21.04.2015, 22:19 | czytano: 6023

Ustalono sprawcę skażenia Klikuszówki. Sprawa trafiła do sądu

zdj. Michał Bachulski
NOWY TARG. - Ustalony został sprawca zanieczyszczenia potoku Klikuszówka. To zakład garbarsko-kuśnierski. Zresztą nielegalny, bo został wyrejestrowany kilka lat temu - mówi Dariusz Jabcoń. Kierownik Referatu ds. Ochrony Środowiska dodaje: - To przestępstwo. Powiadomiony został Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, a sprawa zostanie skierowana do sądu rejonowego.
- Wykryto sprawcę zanieczyszczenia wód potoku Klikuszówka. Potok był zanieczyszczany przede wszystkim ściekami przemysłowymi zakładu garbarsko-kuśnierskiego oraz ściekami bytowymi. W tym zakresie podjęto dalsze kroki administracyjne w celu wyciągnięcia prawnych konsekwencji wynikających z tego procederu - mówi wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek.
- W sobotę Straż Miejska dostała zgłoszenie, że kolejny raz coś się dzieje na Grelu. Na miejscu stwierdzono wyciek ścieków poprodukcyjnych do potoku. Zastosowano do tego system rurek. W poniedziałek przeprowadzona została przez Referat ds. Ochrony Środowiska kontrola nieruchomości, która potwierdziła trzy nielegalne wyloty - wyjaśnia Dariusz Jabcoń.

Zakład został wyrejestrowany w 2012 roku. Kierownik Referatu ds. Ochrony Środowiska nie chce nawet sugerować jakie ilości ścieków trafiły do potoku. Zdarzenie określa mianem "przestępstwa". Jak dodaje, zbierany jest materiał dowodowy. - Robimy to wspólnie: Straż Miejska i Referat ds. Ochrony Środowiska.

s/
komentarze
samorodek27.04.2015, 17:29
To jedno znalezli bo te straszaki "na wylocie", od 30 lat wiadomo kto bynajmniej dla mnie, kto wypusza scieki garbarskie do "deszczowki" a ci uparcie SM ze nie ma dowodu, jak jest farbowanie to ja wiem jaki kolor beda mialy wyroby, teraz rzadziej bo sytuacja analogiczna nie ma zadnego oficjalnego zakladu ,deszcz nie para a deszczownikiem zapier... farba, no to moze zareaguja teraz bo sie boja ze ich rozwiaza, wczesniej sila "papieru" robil swoje, oj zapomnialem doda c druga strony Miasta
mm26.04.2015, 19:37
do Myslacy.jezeli sadzisz ze straz miejska powinna zostac to sie pi......w lep. oni tylko umieja mandaty wypiusywac i blokady zakladac.oni tego nie wykryli sami tylko dostali zgloszenie.wylac wszystkich durnych straznikow bo sie do niczego nie nadaja tak samo w Nowym Targu jak i w Szczawnicy.zreja za nasze pieniadze i tyle,bo pozytku z nich zadnych nie ma
KSK25.04.2015, 11:47
Cały Waksmund do sprawdzenia. Zresztą nie tylko. Przejazd grozi zatruciem...
myślący24.04.2015, 13:16
Jeżeli twierdzicie że Straż Miejska zaczyna działać dopiero teraz to popatrzcie na stare artykuły, np. z 28.04.2009 na temat mandatów za zanieczyszczanie. http://podhale24.pl/drukuj,1,6125.html.
Do wszystkich populistów: Straż Miejska jest potrzebna, gdyż policja jej zadań nie będzie wykonywała. Włączcie myślenie.
weciok22.04.2015, 22:49
a gdyby tak ksiądz na ambonie powiedział że kto pali plastik i truje innych ( nie zabijaj), kto wypuszcza w potok syf ( nie zabijaj) to może by chociaż co 10 przestał Nas truć - ale co tam lepiej powiedzieć że in vitro , aborcja , gender jest be i nie pójdziesz do nieba, a temu co truje innych i grzeszy przeciw 5 przykazaniu jeszcze nie słyszałem żeby ksiądz zganił z ambony - może się boi że na następnym nabożeństwie miały garstkę ludzi gdyż w tym mieście mieszka niestety wielu ludzi którzy powili zabijają swoich sąsaidów
mm22.04.2015, 20:21
Mieszkaniec coś mi się wydaje że ty albo ktoś z twojej rodziny pracuje w SM
mieszkający koło klikuszówki22.04.2015, 20:15
to jest od lat ścieki kuśnierskie w Klikuszówce straż miejska miała to gdzieś pomimo zgłoszeń dopiero jak chcą ich rozwiązać zlikwidować to się zaczynają brać do roboty myśleli że ino będą poczet sztandarowy wystawiać. Policja już by dawno sobie z tym poradziła
nie ślepy22.04.2015, 19:38
Gdyby się strażnicy z Kowańca przeszli raz w życiu na nogach...to by zobaczyli powstające śmietnisko przy moście przed ekonomikiem...no, ale autkiem najlepiej!
wolny i swawolny22.04.2015, 11:56
Mieszkaniec, jestem jednym z tych młodych który zbierał podpisy za likwidacją tej bezsensownej instytucji, na dodatek, w przeliczeniu na jednego fukcjonariusza droższą w utrzymaniu niż policja, i nigdy nie zostałem złapany z piwem na wałach. Nie rozpowszechniaj fałszywych informacji, bo może się to dla Cb skończyć poważniejszymi konsekwencjami. Bez pozdrowienia.
iwa22.04.2015, 11:01
straż miejska musi zostać! Jak widać jest potrzebna. Należy niszczyć trucicieli, a w dodatku wymeldowany zakład, oj beknie facet!
Mieszkaniec22.04.2015, 10:41
Zlikwidujcie SM, ktorzy glownie podpadli mlodym co bez przerwy jest lapana z piwem na walach. Teraz mlodzi robia akcje by ja zlikwidowac i sieja piekna propagande, ktora prosty lud chwyta, a tak naprawde malo wiedza co SM robi, a robi wiele. Tylko durny lud nie rozumie iz nie kazda akcja/dzialania SM jest opisywana w prasie czy na portalach. Zlikwidujcie tez sanepid itd. Na coz tam tyle ludzi. Toc nikt nie slyszy zeby cokolwiek robili.

Zlikwidujecie SM to mlodzi beda pieknie swietowac. Zapraszam wtedy na spacer po walach. Zabierzcie ze soba worki na smieci przy okazji.
Pozdrawiam trzezwo myslacych.
asd22.04.2015, 10:00
Hucpa i tyle, nic nie robili tyle lat, mamy tak zanieczyszczone miasto, wody, powietrze, całe miasto tonie w psich kupach. Obudzili się teraz gdy mieszkańcy powiedzieli tej szopce dość. Szopce nieefektywnej za nasze grube pieniądze
nieekolog22.04.2015, 09:59
"Kuśmierzy" stać na właściwe gromadz. i wywóz ścieków, opalanie suszarni skór gazem, a nie palenie odpadami i trocinami nasyconymi związkami benzenów i chlorków- piece na trociny!!!.
Karać za suszenie skór na otwartym powietrzu- smród soli i kwasu mrówkowego, chromu- to wszystko groźne dla otoczenia, nie tylko dla ludzi.
......................
Kiedy mandaty za szopy nad potokami( jeżeli własność , wywłaszczyć dla naszego wspólnego dobra) i wreszcie niechlujne obejścia stanowiące zagrożenie ekologiczne i pożarowe.
Tak trudno przejść SM, porozmawiać, wysłać pismo - upomnienie!
Stały monitoring i dotkliwe kary .
absolwent22.04.2015, 09:53
dobrze niech sprawdzą wszsytkie potoki i rowy podczas mocniejszego deszczu w całym mieście.
radykalny Benek22.04.2015, 09:34
Jak nie będzie straży to się tym będzie zajmować policja. Jest wiele miast w których zrezygnowano z SM i policja daje radę, a ludzie są zadowoleni. Zresztą nie znam nikogo w swoim otoczeniu komu potrzebna byłaby straż miejska, a mandaty za picie piwa w miejscu publicznym czy przejście metr od pasów to kpina która jest także udziałem niebieskich, myślę, że z braku karania takich wykroczeń nikt specjalnie nie ucierpi. Artykuł również jasno wskazuje, że SM w tym wypadku tylko zbiera dowody, nie ma nic wspólnego z kontrolą posesji więc pytam - czy potrzebujemy utrzymywać formacje ( za prawie milion ) która sprząta po referacie ochrony środowiska???
stokrotka22.04.2015, 08:58
Ja na SM nie narzekam. Zawsze reagowali odpowiednio jak potrzebowałam ich pomocy. Narzekają ci co łamią prawo i są karani. To oni chcą jej zlikwidowania. Uważam,. że powinni też mieć noce dyżury i powinno ich być więcej. Niedawno dzwoniłam w nocy na policję w sprawie wyjącego ciągle po nocach psa. Nie można było spać. Dyżurny odpowiedział mi: no wie Pani ,ale jest noc. A ja właśnie dlatego interweniowałam, że była noc. żadnej pomocy się nie doczekałam
ronald22.04.2015, 08:43
To najwyraźniej kuśnierz ma gdzieś tą sprawę bo wczoraj i przedwczoraj potok znowu płyną biały. Dzisiaj na 100% też będzie wypuszczał te chemikalia
osioł22.04.2015, 08:30
ale ta straz robi sie medialna przez ostatnie lata mieli wszystko poza mandatami gdzies czyzby panika to moze rusza sprawy ktorych do tej pory udawali ze ich niema ze ich nie widza
ORMO ŻYJE22.04.2015, 08:08
A jakby tak posprawdzać trucicieli w Waksmundzie ,tam to jest normalna masówka szarej strefy kuśnierskiej,przecież odpady kuśnierskie idą w pole i do rzeki.
artur22.04.2015, 08:03
straż miejska zaczyna działać,boją się,że mieszkańcy mogą im w referendum podziękować
kali22.04.2015, 07:31
A moze by tak nie krytykowac,a po prostu zajrzec we wlasne sumienia!!!!!zaczac od sortowania smieci,chodzenia z workiem plastykowym na odchody psie,wrzucac smieci do koszy a nie na ulice!!!Goralski glupi I brudny narodku zastanow sie nad soba
bakteria22.04.2015, 07:22
A gdzie jest ochrona środowiska i RZGW jak cała Białka wypuszcza ścieki do potoku ?
mol22.04.2015, 02:38
Przeciez same lewe podlaczenia Sa wszedzie i nikt z tym nic nie robi
do niekumatych22.04.2015, 00:14
Nie rozumiem tych uwag że 'rychło w czas'. Jak akcja miała miejsce teraz to teraz się o tym piszę. Gdyby ustalono sprawcę zanieczyszczenia potoku miesiąc temu, albo pół roku to o akcji było by głośno miesiąc temu albo sześć miesięcy temu.
Kij w mrowisko22.04.2015, 00:09
do @bystry
Chociażby do mandatowania i bynajmniej nie mówię tutaj o mandatach za złe parkowanie (a i takie uprawnienia mają), czego niestety urzędnik nie ma z uwagi na przepisy. Policja nie będzie zajmować się takimi sprawami a jak pokazuje artykuł niestety jest to u nas nagminne, dlatego jest potrzebna straż miejska czy gminna. Ale żeby o tym wiedzieć trzeba jeszcze znać przepisy a z tym też kiepsko.
derr22.04.2015, 00:04
No i widzicie sami, że SM jest potrzebna.
PasterzPPP21.04.2015, 23:44
Może gdyby referat ds Ochrony Środowiska zamiast ze Strażą Miejską współpracował z Policją wykrył by nielegalny zakład trochę wcześniej niż po 3 latach?

Sprawca powinien tutaj dostać bezwzględnego więzienia 3-5lat + grube miliony zadośćuczynienia. Nawet nie zdajecie sobie ludzie sprawy z powagi czynu truciciela. Potem się dziwią ludzie. Rak? Ale skąd czemu ja...
stan21.04.2015, 23:28
Rychło w czas. Teraz to jest pokazówka. Skuteczniejszy i tańszy jest referat OŚ z policją
miejski21.04.2015, 23:21
Cóż to za szopka? Nagle sobie przypomnieli co mają robić? Gdzie byli przez te lata?! Tak działają, że mamy najbardziej zanieczyszczone powietrza w Małopolsce, rękę możemy sobie podać z Krakowem. Potok Kowaniec już pod Długą Polaną wykazuje, że woda zamiera związku pochodzenia gospodarczego!
wolny człowiek21.04.2015, 23:15
Ludzie nie wierzą już w przypadki - nie przypadkowo więc taka "akcja" wychodzi na 3 tygodnie przed konsultacjami. Dlaczego "akcja"? Bo wszystko co wyżej opisane to po prostu realizacja obowiązków, nic szczególnego. Takich przypadków zanieczyszczania środowiska są setki w Nowym Targu i nikt z tym nic nie robi. Niech to co widzimy nie przesłania nam tego czego nie widać. A nie widać zaniedbań Straży Miejskiej, nie widać sporych kosztów jej funkcjonowania i nie widać korzyści jakie stwarza likwidacja tej służby...
Nowy mieszkaniec21.04.2015, 23:08
Do konio.
Pasowało by powiedzieć, że nareszcie P24 napisało coś pozytywnego o Straży Miejskiej. /.../

Zawarte w regulaminie dot. publikowania komentarzy zastrzeżenie o obrażaniu - dotyczy nie tylko osób fizycznych. Moderator.
Obserwator życia w mieście21.04.2015, 23:00
Bardzo dobrze. Niech te dwa tygodnie przed likwidacją połechce jeszcze tych mieszkańców brudasów. Straże Miejskie w Polsce są znienawidzone przez Polaków bo Polak nie lubi porządku i nie lubi jak się mu zwraca uwagę. Nowy Targ też nie zasługuje na Straż Miejską bo ludzie tutaj lubią żyć w syfie, są złośliwi i mściwi.
konio21.04.2015, 22:58
No nareszcie jakieś działanie! Oby skuteczne. Powodzenia w ściganiu trucicieli, brudasów i łobuzów wszelkich.

Pasowałoby się w końcu wziąć za "palaczy".
bystry21.04.2015, 22:25
SM budzi się na 2 tyg przed likwidacją.
Ciekawe jakie to specjalne uprawnienia posiada, kt?rych nie posiada referat ochrony środowiska.
nie dajmy się nabrać na te pozorne ruchy.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl