18.07.2014, 17:07 | czytano: 7174

Nowy Targ wycofuje się ze Strefy Płatnego Parkowana

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Radni podjęli uchwałę o odstąpieniu od wprowadzenia w mieście Strefy Płatnego Parkowania i uchyleniu podjętej na początku roku uchwały dotyczącej SPP. Obywatelski projekt mieszkańców przeszedł jednym głosem.
Decyzje o SPP
Wprowadzenie SPP Rada Miasta uchwaliła 20 stycznia br. zdecydowaną większością głosów. Po kilku miesiącach część z nich zmieniła zdanie.

Na początku czerwca radny Grzegorz Watycha skierował do burmistrza Marka Fryźlewicza interpelację z wnioskiem o wycofanie się z planów wprowadzenia Strefy Płatnego Parkowania na terenie miasta.

W odpowiedzi burmistrz stwierdził, iż wycofanie się ze SPP jest niemożliwe. Ogłoszony przez Urząd Miasta przetarg dotyczący wyboru administratora strefy nie został wtedy jeszcze rozstrzygnięty. Gdy kilka dni później magistrat unieważnił przetarg na Strefę Płatnego Parkowania - jako powód podano "niekorzystne warunki finansowe oferowane przez uczestników przetargu".

Uzasadnienie

- Od samego początku wielu mieszkańców wyrażało swój zdecydowany sprzeciw w tej sprawie - mówił Grzegorz Luberda. Radny w uzasadnieniu do projektu uchwały dodał, że protestowali zarówno mieszkańcy centrum, jaki i przedsiębiorcy prowadzący tam działalność gospodarczą. - Pozytywne głosy dotyczące SPP były związane z uporządkowaniem ruchu w mieście. Ale Strefa nie jest panaceum na upłynnienie ruchu - dodał radny. Jak powiedział: " wprowadzenie w życie tej strefy, przy zapowiadanej budowie kolejnych centrów handlowych, pogłębi tylko proces degradacji miasta. Zaproponowany system opłat będzie w rzeczywistości swoistym „parapodatkiem”, sięgającym bardzo głęboko do kieszeni stałych mieszkańców miasta. Występujemy z tą inicjatywą, gdyż nie możemy dopuścić do sytuacji likwidacji placówek handlu i usług o długoletniej tradycji. Jestem pewien, że można wypracować rozwiązania, które rozwiążą problem parkowania w centrum Nowego Targu, a nie będą miały tak negatywnych skutków dla mieszkańców".

Na zakończenie dodał: - To pierwszy projekt obywatelski i mam nadzieję, że mieszkańcy będą w najbliższym czasie częściej podejmować takie działania obywatelskie.

Czyja decyzja?

Na początku tego miesiąca pozytywnie zweryfikowano podpisy mieszkańców złożone pod projektem uchwały ws. odstąpienia od wprowadzenia Strefy Płatnego Parkowania i temat ten wprowadzono pod dzisiejsze obrady. Jak mówił kilka dni temu burmistrz Marek Fryźlewicz: "decyzję w tej sprawie podejmą radni".

Tymczasem podczas sesji zaprezentowano opinię radcy prawnej urzędu Teresy Ludzi, która napisała, iż "prawo decydowania w tej sprawie należy tylko do burmistrza".

Wprowadziło to pewną konsternację wśród radnych. Na pytanie czy w takim razie - podjęta dziś przez radnych uchwała zostanie uchylona przez wojewodę, drugi radca prawny UM Wojciech Gliściński ostrożnie stwierdził, że "opinia ma charakter niewiążący" i "trudno jednoznacznie powiedzieć, czy zostanie uchwała uchylona, bo wypowie się w tej sprawie i nadzór prawny wojewody."

Radni chcieli wiedzieć, dlaczego opinia radcy prawnego pojawiła się dopiero teraz, a nie kilka tygodni temu, gdy pojawiła się interpelacja w tej sprawie. W odpowiedzi wiceburmistrz Eugeniusz Zajączkowski skwitował: "Proszę sobie przeczytać statut".

Po chwili dodał, że odpowiedzi na interpelacje nie muszą zawierać opinii prawnej.

Dyskusja

Radna Ewa Pawlikowska zapytała: - Proponujecie uchylenie uchwały, a czy macie inną propozycje jak unormować parkowanie samochodów? Policja i Straż Miejska nie jest w stanie opanować tego bałaganu i parkowania gdzie się da. - Wycofamy się i co dalej? - dopytywał Paweł Liszka.

- Na takie wizje jeszcze przyjdzie czas - stwierdził Grzegorz Luberda.
- A dlaczego państwa inicjatywa pojawiła się teraz? Przed jej podjęciem dyskutowaliśmy długie miesiące. Dlaczego takiej inicjatywy nie podjęliście w grudniu? Wtedy nie byłoby tej dyskusji. Czemu nie zgłaszaliście swoich propozycji, gdy procedowaliśmy uchwałę? - dopytywał przewodniczący RM.

Grzegorz Watycha przypomniał, że skierował już wcześniej interpelację do burmistrza, pisząc jak niekorzystna dla miasta jest SPP. - Jaka jest nieopłacalna, okazało się dopiero w trakcie prac nad jej wprowadzaniem. Rozminęły się nasze oczekiwania z propozycjami oferentów. Poza tym - czy strefa ma rozwiązać problem łamania przepisów? To administratorzy mają egzekwować od kierowców właściwe parkowanie, czy raczej służby mundurowe? - zwrócił się radny Watycha do Ewy Pawlikowskiej.

- Zdecydujcie się na coś. W Rynku opłaty służą rotacji i służą kupcom, a już 50 metrów dalej opłaty nie służą mieszkańcom? Nigdzie się nie wycofują ze stref, a nawet się je poszerza. W innych miastach proszą burmistrzów, by wprowadzono SPP, a wy grozicie jakąś tragedią i hekatombą - ironizował Lesław Mikołajski.

W odpowiedzi radny Luberda powiedział: - W takim zakresie jak jest zaproponowana, strefa nie służy mieszkańcom.

- Ta dyskusja pokazuje jak bardzo ta uchwała i regulamin jest niedopracowany - mówił Janusz Tarnowski. - Nie wprowadzajmy czegoś, co jest wadliwe. Tyle lat nie było strefy, jak nie będzie jej jeszcze przez miesiąc, czy dwa to się nic stanie, a my będziemy mieć czas na poprawne rozwiązania. Sam byłem na początku "na tak". Myśmy się dali przez pana burmistrza wprowadzić w tę ścieżkę, bo już przygotowana przez zewnętrzną firmę analiza miała wiele błędów. /.../ Uważam, że do kwestii SPP i rotacji pojazdów poprzez mechanizm płatnego parkowania będziemy musieli wrócić. Ta uchwała dziś budzi dużo kontrowersji, ale wola mieszkańców powinna być uszanowana - dodał.

Mikołajski oskarżył inicjatorów akcji zbierania podpisów, że wprowadzili mieszkańców w błąd, bo straszono ich dużymi opłatami za pozostawianie samochodów w centrum. Pojawił się także "zarzut", że 80 procent podpisów pod projektem uchwały złożyli mieszkańcy ulic spoza proponowanej strefy.

O odwadze i wyborach

- Na razie odstępujemy od strefy. Czy to uczciwe i czy to nie jest oszustwo wobec mieszkańców, że właśnie przed wyborami taką inicjatywę państwo zgłaszacie? - pytał Paweł Liszka i zaraz dodał, że nie oczekuje odpowiedzi.

- Powinniśmy odważnie podjąć temat, z którym borykamy się od lat. To dobry czas i nie należy się sugerować tym, czy są wybory, czy my zostaniemy wybrani na następną kadencję, czy ktoś inny. Idzie to opornie i trzeba odważnie podjąć decyzję, bo mamy ogromny bałagan w mieście - apelowała Pawlikowska.

- Wczoraj miałem ścięcie ze sprzedawcą, który awanturował się ze mną, że on ma prawo przed moim garażem stać samochodem. Wytłumaczyłem mu prawie ręcznie, że ma się przesunąć półtora metra, bo ja chcę móc wjechać i wyjechać z mojego garażu - opowiadał Włodzimierz Zapiórkowski. Radny nie ukrywał, że jest za szybkim wprowadzeniem strefy, bo ma w tym osobisty interes. - Ci, którzy mieszkają w strefie wiedzą co to jest za uciążliwość te parkujące samochody na naszych wejściach do domów. Jak nie wprowadzimy SPP to miasto będzie dalej tak wyglądało: kubły, wiadra, kije, skrzynki po wódce, skrzynki po piwie. Bo tak wygląda nowotarska Strefa Płatnego Parkowania. Ale wam zależy na tym, byście przyjechali sobie do miasta i zapłacili złotóweczkę, a na reszcie wam nie zależy - mówił do swoich kolegów klubowych.

- Ja i moi koledzy klubowi byliśmy od początku przeciwni strefie. Bo jesteśmy przeciwko kolejnemu haraczowi nałożonemu na mieszkańców Nowego Targu - oświadczył Tadeusz Morawa.

W ostatecznym głosowaniu przyjęto decyzję mieszkańców o odstąpieniu od wprowadzenia strefy w mieście. 8 radnych było "za", 7 - "przeciw", 6 - wstrzymało się od głosu.

Sabina Palka
komentarze
klient06.08.2014, 22:18
Nienawidzę jeździć do rynku. Wycofanie się z parkometrów to tragiczny pomysł. Ale mam to w .... niech cały handel w centrum zdechnie jak sobie chcą parkować pracownicy za darmo.
chaber23.07.2014, 18:43
Chciałoby się być nowoczesnym miastem, a nie umie się wykorzystać wiedzy i doświadczeń innych miast.
Czyżby panowie nie umieli czytać. A wystarczy usiąść przed komputerem i troszkę się wysilić.
A jeśli nie umieją sobie poradzić z tematem, to ja mogę tą sprawę rozwiązać.
Wystarczy zrobić bezpłatne 3 parkingi na obrzeżach, a im bliżej centrum tym droższe, a jeśli mieszkańcy centrum mają problem z zablokowaną bramą, to ktoś kiedyś wpadł na jakże "genialny" pomysł i zamontował sobie przed wjazdem składaną blokadę i po problemie.
waw21.07.2014, 13:25
Przez brak miejsca do parkowania lub płacenia za np. 1godz. i1min 7zł na dzień dzisiejszy, to te całe sklepy i tych zdzierców mam głęboko w D...e i do rynku nie jadę i nie idę.Strefa to jedyne wyjście z sytuacji plus budowa parkingu wielopoziomowego.
zorro21.07.2014, 09:17
przed wyborami bez spp, ale po wyborach spp wróci, nie bójta się, parkometry powrócą, miasto potrzebuje naszych pieniędzy
chrzanowianin20.07.2014, 21:01
Nareszcie mądra decyzja 8. Jeżeli ktoś nie wierzy to niech przyjedzie do Chrzanowa to zobaczy jak nieudacznik burmistrz z PO to zrobił. Miasto się WYLUDNIŁO a lookalni sklepikarze splajtowali!~!!
kerr20.07.2014, 10:05
Zapiórkowskiemu i Pawlikowskiej trzeba przypomnieć przed wyborami.Pawlikowska z Boru najbardziej zatroskana o płatne parkowanie w mieście.
?20.07.2014, 09:14
LEP - bardzo dobre pytanie zadałeś
LEP20.07.2014, 00:53
ILE NA TYM KASY PRZEKRĘCILI ???
kk19.07.2014, 16:20
do BUHAHA - masz rację. Przecież to już jest ogromny parking
BUHAHA19.07.2014, 15:27
Zrobic trzeba parking w rynku jak byl dawniej:))))))
latające PIS-uary19.07.2014, 14:04
No i dalej nie będzie gdzie zaparkować! Jakby głupota latała to mielibyśmy niebiańskie widoki na mądrych radnych w kolejnych wyborach.
HIPOKRYZJA19.07.2014, 13:30
Miasto jest głównie zakorkowane w czwartki i soboty, kiesy są jarmarki i w tej sprawie Fryżlewicz nic nie zrobił przez 20 lat!
Ale nie bierze się za uporządkowanie tego dziadostwa, bo czerpie ogromne zyski ze swojego parkingu (klepisko - wizytówka w centrum miasta). To jest skandal ! I on mówi o uporządkowaniu miasta i wprowadzeniu płatnych stref parkowania ???? Niech zacznie od siebie!
Ciekawe czy MF ma kontrole z US, czy odprowadza rzetelnie podatki od sprzedawanych biletów? Jak myślicie ?
mieszkaniec19.07.2014, 12:59
Pozbawiona sensu decyzja o wycofaniu się ze strefy parkowania, no ale skoro tak się stało to w jednym należny zgodzić się z p. radnym Watychą cyt.'"poza tym - czy strefa ma rozwiązać problem łamania przepisów? To administratorzy mają egzekwować od kierowców właściwe parkowanie, czy raczej służby mundurowe?", a więc służby do roboty, a szczególnie Straż Miejska, przypomnijcie sobie Panowie art.11 ust.1 pkt.2 ustawy o strażach gminnych i w końcu chociaż uporządkujcie parkowanie w ścisłym centrum i ulicach przyległych. Jest tam dla Was masa roboty, a przepis art. 130a ustawy prawo ruchu drogowego też leży w Waszych kompetencjach.
kk19.07.2014, 09:46
Nowotarżanie mają pecha, bo władzę sprawują same durnie /sorry - ale taka prawda/. Kto rozsądny zasypałby jedyny istniejący WC w trzdziestoparotysięcznym mieście, do którego przyjeżdza mnóstwo ludzi? Kto rozsądny wprowadza płatne strefy w i tak pustym centrum? kto rozsądny tak sytuuje parkingi w rynku? Kto rozsądny wybudowałby boisko, podczas gdy hala lodowa z taka historią i tardycjami sie sypie? Kto rozsądny dopuściłby do zruinowania takiego pieknego obiektu jakim był stary szpital? Kto rozsądny pozwoliłby by jarmark wygląda tak jak wyglada - mamy 21 wiek.

Wybory blisko, jak chcecie nadal, by władzę dzierżyli idioci - wasza wola
wtf19.07.2014, 08:07
Zapiórkowski, co ma SPP do parkowania na bramie??? Tak naiwny jesteś że myślisz iż zmieniło by się coś na + ? Otóż powiem Ci że nie...bo przy SPP jak ktoś Ci stanie i będziesz się burzył to powie Ci "zapłaciłem - spadaj" . A zakaz stawania na bramie obowiązuje taki sam czy jest SPP czy jej nie ma...więc nie strugaj wariata że to coś pomoże.
Szelma19.07.2014, 06:52
Proszę Państwa, władza nigdy nie daje nic obywatelom za darmo. SPP będzie w N.Targu tyle tylko, że po wyborach. Wprowadzenie jej teraz byłoby strzałem samobójczym dla obecnej władzy. Teraz jest najlepszy czas na wszelkie inicjatywy obywatelskie, więc kochani nowotarżanie do roboty !
Myślę, że nawet obywatelski pomysł budowy metra w N.T. byłby zaakceptowany, byleby załapać się na kolejną kadencję. Pozdrawiam!
chorągiewka19.07.2014, 01:29
Radny Andrzej Rajski był za strefą płatnego parkowania do czasu aż jego syn wybudował w rynku budkę z piwem. Teraz oczywiście jest przeciw strefie, wiadomo z jakiego powodu. Tak to niektórzy patrzą swojego interesu, a radni którzy zagłosowali przeciwko strefie stchórzyli przed wyborami, bo po co się narażać wyborcom- jeszcze nie zagłosują. Trzeba mieć odwagę Panowie , jak się mówi A to trzeba umieć powiedzieć i B. Tak oto nie ma stref miejskich, tylko są prywatne i każdy jak kto może zastawia sobie miejsce skrzynkami po owocach, deskami, wiadrami i innymi gratami . Taki bangladesz w centrum miasta wam nie przeszkadza? Panu Rajskiemu już nie będzie przeszkadzało, że urzędnicy blokują miejsca postojowe przed UM? Zadziwiający jest ten zwrot w druga stronę, ale co ja mówią przecież wybory za pasem , po co się narażać wyborcom.
ja ty on18.07.2014, 23:13
A już myślałem że Nowy Targ zrobi się miastem widmo
sychu18.07.2014, 23:07
brawo dziekujemy ze wkoncu zrobiliscie cos dla mieszkancow!!
sroka18.07.2014, 22:35
A o wychodkach w pobliżu rynku zapomnieli? Szczynami śmierdzi od drzew i krzewów w każdym zakątku miasta. Kible tylko w parku, a jak się ma sraczkę, to w portki walić czy na chodniku sraĆ, bo do parkowych klozetów nie ma szans dolecieć. Niestety, sraczka ma większą prędkość od ludzkiej prędkości.......
pawlikowska stracila moj glos18.07.2014, 22:19
mam nadzieje ze dla pawlikowskiej bedzie w radzie i bedzie to jej ostatnia kadencja !!!!!

i niech nie chodzi po blokach z fryzlewiczem bo wyleci z futryna !
mikolajczyk zapiorkowski pawlikowska i inne me... mam nadzieje ze to wasz a ostatnia kadencja !

dziekuje radnym ze powstrzymali ten chory pomysl z tym parkowaniem platnym
195818.07.2014, 21:55
I cala para poszła w gwizdek a nie w tłoki ........pozdrawiam
marchewka18.07.2014, 21:42
Chyba się drineczka napiję :) w końcu jakaś słuszna decyzja :)
olo18.07.2014, 21:28
Przede wszystkim należy zmienić sposób parkowania w Rynku. Samochody powinny parkować pod kątem a nie prostopadle bo wtedy nie będą przy wyjeżdżaniu zajmować aż 2 pasów co utrudnia innym użytkownikom płynne poruszanie się po swoim pasie. Taki system wprowadzony pozwoli korzystać przy wyjeżdżaniu z części parkingu dla wycofania i ułatwi włączenie się do ruchu płynnie bo równolegle do jadących samochodów. Czy już nikomu w tym mieście nie zależy na bezpieczeństwie? Czy najważniejsza musi być kasa ? Bo będzie o jedno miejsce mniej do parkowania. Nie wspomnę już o większym zanieczyszczeniu powietrza spalinami oczekujących na wyjazd samochodów.
Mieszkaniec Bulwarów18.07.2014, 21:27
Jedynyną szansą na postawienie gospodarki Nowego Targu na nogi jest budowa wielopiętrowego parkingu przy Dudzie. Powinni samoopodatkować się mieszkańcy Powiatu Nowotarskiego w celu finansowania budowy( mieszkańcy Powiatu , bo Nowy Targ jest centrum gospodarczym Powiatu Nowotarskiego ) - to będzie około 105 tys. ludzi. Niech każdy z nich co miesiąć płaci na ten specjalny podatek 10 zł tylko przez 2,3 lata i możemy budować wielopiętrowy parking jak w Los Angeles. Wtedy nie będzie potrzebna strefa płatnego parkowania, bo wszystko rozwiąże ten parkingowy wieżowiec.
zatroskany18.07.2014, 20:29
Maruś i Zajączek zaczynają przegrywać?
Igor18.07.2014, 20:26
Chwała Panowie za rozum, trochę późno, ale liczy się efekt!
Mieszkańcy DZIĘKUJĄ!!!
czytelnik opinii wojewody18.07.2014, 20:04
Biuro prawne Wojewody juz wielokrotnie - kilkadziesiat razy wyrazalo negatywne oceny pozytywnie zaopiniowanych przez Pania prawnik uchwal.
anon18.07.2014, 20:04
Słabo. ;<
octavian18.07.2014, 19:34
Brawo! W koncu jakas rozsadna decyzja;)
Dabliuuu18.07.2014, 19:34
Mareczek sie obawia o stołek:) Strefy beda pewnie za rok-teraz takie mydlenie oczu nam zafundowali tylko:)
Miastowy18.07.2014, 19:32
Co za darmozjady i mąciwody. Ja chcę strefę i chociaż trochę porządku w tym mieście gdzie prawo to puste słowo. Odebrać wynagrodzenia radnym głosującym przeciw strefie i zatrudnić więcej strażników miejskich. Mam dość czekania aż cymbały parkujące co rusz na mojej bramie łaskawie umożliwią mi korzystanie z mojego garażu/auta.
xxx18.07.2014, 18:45
no cóż WYBORY za pasem!!!
a po wyborach...... skrzydełka się podetnie!!!
R.18.07.2014, 18:27
Wybory, ach wybory:)))
zprzeciw18.07.2014, 18:05
dalej nie będzie gdzie zaparkować na chwilę , urzędasy będą zastawiać całymi dniami
scubi18.07.2014, 17:28
Wreszcie jakaś słuszna decyzja w tym mieście...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl