21.10.2015, 15:02 | czytano: 2532

"Harnasie" na Litwie (zdjęcia)

Podhalański Zespół Góralski "Harnasie" z Suchego im. Anieli Gut-Stapińskiej, działający przy miejscowym Oddziale Związku Podhalan, zakończył tournee po Litwie.
Podczas wojaży suchowianie gościli w Wilnie, Kownie, Trokach i Rudziszkach. Ponadto jeden dzień spędzili na Suwałkach w Wigierskim Parku Narodowym. Zespół wystąpił na Festiwalu "Jarmark Narodów Europy" w Wilnie, na spotkaniu z zaprzyjaźnionym Zespołem "Troczanie", a także podczas imprezy dożynkowej "PLON 2015" organizowanej przez Trocki Oddział Rejonowy Związku Polaków na Litwie.
Prócz występów, zwiedzania i wielu serdecznych spotkań z Polakami nie obyło się - jak to na górali z Suchego przystało - bez gestów patriotycznych m.in. hołdu poległym na Rossie. Przedstawiciele Związku Podhalan Oddział Suche wraz z pocztem sztandarowym, dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Antoniny Tatar i rzecz jasna silna rodzina "Harnasi" począwszy od tych najstarszych, młodzieży i kilku przedstawicieli z Zespołu "Małe Harnasie" wspólnie złożyli hołd poległym Polakom, zapalili symboliczne znicze i odśpiewali "Boże coś Polskę".

- Cieszymy się, że było nam dane dotknąć historycznych miejsc Rzeczypospolitej. Zapewne pozostaną na długo w pamięci dzieci i młodzieży - mówi Stanisław Staszel, od 13 lat kierownik zespołów "Harnasie", a zarazem prezes oddziału i przewodniczący Rady Gminy Poronin.

Młodzież z kolei wspomina Kowno i piękną starówkę wileńską, wyjazd kolejką na Górę Giedymina skąd o zachodzie słońca podziwiali panoramę Wilna, a także miejsca związane z wieszczem narodowym Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim.

W sercach "Harnasi" nade wszystko pozostanie Ostra Brama i wzruszające spotkanie w kaplicy Mater Misericordiae - Matki Boskiej Miłosierdzia Królowej Korony Polskiej.

Źródło: materiały prasowe zespołu, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Wojtek21.10.2015, 16:07
Na Suwalszczyźnie, a nie na Suwałkach.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl