08.09.2014, 15:50 | czytano: 2984

Radny Rajski: "przewoźnicy nadal nie korzystają z dworca". Wiceburmistrz Zajączkowski: "restrykcje ma powiat"

zdj. Michał Bachulski
NOWY TARG. - Były zapowiedzi, że od 1 lipca z dworca miały już odjeżdżać wszystkie busy i autobusy, a tak się nie stało. Nadal są przystanki tymczasowe. Kiedy to będzie uregulowane? - pyta radny Andrzej Rajski. - Odpowiednie narzędzia ma powiat, który wspieramy - zapewnia w odpowiedzi Eugeniusz Zajączkowski.
Wiceburmistrz zastrzegł, że pytanie radnego winno być raczej skierowane do władz powiatu. - To pytanie do starostwa, ale współpracujemy w tym zakresie, więc postaram się o to w najbliższym czasie zapytać. Uczestniczyłem w wielu spotkaniach z przewoźnikami, gdzie były omawiane różne zachęty dla nich. Podstawowe narzędzia ma oczywiście powiat, a my będziemy wspierać starostę. Trzeba jednak opracować plan transportowy, którego do tej pory nie zrobiono. Nawiążę kontakt z panem starostą, bo wiem, że wykazywał on bardzo duże zaangażowanie w tej sprawie. Próbowano różnymi środkami namówić przewoźników do odjazdów z dworca, wskazywano dworzec jako miejsce, które powinno się znaleźć w rozkładzie każdego przewoź. My, jako miasto zlikwidowaliśmy możliwości odjazdów z miejsc tymczasowych - np. na ul. Kilińskiego i ci przewoźnicy już odjeżdżają z jednego miejsca - tłumaczy obszernie wiceburmistrz Zajączkowski.
Na uwagę radnego, że w planie zagospodarowania przestrzennego jest jasno napisane, że "dworzec jest tylko jeden" i że "miasto ma chyba jakieś restrykcje", wiceburmistrz odpowiada - "restrykcje ma tylko powiat".

s/
komentarze
guguś09.09.2014, 21:29
Rozumiem że apele o kontrole ITD mają na celu całkowitą likwidację jakiejkolwiek komunikacji w powiecie, no bo przecież ITD musiałaby pozawieszać praktycznie wszystkie zbyt małe, zbyt ciasne i zbyt niebezpieczne busy (tzw. kurniki). Dużo by starostwo musiało z budżetu państwa wydać pieniędzy na nowe, duże i bezpieczne autobusy PKS (PKS trzeba odtworzyć, a winnych jego poprzedniej likwidacji pociągnąć do odpowiedzialności za umyślne działanie na szkodę społeczną), które mogłaby np. wyprodukować fabryka w Nowym Sączu, co dałoby kopa całej gospodarce na naszym terenie. W Nowym Sączu produkują autobusy na eksport a na całym Podhalu ludzie jeżdżą kurnikami zamiast autobusami - czy to jest normalne?
bobik09.09.2014, 12:43
Do eSbek, przejedź się na Skotnicką za parking w Szczawnicy, tam w szeregu garażują busy pana L i jakoś to nikomu nie przeszkadza. Nawet ten skład trudno ominąć.
Inżynier09.09.2014, 11:14
Na chwilę obecną nie ma przepisu, który nakazywałby zatrzymywać się przewoźnikowi we wskazanym miejscu. Organ zatwierdzający i wydający zezwolenia - czyli w tym przypadku starostwo powiatowe -może jedynie nie wydać zgody na realizację usług/rozkład jazdy i blokować kolejne miejsca gdzie przewoźnicy chcą się zatrzymywać. Podkreślam jeszcze raz - NIE MA natomiast przepisu, który dawałby możliwość wskazania przewoźnikowi poszczególnych przystanków.

Co do busów to po raz kolejny organem za nie odpowiedzialnym jest starostwo i to ono powinno wykonywać kontrolę. (Nie mówię tu o ITD, które kontrolować może w każdej chwili). Niestety sami pasażerowi godzą się na warunki w jakich są przewożeni i na prowizorkę wykonywanej usługi. Ciężko się też im dziwić - każdy woli jechać niż nie jechać. Rozwiązaniem są profilaktyczne kontrole i zgłoszenia o źle realizowanej usłudze. KAŻDY przewoźnik musi mieć podany rozkład jazy, który MUSI być dostępny na każdym przystanku. KAŻDY przewoźnik musi realizować kursy zgodnie z przedstawionym rozkładem - nawet gdyby w obie strony miał jechać sam. Tym samym, jeżeli któregoś z tych elementów brakuje jest to podstawa do kontroli i nałożenia kar. Po co? Po to by nie godzić się na bylejakość i podnieść standard usług.
ala09.09.2014, 10:11
Ależ w tym kraju nie ma przymusu. Jak dekada obniży cene o połowę to busy się przeniosą. Wypowiedż radnego jest conajmniej dziwna.
Marek197109.09.2014, 08:53
Skoro Zajaczkowski taki madrala do kupy z Rajskim to czemu jeszcze MZK nie wjezdza na dekade?, czemu przystanki miejskie nie zostały jeszcze zlikwidowane? Czym niby sie roznia te autokary MZK od innych? Panowie wyłozycie 0,5 mln złotych za wjazdy na rok to Wam wyborcy podziekuja nalezycie...za napychanie kolesiom kieszeni. Zajaczkowski kreujesz sie na wielkiego meza stanu to pierwszy powinienies dac przyklad! Skoro tak dobrze na tej dekadzie to prosze niech MZK wjezdza!!!
xxx09.09.2014, 08:05
Przecież żyjemy w wolnym kraju i każdy ma prawo wyboru skąd ma jeżdzić.
SAM09.09.2014, 05:46
BUSIARZE ŁAMIĄ PRAWO NA KAŻDYM KROKU , NIE DAJĄ BILETÓW , STAJĄ GDZIE IM PASUJE , I SĄ PRZEŁADOWANI? GDZIE JEST ITD!!!
guguś08.09.2014, 23:51
Przewoźnicy nie korzystają z dworca bo go nie ma! Zniszczyliście go! Na miejsce dawnego dworca PKS który latami służył podróżnym, zrobiliście koszmarną Dekadę, która nie jest ani dworcem PKS ani centrum handlowym. Zabrakło wam wyobraźni! Jak zwykle zresztą (błagam: przestańcie w cokolwiek inwestować i cokolwiek zmieniać bo popełniacie blamaż za blamażem).
obserwator08.09.2014, 21:25
może radny Rajski wreszcie po kilku albo nawet kilkunastu latach zainteresował by swoim okręgiem wyborczym . przeszedł by po Kowańcu, Willowej , Robowie , Kokoszkowie itd. i spytał by się mieszkańców co jest do zrobienia na dzielnicach w których startuje co wybory na radnego. Korzystam z ,, busów'' co jakiś czas i kwestia przystanków raczej nie jest racja stanu Nowego Targu .
hmm08.09.2014, 21:23
Rzadko jeżdżę busami, więc nie wiem, czy w busach też sa bilety jakieś? paragony? bo nigdy nie dostałem, a w szwagropolu zawsze.
osioł08.09.2014, 19:03
i tyle wolnosci gospodarczej urzednik napedza klijentow prywaciarzowi oj dozylim......
alojzy08.09.2014, 17:45
dlaczego w busach nie wydaja biletow? to szara strefa
Drożyzna08.09.2014, 17:38
Prosze Panstwa, tylko jedna firma Szwagropol, przez to ze zlikwidowano przystanek na Kilińskiego musi płacić korporacji zarządzajacej dworcem prawie 200 tyś zł na rok za wjazdy. Cała gra polega na tym, zeby wszystkich zagonic na dworzec i trzepac ogromne pieniadze. W Krakowie jakos potrafi byc normalnie. Firmy odjezdzaja z roznych miejsc i kazdy liczy co sie lepiej opłaca. W Nowym Targu urzednicy i co niektorzy radni chca narzucic przedsiebiorcom jeden tok myslenia i postepowania. Jest to niedpouszczalne.
miejscowy08.09.2014, 17:38
Przecież ten dworzec się rozlatuje, jedna wielka koleina i tyle. Kto był taki mądry by zrobić tam zwykłą kostkę brukową? Druga sprawa, na alejach tysiąclecia jest zatoczka przystankowa. Dlaczego tam nie ma przystanku MZK? Między Krzywą MOK a dworcem PKP nie ma ani jednego przystanku a jest do tego dogodne miejsce!!
zniesmaczony08.09.2014, 17:34
Taaa. Jeden dworzec, monopol i kolesie beda sie miec dobrze. Tak za ta dekada obstajecie, ze az sie niesmacznie robi. Czyzby pewne osoby juz mialy jakies posadki obiecane jak przerżna wybory?
fobia08.09.2014, 17:33
do: Greg - niech jeżdżą ze szpitala. niech mają przystanki pośrednie, gdzie chcą. ale do cholery, niech będzie też jeden przystanek w mieście przez który będą przejeżdżać wszyscy - z jasnym i respektowanym rozkładem jazdy, bo gonienie od przystanku do przystanku z nadzieją, że cokolwiek pojedzie w interesującym nas kierunku, zakrawa o kpinę - z Ciebie, ze mnie, ze wszystkich podróżujących. I nie mów, że kto ma wiedzieć skąd jego busik odjeżdża - ten wie. I zna rozkład. Ja nie wiem, bo poruszam się nimi okazjonalnie, ale jak już muszę, to biegam, pytam, czytam rozkłady a i tak g* z tego, bo jeżdżą pajace jak im się podoba
MieszkaniecN.T08.09.2014, 17:30
Zeby tylko na Pana Panie Zajaczkowski ktoregos dnia nie miała narzedzia pewna instytucja. Pana lobbing na rzecz dekady czuc w całym Nowym Targu
Won do wolnego rynku08.09.2014, 17:28
Co to ma znaczyć? Nie chcieliście przejac dworca, zarowno miasto, jak i starostwo, a teraz wielkie buczenie, ze firmy przewozowe nie chca korzystac z usług innej firmy(dekada). Byles Pan Radnym w poprzedniej kadencji wiec dobrze wiesz jak było. Wybory ida to sie co niektorzy odzywaja!!! Zupełnie niepotrzebnie. Odwalcie sie Panowie od wolnego rynku, takie praktyki jak Wy chcecie stosowac to byly w komunie!!
eSbek08.09.2014, 17:05
A busy do Szczawnicy dalej z Kilińskiego odjeżdżają? To błotko, brak zadaszenia, brak kosza na śmieci - współczucia dla podróżujących, tak o Was dbają
lulu08.09.2014, 17:03
widac jakie kompetencje ma radny ,za chwile bedzie pytal o krzyz na giewoncie
Greg08.09.2014, 17:01
Co z busami odjeżdżającymi spod szpitala? Też będą skierowane na Dekadę? No bo ma być jedno miejsce odjazdu...
idt08.09.2014, 17:00
Do Zubrzycy dniu8wrzesniaw busie 20osób kierowca od Machaja wiózł40 osób gdy jedna pasażerka sie odezwała to wielce obrażony przeklinał panie Starosto czy wy macie to wszystko gdieś
ANTY-LEWAK08.09.2014, 16:33
Sprawie powinna przyjrzeć się prokuratura, gdyż istnieje bardzo wielkie parcie na ten dworzec i próba napędzenia kasy wlascicielowi Dekady. I gadanie o korzysci dla mieszkańców jest, jakby mało przekonujące, patrząc na to jak Radni i Burmistrzowie zajmują się na codzień dobrem mieszkańców.
Druga rzecz, to wlasciciel dworca powinien dać taką ofertę przewoznikom, by się im to opłacało. A Starostwo powinno dać gwarancje akceptacji nowych rozkładów jazdy, w momencie gdyby opłaty na dworcu bez podstawnie wzrosły. A tak na dzień dzisiejszy jest to bilet w jedną stronę dla przewozników, bo jak już "wjadą" na dworzec, powrotu nie ma.
Komar08.09.2014, 15:56
Kto płaci Panu radnemu za taką gorliwość ? Czyżby starał się o tytuł radnego dziesięciolecia tj. ?dekady? ;)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl