17.05.2015, 16:25 | czytano: 3874

Odnowiona Sala tradycji. Stowarzyszenie Dalej Podhale zadbało o dumę i historię Miasta (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Sala tradycji Klubu Sportowego Podhale została wyremontowana. Miejsce ukazujące wspaniałą historię nowotarskiego, ale i polskiego hokeja bardzo zyskało na tej zmianie. Dokonała tego grupa zapaleńców. W wolnym od pracy i obowiązków domowych czasie postanowili nadać sali nowy blask. Na pomalowanym korytarzu drugiego pietra zawisła wystawa pt. „W blasku 19 koron”.
Remont trwał 3 tygodnie. Stoi za nim Stowarzyszenie Dalej Podhale, które powstało na przełomie 2014/2015 r. i za cel postawiło sobie pielęgnowanie historii "Szarotek".
- Stowarzyszenie zrzesza kilkanaście osób, kolegów. Ludzi o rożnych profesjach, których łączy jedno – miłość do hokeja i Podhala Nowy Targ. Celem stowarzyszenia jest budowanie wizerunku hokeja jako dyscypliny sportu, budowanie pozytywnej atmosfery na trybunach i wokół klubu, rozszerzenie oddziaływania klubu na Region Podhala. Odbudowanie historycznego fundamentu, rozbudzanie świadomości i poczucia tożsamości sympatyka "Szarotek", udział w imprezach kulturalnych Miasta i regionu - wymienia Gabriel Wolski.

Chcą działać poprzez pozyskiwanie i kolekcjonowanie pamiątek i archiwalnych dokumentów związanych z działalnością Klubu Podhale Nowy Targ, organizowanie różnego rodzaju akcji i wydarzeń dla mieszkańców regionu, propagowanie i organizowanie warsztatów, prelekcji, konferencji tematycznych, zabaw i konkursów, imprez kulturalnych, wydawanie książek, czasopism związanych z historią klubu. - A przede wszystkim pragniemy stworzyć Muzeum Klubowe Podhala Nowy Targ, które będzie „marką” na mapie atrakcji naszego Miasta - dodaje lider stowarzyszenia.

Pierwszym projektem był remont Sali tradycji.

Po wystawie na 80-lecie Podhala, która odbyła się w 2013 r. w nowotarskim MOK-u, Gabriel Wolski twórca wystawy, postanowił zaszczepić w środowisku swoich bliskich kolegów idee założenia Stowarzyszenia i opieki nad Salą Tradycji, by propagować historię Klubu. Zabiegi u władza Nowego Targu przynoszą skutek - stowarzyszenie otrzymuje zgodę na sprawowanie opieki nad Salą tradycji. Zapaleni kibice dostają też "sportowe błogosławieństwo" od Tadeusza Japoła twórcy Sali. Występują z propozycją do MOK i Muzeum Podhalańskiego, aby uwzględnić Salę na szlaku Nocy Muzeów co było istotnym bodźcem do remontu. Udało się - w czasie sobotniej Nocy Muzeów można było podziwiać efekty trzytygodniowej pracy. Widać je w galerii poniżej oraz na kilku zdjęciach tutaj, gdzie zachowano także fotografię poprzedniego stanu Sali tradycji.

Kolejnym projektem było stworzenie krótkiego spotu, zachęcającego do poznawania historii Klubu Sportowego Podhala Nowy Targ.

Dzień przed Nocą Muzeów Salę zaprezentowano przedstawicielom Towarzystwa Sportowego Old Boys Podhale, Nowotarskiego Klubu Olimpijczyka, dyrektorowi MCSiR oraz Zarządowi Klubu MMKS Podhale. Członkowie Stowarzyszenia opowiedzieli o swoich planach i pomysłach.

Sala nabrała nowego blasku, dzięki społecznej pracy członków Dalej Podhale, ale także pomocy firm i darczyńców z regionu. - Pragniemy podziękować firmom: Creativ Home, Atelier GD, STC, Korn & Szlachtowski & Szatko Architekci, Fabryka Reklamy, Symptom, Borzęcki Jr, Mark Pol oraz Grzegorzowi Klimkowi, Janowi Gubale, Stanisławowi Piczóra, Daruszowi Buroniowi, Sebastianowi Marszałkowi - dodaje G. Wolski.

Pytany o następne projekty - wymiana m. in. tworzenie graffiti na ścianach w miejscach, które zostaną starannie wybrane z myślą o reprezentacyjnym charakterze malowidła oraz cykl "spotkania z legendą", czyli spotkania dzieci z hokeistami.

opr.s/ zdj. w galerii Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
komentarze
MD18.05.2015, 16:36
Brawo i wielkie podziekowanie dla tych ludzi.
Tak wlasnie zaczynaja sie przemiany.Od samych siebie, od malych rzeczy, ktore staja sie wielka sprawa.
adamek18.05.2015, 13:54
Adam Michał kto ci taką krzywdę wyrządził?
hokejfan18.05.2015, 09:33
Edo się powinien zająć promocją Miasta
Adam Michał18.05.2015, 08:40
Pomnik jakich olimpijczyków? Tych którzy nigdy nic nie zdobyli. Przynosili wstyd całej Polsce w sportach zimowych z bramkarzem Olewaczem na czele. Zburzyć betonową podstawę, zrównać z ziemią i posiać trawę. Dziękuję za uwagę.
...17.05.2015, 19:25
Najlepszym pomnikiem Olimpijczyka będzie hala której nie będzie się trzeba wstydzić. Mamy region turystyczny, halę można wykorzystywać na setki sposobów.
1917.05.2015, 19:17
Czapki z głów pieknie pokazane.a co z pomnikiem olimpijczyka?
ret17.05.2015, 19:05
Piękna sprawa, wspaniała robota, dobra idea,znakomite wykonanie.
2817.05.2015, 19:05
Podhale od kołyski aż po grób.
ukłony17.05.2015, 18:33
Panie i Panowie - szacunek dla Waszej pracy.
mieszczanin17.05.2015, 18:12
BRAWO! Wielki szacunek za dumę naszego Miasta! Oby jeszcze o halę zadbała Rada Miasta z Watychą na czele. Nowemu Targowi należy się wielofunkcyjna hala dla każdej dyscypliny sportu i nie tylko.
2817.05.2015, 18:11
Male miasto lecz wielki klub.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl