30.04.2015, 01:29 | czytano: 5513

Mieszkańcy ul. Norwida i Szpitalnej protestują przeciwko poszerzeniu cmentarza komunalnego

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej, Przestrzennej i Inwestycji miało burzliwy przebieg. Omawiana była kwestia możliwości poszerzenia starego cmentarza z uwzględnieniem budowy parkingów i remontu ul. Norwida. Zaproszeni na posiedzenie mieszkańcy nie kryją oburzenia koncepcją i zapowiadają walkę o odszkodowania.
"Będziemy żądać odszkodowań"
Prowadzący obrady przewodniczący Komisji Andrzej Rajski przypomniał, że dziś mija termin składania uwag do projektu poszerzenia cmentarza. - Urząd Miasta zrobił rozeznanie. Istnieje możliwość wykupienia gruntów od mieszkańców. Cała kwota przeznaczona w budżecie na ten cel to 740 tys. zł. Chodzi o teren wielkości hektara i 15 arów, z czego 34 ary to własność Skarbu Państwa i Miasta Gminy, a 81 arów należy do osób prywatnych - wyjaśniał.

- Nie zgadzamy się na tę lokalizację cmentarza. Według planu zagospodarowania przestrzennego to są tereny zielone. Panowie radni unicestwili ten plan miejscowy, planując w tym miejscu budowę cmentarza. To oznacza spadek atrakcyjności naszych działek, które przylegają do tego terenu. To spadek wartości rzędu 50 procent. Niektórzy z nas rozpoczęli tam już budowę domów. Z pełną determinacją będziemy dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Będziemy żądać od Urzędu Miasta odszkodowań - powiedziała Małgorzata Frederick.

Wtórowała jej Kazimiera Podkanowicz: - Nie pozwolę, by cmentarz znowu przybliżył się do mojego domu. Kupiłam w styczniu tego roku działkę, która teraz okazuje się bezwartościowa. Wiemy czemu właściciele sprzedają miastu swoje działki. Przy cmentarzu musi być pas 150 metrów. To pas ochronny, na którym nic nie można wybudować. Dlatego wam sprzedają.

Zwracając się do radnego Rajskiego dodała: - Nie pan to sobie z głowy wybije. Bo to pana pomysł. Wzywamy telewizję!

Kolejne konsultacje społeczne?

- Projektant tak musi zaprojektować, żeby nie zmienić wartości tych terenów. Poza tym tylko część tego nowego terenu będzie przeznaczona pod cmentarz, a część na parkingi. To projektant nam powie - jak można poprowadzić granicę cmentarza - tłumaczył radny Rajski.

W odpowiedzi usłyszał: "Nie liczy się pan z kosztami dla całego Nowego Targu. To jest skandal. Może teraz trzeci cmentarz zrobić na Ibisorze? Tam też jest piękne miejsce. Mówicie, że nie ma pieniędzy na zbudowanie kaplicy na nowym cmentarzu, a na plany dotyczące powiększenia starego cmentarza to są? Szkoda pieniędzy podatników na ten projekt".

- Panie burmistrzu, szykują się nam nowe konsultacje społeczne, bo ludzie z ul. Lotników przygotowują już petycję przeciwko lokalizacji nowego cmentarza. Tak słyszałem - rzucił pogodnym tonem Włodzimierz Zapiórkowski. Jego dobry nastrój zirytował mieszkańców. - Pana to bawi? Już podczas wizji lokalnej wyśmiewał się pan z nas, próbował ośmieszać, przerywał jak mówiliśmy, że to jest dla nas problem. Dziś nie pozwolę, żeby pan nas ośmieszał - mówiła zdenerwowana mieszkanka ul. Norwida.

Radny przeprosił i więcej się nie odezwał.

"Pomysł z księżyca"

- Pan radny Rajski mówi, że to powiększenie cmentarza starczy nam na 20 lat. To bezsens. Byłem na starym cmentarzu i zmierzyłem cztery kwatery, na których w ostatnich latach były pochówki. Ciasno jest bardzo. Na jeden ar przypada 13 grobów, a to oznacza, że starczy miejsca na 8 lat. Ale będzie ciasnota i upychanie grobów. Jeden pochówek to 10 metrów kwadratowych, a nie 3 metry kwadratowe jak mówią panowie radni. Bo musi być infrastruktura - ścieżka, przejście, ławka. Na 10 lat potrzebny jest hektar powierzchni grzebalnej. Rzuciliście hasło o poszerzeniu cmentarza, a to jest bezsens - mówił Lesław Mikołajski.

Radny dodał: - To pomysł z księżyca. Ten teren się nie nadaje. Na głębokości 120 cm jest skała, trzeba będzie nadsypać ziemi do pochówków i to kilkadziesiąt centymetrów, a to są dodatkowe koszty.

Andrzej Rajski usiłował uspokoić emocje mówiąc, że "opracowanie planu nie oznacza jego przyjęcia".

- Tylko do jesieni starczy miejsca na starym cmentarzu. A do jesieni nie zdążycie na tym poszerzonym skrawku uzyskać zgody na pochówek - przestrzegał radny Mikołajski.

Andrzej Rajski podważył wyliczenia radnego Mikołajskiego. - Czemu mamy brać na wiarę to, co mówi pan Mikołajski? Pan Sięka (administrator cmentarza - przy. red.) mówi, że potrzebne są 3 ary.

"To niegospodarność"

- Proponujecie poszerzenie cmentarza, a tam są działki budowlane. Kupowałem je jako budowlane, teraz spadła ich wartość. Kto poniesie konsekwencje? Będzie rekompensata utraty wartości? Mam wnioskować do Urzędu Miasta o to? To co robicie nie jest w porządku wobec obywateli - stwierdził Jan Sięka.

Nowotarżanin przypomniał, że inwestycja związana z budową nowego cmentarza pochłonęła już 9 mln zł. - Wydawanie pieniędzy, gdy Miasto jest właścicielem 20 procent terenu, to takie działanie to niegospodarność. /.../ Trzeba to uciąć w tej chwili. Zapłacono projektantowi? Trudno. Apeluję do waszego zdrowego rozsądku. Jest opór społeczny wobec tego pomysłu. Przedstawiliśmy wam twarde fakty i argumenty. Są wyliczenia, że potrzeba 10 arów na rok pochówków. Udowadniamy wam, że nie ma sensu wydawać pieniędzy na ten projekt - podsumował pan Sięka.
Słowa radnego Rajskiego, iż radnym "chodziło nam o ograniczenie kosztów", spowodowały kolejny wybuch mieszkańców: "Czy pan ma głupków przed sobą? Macie w tym ukryty cel. Wyjdzie on na jaw za kilka lat. Wtedy się dowiemy o co chodzi?" - wołano z sali. Oraz: "Co pan planuje w miejscu nowego cmentarza? Sam pan mówił, że to piękne tereny inwestycyjne. Od dwóch miesięcy nie potraficie nam przekazać kosztorysu. To ładowanie pieniędzy w coś na krótki czas. Pan cały czas brnie w ten projekt i przekonuje nas. Jaki jest tego cel? Jaka ekonomia? Jaki ma pan w tym interes, żeby przekonywać ludzi, odwiedzać ich w domach? Proszę nas nie zastraszać. Mówił pan, że jak tam nie będzie cmentarza to może powstać coś gorszego? Co gorszego?"

Wyjaśnienia Andrzeja Rajskiego, że "to są tereny prywatne, jeśli znajdzie się inwestor to może wykupić te tereny i wystąpić do Rady o zmianę w planie zagospodarowania i powstać tam może cokolwiek, np. kolejny zakład kamieniarski" - nie trafiły mieszkańcom do przekonania.

- Nie można wydawać lekką ręką pieniędzy na inwestycje bezsensowne. To jest niegospodarność - powtarzał Jan Sięka.

"Wycofajcie się z tego pomysłu"

Po godzinnej burzliwej dyskusji padły słowa: "wnosimy byście się wycofali z tego pomysłu".

Paweł Liszka wsparł wniosek mieszkańców. - Możemy podjąć uchwałę zmieniającą naszą poprzednią decyzję. A tak w ogóle, to jakich oszczędnościach pan radny Rajski mówi? Po co wydawać pieniądze na zmiany studium uwarunkowań, na badania geologiczne, na koncepcję. Popieram apel mieszkańców, by wycofać się z pomysłu poszerzenia starego cmentarza. Cmentarz na lotnisku spełnia wszelkie warunki, nie przeszkadza sąsiedztwo, nie jest uciążliwy - mówił radny.

- Cmentarz ma 8 hektarów, my mówimy o 10 procentowym poszerzeniu. Na nowym cmentarzu nie ma nic prócz ścieżek i zieleni - bronił koncepcji radny Rajski.

W odpowiedzi radny Liszka zaproponował, by "pieniądze wydane na ten skrawek wydać na nowym cmentarzu i zbudować tam np. kaplicę".

Nie drażnijcie obywateli"

Pomiędzy radnymi Rajskim i Liszką do szło do gwałtownej wymiany zdań.

Zaczęło się od pytania Pawła Liszki - "czy ta zmiana, odejście od koncepcji budowy nowego cmentarza nie ma związku z inwestycją dotyczącą wyciągu narciarskiego na Zadziale?"

- I nagle się okaże, że da się tam zrobić parking dla wyciągu? - pytał Liszka
- O czym pan mówi? - dziwił się Rajski.
- Dobrze pan wie. Pana rodzina jest powiązana z inwestorem. Mówmy wprost: nie chodzi o cmentarz, ale o to by, powstał tam parking, który przyda się pod wyciągi, dla szpitala i dla cmentarza. Bo powiedzmy sobie wprost: powstać ma kolejny wyciąg na Zadziale.

- Odejdźmy od tego. Nie drażnijcie obywateli. Trzeba oddać nowy cmentarz - apelował Jan Siaśkiewicz.

Doraźne rozwiązanie, jakim jest poszerzenie istniejącego cmentarza skrytykowano raz jeszcze podnosząc argument masowych zgonów. - Trzeba brać pod uwagę możliwość epidemii. Żeby było gdzie ludzi pochować w razie takiego zdarzenia - przestrzegała Małgorzata Frederick.

- Przedstawiliście państwo swoje opinie. Ja przedstawię propozycję rozwiązania tego problemu, ale to wymaga cierpliwości - podsumował spotkanie burmistrz Grzegorz Watycha.

Sabina Palka
komentarze
góral05.05.2015, 17:00
na lotnisku niech zrobią lotnisko międzymiastowe a nie cmentarz .....poszerzyć stary cmentarz fryżlewicz miał po*** pomysł ale tez zrobił dużo dla miasta jest to widoczne......a ci nie zadowoleni z niczego to wiochpl
Maxi04.05.2015, 13:16
Do Moniki, górala i innych wąskiego spojrzenia.
Tu nie chodzi o tylko widok, ale o to że teraz jak kupiłaś działkę (oczywiście wiedząc że masz widok na cmentarz) to nie będziesz mogła sobie wybudować na niej domu ani wykopać studni, bo muszą być zachowane odległości od cmentarza, a o tym że cmentarz tak się przybliży do twojej działki i że w ogóle jest planowane jego poszerzenie nie było mowy w zatwierdzonym jednogłośnie planie zagospodarowania przestrzennego. I dlatego te odszkodowania właśnie, bo ktoś kupił sobie działkę z zamiarem budowy np. domu i teraz ona jest bezużyteczna. Patrzcie trochę szerzej na problem a nie tylko widok i widok.
Monika03.05.2015, 18:05
Tak ja tez jestem tego zdania wiedzieliscie gdzie dzialki kupujecie wiec o co teraz walczycie !!!
Do intrygi Ildefonsa03.05.2015, 14:36
Ale patos
Uderz w stół a nożyce się odezwą
"Proponuję, abyś się już nie kompromitował więcej a w zamian coś może poczytał
sprawdził lub wysilił się trochę i podał jakieś argumenty lub uzasadnił poniesione milionowe wydatki na nowy cmentarz'
w/g prośby:
1)Przyjęty w dniu 12-05-2014r mpzp NOWY TARG 24 DZIAŁ
obejmuje stary a nie jak twierdzisz nowy cmentarz
2)Nowy cmentarz to mpzp NOWY TARG 16 i został przyjęty 26-07-2006r
3)W 2004 RADA MIASTA odrzuciła protesty mieszkańców w sprawie lokalizacji nowego cmentarza
4)Dlaczego Miasto wykonało dojazd do Biedronki,czy na własny koszt wykonało też sieci wod-kan do marketu ( że niby dla potrzeb nowego cmentarza ? )
Ale pośpiech. Czy niegospodarność ?
5)Kto zarządzałby nowym cmentarzem gdyby została stara ekipa?
(upss to byłoby krętactwo czy nepotyzm)

Nikt z nas nie lubi być okłamywany i okradany.Przestań zatem pieprzyć
banialuki z patosem.Trzeba było stosować te zasady jak rządziła stara ekipa.

Morał od ILDEFONSA
"Jest patos wielkich uczuć-
patos szczerozłoty
-i jest blagierski:
środek na wymioty"
smutny03.05.2015, 12:03
Każdy Burmistrz w tym smierdzacym grajdole będzie zly !!!! bo wy pseudo miestrzanie jesteście roszczeniowi ,leniwi ,glupi i baaaaardzo prosci.......kazda decyzja będzie zla dla jakiegoś Sieki,Bryniarskiego czy innego tajskiego......DURNY NAROD !!!
riko03.05.2015, 09:55
Nie rządzi burmistrz tylko panowie ztylnego siedzenia ktorzy mają parcie na władzę nie wyszlo im wcześniej w wyborach na burmistrza teraz moga się realizować,a co będzie żle to i tak zaplaci za to burmistrz. Trochę panowie pomyślunku sami ręce podnośliście za wpoprzedniej kadencj a teraz to niszczycie cikawe czy prywatnie też tak wydajecie swoje pieniądze.PROPONUJE pracować przez całą kadęcje za darmo wtedy będzie wam się lepiej rządziło. A na poprzednikow to i tak narzekać iza 10 lat tak to już jest przykład idzie z gory są przy żlobie lat a i tak wszystkiemu winni są PO przednicy milej zabawy
intryga Ildefonsa02.05.2015, 20:36
do Ja się nie boję braci Rojek:

Za tymi emocjami i rozgoryczeniem stoją niezrozumiałe decyzje na tu i teraz. Niestety żeby być wiarygodnym w życiu publicznym trzeba dbać o zaufanie dzień po dniu - nie wystarczy wygrać wyborów. Oszukiwanie i manipulowanie ludźmi nie jest dobrą metodą gwarantującą spokój oraz akceptację. Nikt z nas nie lubi być okłamywanym i okradanym. Przestań zatem pieprzyć banialuki o cudzych winach bo ludzie na ostatniej Komisji przyszli z konkretnymi pretensjami do Watychy i Jego popleczników. Przerzucanie czegokolwiek na poprzedników jest przyznaniem się do własnej nieporadności i nieumiejętności przekonania innych do proponowanych rozwiązań (upsss, raczej krętactw). Proponuję, abyś się już nie kompromitował więcej a w zamian coś może poczytał, sprawdził lub wysilił się trochę i podał jakieś argumenty lub uzasadnił poniesione milionowe wydatki na nowy cmentarz, który nagle nie będzie realizowany. Nikt ludzi z Norwida nie musiał zatem do niczego namawiać. Mają prawo walczyć o swoje racje, przedstawiać swój punkt widzenia, dbać o racjonalne wydawanie pieniędzy z budżetu miasta i być traktowanymi poważnie. Przypomnę Ci również, że niecały rok temu Rada Miasta przyjęła mpzp nt 24 z nowym cmentarzem. Przyjęła także głosami ówczesnej opozycji do Fryźlewicza, nie wnosząc ani poprawek, ani propozycji, ani rozwiązań alternatywnych. Jak widać wszystko dla dobra tego Miasta i jego (nielicznych) Mieszkańców.
Dan02.05.2015, 17:43
do..Ja sie nie boje braci Rojek.
O co ci czlowieku chodzi z ta INTRYGA, Przecierz sprawa poszerzenia cmentarza wyszla juz od nowych wladz wiec co piszesz ze to intryga starych. Jak cos wiesz to napisz a nie plec bzdur.
tutejszy02.05.2015, 13:06
Tylu tu niezadowolonych. A wcześniej czy później wszyscy będziemy gdzieś pochowani. Zapytajcie już dziś swoich dzieci, gdzie IM będzie wygodniej przyjść chociaż 1 raz w roku na cmentarz zapalić Wam światełko.
Tym którzy nie mają w NT przodków na cmentarzu jest obojętne gdzie ich rodzice będą pochowani. Ci którzy opiekują się już grobami na dotychczasowym cmentarzu potem będą się przemieszczać ze starego na nowy cmentarz.
Zresztą niezadowoleni -to ekipa byłych włodarzy i ludzi nie związanych z naszym miastem.
Ponadto mamy pięknie położony cmentarz i to jest ważne.
Ja się nie boję braci Rojek02.05.2015, 12:23
Skrupulatnie wymyślona i przeprowadzona INTRYGA z cmentarzem
wyszła byłym władzom i ich sługusom
ale co z niej wynika ?
tyle lat prowadzony Plan 24 jest kolejnym nieprzemyślanym gniotem
starych władz
pomysł nowego cmentarza to wyrzucone pieniądze kto za to odpowie
personalnie
o co chodzi z układem rodzinnym i jakie działały mechanizmy
na starym cmentarzu kto się temu przyjrzy i zrobi porządek
kto i po co podburzał mieszkańców emocje są potrzebne do
zdyskredytowania nowych władz przecież to widać kto za tym stoi
Swoją drogą ciekawe ile jeszcze stare władze zostawiły takich min
i jak się okaże kolejny raz ich niekompetencja w przyszłości
to w jaki sposób znajdą poparcie aby wrócić do rządzenia
góral01.05.2015, 20:50
jestem za poszerzeniem cmentarza ...cmentarz tam zawsze był i niech tam zostanie ......i jakie odszkodowania wiedzieliście jakie działki kupujecie ....w tym wypadku ludzie koło sortowni czy oczyszczalni tez powinni wołać o odszkodowania wolałbym mieć widok cmentarza niż ten smród wielkie DAMY krzykaczki
mercedes01.05.2015, 17:31
@nowotarżanin - nie rozumiesz, że zmiana punktowa planu zagospodarowania przestrzennego jak był uchwalony rok temu burzy zaufanie do władzy. Rok temu uchwalili tereny zielone a teraz zdanie zmieniają . To jaki ma cel w ogóle ich uchwalanie i płacenie urbanistą za ich opracowywania, jak można sobie w każdej chwili to zmienić. Niestety ci co protestują niech skupią się na działaniu w celu zaskarżenia uchwały i wnoszeniu uwag podczas jego uchwalania.
też wyborca01.05.2015, 15:31
Traci na tym jedna osoba związana starym układem z wice.... ,i teraz ripostuje bo została odsunięta od żłoba .Mamy gówniane prawo ale jak ktoś napisał , że nie wystawia koleś faktur zgłosiłbym to -pamiętajcie kilka osób razem ,więcej ugra niż jedna .
Co do poszerzenia jestem za ,nowa lokalizacja cmentarza to kolejny gniot starych władz , których sami wybraliśmy :( o zgrozo.
nowotarżanin01.05.2015, 12:38
Z mapy wynika przecież,że działki przy ulicy Norwida zawsze były w zasięgu cmentarza!No bez jaj nagle coś Wam przeszkadza???Jeżeli następny kawałek cmentarza będzie w wolnym klinie który widać na mapie i kończy się na granicy zakładu kamieniarskiego to co to zmienia???No czegoś tu nie rozumiem.O jakich odszkodowaniach marzą mieszkańcy Norwida???Bez jaj ludziska...
nela01.05.2015, 10:01
@Grzesiek 100% racji - jeśli będzie zmiana planu tzn. Nie ma sensu ich opracowywac bo można je sobie zmieniać. Na miejscu mieszkańców skarzylbym uchwałę do WSA i strasznie że coś może tam powstać jest śmieszne jak się raz uchwalono tereny zielone zmienić to będzie ciężko. Poza tym uzbrojenie takiego terenu będziecie wiązało z kosmicznymi wydatkami
Gienio01.05.2015, 08:48
wielcy przegrani widać nie odpuszczają.nudno na chorobowym to trzeba zamieszać i mieszają. nie mogą rządzić bezpośrednio to- jak pokazują komentarze-próbują rządzić w inny sposób.Ja jednak wierzę w mieszkańców Nowego Targu i zdrowy rozsądek.Nie dajmy się zwariować.
fk01.05.2015, 07:25
Szkoda, że to Miasto ma takiego pecha do przywódców. Burmistrz Fryźlewicz był słaby i zgnuśniały a Watycha boi sie własnego cienia i jest fatalny.
Grzesiek30.04.2015, 23:35
Nie wiem kto to wymyślił i po co, ale jedno wiem na pewno. Przy pierwszej nadarzającej się okazji , zmieszam z błotem każdego kto będzie mi wciskał kit o obowiązujących planach zagospodarowania przestrzennego i o konieczności dostosowania się do nich. Ta konkretna sytuacja pokazuje że to wszystko pic na wodę. Co warte są plany które, można dowolnie zmieniać ? wystarczy mieć kasę a najlepiej władze - wtedy każdy ,nawet najbardziej durny projekt można przepchać w czasie jednej sesji. Nie mieszkam w tym rejonie , nie mam tam żadnej działki ale na miejscu mieszkańców też byłbym wkur ....ny perspektywą możliwości powstania pod moimi oknami nowej części cmentarza....Panie Burmistrzu - niech Pan nie zmarnuje zaufania którym obdarzyli Pana wyborcy i nie daje się wciągnąć w jakieś idiotyczne pomysły, które niczego dobrego Miastu nie przyniosą a Panu i pańskiemu wizerunkowi mogą tylko zaszkodzić .
machlojek30.04.2015, 23:25
Policja,Prokuratura,CBA, itp. - może trzeba się tam udać?
e230.04.2015, 21:49
Tylko kremacja zmarłych rozwiąże problem. Popatrzcie na fotografię - to drugie olbrzymie miasto! Pomyślcie ,że w jednym grobie zmieści się wiele urn , czyli kilka pokoleń w danej rodzinie. Sama też zadecydowałam o swojej kremacji.A co na to mieszkańcy ulicy św Anny pod cmentarzem? - oni też powinni protestować? Boicie się zmarłych? Jesteście katolikami? -śmierć jest tak naturalna jak nasze urodzenie- brzydzicie się śmiercią przecież każdy z nas umrze i jest tak naturalne jak poczęcie. Nie przesadzajcie !
tedi30.04.2015, 21:26
Do Jan nie pij wiecej i chodź na wybory .
do kropki i ...30.04.2015, 20:04
marzy się powrót ?
jaki stołeczek prawniczek UM ,vicek czy pierwszy
Kto pod kim dołki kopie sam w nie wpada
do kropka i30.04.2015, 19:26
marzy się powrót ?
jako prawnik UM czy vicek a może pierwszy
kto pod kim dołki kopie sam w nie wpada !
Edison30.04.2015, 19:16
W całym świecie są i będą protesty,mam nadzieję ,że nikt nie będzie się liczył z garstką protestujących.Liczy się dobro 30 000-go miasta.Powodzenia Burmistrzu!!
Do Jan30.04.2015, 19:08
Trzeba się zastanowić nad stanem twojego umysłu.
ehhh30.04.2015, 18:04
PO to jest studium i po to jest plan zagospodarowania zeby nie zmieniać go co roku !!! Sprawa pojdzie do WSa i będzie nabierać mocy prawnej i ciekawe gdzie będą w tym czasie chować. Powiedziało się A budujemy nowy cmentarz na lotnisku to trzeba powiedziec B i budowac.
.......30.04.2015, 17:43
wyburzyć te wille na cmentarzu to bedzie miejsca na 100-lat jakoś wasz m.f tym sie nie przejmował że braknie miejsc na pochówek tylko wszystko na ........ zapyziały Nowy Targ
julka30.04.2015, 17:33
81 hektarów??????????????????? Ej Sabina przeczytaj tekst jeszcze raz.
baciok@30.04.2015, 15:40
Jestem Za a nawet Przeciw. Panie Burmistrzu Pana rządzenie to zaczyna byc paragra f22.
Spawarka30.04.2015, 15:06
Usunąć burnistrza!
cyprian kamil30.04.2015, 14:50
Czegoś tutaj nie rozumiem, ale przecież nie tak dawno, Ci sami radni (Watycha, Rajski, Tarnowski, Zapiórkowski) przyjmowali plan zagospodarowania Nowy Targ 16 i byli za nowym cmentarzem. Teraz nagle coś się odmieniło i jest zmiana koncepcji. Wszystko rozumiem, ale proszę nie traktować nas mieszkańców jak idiotów - to nie ładnie i nie elegancko. Rada przyjmując daną uchwałę zobowiązuje się przecież do przestrzegania umów społecznych. A tutaj proszę jaka prywata. Komuś się jednak coś pomyliło ponieważ zarządzanie wcale nie polega na wywracaniu wszystkie do góry nogami z powodu własnego interesu lub wyborczych zobowiązań. Żenujące to wszystko do jakiego poziomu schodzą Ci nieprzygotowani ludzie u władzy ... no jest oszczędnie i po nowemu.
dość tego!30.04.2015, 11:24
Mieszkańcy nie bać się! Watycha jest słaby, boi się każdego kto tupnie nogą, boi się decyzji słuchając Tarnowskiego. Postawcie na swoim by nie przeszła taka niegospodarność! Tyle pieniędzy poszło na nowy cmentarz a Tarnowski z Watychą sobie umyśleli cmentarz robić ludziom pod oknami!!
Nowotarżanin30.04.2015, 10:52
Rozbudowa starego cmentarza jest na kilka lat. Jaki sens jest inwestować w coś krótkofalowo? Jeśli inwestować to tak, żeby wystarczyło na dziesięciolecia. I projekt cmentarza na lotnisku spełnia ten warunek. Poza tym mnie na przykład UM postawił pod ścianą: albo sprzedam moją działkę na lotnisku miastu na nowy cmentarz, albo zostanę wysiedlony. To sprzedałem. A teraz się okazuje, że cmentarza tam nie będzie? Czyżby ktoś miał plan sprzedaży wyrwanej ode mnie działki za byle jakie pieniądze z wielokrotnym zyskiem? Dlaczego, ktokolwiek dorwie się do koryta natychmiast zapomina o elementarnej uczciwości? Powstał konkretny i dobry plan - trzymajcie się go i przestańcie kombinować!
???30.04.2015, 10:22
Rozszerzanie cmentarza zamiast przeniesienia go na nowe miejsce to oddalanie nieuniknionego. Panowie Radni bawią się naszymi pieniędzmi. Może trzeba powołać jakąś komisje, która zbada tę niegospodarność? i pociągnąć do odpowiedzialności pomysłodawców wyrzucania pieniędzy w błoto.
Jan30.04.2015, 10:17
Trzeba się zastanowić nad odwołaniem burmistrza i radnych.
Jan30.04.2015, 10:06
Trzeba się zastanowić nad odwołaniem burmistrza i radnych.
trupek30.04.2015, 10:02
do Nt2. Jak nie rozumiesz to się nie odzywaj. Starego cmentarza nie było widać z okien sal chorych. W pierwszym budynku są poradnie, pogotowie. Teraz jak dobudują cmentarz , to obejmie on stronę zachodnią a tam już będzie na niego widok z sal chorych. Jak ludzie kupowali tam działki, to wiedzieli dokąd będzie sięgał cmentarz. Jego sąsiedztwo nie było bezpośrednie, a teraz będzie.Jak uchwlano plan zagospodarowania przestrzennego to nie było tam mowy o poszerzaniu cmentarza i są tam tereny rekreacyjne wg planu Nie wolno im będzie nawet wykopać na swojej działce studni z powodów sanitarnych. Ciekawe, czy pan Rajski zgodziłby się na taki manewr gdyby on miał tam działkę budowlaną, albo gdyby tam mieszkał. Idiotyzmem jest dobudowywanie cmentarza na takim skrawku stoku. Idź i zobacz gdzie chcą to zrobić, a potem zabieraj głos. W nowy cmentarz wtopiono już pieniądze, to niech nie wymyślają nowych scenariuszy. Zrobili ludzi w balona.
Norwid30.04.2015, 09:38
Jak można planować inwestycje nie wiedząc ile będzie kosztować podatników i na jaki okres będzie funkcjonować to kpina .Zlecając prace projektantowi nie szanuje się społecznych pieniędzy. Czy w urzędzie nie ma fachowców w dziale budowlanym ,inwestycji, nadzorze budowlanym którzy przygotowali by wstępną wycenę i okres trwania pochówku na obszarze 60 ar. minus alejki, ścieżki ogrodzenie , zieleń.Jaki sens miał zatwierdzony PZP Dział 24 jeżeli znowu wydaje się pieniądze na ekspertyzy geologiczne , zmiany uwarunkowań . Przecież wydano 10 000 000 zł. na nowy cmentarz i co inwestycja będzie wstrzymana a za zerwanie umowy miasto zapłaci odszkodowanie . Panie Burmistrzu czy Pan ma coś do powiedzenia w tym mieście. Czy planujecie problem z cmentarzem rozwiązać tylko na swoją jeszcze trwającą kadencję tj.3.5 roku ?
knap30.04.2015, 09:36
Cmentarz cmentarzem ale trzeba zmienic gospodarza bo bierze pieniadze i nie wystawia faktur i jestem za poszerzeniem !!!
kropka30.04.2015, 08:49
Można tak:

Ustawa o samorządzie gminnym:
Art. 101. 1. Każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może - po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia - zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli w sprawie orzekał już sąd administracyjny i skargę oddalił.
2a. Skargę na uchwałę lub zarządzenie, o których mowa w ust. 1, można wnieść do sądu administracyjnego w imieniu własnym lub reprezentując grupę mieszkańców gminy, którzy na to wyrażą pisemną zgodę.
3. W sprawie wezwania do usunięcia naruszenia stosuje się przepisy o terminach załatwiania spraw w postępowaniu administracyjnym.
4. W sprawach, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio art. 94.

lub unikając dalszych głupot obecnej władzy działającej na szkodę mieszkańców jest REFERENDUM.

Art. 2. 1. W referendum lokalnym, zwanym dalej ?referendum?, mieszkańcy jednostki samorządu terytorialnego jako członkowie wspólnoty samorządowej wyrażają w drodze głosowania swoją wolę:
1) w sprawie odwołania organu stanowiącego tej jednostki;
2) co do sposobu rozstrzygania sprawy dotyczącej tej wspólnoty, mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki;
3) w innych istotnych sprawach, dotyczących społecznych, gospodarczych lub kulturowych więzi łączących tę wspólnotę.
2. Przedmiotem referendum gminnego może być również:
1) odwołanie wójta (burmistrza, prezydenta miasta);
2) samoopodatkowanie się mieszkańców na cele publiczne mieszczące się w zakresie zadań i kompetencji organów gminy.
3. Referendum polega na udzieleniu na urzędowej karcie do głosowania pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi na postawione pytanie lub pytania w zakresie spraw określonych w ust. 1 i 2 albo na dokonaniu wyboru pomiędzy zaproponowanymi wariantami.
wiosna30.04.2015, 08:39
maił być cmentarz na lotnisku i niech tam będzie wszyscy się do tego przyzwyczaili, Panie Burmistrzu nie jestem mieszkanką Norwida ale ludzie mają rację,niech nie strzela Pan sobie w kolano.Głosowaliśmy na Pana atu okazuję się że Pan jest jeszcze gorszy od poprzednika
Hades30.04.2015, 08:37
Czyżby zaczęli pochówki , z braku miejsc, na cmentarzach w okolicznych wsiach?
kostucha30.04.2015, 08:31
No i zagrała się po raz kolejny kompanija Watychowa na amen. To była lekcja prawdziwych konsultacji społecznych a nie manipulowanie opinią publiczną jaką nieustannie od pół roku proponuje nowy burmistrz. Interesiki na maksa. No i fajnie, chcieliście to macie. Cierpliwości, hahahhahahaha.
wyborca30.04.2015, 08:21
Chcieliscie Watyche to macie Rajskiego
Nt230.04.2015, 08:07
Nie rozumiem tej calej awantury. Cmentarz zawsze byl w tym miejscu, ludzie ktorzy tam mieszkali lub wybudowali domy zawsze mieszkali kolo cmentarza, nowy szpital mial zawsze okna z widokim na cmentarz odkad zostal wybudowany. Pokupowali szybko dzialki, ciekawa jestem dlaczego? Niech cmentarz zostanie tam gdzie jest!
...30.04.2015, 06:47
Grzesiu, gdzie się za coś z Tarnowskim nie weźmiecie tam źle... Marek przynajmniej miał jaja i swoje robił.
MF30.04.2015, 06:42
Liszka to wypalony radny
Zobacz pełną wersję podhale24.pl