo zużycie wody.Instalacja solarowa nie działa wiecznie bezawaryjnie .Trzeba się liczyć z tym ,że po 10 latach należałoby wymienić panele słoneczne co wiąże się z dodatkowymi kosztami,które oddalają wizje oszczędności.Dodatkowo załóż podlicznik na cyrkulację i zobaczysz ile prądu zjada.
Pomyśleć,że Państwo dotuje coś co w generalnym rozrachunku miałoby przynosić mu straty...O tym nikt nie pomyslał.Zadziwiające jest również,że dotowane są tylko solary a nie np. pompy ciepła??? Polakom wszystko się wciśnie :)
solar05.07.2014, 10:03
jestem jednym z tych, który będzie miał ten solar. Jak czytam te komentarze to śmiech mnie ogarnia. Wypowiadają się ci co nie mają zielonego pojęcia o projekcie. Każdy mieszkaniec Gminy Nowy Targ mógł przystąpić do projektu, nabór był w pierwszym półroczu 2013r. Gwarancja jest na pięć lat. Koszt całej instalacji z zasobnikiem wody na 400l ok. 4500zł. Więc ci filozofowie niech bajek nie opowiadają.
Ewa05.07.2014, 08:10
Zadajcie sobie inne pytanie. Czy od zanieczyszczenia - produkowanego przez gospodarstwa domowe (powietrze, woda itp.) nie zachorujesz np. na raka, rozedmę płuc, czy nie bedziesz alergikiem - i czy na leczenie nie wydasz więcej pieniędzy, które Ci się nigdy nie zwrócą.??? Trzeba mysleć trochę szerzej, niż tylko egoistycznie o swojej kieszeni. czy zastanowiłes sie czym tak naprawde oddychasz, co tak naprawde pijesz i jesz? raczej nie.
stasek04.07.2014, 22:57
Spokojna Wasza rozczochrana!!!

Zamówienie obejmuje 5 letnią gwarancję!!!! Bo tyle ma trwałość projektu. Mówicie, że 10 tys. wychodzi zestaw......czyli ludzi będzie kosztować koło 3 tysiaków i przez 5 lat ich nic nie interesuje.
Józek04.07.2014, 20:08
wołowaty nic nie gotuję bo są to nowoczesne urządzeniaktóre same się regulują, a jak cię stać na duży rachunek za prąd to kto ci broni? ty nie musisz nic zakładać! Gmina na siłę nikogo do niczego nie zmuszała, ok 420 gospodarstw się zgłosiło (Z tego co wiem kolejka zapasowa drugie tyle) zapłaciliśmy różnie w zależności od ilości osób w domu- panele od tego zależne. Gwarancja jest na 5 lat!
Nie stać was na panele, żal d... ściska bo sąsiad będzie miał? Najlepiej skrytykować a nie przyznać się że mnie nie stać.
ja04.07.2014, 20:02
nowotarżanin puknij się w ł..p. A kostka koło domu Ci się zwróciła? A to że masz centralne w domu , może grzejniki i instalacja się zwróciła?? Myślę że jesteś z tych jak mój teściu że najlepiej nic nie robić bo nic się nie opłaca.. Gratuluję! Cofnij się facet do XV wieku! Jeżdżenie autem też nieopłacalne bo przecież auto kosztuje, benzyna itd.. Żal mi tak zacofanych ludzi! Chłopie liczy się wygoda!! No chyba że Ci ciepła woda niepotrzebna, moi sąsiedzi tak mają raz w tygodniu palą na wodę, bo przecież myć się nie trzeba bo szambo itd....
rob04.07.2014, 18:08
Cały świat się przejedzie i nigdzie nie ma takich solarów tylko na wode to nie znaczy że jesteśmy przed wszystkimi takich solarów nie montuje się już od 20 lat montuje się owszem ale solary fotovoltaiczne produkujące prąd a to jest zasadnicza różnica dostajemy dofinansowanie władze są zadowoleni ktoś zarobi a my? my to tak jakby w portkach bukowych w maratonie na olimpiadzie wystartowali i chcieli wygrać . Szkoda tej Polski mają nas za idiotów!w tej uni
Wolowaty ze Skrzypnego04.07.2014, 17:31
Cyt."1312 sztuk nowoczesnych kolektorów słonecznych płaskich" za 4,2 mln czyli jeden kosztuje średnio 3200 zł.Noo, nie ma co efekt ekologiczny i ekonomiczny tanio uzyskany.Za taką kasę spokojnie można było zainstalować przepływowy podgrzewacz wody,opłacić wyższy rachunek za prąd i nie martwić się tym ,że dzisiaj z solarów mi gotuje a pojutrze znowu letnia woda.
Janosik04.07.2014, 16:46
Skandal!
429 użytkowników i 4 200 000 zł. To oznacza, że jedna instalacja kosztuje 10 000. A realny koszt porządnej instalacji to ok. 6000.
Znowu zmarnowana unijna kasa. Daleko tak nie zajedziemy. Musi to kiedyś pierdyknąć.
DD04.07.2014, 14:58
Gdzie można się zgłosić aby móc zamontować taki dotowany SOLAR i ile to będzie kosztowało
gość04.07.2014, 14:51
Do ludzi zakładających solary: czytajcie uważnie umowy!!! Koszt założenia w sumie ok.17 tys,a gwarancja na montaż tylko rok!!!aż śmieszne, mój telefon ma dłuższą gwarancję!! Gdy coś nawali to ciężko się do nich dodzwonić,a jak już przyjadą to liczą jak za woły, 600 złotych na wstępie+ robocizna i materiał, brak słów!
js04.07.2014, 14:51
gratulacje a gmina Szaflary śpi....... żenada
nowotarżanin04.07.2014, 14:49
Ciekaw jestem po ilu latach zwróci się koszt instalacji i montażu...Ludzie nie umieją chyba liczyć. "Darmowa" ciepła woda nie do końca jest przecież za darmo :) Kosz zakupu i montażu pewnie się zwróci jak trzeba będzie wymienić kolektory na nowe hehe...Wystarczy trochę poszperać w necie i poczytać o rzekomej opłacalności solarów... Ech Polska to dziwny kraj.
ślus04.07.2014, 14:38
Szkoda że nie w mieście, byłbym pierwszy. Bo w mieście to tylko potrafią drogi gaz narzucić.
bart04.07.2014, 14:32
czyli wszyscy z urzedu miasta i ich rodziny beda miec solary bo ja sie nie zalapalem normalka
Zobacz pełną wersję podhale24.pl