30.10.2014, 10:06 | czytano: 3508

Niezgoda: "Spodziewam się, że kontrkandydaci nie będą negować moich inwestycji"

Grzegorz Niezgoda, obecny burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica, po raz trzeci kandyduje na to stanowisko w zbliżających się wyborach samorządowych.
Na dobre rozpoczęła się już kampania wyborcza. Pan ponownie kandyduje do stanowiska burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica. Prosiłbym więc o krótkie podsumowanie dotychczasowej Pana działalności dla Miasta i Gminy i minimalnego wyjaśnienia podstaw, które legły u Pańskiej decyzji ponownego kandydowania.
Grzegorz Niezgoda: - Ponownie kandyduję na stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica ponieważ w dalszym ciągu pełnienie tej funkcji daje mi wiele satysfakcji i mogę jeszcze wiele zaoferować mieszkańcom. Wraz z moimi kandydatami na radnych z komitetu „Rozwój Szczawnicy” proponujemy dalsze działania i dynamiczny rozwój.

G.N.:- Nasza sytuacja jest uprzywilejowana gdyż dotychczasowe osiem lat sprawowania tej funkcji jest świadectwem że słowa podczas kampanii mają odzwierciedlenie w czynach i staraniach podczas kadencji. Wiele zrealizowanych projektów w tym przy wsparciu środkami unijnymi, wysokie miejsca w rankingach ogólnopolskich, uznanie Szczawnicy jako miejscowości atrakcyjnej turystycznie, dynamicznie się rozwijającej to tylko niewielka część argumentów która przemawia za naszą propozycją dla mieszkańców. Potrafiliśmy współpracować z organizacjami pozarządowymi, mieszkańcami. Opinia dotycząca szczawnickiego samorządu na zewnątrz jest dobra, a współpraca pomiędzy burmistrzem a Radą Miejską była wręcz wzorowa.

Jak będzie wyglądać Pana kampania wyborcza? Jak Pan ocenia konkurencję?

G.N.:- Mam plan działania na okres do 16 listopada i szczegółowo się go trzymam. Materiały wyborcze, prezentacja na spotkania programu wyborczego zostały przygotowane na tyle wcześniej, że teraz mogę skupić się na organizacji spotkań z mieszkańcami oraz na bezpośrednich wizytach w domach z prośbą o przyjęcie zaproszenia na spotkania ze mną i moimi kandydatami na radnych.

Konkurencja niech prowadzi swoją kampanię, a ich główne hasła niech nawiązują do propozycji, a nie rozliczeń. Spodziewam się, że nie będą negować inwestycji, a obiecywać że będą robić szybciej, lepiej i taniej !!!!

Przy okazji wyborów będą poddawane ocenie Pana działania na rzecz Miasta i Gminy. Między innymi współpraca pomiędzy największym pracodawcom w regionie jakim jest Thermaleo Sp. z o.o. i Uzdrowisko Szczawnica S.A.
Jak by Pan podsumował tę współpracę?


G.N.:- Współpraca ze spadkobiercami układała się do pewnego momentu nieźle. Realizowaliśmy wspólne projekty, a Thermaleo inwestując w Szczawnicy jest naszym naturalnym partnerem. Nad naszymi relacjami cały czas „wisiało” widmo rozstrzygnięcia spraw własnościowych związanych z terenami do których zostały zgłoszone roszczenia. Ewidentny konflikt interesów w tych sprawach muszą rozstrzygnąć niezależne instytucje do tego powołane, czyli sądy.
Trochę szkoda, że nie możemy rozdzielić tych spraw. Wiele inicjatyw może być podejmowanych wspólnie, a na rozstrzygnięcie spraw przede wszystkim własnościowych poczekajmy do stosownych rozstrzygnięć.

Rozumiem, ale obok spraw własnościowych są także problemy natury roszczeń dotyczących wykonawstwa niektórych wspólnych inwestycji, jak sieć wodociągowa pod Cafe Helenka, czy rewitalizacja Parku Dolnego.

G.N.:- Sprawa rozliczeń związanych z przyłączem wodociągowym do Cafe Helenka, to temat wręcz śmieszny. Przegraliśmy ten proces będąc od pewnego momentu na straconej pozycji. Były dyrektor MZGK został powołany przez Thermaleo na świadka i występował po drugiej stronie.

Uregulujemy należność za ten przyłącz, a jej wysokość nie zrujnuje naszego budżetu. Kwota o którą ubiegała się druga strona to 15 tys. 500 zł !!! Szkoda, że wcześniejsze uzgodnienia poczynione przez dyrektora MZGK nie było na tyle precyzyjne, dobrze przygotowane i budzą wiele wątpliwości.
Rewitalizacja Parku Dolnego została ukończona i z tego terenu korzystamy już od dwóch lat. Ciągłe postulaty związane z naprawami i remontami zgłaszane przez naszego partnera nie mogą torpedować końcowego rozliczenia projektu. Decyzja należy do Urzędu Marszałkowskiego.

Pan wie, że w Szczawnicy mówi się jednak, że jeśli współpraca pomiędzy szczawnickim samorządem a firmami Thermaleo i Uzdrowiskiem Szczawnica byłaby lepsza, to Szczawnica byłaby miastem mlekiem i miodem płynąca.

G.N.:- Chcę współpracy również ze spadkobiercami. Konflikty i spory nie służą rozwojowi. Jednak ta współpraca ma być na podobnych zasadach jak z innymi podmiotami działającymi na terenie Szczawnicy. Też jesteśmy podmiotem działającym na terenie miasta i w interesie mieszkańców. A to jak reprezentujemy ten interes jest weryfikowane przez wyborców.

Mówiąc o inwestycjach, czy należy Pan do tych samorządowców naszego regionu, którzy w ramach rozwoju inwestycji nie pozwolą na budowę ogromnych hal produkcyjnych nie pasujących do panoramy naszego regionu?

G.N.:- Jesteśmy regionem żyjącym z turystyki i obsługi ruchu turystycznego. Skupmy się na wzbogacaniu i uatrakcyjnianiu naszej oferty. Ogromne hale produkcyjne nie stanowią dodatkowej oferty w tym zakresie. Dodatkowe miejsca pracy są potrzebne w Szczawnicy i starajmy się tworzyć warunki do ich powstawania w turystyce lub w usługach z nią powiązanych.

Czy zaskoczy Pan czymś swoich tegorocznych wyborców?

G.N.:- Nie chciałbym zaskakiwać wyborców. Chcę ich zaznajomić z nowymi pomysłami, z kierunkiem rozwoju Szczawnicy, Szlachtowej i Jaworek. Duży nacisk położyłem na bezpośrednie zaproszenia na spotkania które są ciekawie przygotowane i które nie są opowiadaniem i obiecywaniem rzeczy nierealnych. Mój program wyborczy musi nawiązywać do ostatnich lat, a każdy z punktów programu wyborczego jest poparty wieloma dotychczasowymi działaniami.

Rozmawiał Henryk Janusz Olkiewicz
komentarze
Marek ....10.11.2014, 09:27
Jest jak jest i jednak widać co zrobione zostało przez te pare lat. Życzę Pan kontynuacji.
skołowany wyborca03.11.2014, 09:43
No to zaczęła się walka o koryto i pijarowskie działanie. Z góry zaznaczam, żaden z trzech kandydatów mi nie odpowiada, ale takie są dla mnie realia w Szczawnicy. Czekałem na kampanie wyborcze. Niezgoda jako pierwszy wystartował z kampanią i wiem co ma do powiedzenia, czyli to co zawsze :). Więc nie będę się tu rozpisywał, bo dwie kadencje pokazały jaki jest i wszyscy wiemy . Z ciekawością czekałem na program pozostałej dwójki . Ostatnio wpadło mi w rękę wydanie papierowe K.P. pewnego lokalnego portalu popierajacego jedyną kobietę, ubiegajacą się o wygodny fotel burmistrza. W ten sposób dowiedziałem się co kandydatka i jej ugrupowanie mają do zaproponowania. Stwierdziłem , że to następna blablanina, czyli tak na prawdę niewiele. A nawet bardzo wiele powielonych tematów, które przedstawia w swoim "programie" Niezgoda, w większości krytyka obecnej władzy. Czyżby brak pomysłu na konkrety??? Kosze na śmieci, bankomat, błąkające się pieski itp... to mają być m. in. jedne z głównych elementów programu kandydatki ? Z kolei problem bezrobocia tak ważny w naszych realiach ma rozwiązać , poprzez kilka miejsc pracy w żlobku i domu seniora ??? Pełnomocnik komitetu wyborczego kandydatki miedzy innymi tak ją przedstawia: " Jest pracownikiem biurowym i w jednym palcu ma administrację i zarządzanie."- to mnie przekonało ostatecznie, iż ja osobiście tej Pani dziekuję. Moim zdaniem proponowani radni z tego ugrupowania ( poza dwoma) totalna porażka. Podobnie jest u pozostałej dwójki kandydatów, z tym że u Niezgody może wybrałbym z 5 osób. Ciekawy jestem gdyby nie było diet dla radnych, ilu z nich by startowało ? Czyżby w Szczawnicy tak trudno było o w miarę konkretnych kandydatów na radnych? Teraz czekam na program Kasprzaka, czy to bedzie kolejne rozczarowanie ? Podejrzewam , że tak. Od opozycjonistów mojego postu może paść pytanie ,skoro krytykuje to dlaczego ja nie kandyduje? Otóż nie dałbym rady , ponieważ pracuje poza Szczawnicą i nie wiem czy byłbym też odpowiednim kandydatem , wiec się nie pcham.
P.S.
W tejże gazetce był żal pewnego muzykanta - kandydata na radnego, że władza nie dostrzega i nie wykorzystuje do promocji miasta jego twórczego singla 'Szczawniczanki", skoro kadry do klipu zostały nakrecone na terenie gminy. Nie mogę powstrzymać się na brak samokrytycyzmu ze strony tego muzykanta i musze to napisać. Otóż klip jest kiepski, wykonanie i śpiew wokalisty z ruchami robota wręcz parodiowe i nieprofesjonalne. A argument , że to zostało nakręcone na terenie gminy to nie żaden w tym przypadku atut. Po prostu ja takiego klipu wstydziłbym się za Szczawnicę propagować gdziekolwiek. Przyznam , że sam pomysł na promocję jest świetny. Gdyby był profesjonalny producent i ekipa, to nie byłaby z tego taka parodia.
oburzony02.11.2014, 23:18
Burmistrz Niezgoda kłamliwie oczernił w artykule prasowym kontr-kandydata na stanowisko - p. Kasprzaka. Na dwa tygodnie przed wyborami przypomniała mu się afera sprzed 7 lat, którą - nawiasem mówiąc - sam przegrał przed sądem.
Ten incydent w kampanii najprawdopodobniej zostanie rozpatrzony przez sąd w trybie wyborczym.
też Szczawniczanin02.11.2014, 10:21
do Szczawniczanin: przyznaję Ci racje , ale nie ze wszystkim się zgadzam. Gdzie byliscie ty i tobie podobni do tej pory ( dwie kadencje), chociaz wszyscy wiedzieli jak jest? Zgłaszaliście swoje nie zadowolenie , chodziliście na sesję itp.? Teraz rozpacz , to jak budzenie sie z ręką w nocniku. " Czas na zmiany..." , ale kim??? Realistycznie, nie tymi dwoma kontrkandydatami na burmistrza, za słabi. Masz rację, poza sezonem Szczawnica będzie zamierała i odbiegała od Białki czy Bukowiny, bo tam ludzie skrzyknęli się i wspólnie robią niezły marketing, przyciągając turystów, mając tylko termy a w zimie dochodzą tłoczne wyciągi. A u nas brak zrozumienia dla nowych inwestycji przez niektórych zacofanych i pozbawionych perspektywicznego myślenia, jeden na drugiego patrzy, nie dając nic od siebie oprócz krytyki na wszystko oraz tak naprawdę brak konkretnej reklamy w szerokim tego słowa znaczeniu. Brak wsparcia i kontroli dla władzy ze strony mieszkańców, brak tak naprawdę pełnej wspólpracy oraz wspólnego poparcia i zaangażowania w strategie rozwoju również kulturalnego miasta i gminy przez instytucje, organizacje poza samorządowe,stowarzyszenia, podmioty gospodarcze i osoby prywatne. Kilka prób , a reszta w myśl przysłowia " każdy sobie rzepke skrobie". Można jeszcze sporo argumentów, przytoczyc. Więc w skrócie jest jak jest.....
szczawniczanin31.10.2014, 20:06
Władze wciskają banialuki. Dzięki Trojnarskiemu Niezgoda przejął nie zadłużone miasto (jedyne takie w Polsce). Zainwestował w infrastrukturę i chwała za to. Niemniej jednak przeinwestował. Nie dopilnował wykonywanych inwestycji. Dlatego są one bublami technicznym. Trzeba poprawiać źle wykonane wodociągi. Solary wyszły dla mieszkańca drożnej niżby sam miał sobie je zbudować. Park nie odebrany. I lepiej nie mówić o innych rzeczach bo można by wiele zauważyć. Niestety nie ma się czym chwalić. Miasto w okresie październik kwiecień zamiera. Brak inwestycji prywatnych inwestorów. Porównajmy się z Białką, Bukowiną. Tam następuje bum o którym Szczawnica może jedynie pomarzyć.
A teraz Burmistrz prosi PPK i zgadza się na inwestycje w kanalizację. Nie mówi prawdy bo wzrosną opłaty za kanał, bo tak naprawdę warunkiem wykonania kanalizacji jest przeniesienie kosztów inwestycji poprzez wzrost opłaty za m3. Takie ruchy powodują że Szczawnica i inwestorzy stają się mniej konkurencyjni wobec Białki i okolicy. Za chwilkę polityka śmieciowa odbije się mieszkańcom Szczawnicy kolejną czkawką. A tu wydatki ciągłe rosną - naprawy, poprawy. Nasadzenia źle obsadzonego parku itd itp. Czas na zmiany......
wyborca31.10.2014, 10:20
wczorajsze spotkanie w kinie - ok
dylemat31.10.2014, 10:02
To całe dalibogi:))) Sami sobie warzycie los, jaki macie. Przecież u Was już trzecią kadencję nie ma konkretnego kandydata na burmistrza !!! Ci co by ewentualnie mogli, widzą jacy jesteście i jak Wam ciągle zle, cokolwiek by robił Urząd czy Thermaleo. Więc macie teraz takich kandytatów, że hej :))) W tym całym burdlu lepiej dla Was , aby Niezgoda pozostał i odpowiadał za swoje działania byłe i kolejne. Co nowego ewentualnie wniesie Kasprzak i powiedzmy Osowska? Ano nic. Niezgodę "świeżaka" przynajmniej w "temat" wprowadzał Golba, a tym słabym dwóm osobowościom kto pomoże, to nie MZGK czy PKL.
benek31.10.2014, 07:18
Faktycznie kurcze, a myslalm, że tylko mi burmistrz dzień dobry nie odpowiada:) powodzenia konkurentom! "niezgoda rujnuje..atmosferę w miescie"
janek31.10.2014, 04:49
Chodzi pod domach jak Świadkowie jehowi - gonić Go
onyx30.10.2014, 21:07
dziwne oczekiwania ma Pan Burmistrz- wychodzi na to, że konkurenci powinni go chwalić..
ponadto jeżeli 15 500 zł nie zrujnuje budżetu to obawiam się ze kilka milionów za park dolny juz tak.... tym bardziej ze Marszałek dał czas do końca października, a zatem do jutra!
felek bez szelek30.10.2014, 20:30
To prawda - arogancja i buta burmistrza i jego smutnego zastępcy sięgają granic - obrażają ludzi, mają ich za nic a patrzą tylko na siebie - szkoda gadać
urząd pracy30.10.2014, 20:12
cyt....." Dodatkowe miejsca pracy są potrzebne w Szczawnicy i starajmy się tworzyć warunki do ich powstawania w turystyce lub w usługach z nią powiązanych....."
I co pan i urząd robią aby ludzie mieli pracę przez cały rok a nie tylko przez dwa miesiące w roku ? Ile miejsc pracy do tej pory stworzyliście i ile planujecie stworzyć ?
Nie sztuka mówić i obiecywać a sztuka coś w tym kierunku robić.
rob30.10.2014, 19:43
Nie chcem ale muszem nie ma normalnego kandydata na którego warto by było postawić. Co burmistrzu z parkingiem w centrum jeśli będzie głosuję na Pana jeśli nie to siedzę w domu i nigdzie się nie wybieram i wtedy całą to rade to mam szkoda gadać
????30.10.2014, 19:15
powiedzcie mi jak jeden i ten sam człowiek może przez 8 lat się do nikogo nie odzywać, nie odpowiadać "dzień dobry" ludziom na ulicy grać cezara i władcę a 2 tygodnie przed wyborami chodzić i zebrać o poparcie ???
Ja wiem że podobno człowiek jest zdolny wszystko zrobić dla kariery ale czy aż tyle????
sąsiad30.10.2014, 17:52
Jak nie chcecie Niezgody to zapraszam waszego Burmistrza do Krościenka
mokus30.10.2014, 13:25
Zmieniać dla zmieniania. nie ważne ile się straci ile miasto straci.Czy przez tyle lat działanie poprzednich włodarzy Szczawnica tak wyglądała. Wszyscy na około zazdroszczą rozwoju Szczawnicy a wy tylko jęczeć potraficie. Dzięki tej ekipie Szczawnica staje się Perłą. Zakopane traci a Szczawnicy wciąż w górę, czy tak trudno to zobaczyć.
sportowiec30.10.2014, 11:53
a dla mnie w porządku
jano30.10.2014, 11:47
buta, arogancja i brak szacunku dla ludzi w wykonaniu tej władzy jest porazająca....
kopacz szczawnicki30.10.2014, 11:11
"Zgoda buduje , a niezgoda ...... Nie samą piłką żyje Gmina szczawnicka . O tym zdaje się zapomniał ten gościu. POtrzeba nam nowego niewypalonego włodarza , a nie kopacza w krotkich spodenkach .Czas zmienić tego konia .
cyrkiel30.10.2014, 10:46
Niedoczekanie Twoje....
Zobacz pełną wersję podhale24.pl