01.11.2014, 10:06 | czytano: 5178

Zanieczyszczone powietrze w Nowym Targu i w Zakopanem

Nowy Targ z Gorców, fot. Katarzyna
Dziś, jutro i pojutrze poziom zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10 w Nowym Targu i Zakopanem może przekroczyć poziom dopuszczalny - wynika z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.
W wydanym ostrzeżeniu czytamy: " Nie należy przebywać na otwartym powietrzu zbyt długo. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych oraz chorych na astmę, choroby alergiczne skóry, oczu i choroby krążenia".
Zanieczyszczenie pyłem to wynik spalania złej jakości paliwa w piecach węglowych. Urząd Miasta w Nowym Targu kolejny raz apeluje do mieszkańców o zwracanie uwagi na to, co wkłada się do pieca. - Rozpoczyna się kolejny sezon grzewczy, w którym wzmożona jest niska emisja zanieczyszczeń przenoszących się do powietrza atmosferycznego, w związku z ogrzewaniem przede wszystkim budynków mieszkalnych i mieszkalno-usługowych. Położenie naszego miasta w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej oraz ukształtowanie terenu nie sprzyja przewietrzaniu i może powodować kumulację lokalnych zanieczyszczeń w powietrzu. W celu ochrony powietrza oraz naszego zdrowia bierzmy pod rozwagę jakość stosowanego paliwa, nie spalajmy odpadów, nie spalajmy również traw i liści oraz innych bioodpadów w piecach jak i na wolnym powietrzu - apeluje Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Nowym Targu.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
serwus06.11.2014, 22:59
Dawno , dawno temu pisałem o tym ;
http://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/17482/Nowy_Targ_niekorzystne_prognozy_nt_zanieczyszczenia_powietrza.html
Jan Sięka05.11.2014, 07:10
Jak już komentujący "górne spalanie" napisał, trzeba zmienić sposób spalania węgla. Powtórzę komentarz, który dałem kilka dni wcześniej pod innym artykułem:

W tej chwili większość z nas palaczy pali węgiel podpalając go od dołu. Dużo bardziej efektywne i czystsze jest spalanie węgla paląc go od góry, jak świeczkę. W ten sposób wykorzystuje się cały węgiel, zwiększa się stałopalność (w piecu pali się dłużej), ma się czystszy komin i płuca.

Za sposobem palenia "od góry" stoi trochę więcej teorii, którą można poznać na stronie czysteogrzewanie.pl (ukłon w stronę admina, aby puścił ten link). Jeśli link nie przejdzie, to wystarczy wpisać w przeglądarce "czyste ogrzewanie" i zapewne wyświetli się jako jeden z pierwszych wyników.

Z własnego, lecz jeszcze krótkiego (2 mies.) doświadczenia mogę powiedzieć, że po kilkunastu dniach prób i błędów udało mi się dojść do pewnej wprawy i widzę pozytywne efekty tego sposobu spalania (mam czyściej w kominie, mam stałopalność w okolicach 24 godzin przy mniejszym załadunku, dym z komina jest na oko mniej smolisty i brunatny). Do pełnej wprawy i 100% uprawnionych wniosków potrzeba mi jeszcze przetestowania w warunkach w pełni zimowych.

Gorąco zachęcam do spróbowania - koszt jest niewielki (na początku czas poświęcony na czytanie, a potem trochę kilkanaście trochę dłuższych pobytów w kotłowni), a zyski duże.
Pijik03.11.2014, 18:59
Ludzie kochani po co te teksty wszystko to dla naszego zdrowia idą święta płucka możemy sobie zrobić na święta cieplutkie w ostateczności w sylwestra i to na kwaśno
palnik03.11.2014, 10:18
Do JA, Wszyscy już rządzili. Co który wymyśli, chociaż opozycja krytykuje, to potem jak dorwią się do koryta to tego już nie zmienią. Obiecanki cacanki.
bajok03.11.2014, 09:05
Żaden z kandydatów na burmistrza nawet nie zająkną łsię na ten temat !
......03.11.2014, 08:14
okna nie otworzysz żeby przewietrzyć przed snem dziecku , a co dopiero wyjść po 17 , na mojej ulicy trzeba by w maskach wychodzić
zaiks03.11.2014, 07:43
lewaki winni pewnie palą zadymiarzom w piecach "ja" gdyby głupota miała skrzydła to latał byś jak gołębica
zaiks03.11.2014, 07:34
straż miejska macie pole do popisu pokażcie że coś umiecie ROBIĆ
oli02.11.2014, 23:53
Jaki problem macie.Robić zdjęcia zadymiaczom i pokazywać w internecie.
JA02.11.2014, 18:22
Nic się nie zmieni dopóki LEWAKI będą rządzić!!! Te debile mają wiele szczytnych haseł, właściwie to wszystkie rozpatrywane z osobna są wspaniałe. Gorzej gdy zaczynają je wcielać w życie.

Np.: walczą z biedą więc zatrudniają kilku darmozjadów (urzędników) dają im pensję i parę groszy na zasiłki dla biedaków. Te parę groszy zabierają "innym" ludziom i niektórym biedakom w akcyzie od oleju opałowego. Ludzie zaczynają palić węglem, "biedaki" śmieciami to LEWAKI zaczynają walczyć z zanieczyszczeniem powietrza itd., itp...
palnik02.11.2014, 13:13
@jo. Z nazwy Ekogroszek, zostało groszek, to widać i czuć. Tak przy okazji, relacja taka 3 tony węgla = 2tys. litrów oleju opałowego na ogrzewanie zimowe. Wydatek jedno lub czterorazowy bo nikt nie będzie przywoził po 100 litrów. Dziwię się, że odnośnie zanieczyszczonego powietrza dziennikarze wskazują problem, a nie nagłaśniają przyczynę.
jo02.11.2014, 11:33
nikt nie karze wam palić gazem czy olejem, kupcie ekogroszek a nie ten smierdzacy i dymiący wungiel + jakies smieci bo zapomnieliscie ze istnieje cos takiego jak kosz na smieci ktory zabiera smieciarka nie zaleznie od tego czy jest pusty czy przepelniony a obok lezy jeszcze cos. biora wszystko
pio02.11.2014, 10:42
sdsdss - to bądź łaskawy i podaj gdzie taki węgiel można kupić! Normalnemu zwykłemu kowalskiemu tak wcisną to co jest poza gatunkiem za węgiel 1-klasy! Taka uczciwość w tym kraju. Sam kupuję u znajomego niby ten najlepszy? a i tak w tym roku wcisnął mi taki smród że podziękuje mu na kilka lat.
palnik02.11.2014, 09:59
@sdsdss. Ja też zaczynałem palić olejem opałowym jak był 0,73zł/l. Zrezygnowałem gdy wlepili akcyzę a cena poskoczyła 4,20/l. Wykończyły mnie pożyczki, które zaciągałem na to paliwo. Żaden bank nie daje na ekologiczne ogrzewanie po preferencyjnych cenach. Aktualnie pytałem i cena jest 3,58/l. Spadła, bo chcą Putinowi zrobić na złość i go wykończyć. Pytałem znajomych jak jest za granicą, to mi odpowiedzieli, że koszt ogrzewania to marginalna sprawa. A u nas, "taki mamy klimat", wpierw się ludzi wypuszcza, a potem doi.
kolegsa02.11.2014, 09:21
Kiedy będzie dopłata do kolektorów słonecznych w mieście, bo okoliczni mieszkańcy wsi śmieją się nam w nos.
Kuśmierz w lecie grzeje wodę odpadami ze skór i trocinami nasączonymi trującymi związkami chem..
............................................................
Żeby choć w lecie nabrać tlenu w płuca.
Zmora02.11.2014, 08:23
@ekobaca:
co Ty piszesz? Miasto trują tłuki, które palą w piecu śmieciami! Niestety ludzie są biedni i nie mają pieniędzy ani na opał ani na porządny węgiel nawet.
Miasto może stawać na głowie i jedyne co zrobi to utrudni życie wszystkim mieszkańcom.
Gdyby nasz ukochany Rząd koledzy Watychy z PO, obniżyli podatek na opał ekologiczny to ludzie by palili tym co tanie!
Dunajcanin01.11.2014, 23:26
a ja twierdzę, ze wszystkiemu winny jest węgiel. Sam mam piec i palę węglem, który kupiłem za 835 zł tona.I niczym innmi co? Tez kopci a komin cały zasmolony. W zimnej chałpie przecież nie będę siedział.
Kocioł01.11.2014, 22:53
Kocioł z górnym spalaniem - duże straty ciepła, brak kontroli nad spalaniem, pali się cały wsad kotła.
sdsdss01.11.2014, 22:01
Posiadam piec na olej opałowy. Jakieś 10-15 lat temu paliliśmy w takim piecu, wygoda, nie trzeba podkładać, rozpalać, pełna automatyka. Cena oleju opałowego z czasem rosła i rosła, aż urosła do takiego stanu że cały rodzinny zarobek szedł na olej. Wróciliśmy spowrotem do węgla - tańszy. Oczywiście nie kupuję węgla złej jakości, wolę dopłacić tę niewielką różnicę, byleby się lepiej w piecu paliło. Niestety, ale to przez ten chory system wyzysku na podatkach, akcyzach zmuszeni jesteśmy palić węglem. I palić węglem będziemy do puki nie zmniejszy się cen za olej opałowy lub gaz.

Co do oleju opałowego, teraz to jakaś paranoja. Kupi się od czasu do czasu, to przychodzą sprawdzać czy aby na pewno palimy w piecu, czy nie wlewamy do samochodu.
jkl01.11.2014, 21:50
W Szczawnicy jest jeszcze gorzej. Widać to z poziomu bloków.
z01.11.2014, 21:29
A Straż Miejska powinna teraz się wykazać liczną ilością kar za złe palenie w piecach!
xxx01.11.2014, 21:08
To hańba- 21 wiek, a nam się zakazuje wychodzić na powietrze, bo szkodzi! Unia i co? Coraz więcej zachorowań na krtań. Lekarze, apelujcież w końcu! Ten smród jest niedopuszczalny!
ekobaca01.11.2014, 19:32
Gdyby urzędnicy z miasta nie byli powiązani z nowotarskimi przedsiębiorcami nie było by problemu...a tak to jest walka z wiatrakami.
Palicie czym popadnie, trujecie ale żaden z was głąby nie pomyśli że krzywdę robicie sobie i swoim dzieciom, tym co są i przyjdą dopiero, fundujecie im astmę, raka, uczulenia...A straż miejską zlikwidować! Darmozjady gdyby byli rezolutni to większość kuśnierzy z panem ... na czele przestała by truć, tak samo jak większość zakładów mechanicznych palących olej i plastiki...
oskar5101.11.2014, 17:40
Dlaczego nikt nie chce skontrolować co spalane jest prawie co wieczór w byłej cegielni- czarny dym i okropny smród. Może obecny właściciel ma pozwolenie na spalanie odpadów garbarskich ?
MF01.11.2014, 16:21
Wina Urzedu Miasta niec zrobi gazociag w Kowancu Od szkoly w kierunku prewentorium
olo01.11.2014, 14:22
Jakość sprzedawanego w mieście węgla pozostawia wiele do życzenia. Po prostu należy skontrolować sprzedawców opału a nie tych którzy nim palą. Zakazać sprzedaży kiepskich gatunków węgla i dobrze przyjrzeć się co znajduje się w workach z tzw.eko groszkiem.
nowy01.11.2014, 14:15
prosze Straz Miejska aby w godzinach 17-20 skontronlowaly okolice nowego ronda na skrzyzowaniu ulic Przechodniej, Kolejowej i Kasprowicza smrod i kopcenie od paru lat i co ...i nic. Prosze niech straz miejska sie wykaze, wskazac palcem..jak trzeba bedzie to napisze. W Krakowie stworzono rok temu interaktywna mape gdzie kazy moze kliknac bez dzwonienia na Straz gdzie wg.nich sasiad smrodzi itd...efekt ponoc zadowalajacy tylko tam maja ja...a tu ten tego zna itd...a ha i jeszcze ul.Nadmlynowka w srodkowej czesci...kusnierze czy cos...
górne spalanie01.11.2014, 14:11
wystarczy zmienić sposób palenia z tradycyjnego czyli dolnego na górne spalanie i oszczędność węgla ok 30-40% a tak po chłopsku trzeba pierwsze wrzucić do pieca węgiel i potem rozpalić od góry i nie dokładać węgla tylko musi się cały zasyp wypalić ,np. piece na eko groszek są piecami górnego spalania , więcej jest na stronie czysteogrzewanie
tak01.11.2014, 13:36
wina kowanca i kokoszkowa palą węglem
Wszyscy to wdychamy01.11.2014, 13:33
Problemem nie jest palenie liści tylko problemem są kuśnierze, którzy w jesieni mają sezon a co z tym idzie wzmożoną prace. Palą trocinami nasączonymi kwasami spod laitru, odpadkami z fleszowaczki kawałkami skór. Wszystko nasączone chemią! Latem robią mniej i suszą skóry na polu a jesienią 2x tyle suszą skóry w suszarniach a tym celu palą tymi odpadkami. Mają trocinioki do których sypią te śmierdzące nasączone kwasami zurzyte trociny z wełną. Jak byłem na Niwie na orlenie wNT to myślałem że się udusze. Gdzie jest straż miejska? Niech sprawdzą czym palą
115KM01.11.2014, 13:00
Bez skrupułów "zakapowałbym" tych, co trują z komina, bo trują moje dzieci. Może urząd czy starostwo zatrudnią takich bezrobotnych "donosicieli", bo straż miejska wykryła tylko 6 przypadków w roku. Wypłata za "usługę" jako procent z nałożonej grzywny. Gdy widziałem co wkłada do pieca dobrze prosperujący przedsiębiorca, to powtarzam - bez skrupułów ! Nie piszcie, że to tylko z biedy.
wyborca01.11.2014, 12:44
Dlaczego w Nowym Targu MPEC nie rozwija wzorem Krakowa miejskiej sieci ciepłowniczej? Tam wszystkie nowe osiedla i domy można do niej podłączać. Tanio, bez pieca, ekologicznie bo spalanie kontrolowane bez spalania śmieci.

Można było sieć rozwijać przy remontach ulic. Fryźlewicz miał na to 18 lat i jak widać interesuje go trzymanie się stołka a nie podglądanie jak rozwijają się wszyscy dookoła.
er01.11.2014, 12:12
Olej opałowy drogi , trzeba truć kopcąc węglem,, gdzie ci biedni ekolodzy!!!
do spowiedzi01.11.2014, 11:44
każdy który pali w piecu śmieciami jest zwykłym bandytą i przestępcą ludzie czy wy tego nie rozumiecie?
lolo01.11.2014, 11:36
A podobno całe Podhale gorącymi żródłami stoi.....i co ? Ano kurna nic
MF01.11.2014, 11:30
Wiele lat prosze o pddlaczenie sieci gazowej w Kowancu zero odpowiedzi i po co te komentarze o zaniezyszconym powietrzu ?
potiomkin01.11.2014, 10:57
Zastanawia mnie jedno czemu wszyscy spod jednej grupy którzy chcą tak być tymi burmistrzami czy radnymi nawet nie mają wizji co zrobić z tym smrodem jak zmrok zapada Każdy z nich od kościoła do sklepu z sznurówkami tylko np wyciąg narciarski i inne puste hasła obiecują a pewnych rzeczy nikt nie nazwie po imienu
Czemu taki udany ten Urząd Gminy Nowy Targ ma dofinansowanie na kolektory słoneczne a ci niby mądrzejsi z Urzędu Miasta Nowy Targ już nie mogli zorganizować
Na pewno dzięki ustawie śmieciowej powietrze już będzie i tak czystsze bo na pewno dużo osób nie będzie już bezmyślnie paliło tych plastików w piecach nikt nie powie że to samorząd nowotarski załatwił bo nakaz przyszedł z góry
Kampania jest profesjonalna tyle banerów i aut obklejonych nie widziałem ale czegoś i tak brakuję
mieszkaniec miasta NT01.11.2014, 10:37
... a co miasto robi w tym kierunku nic! parę lat temu zbierałem podpisy osób , firm które stosują ekologiczne sposoby grzania ( kierowałem się hasłami wyborczymi naszych miejskich pupili ) i co Nic , bo bedzie dziura w budzecie to nic nie da i tyle w temacie , upływają kolejne lata i dalej nic tylko się nawzajem trujemy ! nowy powtarzam nowy burmistrz powinien zawalczyć o nowe taryfy cen gazu dla terenów górskich wzorem krajów alpejskich ( oczywiście one mają ustawę górską ), w tym temacie liczę hm .. na jedną Panią i życzę Jej sukcesu !
hej01.11.2014, 10:15
Czy zamiast tego durnego boiska za miliony, tego rynku jak ze sztampy i innych takich władza nie powinna zająć się ekologicznym ogrzewaniem w pierwszym rzędzi? Kiedyś były dopłaty dla tych co chcieli wymienić piece co. Teraz nie ma. Niestety nasze i naszych dzieci zdrowie nigdy nie było i nie jest priorytetem dla miłościwie nam panującego do 20 lat Fryźlewicza. Najwyższy czas na zmiany!
miejski01.11.2014, 10:10
W NT segreguje się śmieci: na te palone w dzień i palone nocą. W takim razie gdzie jest STRAŻ MIEJSKA! W 2012 nałożyli 6 mandatów za palenie śmieci! Przez cały rok!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl