22.10.2014, 13:24 | czytano: 4315

Andrzej Rajski: "Źle jest zaczynać od sugestii, by prawo stosować z przymrużeniem oka"

NOWY TARG. "Niestety popełniliście wielki błąd niestaranności przy zbieraniu podpisów" - pisze w liście otwartym do członków Wolnościowego Podhala, przewodniczący komisji weryfikującej złożony przez nich wniosek o przeprowadzenie referendum ws. likwidacji Straży Miejskiej.
Przypomnijmy, miejska komisja mająca ocenić, czy złożony przez grupę nowotarżan wniosek w sprawie przeprowadzenia referendum na temat likwidacji Straży Miejskiej - uznała, że nie został spełniony podstawowy warunek. Zabrakło wymaganej liczby podpisów.
W skład komisji weszło czterech radnych - Jan Łapsa, Gabriel Samolej, Tadeusz Morawa oraz Andrzej Rajski, który był jej przewodniczącym. Pomoc odnośnie weryfikacji danych osobowych, poprawności wypełnienia kart oraz wymagań przepisów ustawy o referendum lokalnym świadczyli - sekretarz Miasta Stanisława Szołtysek oraz naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Bogusław Giełczyński. W spotkaniach komisji brali udział przedstawiciele wnioskodawców.

W odpowiedzi na oświadczenie Wolnościowego Podhala, przewodniczący komisji napisał:

"Do Młodych Kolegów,wnioskodawców o referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Nowym Targu

Z całym szacunkiem dla Waszej idei i zaangażowania, niestety popełniliście wielki błąd niestaranności przy zbieraniu podpisów.

Gołym okiem widać było niekompletne dane osób podpisujących się. Brak było np. 64 numerów PESEL. 20 numerów PESEL było niekompletnych, 8 osób niepełnoletnich, 172 - to braki w adresach. Łącznie daje to liczbę 264 błędnych wypełnień.
Argument, że urzędnicy /i chyba Waszym zdaniem my, radni/ zbyt rzetelnie sprawdzaliśmy jest smutny. Stoicie - jak zapowiadacie - na progu swojej aktywności politycznej i samorządowej. Źle jest zaczynać od sugestii, by prawo stosować z przymrużeniem oka.

Z pozdrowieniami Andrzej Rajski."

opr.s/
komentarze
ode mnie 923.10.2014, 13:04
Zapytanie. Czy bez tych błędnie podanych danych, reszta głosów by nie wystarczyła, by sprawie nadać bieg - zgodnie z prawem oczywiście ?

Pomyśl, gdyby wystarczyła - to odrzucono by wniosek? M.
Obrońca zwierząt23.10.2014, 09:45
Shrek- Zainwestuj w tik-taki bo ci jedzie - lizusostwem
*23.10.2014, 08:27
Oskarżanie tych chłopaków, że działali na czyjeś zlecenie jest po prosyu OHYDNE. To są dorosli , inteligentni , świadomi obywatele. To nie ich wina, że urzędasy wymyślili i napisali sobie takie prawo, bo to prawo następna ekipa może w każdej chwili zmienić. To durne prawo to nie Dekalog - panie Rajski
shrek23.10.2014, 07:54
do osioł: wybór Twojego nicka jest wystarczającym i trafnym komentarzem
Renesans Straży22.10.2014, 23:01
Spoko. Młodzi dadza radę, są pełni zapału do pracy, tylko jeszcze sami nie wiedza czego na prawdę chca.
fakt jednak jest taki, że Straż Miejską trzeba (może nie zlikwidować), ale zreorganizowć. A jak to się mówi "ryba się psuje od głowy" więc trzeba ta głowa uciąć.
Pociąg jedzie22.10.2014, 21:09
mogło zabraknąć 1 głosu i też by nie było
Swoją drogą praktyka pokazuje iż odgórnie trzeba dostosować regulaminy w podobnych sprawach
Zaproponujcie zmiany żeby dla innych było możliwe technicznie przeprowadzenie tak trudnego tematu.
Na dziś dla mnie zwyciężyliście osiągneliście wysoki próg możliwie najwyższy jak na możliwości ,obojętność,oportunizm,strach przed...
A miałem nadzieje22.10.2014, 20:23
No i z Wolnościowego Podhala zrobiło się nam Samowolne Podhale. A miałem nadzieje na nową jakość w nowotarskiej polityce.
osioł22.10.2014, 19:58
czy to nie obłuda podnosic wynagrodzenie i premie burmistrza do maksymalnego poziomu nie zadajac wynikow w zamian nie zostawic premi w uznaniu radnym aby burmistrz sie bardziej mobilizował gdziez byli wtedy ci radni jak dbali o interes miasta przy sprzedazy działki na składowej bez przetargu jak zabezpieczyli grunty przekazane wyzszej szkole na wypadek jej bankructwa[grunt powinien wrocic do miasta ] i tak mozna jeszcze długo długo
victoria22.10.2014, 19:57
To teraz tak silną grupę osób trzeba zaprosić do glosowania i odwołania burmistrza, bo burmistrz się bardzo temu sprzeciwiał. Wygramy !!!!!!
mercy22.10.2014, 19:27
Jak kandydaci na radnych zbierają podpisy przed wyborami to ja zawsze wpisuję numer pesel jaki mi się chce i nikt tego nigdy nie zweryfikował.
Poinformowany22.10.2014, 17:57
Dlaczego zakładacie,że inspiracją zbierania podpisów pod referendum wyszła od jakiegoś radnego, to młodzi swojego rozumu nie mają, może sa niedoświadczeni ale nikt nimi na razie nie steruje choć wielu chciało sie podpiąć.
Poinformowany22.10.2014, 17:56
Dlaczego zakładacie,że inspiracją zbierania podpisów pod referendum wyszła od jakiegoś radnego, to młodzi swojego rozumu nie mają, może sa niedoświadczeni ale nikt nimi na razie nie steruje choć wielu chciało sie podpiąć.
Marek Marecki syn22.10.2014, 17:35
Kto mi wytłumaczy jak to jest możliwe, że po raz pierwszy w historii Nowego Targu,a może i Polski, kilku młodych chłopaków, z własnej nie przymuszonej woli, bez zapłaty i ambicji politycznych, stało godzinami i męczyło ludzi na największych imprezach w mieście oraz chodzili i "żebrali" po domach, by w sposób nieudolny zebrać podpisy (do dziś nie wyjaśniona kwestia zbierania ich od osób niepełnosprawnych) i to w wakacje?
Co więcej, Ci sami młodzi ludzi, unikają jakichkolwiek dyskusji "na żywo" a jedynie wymieniają swoje poglądy przez Portal Informacyjny.
Ktoś wie jak to możliwe?
Zapytajnik8822.10.2014, 16:42
Do Andrzej Rajski
a wiec mlodzi tak naprawde zlozyli okolo 3000 podpisow ktorych zweryfikowac nie mogli. gdzie w tym ich wina? to raczej Ci ktorzy sie podpisywali powinni wiedziec czy im wolno czy nie. nie dziwie sie mlodym, ze nie uzupelniali tych 260. Przy takim zapasie kto by sie spodziewal. Pozdrawiam Pana
xavie22.10.2014, 16:11
No i wszystko jasne. Dzięki Panie Rajski właśnie dzięki temu kulturalnemu oświadczeniu wyszło jak dla mnie ,że to nie Pan był inicjatorem całej akcji. Jak dla mnie to bramkarz co łapał krążki zębami to uknuł. Kiedyś czytałem jak walczył on na sesji o monitoring Topolowego. Pewnie likwidując SM zaoszczędzone środki przeznaczyłby na monitoring swojego osiedla.
radykalny Benek22.10.2014, 16:06
Brawo chłopaki za ambicje i walkę. Brakło niewiele.
*22.10.2014, 15:34
Potraktować tych odważnych młodych ludzi tak z buta? Czy przy takiej ogromnej pracy jaka oni włozyli nie mozna było zwrócić uwagi, że podpisów brakuje? Wyszliby na rynek i w ciągu godziny dozbieraliby brakująca resztę, ale cóż - jak zwykle martwa litera prawa ponad obywatelem. Ja uważam, że panowie radni mieli strasznego cykora w pzreciwieństwie do tych młodych i z pewnościa się bardzo ucieszyli, że problem sam się - regulaminowo - rozwiązał. Uważam, że oni mają prawo dozbierać te podpisy i ponownie złożyć wniosek, w przeciwnym razie uznam, że ta cała gadka o demokracji i prawach obywateli to PIC NA WODĘ FOTOMONTAZ
Sąsiad22.10.2014, 15:09
do mieszkańca
Nic się nie orientujecie w procedurach działania Rady a więc wyjaśniam. Wniosek w tej sprawie może zgłosić radny od Burmistrza - wyobrażacie sobie taki wniosek i odwagę radnego? wtedy uzyskałby może większość. Wniosek może też zgłosić radny z opozycji - wyobrażacie sobie taki wniosek? smiech na sali i przegłosuje burmistrzowska większość na nie. pozamiatane.
Andrzej Rajski22.10.2014, 14:52
Wyjaśniam do "Zapytajnik88", pozostałe to te których wnioskodawcy nie mogli sami zweryfikować np :
190 nie figuruje w spisie wyborców Miasta Nowy Targ ( zameldowani są w
innych miejscowościach )
164 błędnie podany PESEL ( nieprawdziwy, poprzestawiane cyfry, numer
Telefonu komórkowego lub NIP-u )
mieszkaniec22.10.2014, 14:40
A czy radni sami na sesji nie mogą poddać taki temat głosowaniu?Przecież i tak to radni o tym decydują.Może wystarczyłoby trochę dobrej woli z ich strony?? Czy głosowanie na wniosek samych radnych jest w ogóle możliwe?
Bobo22.10.2014, 14:39
Ludzie nie psioczcie już ani na urzędników, strażników, komisję weryfikacyjną czy składających podpisy. Zmieńcie Burmistrza bo w przeciwnym razie nic w tym mieście się nie zmieni. I pomyślcie czy jakieś zmiany może wprowadzić wychowanek i prawa ręka, spolegliwy do bólu Paweł Liszka, czy Gabryś którego to nie obchodzi? Pani Bakalarz od Burmistrza, a nagle przeciwnik?
MYŚLCIE!!!
BM22.10.2014, 14:34
Chłopaki nie płaczą
Zapewne z pokorą przyjmą uwagi Pana Andrzeja Rajskiego. Przeważył brak doświadczenia, euforia, która ich niosła świadcząca o prawidłowym celu oraz licznym poparciu mieszkańców. Ilość popierających w początkowym okresie zbierania podpisów zaskoczyła ich na tyle, że nie kontrolowali wpisów, zresztą odbywały się one często w plenerze co utrudniało weryfikację tak podpisów jak i adresów. Zamieszał też Burmistrz przestrzegając mieszkańców przed podawaniem PESEL-u.Zebrali podpisy ponad normę i uważali,że liczba ich jest bezpieczna, natomiast na weryfikację zabrakło czasu, bo listy spływały w ostatniej chwili. Zwolennicy istnienia straży w takiej postaci jak dotychczas przestańcie się nad nimi pastwić. Przyjdzie nowy Burmistrz i zweryfikuje organizację straży.
195822.10.2014, 14:32
No tak - sen o Wolności Podhala jak szybko się zaczął - tal szybko się skończył.
Nastawienie Urzędu do tej inicjatywy było nie było obywatelskiej od samego początku był negatywny /vide: wypowiedzi Burmistrza i podleglych urzednikow/.
Do młodych ludzi z WP:
Chęć szczera i hurrraoptymizm to nie wszystko - załatwili was regulaminowo.
Czy wyciągniecie z tego wnioski???????
To 2 obywatelska inicjatywa w tym Miescie - niektorzy mowią w Miescie przy drodze do Białki,Bukowiny,Zakopca.
1- sza to Miasteczko - uratowalismy drzewa - no ile,ile pani radna Danuto???????
Do radnego p.Rajskiego:
Oby Straż Miejska tak samo wypełniała swoje ustawowe obowiązki ,jak komisja przy sprawdzaniu głosow WP /rzetelnie/. Czego sobie i Panu życzę.

pozdrawiam - mieszkaniec miasta w ue z szaletem publicznym w parku.
:)22.10.2014, 14:32
Chłopaki nie zauważyli, że nie ma nr PESEL... śmiech...mam nadzieje tylko że moje dane osobowe nie zostaną sprzedane...:/
he , he22.10.2014, 14:30
Na pewno Samolej!
jest dobrze a będzie lepiej22.10.2014, 14:08
E tam chłopaki nie płaczą
wytwornyrzeżnik22.10.2014, 13:59
To co już nie można dozbierać pozostałych głosów ? Nie poszedłem podpisać bo myślałem że wszystko jest już O.K .chętnie dozbieram pozostałe brakujące głosy .Poza tym skoro są adresy a brakuje kilku cyfr w pesel to szybko można to naprawić. /.../

Naruszenie regulaminu. Moderator.
durna22.10.2014, 13:58
wlos sie jezy na glowie!!!jak to moglo zostac niezauwazone???to juz mi zakrawa na niesamowita bezczelnosc i brak jakiejkolwiek pokory!!!!!!ludzi ktorzy liczyli!!!traktuja nas jak durni
Zapytajnik8822.10.2014, 13:50
264, a gdzie reszta z 650?
pkk22.10.2014, 13:44
Panie Andrzeju 100% racji :) pozdrawiam
Ghg22.10.2014, 13:33
Chłopaki krytykować innych to potrafią. Ale że sami nie potrafili wyłapać takich prostych błędów to albo oznacza że się w ogóle do tego nie nadają albo że zrobili to specjalnie. O ile lepiej brzmi że to UM ich prześladuje niż że im się nie udało.
Ciekawe który radny ich do tego namówił...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl