13.07.2014, 11:20 | czytano: 2043

Stulecie olczańskiej parafii

ZAKOPANE. 100-lecie powstania obchodzi w tym roku Parafia na Olczy. Z tej okazji w piątek i sobotę 18 i 19 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik odbędzie się sesja popularnonaukowa.
100-lecie powstania obchodzi w tym roku Parafia na Olczy. Z tej okazji w piątek i sobotę 18 i 19 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik odbędzie się sesja popularnonaukowa.
Spotkania rozpoczynać się będą o godzinie 9.00. W pierwszym dniu będzie można poznać opis geograficzny i początki Olczy oraz parafii. Przypomniani zostaną także proboszczowie sprawujący tu posługę. Kolejne tematy to Zgromadzenie Księży Misjonarzy, rody olczańskie, role i polany, zabudowa i rozwój przestrzenny, szkolnictwo, cmentarz, historia Zgromadzenia Sióstr Służebniczek oraz olczańskie sztandary.

W sobotę 19 lipca będzie można posłuchać m.in. takich tematów jak historia OSP oraz innych stowarzyszeń i organizacji społecznych, budowa nowego kościoła, jego architektura i witraże, zabytkowe kapliczki i krzyże, olczańskie elektrownie, znane postacie, sportowcy oraz zespoły muzyczne i muzyka na Olczy.

Szczegółowy program dwudniowej konferencji w galerii poniżej.

s/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl