27.08.2008, 12:27 | czytano: 1091

Spotkanie kuratora oświaty z wójtami powiatu nowotarskiego

NOWY TARG. Podsumowanie zadań nadzoru pedagogicznego za ubiegły rok szkolny oraz przedstawienie priorytetów w pracy szkół i placówek oświatowych na rozpoczynający się za kilka dni nowy rok szkolny to temat spotkania Małopolskiego Kuratora Oświaty Artura Dzigańskiego z wójtami podhalańskich gmin.
Wizyta małopolskiego kuratora to także okazja, by omówić kwestie związane z możliwością uruchomienia środków finansowych na udzielenie pomocy uczniom oraz jednostkom samorządów terytorialnych dotkniętych skutkami klęsk żywiołowych. W założeniu, chodzi o przekazanie samorządom pieniędzy na remonty szkół i placówek, które zostały uszkodzone.
Na pomoc zarezerwowano 5 mln zł budżetu państwa na rok 2008. Oczywiście jest to kwota przeznaczona nie tylko na jeden powiat, ale i na inne dotknięte żywiołem. Środki finansowe przeznacza się na wyposażenie uczniów w podręczniki, zeszyty, strój gimnastyczny, przybory szkolne, które są niezbędne, aby zapewnić omawianej grupie uczniów możliwość prawidłowej realizacji obowiązku nauki i obowiązku szkolnego w nadchodzącym roku szkolnym. Informację do Ministerstwa Edukacji Narodowej o liczbie dzieci potrzebujących pomocy zgłaszają Kuratorzy Oświaty.

Na remonty i doposażenie szkół i placówek oświatowych związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych, można przeznaczyć w tym roku do 52 mln zł. Zgodnie z „Kryteriami podziału 0,6% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2008” jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o zwiększenie subwencji oświatowej na rok 2008 z tytułu „klęsk żywiołowych”.

Inna ważna kwestia to rozpoczynający się za kilka dni nowy rok szkolny. W liście skierowanym do nauczycieli Artur Dzigański napsiał: "Rok szkolny rozpoczynamy usatysfakcjonowani wynikami egzaminów zewnętrznych, a także - dokonywaną w trybie nadzoru pedagogicznego - oceną jakości pracy szkół i placówek oświatowych. Nasi Uczniowie, zarówno na sprawdzianie po szkole podstawowej, jak i na egzaminach gimnazjalnym i maturalnym, osiągnęli najwyższe wyniki w skali kraju. To powód do dumy, ale i wielkie wyzwanie. Utrzymanie przodującej pozycji w Polsce wymaga zaangażowania wszystkich, którym sprawy małopolskiej oświaty leżą na sercu."

No i oczywiście - priorytety. Za najważniejsze kurator uznał "troskę o jak najlepsze efekty kształcenia oraz wyniki pracy dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej". - Chcemy, by małopolskie szkoły z powodzeniem przygotowywały uczniów do wyzwań, jakie stawia przed nimi współczesny świat - deklaruje. - Diagnozą chcemy objąć skuteczność realizacji podstaw programowych, głównie w zakresie zagadnień związanych z nauczaniem i wychowaniem w kontekście praw człowieka. Badaniom chcemy poddać powszechność i dostępność wychowania przedszkolnego, możliwość objęcia nauką szkolną sześciolatków, stan opieki świetlicowej w szkołach, ocenę stanu warunków i efektów kształcenia w szkołach zawodowych. Zmierzyć chcemy się również z problemem działań podejmowanych przez szkołę wobec uczniów, których rodzice przebywają za granicą.

bas/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl