NOWY TARG. - Nie wiem z jakiego powodu i dlaczego mówi się źle o MCSiR Nowy Targ. Jest to nowo powołana jednostka, która realnie funkcjonuje niecały rok. Postawione przede mną zadania nie były łatwe - mówi w rozmowie z Podhale24 Bartosz Ścisłowicz
Nieufnie podchodzono do koncepcji utworzenia w Nowym Targu Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji. W jego skald weszła pływalnia miejska, stadion piłkarski, obiekty KS Gorce oraz Miejska Hala Lodowa. - Postawione przede mną zadania nie były łatwe. Należało wymyślić i stworzyć wszystkie struktury, dobrać odpowiednich pracowników, zadbać o sprawy formalne i zorganizować bieżące funkcjonowanie nowych obiektów sportowych, w tym technicznie skomplikowanej pływalni. Na wiele rzeczy nie miałem bezpośredniego wpływu i cześć obiektów przejąłem z tzw. "dobrodziejstwem inwentarza". Miejska Hala Lodowa to skomplikowany oraz stary obiekt, który ma swoje ograniczenia, wynikające ze złego stanu technicznego. Podobnie Miejska Hala Sportowa "Gorce" była przez wiele lat eksploatowana bez odtwarzania jej niszczejącej struktury. To decyzją Rady Miasta w skład jednostki weszły wszystkie obiekty. Moim zdaniem lepiej było dochodzić powoli do obecnej struktury jednostki, stopniowo przyłączając każdy obiekt. Pomimo to wszystkie obiekty funkcjonują na bieżąco. Pracownicy MCSiR utrzymują w gotowości cztery obiekty, w tym dwa technicznie skomplikowane o dużej kubaturze. Do mnie również dotarły głosy, że nie uda się zamrozić lodu lub że z basenu nie będzie nikt korzystać. Jednak stan faktyczny jest inny. Lód został przygotowany we wskazanym przez burmistrza terminie jak w latach ubiegłych. Podobnie korzystające z przyjemnością z pływalni osoby są dowodem moich wysiłków i pracy pracowników MCSiR Nowy Targ - mówi dyrektor MSCiR.Oferta miejskiej pływalni widnieje na stronie internetowej, więc jest znana. Ale nie chwali się Pan, że MCSiR otoczyło opieką Krzysztofa Dąbrowskiego, który osiąga znakomite wyniki w wyczynowym pływaniu na jednym oddechu. Czy MCSiR staje się "mecenasem" dla sportowców-amatorów?
- Krzysztof Dąbrowski z wielkimi sukcesami, jest aktualnym Mistrzem Polski we free davingu. Trenuje mało powszechną dyscyplinę sportu i trudno mu pozyskać sponsora. MCSiR w ramach wsparcia i za udostępnienie powierzchni reklamowej na stroju nurka umożliwia mu trenowanie na pływalni. Moim zdaniem Krzysztof jest bardzo dobrą promocją Nowego Targu i przykładem, że ciężkim treningiem można osiągnąć sukces. Powstanie basenu umożliwiło również rozpoczęcie powszechnej akcji nauki pływania dla dzieci II klas szkół podstawowych z Nowego Targu. Moją ambicją, do czego będę przekonywał burmistrza Grzegorza Watychę jest, aby każdy uczeń kończący drugą klasę umiał pływać. Pływanie do bardzo dobra ze względów zdrowotnych forma ruchu, która zapewnia również bezpieczeństwo naszym dzieciom nad wodą.
Gdy modernizowano stadion sportowy - zwolennicy innych dyscyplin nie kryli niechęci wobec wydawania tak dużych środków na piłkę nożną. Czy po kilku miesiącach funkcjonowania - obiekt zdołał "się obronić"? Kto z niego korzysta? Czy uda się naprawić błędy i stworzyć tu także miejsce dla lekkoatletów - myślę o miotaczach.
- Stadion Miejski im. Józefa Piłsudskiego to obiekt, którego w okresie zimowym głównym przeznaczeniem jest piłka nożna. Na boisku o wymiarach 65m x 100m zastosowano bardzo nowoczesną nawierzchnię ze sztucznej trawy, która nie bez trudów jest odśnieżania na bieżąco. Obecnie stanowi podstawową bazę treningową dla Nowotarskiego Klubu Piłkarskiego "Podhale". Treningi i sparingi odbyły również LKS Poroniec, KS Zakopane, Watra Białka Tatrz., Limanowia Limanowa. Ostatnio z zadowoleniem na boisku trenowała pierwszoligowa drużyna "Sandecja" Nowy Sącz, która planuje w lutym obóz przygotowawczy w oparciu o obiekt.
Mam nadzieję, że obiekt na wiosnę będzie infrastrukturą sportową dla pobliskich szkół w celu realizacji zajęć wychowania fizycznego lub organizacji zawodów lekkoatletycznych. Chciałbym aby stadion był również wykorzystywany przez biegaczy. MCSiR Nowy Targ planuje rozpoczęcie akcji pod roboczą nazwą "mój trener". Wszyscy chętni będą mogli min. raz w tygodniu odbyć trening pod fachowym okiem wykwalifikowanego trenera lekkoatletyki. Obecnie na stadionie w ramach oddolnej inicjatywy przy sprzyjających warunkach atmosferycznych i organizacyjnych odbywają się niedzielne treningi biegowe. "Każdy kto ma tylko chęci i czuje się na siłach może do mnie dołączyć" informuje instruktorka Paulina Rzeczkowska.
Sprawa wykorzystania obiektu dla miotaczy jest trudna. Będzie możliwa tylko po odpowiednim zabezpieczeniu murawy boiska piłkarskiego, która mogła by zostać trwale uszkodzona przez spadający z dużą siłą młot lub dysk. Jednostka obecnie nie dysponuje odpowiednim do tego wyposażeniem.
"Gorce" - to obiekty sportowe z długą historią. Jednak najczęściej podnoszoną bolączką był brak zaplecza hotelowego. Jakie są plany w tym zakresie?
- Na dzień dzisiejszy MCSiR Nowy Targ nie dysponuje środkami finansowymi w budżecie jednostki w celu wykonania gruntownej modernizacji zaplecza hotelowego Miejskiej Hali Sportowej "Gorce", która bezwzględnie jest konieczna. Na zlecenie jednostki przeprowadzono inwentaryzację architektoniczną obiektu i opracowano plan funkcjonalno - użytkowy oraz kosztorys ewentualnej modernizacji. Trwają prace w celu pozyskania inwestora, który zrealizuje remont części hotelowej oraz zaplecza sanitarno-szatniowego przy dużej sali. Remontu wymagają także szatnie przy małej sali sportowej. Moim zdaniem w okresie letnim konieczne jest również zaplecze sanitarne przy boiskach zewnętrznych, którego obecnie brakuje. Jednostka nie dysponuje środkami finansowymi na ten cel. Są to działania konieczne, które dopełnią obraz hali Gorce jako nowoczesnego miejsca służącego mieszkańcom.
- Nie mam informacji w sprawie planów inwestycyjnych w Miejskiej Hali Lodowej i nie ja będę o nich decydował. Jednak obiekt jest w fatalnym stanie technicznym co potwierdziła wykonana na koniec 2014 r. inwentaryzacja architektoniczna. Moim zdaniem modernizacja hali lodowej będzie bardzo trudna i kosztowna. Obiekt ma swoje ograniczenia, które trudno będzie wyeliminować przy remoncie, np. niebezpieczeństwo zalania przez Czarny Dunajec przy intensywnych opadach deszczu. Jeżeli uda się pozyskać środki na budowę nowego lodowiska, to powinno ono powstać przy którymś z istniejących obiektów sportowych. Wspólna lokalizacja dwóch i więcej obiektów jest korzystna ze względów organizacyjnych. Pozwala na lepsze wykorzystanie i wzbogaca ofertę obiektów oraz obniża ich bieżące koszty.
Ile osób pracuje w MCSiR?
- Jak już wspomniałem - nie wiem z jakiego powodu i dlaczego mówi się źle o MCSiR. Obiekty funkcjonują na bieżąco i są czynne codziennie od 12 do 16 godzin. Niektóre, np. pływalnia wymaga zapewnienia całodobowego dozoru technicznego. Obecnie w jednostce jest zatrudnionych 30 osób we wszystkich czterech obiektach, które wymagają określonych umiejętności i wiedzy technicznej oraz specjalistycznych uprawnień do ich obsługi, np. MHL. Liczba etatów powinna być znacząco większa ale moja koncepcja od początku zakładała realizację części usług przez firmy zewnętrzne, np. obsługa ratownicza oraz sprzątanie i utrzymanie czystości. Jest to rozwiązanie korzystne finansowo. W MHL zatrudnione są te same osoby, które wcześniej tam pracowały. Konieczne było zatrudnienie specjalisty do obsługi systemu mrożenia, gdyż żaden z pracowników, którzy przeszli z ZGZiR nie realizowało wcześniej tego zadania. System mrożenia wymaga stałego nadzoru technicznego również ze względów bezpieczeństwa. Podobnie na "Gorcach" MCSiR przejęło pracujących tam wcześniej pracowników. Po określeniu faktycznych potrzeb obiektu ograniczono ilość etatów z 10,5 do obecnych 7 etatów. Na stadionie natomiast pracują osoby przeniesione z innych obiektów (po jednym z pływalni, lodowiska, hali Gorce) do czasu faktycznego określenia potrzeb w tym zakresie.
Rozmawiała Sabina Palka