29.08.2014, 13:11 | czytano: 4709

Złota Ciupaga dla zespołu z Białki Tatrzańskiej! (zdjecia z Koncertu Finałowego)

Fot. Piotr Korczak
Po wczorajszych sukcesach Podhalan na Międzynarodowym Konkursie Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych, dziś nadeszła informacja o kolejnym sukcesie. Zespół "Białcanie" z Białki Tatrzańskiej zdobył główną nagrodę - Złotą Ciupagę - w kat. zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej. To największy polski sukces na tegorocznym 46. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
Wyniki:
ZŁOTE CIUPAGI - oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.000 PLN

W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej - Zespół "Białcanie" – Polska

W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej: Zespół ludowy "Vah" - Słowacja

W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej - Zespół przy Fundacji na Rzecz Praktyki Tańca Ludowego i Edukacji "MOTIF" – Turcja


SREBRNE CIUPAGI:

W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej - Zespół ludowy "Bistritsa" - Bułgaria

W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej: Grupa "La Maiade Malemortine" - Francja

W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej: Grupa folklorystyczna "Prvi Partizan" - Serbia
BRĄZOWE CIUPAGI:

W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej: Grupa Tańca Ludowego "Kopice" - Rumunia

W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej: - Zespół Pieśni i Tańca "Villa de Leganes" - Hiszpania

W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej - Zespół ludowy "A Lanterna" - Włochy.

Wyróżnienie otrzymał zespół "Lipniczanie" za zgodne z tradycją przekazanie zwyczajów związanych z Dniem Świętego Andrzeja.

oprac. r/
komentarze
folk02.09.2014, 18:25
Do zainteresowanej... widzę ze mamy tu prawdziwego eksperta, który nie potrafi odróżnić chustki od góralskiego szala :-) ktoś tu chyba musi jeszcze trochę poczytać i się douczyc, żeby później nie wyjść na hmmm głupka ? :-)
wierny widz festiwalu31.08.2014, 18:57
Na początku pragnę pogratulować ZESPOŁOWI BIAŁCANIE .Miałem przyjemność być na koncercie i jestem zachwycony państwa występem. No cóż może nie znam się tak dobrze na góralskich tradycjach bo dopiero od 10 lat mieszkam na podhalu,ale jak dla przeciętnego widza wesele było piękne i barwne ,a do tego piękny taniec i śpiew. Przykro jednak że podhalanie nie potrafią się cieszyć ze złotej ciupagi bo przecież zespół z Białki reprezentował wszystkich górali tatrzańskich - więc taka jest wasza solidarność- górale? Kiedyś gaździna powiedziała mądre słowa ,które jak najbardziej pasują do państwa komentarzy zacytuję
" płony ten ptasek co do swojego gniazda sro"
Pozdrawiam górali ,a Białcanom i każdemu zespołowi biorącemu udział w festiwalu dziękuję za piękne występy!!! Haj!
janek z leś....31.08.2014, 14:40
Ja też nie jestem związany z zespołem ;Śwarni; z Nowego Targu ,ale byłem na lich występie w 2012 r ,według publiczności i wielu działaczy kultury byli niemal pewnymi kandydatami do ;Złotej ciupagi; niestety nie dostali nic [kto chce oglądnąć ten występ jest na portalu WATRA] na układy niema rady .Występ ;Białcanow;był ładny ale nie koniecznie wart takiej nagrody .złota ciupaga schodzi na psy.
zainteresowana31.08.2014, 11:49
do janek z leś...
popieram i od razu piszę że nie jestem związana ze Śwarnymi ale oglądałam ich występ na festiwalu, był piękny archaiczny przenieśli nas w lata dawne. Tutaj wesele piękne nie powiem ale z archaizmem nie ma nic wspólnego wianki na głowie i wstążki to jeszcze nic, z jakiego okresu przedstawialiście to wesele bo jak dla mnie sądząc po strojach było to wesele już późnych lat 50-tych, i nie piszcie że się nie znam bo znam sie świetnie w czasach początku XX wieku nawet, starościny nie założyłyby chustek na ramiona a na głowę. Szkoda tylko że te oceny jury w każdym prawie festiwalu są jakieś dziwne uczą nas zasad a sami ich nie przestrzegają najbardziej widoczne jest to przy festiwalach dziecięcych na układy nie ma rady. Byłam świadkiem kiedyś ogłaszania werdyktu przy dziecięcym festiwalu i usłyszałam taki komentarz " uwidzi Pani że zespół ..... będzie miał I miejsce bo jak nie to oni zrobią kłótnię zawsze tak jest" i mieli to I.
białcon30.08.2014, 16:53
akurat to Zakopane z Białka Tatrzańską rozumią się bez słów Białcanko
Białcanka30.08.2014, 14:23
Janku z leś... Zachęcam do zagłębienia się w tradycje Białki Tatrzańskiej, gdy chcesz się wypowiadać na ten temat. Jeśli chodzi o elementy tradycyjne to były to chociażby szerokie wstążki wiązane z kokardą u góry u dziewcząt, wianki na głowach druscek, wykupywanie młodej od pytacy, błogosławieństwo czy chociażby strój panny młodej. A siostry Gronicki są nasze, Janka jest wieloletnim instruktorem zespołu, a Hania wieloletnią mieszkanką Białki :)
Smreku - nie wiem czy widziałeś występ Białki w Żywcu i czy masz porównanie, o ile lepiej ta sztuka została przedstawiona w Zakopanem. Wprowadziliśmy kilka zmian, które zostały zasugerowane przez jury w Żywcu, żeby występ ten był jeszcze lepszy. Poza tym w Żywcu przydarzyły nam się małe wpadki, a w Zakopanem było perfekcyjnie i bez pomyłek. Dlatego pokonaliśmy zespoły, które były od nas lepsze w Żywcu. A mówienie o szerokich plecach Białki w Zakopanem jest wręcz zabawne, gdy zna się stosunki tych miejscowości do siebie.
Dziękujemy za gratulacje !!! Pozdrawiam :)
Chór GORCE - St. Kowalczyk30.08.2014, 14:03
Bardzo serdecznie gratulujemy Białcanom, mieliśmy okazję poznać się bliżej naprawdę ta ciupaga należy się im, tym bardiej że to jest młode pokolenie. Gratulacje i życzenia wspaniałej przyszłości.
Widz_festiwalu30.08.2014, 10:28
Janku z Leś...
Nie wiem na jakim poziomie jest twoja wiedza na temat tradycji ale chcę cię uświadomić,że starodawne elementy widoczne były w stroju występpujących np.szerokie wstążki do gorsetu u dziewcząt.
A co do ,,szerokich pleców" nie sądzę żeby jury w takim składzie i z takimi tytułami było subiektywne wobec Bialcan. Z tego co wiem w ich występie nie znalazło żadnych błędów. Więc skąd przekonanie o znajomościach i załatwianych wygranych...?
dziki koń29.08.2014, 21:56
@janek z leśnicy...jak Murzyn gro w polskiej drużynie i strzeli gola..to sie nie licy bo nie Polok..?A jeśli chodzi o Gronicki,to jedna juz jest Białcankom na dobre..a drugo tyn zespół ucy śpiywu i tońca więc chyba jest jak członek tegoż zespołu...KPW?
smrek29.08.2014, 19:13
Gratulacje dla Białki. Złot5o to złoto.
Zastanawiające jest tylko to dlaczego zespoły, które wygrały z Białką na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu na Festiwalu w Zakopanem z nimi przegrały i to sromotnie. Sto kilometrów robi różnicę. Jan Karpiel inaczej ocenia na wyjeździe, inaczej u siebie ?. Coś jest nie tak.
Zespół z Łopusznej29.08.2014, 18:27
Skoro Białcanie zostali uznani za górali to może Łopuśnianie też są jednak góralami ?! Gratulacje dla zespołu z Białki - występ był piękny.
abc29.08.2014, 15:58
Brawo dla całego zespołu z Białki! Gratulacje, należała się Państwu ta nagroda :)
janek z leś....29.08.2014, 15:56
GRATULUJĘ BIAŁCE piękny występ chciaż to nie tylko białcany występowali ,szczególnie chodzi mi o siostry Paluchowe które na pewno do zespołu nie należą ,a śpiewają przepięknie ,szególnie im gratuluję ,druga sprawa jest taka, że gdy dwa lata temu zespół ŚWARNI przedstawił piękne widowisko pt.;rózdzka; która się podobało bardzo ,to jury było odmiennego zdania ,gdyż nie było w nim starodawnych elementów.W występie Białcanow nie widze też nic starodawnego ,widocznie żeby zdobyć złotą ciupage trzeba mieć szerokie plecy.
białcon29.08.2014, 15:01
Gratulacje ziomki .!!!
myślący inaczej29.08.2014, 14:54
Czy jakiś zespół nie dostał ciupagi albo innego wyróżnienia ?? Zespołów jest niewiele kategorii sporo , widać dla każdego coś się znajdzie dobrego .
A może jeszcze jedna kategoria: Na najdłużej nieczynny most - tu stawiam na Biały Dunajec i Obrońców Podhala przed postępem - co pod wodzą znanych sióstr z Poronina i posłanki JM
Łopuszna29.08.2014, 13:36
Gratulujemy Białce!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl