12.09.2014, 09:32 | czytano: 3758

Będzie proces: szpital w Rabce-Zdroju przeciwko NFZ

zdj. Piotr Kuczaj
Gdy dyrekcja szpitala w Rabce-Zdroju oskarżyła NFZ o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień - sądy niższej instancji dwukrotnie oddalany pozew. Teraz Sąd Okręgowy zdecydował, że proces jednak się rozpocznie.
Gdy w 2010 r. małopolski oddział NFZ nie przyznał szpitalowi kontraktów na prowadzenie oddziału wewnętrznego i izby przyjęć, dyrekcja placówki złożyła zawiadomienie do prokuratury o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień przez urzędników Funduszu. Prokuratura dwukrotnie umarzała śledztwo w tej sprawie, więc dyrekcja szpitala sama sformułowała tzw. subsydiarny akt oskarżenia.
Jak mówi dyrektorka szpitala w Rabce Małgorzata Skwarek, trzy lata czekała na możliwość dociekania swoich racji. Jej zdaniem szpital został bezprawnie skrzywdzony przez urzędników NFZ, którzy nie przyznali lecznicy kontraktów, choć szpital spełnił wszystkie stawiane przez Fundusz wymagania.

Po odwołaniach i protestach mieszkańców, którzy m.in. blokowali zakopiankę, NFZ ostatecznie podpisał kontrakt ze szpitalem, ale z kilkumiesięcznym opóźnieniem i bez wyrównania zaległości. Szpital musiał pożyczyć pieniądze od miasta. Jak mówi Skwarek, NFZ wówczas zaczął "nękać" szpital kontrolami, które nie wykazały żadnych nieprawidłowości.

Rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ Jolanta Pulchna tłumaczy, że nie przyznano rabczańskiemu szpitalowi kontraktu na oddział chorób wewnętrznych, ponieważ w tym zakresie Fundusz przyjął lepszą ofertę Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu, który zadeklarował objęcie pełną opieką pacjentów z całego powiatu, w tym z Rabki.

Na zdjęciu - zorganizowany pod koniec grudnia 2010 r. protest pracowników szpitala przy "zakopiance" na parkingu w sąsiedztwie kościółka na Piątkowej Górze w Chabówce. Była to reakcja na zerwanie negocjacji i odmowę podpisania ze Szpitalem Miejskim w Rabce-Zdroju kontraktu na 2011 rok na prowadzenie oddziału wewnętrznego i izby przyjęć.

oprac. s/ źródło: PAP, Malopolskaonline
Może Cię zainteresować
komentarze
Zoska13.09.2014, 19:24
Czytając wpisy osób, które piszą negatywnie na temat pozostawienia szpitalu w Rabce nie znają realiów. Z doświadczenia pobytu moich bliskich w obu szpitalach mam prawo porównać obie instytucje.

Otóż szpital w Rabce jest potrzebny , gdyż gmina liczy kilkanaście tysięcy mieszkańców więc jest kogo leczyć.

"Podhalanka" to /.../ więc jej wypowiedź to śmieszy w tym momencie mnie!!

Szpital w Nowym Targu to porażka na całej linii, oczekiwanie w kolejce na izbie przyjęć trwa kilka godzin, lekarze i pielęgniarki o niemiły usposobieniu bycia, każdego traktują jak intruza, który w ich mniemaniu nie ma co robić tylko konfabuluje i wymyśla sobie schorzenia zamiast siedzieć w swojej ciepłej izbie. Na wykonanie badać trzeba czekać nawet kilka dni, lekarze nie mają czasu na informowanie pacjentów oraz ich rodzin o stanie zdrowia chorego o pielęgniarkach nie wspomnę, czują się jak królowe na swoich oddziałach, robią ludziom łaskę że tam są. Ogólnie personel i jego praca oceniana jest negatywnie, Ci ludzie by chcieli zarobić a nie narobić się przy tym, ale niestety tak się nie da. Niestety nie przypominam sobie ani jednej osoby, która w pełni z pasją oddawałaby się swojemu zawodowi, traktują swoją pracę jak przykry obowiązek!!!!

W Rabce w tym kameralnym szpitalu lekarzy jest sporo, ich ustosunkowanie się do pacjenta jest zupełnie inne, brak tłoku a tym samym i chaosu wpływa na spokojniejszą atmosferę pracy. Niestety szpital nie ma odpowiedniej aparatury i tutaj sa minusy w jego funkcjonowaniu, ale za to odpowiedzialny jest NFZ. Mieszkając w Rabce odwiedziny chorych nie nastręczają dodatkowych kłopotów rodzinie, jest blisko, wszystko na miejscu natomiast dojazd do Nowego Targu w pewnych dniach jest koszmarem. W okresie wakacji korki częste kolizje wydłużały dojazd, nic człowiek nie mógł sobie zaplanować bo nie wiadomo było ile zajmie mu dojazd i powrót.

Urzędnicy powinni być dla ludzi a niestety tak nie jest, działają jakieś układy i układziki, niestety w tych ich gierkach cierpią tysiące ludzi. To ludzie powinni decydować o lokalizacji potrzebnych im instytucji a urzędnicy w końcu powinni ponosić odpowiedzialność za nierzetelne decyzje oraz funkcjonowanie podległych im instytucjom !!!!

Uważam że szpital w Rabce powinien w pełni funkcjonować, nie sztuką jest zegnać ludzi do jednego budynku i przetrzymywać ja bydło. Bo niestety obecne w N.T tak jest pacjent do którego nie przychodzi rodzina jest zdany w zasadzie na siebie po personel potrafi go wrzucić do łóżka jak psa i się nim przez kilka godzin nie przejmować.

Naruszenie regulaminu. Moderator.
kitty13.09.2014, 01:23
Ci,co sie tak wozicie po szpitalu w Rabce,może trochę historii...Po co było łączenie szpitali lata temu,chyba po to,że studnia bez dna w najwiekszej wsi na Podhalu(czyt.Nowym Targu)ledwie dychała,kogoś trzeba była okraść,żeby sobie polepszyć,że nie powiem o szczurach i innych robactwach panoszących się w powiatowym badziewiu!Pamiętam jak w latach 80-tych rozpoczęła się budowa molocha nowotarskiego a wraz z nim prywatnych chałup z materiałów przeznaczonych na budowę owego SZPITALA w mieście.To wam jakoś nie przeszkadza,że za wasze(nasze) pieniądze postawiło się piękne chałupy???Sam doświadczyłem "uprzejmości" personelu nowotarskiego szpitalika jak trzeba było na dwie noce "wypożyczyć"(zapłacic) TABORET,zeby przy ciężko chorym dziecku spędzić ten czas.Podhalanka,to że ty mieszkasz na uboczu cywilizacji,wcale nie znaczy,że wszyscy tak mają,że wszyscy plują na miasto,większe czy mniejsze!Dziwnym trafem w Rabce są jedni z najlepszych lekarzy dzięcięcych w kraju(vide IGICHP,klinika mukowiscydozy),ale ty przecież nie wiesz takich rzeczy bo jesteś ponadczasowa(niedouczona).Mnie osobiście żaden szpital nie przeszkadza,każdy jest na swoim rozrachunku ale blizej mi do Rabki jak do Nowego Targu.Ciekaw jestem jakby zrobili tylko wojewódzkie szpitale,co byś wtedy powiedziała o szpitalu w Nowym Targu,ze to też umieralnia a Kraków jest miastem???Opamietajcie się póki na to czas,każdy szpital i każde ręce które leczą i pomagają w bólu są bezcenne,cieszmy sie z tego co mamy a nie tylko narzekajmy.
Ja12.09.2014, 22:04
Do Tola. Oczywiście że prawnie jest niemożliwe ale tak to funkcjonuje. spróbuj proszę skorzystać tam z usług POZ, usłyszysz że za kilka dni po 15 tej ktoś może zejdzie z oddziału Cię zobaczyć.
@tola12.09.2014, 21:22
Niedługo wybory i nie mam wątpliwości, że niedługo zacznie się "CZAS WYBRUSZUHAPOSIA" (wyciągania brudów, szukania haków i podkładania świń). Wtedy może okazać się, że ataki na "ja" czy "wier" są nieuzasadnione:):):)
rabczanin12.09.2014, 20:23
Starostwo - wybory tuż, tuż
oolo12.09.2014, 19:50
Szanowna podhalanko. Widzę, że masz bardzo proktologiczne zapędy - wtykania paluchów i nosa w nie swoje sprawy. A zlikwiduj sobie szpital w Nowym Targu, a od Rabki się odp..... . Jeżeli uważasz, że komunikacja i galerie (bynajmniej nie sztuki) są wyznacznikiem "miastowości" no to wzniosłaś się na wyżyny intelektualne kreta na Żuławach. Rabka nie zawdzięcza szpitala władzom Nowego Targu. Szpital był kiedy N.T. nie był jeszcze powiatem. Niczego więc w Rabce nie trzeba robić. Trzeba tylko nie wyciągać łap po nie swoje.
tola12.09.2014, 19:13
Do ''ja,, i ,,wier''. Po co to komentujecie, jak macie móżdżek z przedszkola. Przecież to jest fizycznie i prawnie nie możliwe. Żeby takie głupoty pisać, trzeba mieć na prawdę marną wiedzę.
klips12.09.2014, 18:21
Sami specjaliści - i dziękujcie Bogu za to, że Wy i Wasze rodziny jesteście zdrowi. I niech ten sam Bóg trzyma Was z daleka od szpitala w "wielkim mieście" - Nowym Targu.
Pielęgniarki pracujące tak, jakby łaskę wielką robiły - zawsze im mało pieniędzy i dużo pracy.
Lekarze "specjaliści" pracują, jakby chcieli a nie mogli.
Jeden wielki dramat.
Szpital w Rabce jest jaki jest, ale na personel medyczny złego słowa nie można powiedzieć.
I jeszcze jedno - szpital w NT finansuje powiat (czyli de facto wszyscy mieszkający w nim podatnicy).
Szpital w Rabce natomiast - stara się utrzymać sam, a jeśli już pożycza pieniądze - to tylko od miasta.
Zatem WARA Nowemu Targowi od Rabki, a KTO POD KIM DOŁKI KOPIE TEN SAM W NIE WPADA, czego nowotarskiej wykańczalni powiatowej szczerze życzę!!!
ooojjj....problemik12.09.2014, 17:48
20 km z Rabki! Ależ ten Nowy Targ daleko! Niepasuje,to jazda do Krakowa . Będzie wam bliżej. Jakoś Zubrzyca,Lipnica ,Jabłonka,Szczawnica ,Krościenko itd....mogą dojechać.Tylko wiecznie konfliktowa Rabka ma pretensje .A mają niecałe 2o km.
rabczanka12.09.2014, 16:44
Ja na swoim przykładzie wiem że ten szpital jest potrzebny...gdyby go nie było -nie miałabym już męża.... nie dojechalibyśmy do Nowego Targu...wiec przestań podhalanka pleść bzdury!Szpital w Rabce super funkcjonuje , jak tylko urzędnicy twojego pokroju mu kłód pod nogi nie kładą.
Ja12.09.2014, 15:46
Praktyka lekarza rodzinnego przy nowotarskim szpitalu pracuje kilka godzin w tygodniu a zgłaszają do funduszu że codziennie pracuje przez 10 godz i fundusz to wie ale nie widzi. Gdyby Rabka skróciła pracę o 1 godz była by kara
Wier12.09.2014, 15:44
W nowotarskim szpitalu mają po wsiach poradnie specjalistyczne nie zgłoszone do nfz które pracują zupełnie nielegalnie a nfz udaje że tego nie widzi. Gdyby rabczański szpital zrobił coś takiego była by draka, prokurator, kary i.t.p.
chora12.09.2014, 15:44
Cóż, nie zwracacie uwagi na drobiazg, że do Nowego Targu jest ok. 20 km. Dla chorego człowiek, który musi jechać jest to na pewno problem. Dla rodziny odwiedzającej chorego również jest daleko, no i płatne parkowanie pod szpitalem!! Brawo!! Pewnie chodzi o to by nie wszyscy zdążyli dojechać, "czysty zysk" dla NFZ zapomogi pogrzebowe płaci ZUS. Chyba w tej walce nie chodzi o pacjenta, tylko o kasę. Niedługo będzie 1 szpital województwo i to za grubą kasę + znajomości.
podhalanka12.09.2014, 15:07
widze ze nikt zbytnio nie lubi tego szpitala.
A weźcie nie zwalacie wszystkiego na szpital w NT. Bo co ma znajomości. Teraz bez znajomości to nic nie zrobisz. To raz a dwa to popieram zbyszka. Po to tam szpital. Tylko nie potrzebnie kase ciągnie i nic więcej. Może weźcie utwórzmy wszędzie szpitale w każdej wsi, bo jak już w Rabce Zdrój musi być to czemu np w Białym Dunajcu nie ma albo w Jabłonce. Przecież my wszyscy ze tak powiem sra... pieniędzmi.....

a ty podhalanin weź nie strasz bo taka jest prawda jest to wieś i tyle koniec kropka!!!!
zbyszek12.09.2014, 14:49
Dlaczego nie zlikwidowano tego grajdoła zwanego rabczaskim szpitalem?To jest prywata,ponadczasowe nikomu niepotrzebne etaty i ciągły problem finansowy. A 18 km dalej szpital nowotarski. I tylko mi nie piszcie /obrońcy /że to daleko. Bo szczawnica taka sama jak rabka i szpitala nie mają . Dojazd dla porównania 40km. I NIKT NIE PŁACZE.A swoją drogą to takiego badziewia jak w Rabce to nigdzie nie doświadczyłem.
podhalanin12.09.2014, 14:34
te @podhalanka - /.../ Zluzuje Ci od razu, gwarantuję!
Grabarz córek nadziei12.09.2014, 13:51
Wprawdzie sądzę, że szpital w Rabce nie jest wcale konieczny, ale to moja prywatna opinia. Natomiast nie ulega wątpliwości, że szpital w Rabce stanowi konkurencję dla szpitala w NT (to już tylko moje opinia) drzazgę w d*** nowotarskiego starostwa. Jak odrobinę poszperać (nie trzeba szczególnie dużo, wystarczy na podhalu24.pl) to można doszukać się ciekawych powiązań między starostwem NT a krakowskim NFZ. Ale oczywiście nie można podejrzewać, że miało to jakikolwiek związek z tym, co działo się z kontraktem dla Rabki, broń Boże!
antonina12.09.2014, 13:24
Chciała Pani Burmistrz mieć Szpital w Rabce i odebrała go od powiatu, to niech się teraz martwi. Z opisów medialnych, wcześniejszych tego typu spraw, to jeszcze nikt nie wygrał z NFZ. Więc pytam, po co ten proces, kto zapłaci za adwokata i czy nie lepiej dogadać się w sposób polubowny. Ale tu szeroko pojęte ambicje Pani Skwarek - Prezesa rabczańskiej umieralni i podżeganej przez nią Pani słynnej, zimnokrwistej Burmistrz Rabki, jest ważniejsza niż cały rabczański Szpital i jego mało opiekuńczy personel lekarski.
Życzę powodzenia, lecz nie miejcie Panie złudzeń, tylko weźcie się za realia.
ps. wybory się zbliżają, to i temat szpitala powrócił.
janek12.09.2014, 11:39
Robota Starostwa i P. Dyrektora W.
podhalanka12.09.2014, 10:11
po co w tej wsi Rabce szpital. nie wystarczą im przychodnie całodobowe??
Wielkie miasto no normalnie kto dał mu prawa miejskie.... :/
chyba niewielka mieścina.
Nowy Targ no już dobra można nazwać miastem jest komunikacja miejska są galerie i jest większe niż Rabka.
Co w tej Rabce można robić chyba umrzeć z nudów i tyle...
Taka jest moja opinia bo rozśmieszyło mnie to zdanie w artykule
,,musiał pożyczyć pieniądze od miasta"
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl