21.10.2015, 22:17 | czytano: 5168

Radny Liszka: "Miasto traci ogromne pieniądze". Jakie kwoty wpływają do budżetu z tytułu opłaty targowej?

zdj. Michał Bachulski
NOWY TARG. - Różnica pomiędzy oszacowanym dochodem z tytułu opłaty targowej, a faktycznym wpływem do budżetu wynosi ponad milion 300 tys zł. Nasuwa się pytanie, gdzie są te pieniądze? - pyta Paweł Liszka. Radny zaproponował kilka zmian, w tym rezygnację z usług inkasentów. Poborem opłat mieliby się zająć urzędnicy.
Interpelacja radnego powstała na kanwie otrzymanej kilka dni wcześniej odpowiedzi na pytanie dot. średniej miesięcznej liczby osób handlujących.
Z wyliczeń skarbnika wynika, iż w miesiącach styczeń-marzec handluje średnio ok. 600 podmiotów, natomiast w pozostałych miesiącach kwiecień-grudzień ok. 1140 podmiotów. - Według moich wyliczeń w dniu 11/10/2015 r. było handlujących ok. 1258, więc myślę, że średnia podana przez Urząd jest optymalna do przeprowadzenia szacunkowych obliczeń - mówił radny Liszka.

Oto treść jego interpelacji:

W uchwale budżetowej na rok 2015 r. przyjęto dochód z opłaty targowej na poziomie 1.600.000,00 zł, natomiast za rok 2014 r. według sprawozdania z wykonania budżetu uzyskano kwotę 1.677.371,00 zł. W roku 2014 dni targowych tj. czwartków i sobót, po uwzględnieniu świąt było: od stycznia do marca 13, natomiast od kwietnia o grudnia 86, w 2015 odpowiednio 13 i 87. Jeżeli uwzględnić jeszcze niedziele, gdzie również prowadzona jest działalność handlowa na terenie targowicy i giełda samochodowa liczby kształtują się odpowiednio w 2014 r. 26/125 i w 2015 r. 26/126.

Na podstawie dostępnych danych ze sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2014 r., uchwały budżetowej na 2015 r. oraz danych uzyskanych w odpowiedzi na zapytanie podjąłem próbę wyliczenia szacunkowych opłat ponoszonych przez handlujących jak również powierzchni zajmowanych przez nich do prowadzenia handlu. Przy założeniu handlu tylko we czwartki i soboty, bez uwzględnienia niedziel, kiedy również odbywa się handel i giełda samochodowa, a także handlujących w inne dni tygodnia:
- w 2014 r. średnia dzienna opłata dzienna ponoszona przez handlującego w miesiącach styczeń-marzec 53,55 zł, w miesiącach kwiecień-grudzień 12,83 zł i zużywali odpowiednio powierzchnię w metrach kwadratowych 8,96 m2 i 1,6 m2
- w 2015 r. średnia dzienna opłata dzienna ponoszona przez handlującego w miesiącach styczeń-marzec 51,28 zł, w miesiącach kwiecień-grudzień 12,10 zł i zużywać będą odpowiednio powierzchnię w metrach kwadratowych 8,55 m2 i 1,51 m2. Czy są to realne liczby? Wydają się być abstrakcją.

Według mojej oceny większa część handlujących posiada namioty (stragany) 2m x 2m, czyli 4 m2
Robiąc symulację szacunkowego dochodu, według liczy handlujących wskazanych przez Urząd Miasta i przy następujących założeniach:
1) większość handlujących posiada stragan (namiot) o wymiarach 2x2 czyli 4 m2 - założenie 75% handlujących
2) pozostała część handlujących przyjęcie średniej opłaty 10 zł - założenie 25% handlujących
Szacunkowy dochód do budżetu powinien wynieść w 2014 r.: 3.022.560,00 zł Różnica pomiędzy oszacowanym dochodem, a wpływem do budżetu w 2014 r. wynosi 1.345.189,00 zł Różnica jest tak duża, że Nasuwa się pytanie, gdzie są te pieniądze? Tym bardziej, że powyższa symulacja wyliczenia dochodu i powstałej różnicy nie uwzględnia giełdy samochodowej i handlu w niedzielę, oraz w pozostałe dni tygodnia.

Nawet zakładając opłatę 20,00 zł dziennie dla jednego handlującego powstaje różnica 462.229,00 zł, bez uwzględniania giełdy samochodowej i handlu w niedzielę, oraz w pozostałe dni tygodnia. Gdzie te pieniądze?
W sprawozdaniu z wykonania budżetu za rok 2014 r. w dziale 0430 dochód z tytułu opłaty skarbowej wyniósł 1.677.371,00 zł, natomiast wydatki w dziale 75023 na inkasentów opłaty skarbowej wyniosły 385.000,00 zł oraz dziale 75818 wyniosły 16.500,00 zł. tj. łącznie 401.500,00 zł, wpływ netto do budżetu 1.275.871,00 zł – bez uwzględnienia kosztów sprzątania.

Jak pokazują wyliczenia tracimy jako Miasto ogromne pieniądze, które można przeznaczyć na inwestycje dla Mieszkańców. Proszę zatem Pana Burmistrza o podjęcie stosownych działań pozwalających realny wpływ z opłaty targowej do budżetu.

W związku z powstawaniem nowej targowicy oraz możliwości uporządkowania pobierania opłaty targowej, zwracam się również do Pana Burmistrza o przygotowanie nowej uchwały o wysokości opłaty targowej i zasad jej pobierania na terenie miasta Nowy Targ, uwzględniającej:
- pobieraniem opłaty targowej przez upoważnionych pracowników Urzędu Miasta, w ramach dotychczasowego zatrudnienia lub w przypadku braku możliwości zatrudnienia dodatkowych osób (dotychczas na inkasentów wydatkowano ok. 400 tys. zł) – pozwoli to na kontrolę pobierania opłaty targowej
- wyciągając wnioski z innych miast, gdzie były przenoszone targowice i czasami zanikiem handlu oraz w celu uporządkowania handlu w Mieście, ustalenie odpowiednich stawek na nowej targowicy, zachęcających do przeniesienia się handlujących na nowe miejsce handlu, aby Nowy Targ nadal był centrum handlowym w regionie
- ustalenia wyższych stawek za handel obwoźny i obnośny na pozostałych terenach w Mieście.

opr.s/
komentarze
ZORIENTOWANY25.10.2015, 23:19
Brawo,brawo Panie Liszka.Super wyliczenia, wzorowa baza danych.W szkole nie mogłem a teraz po przeanalizowaniu Pana wyliczeń zrozumiałem teorię liczb urojonych.Pana interpelacja jest bezstronna,chce Pan niższych opłat targowych dla Nowej Targowicy czyli jak rozumiem "zwiększenia jednocześnie wpływów do kasy miasta".Bardzo ciekawe rozwiązanie.
Wprowadzenie różnych stawek opłaty targowej w jednym mieście kolejne bezstronne rozwiązanie.Właściciele gruntów na starej targowicy od lat są straszeni przeniesieniem placu ,jak w takich warunkach mogli coś inwestować.Dlatego jest jak jest.W czerwcu w/w właściciele złożyli pismo o wyznaczenie terminu spotkania z Panem Burmistrzem i porozmawianiu w tym temacie.Upłynął urzędowy czas a odpowiedzi nie było.Urzednik oddał to pismo zapewniając że
sam ustali termin spotkania do którego do dnia dzisiejszego nie doszło.Nie wiem co o tym mam sądzić.
Teraz kilka uwag dla komentujących:"GUE"-co się może zmienić w sprawie kas fiskalnych czy pochodzenia towarów na Nowej Targowicy jesteś naiwny albo złośliwy.Kasa fiskalna to sprawa Urzędu Skarbowego i przedsiębiorcy a nie miejsca handlu.
"SNIKERS"-specjalista od Bangladeszu-jeśli nie wiesz to ci napiszę że jarmarki w tym miejscu istnieją kilkadziesiąt lat i nie rozumiem po co się tam pchasz w dni targowe autem i sam stwarzasz zagrożenie.
"ZBULWERSOWANY" CV złóż u P.Liszki.Mieszkańcy terenu targowicy z uwagi na to że od lat są przez dwa dni w tygodniu odcięci od świata mieli związane ręce żeby otworzyć jakiś w miarę prosperujący interes więc z konieczności urządzili się jak mogli to teraz przenieść targowicę a oni niech się idą paś na hale.Kończąc proszę miejcie zrozumienie,przecież mogą być dwa place targowe,dajcie jadnym i drugim jednakowe szanse.Urząd Miasta niech porozmawia z właścicielami, a handlujący niech mają szanse wyboru gdzie będą handlować.W innym razie Jabłonka tylko czeka żeby otworzyć jarmarki w sobote.
Tam nikomu nie przeszkadza Bangladesz chociaż jarmark położany jest przy drodze na duże przejście graniczne.
Pozdrawiam.ZORIENTOWANY
PEDAŁ25.10.2015, 15:10
JAK WIDZĘ TWARZ RADNEGO /.../
Proszę unikać pisania wielkimi literami. Moderator.
Mieszkanka24.10.2015, 18:04
A ja bym chciała wiedzieć ile miasto ma przychodu z takiej Biedronki Lidia czy Tesco skoro tak chętnie pozwala na otwieranie co chwila nowego sklepu biorąc pod uwagę że jarmark jest dwa razy w tygodniu a oni handlują cały tydzień to powinno być dużo więcej i nie jest tajemnicą że małe sklepy też tracą na tych obcych molochach które nawet w Polsce nie płacą podatków
tobołek pod blachą23.10.2015, 17:01
do majka: czytać, czytać i czytać ze zrozumieniem. To na marginesie. A teraz fakty. Przecież za szybkim przeniesieniem targowicy głosowali i Watycha, i Tarnowski, i Rajski, i cała kompanija blokująca alternatywne rozwiązanie na tartaku. Jednym słowem byli tak bardzo za by dopiec Fryźlewiczowi, że aż teraz są przeciw. Takich samych efektów spodziewaj się w spełnieniu obietnic wyborczych tych panów. Liszka zapewne interesów nie ma ani na nowym, ani na starym miejscu a co do reszty ... mam wątpliwości.
majka23.10.2015, 12:53
Panie Liszka "Według moich wyliczeń w dniu 11/10/2015" ...jest szczyt sezonu! Więc spacerek po targowicy musi Pan zrobić także w styczniu!

"Według mojej oceny" to coś Pan zbyt chętnie chce przenieść targowicę na nowe miejsce...

Nasuwa się pytanie "gdzie te pieniądze" z nowej targowicy się znajdą?
Bo na pewno nie wpłyną do UM!
kati23.10.2015, 12:41
Hmm... a ciekawe jakie pieniądze będą wpływać do budżetu po przeniesieniu targowicy (przecież to prywatny inwestor buduje)?
Z pewnością o takich kwotach jakie są teraz, Miasto będzie mogło tylko pomarzyć!
Dostaną tylko jakiś marny podatek! A pomimo to chcą ją przenieść! Czy czasem to nie będzie strata pieniędzy?
Może więc lepiej zadbać o coś z czego jest ciągły (i to nie mały) dochód, niż dać zarabiać tylko prywatnemu inwestorowi, a Miasto i tak nie będzie miało z tego nic!
kaja23.10.2015, 12:29
Inkasentów na targowicy jest około 70-ciu. Miasto posiada tylko ok. 30% całej jej powierzchni, reszta to prywatni właściciele pobierający opłaty targowe (którzy mają się rozliczać z tych poborów z UM).
A poza tym od ok 3 lat na obecnej targowicy prowadzone są kontrole, przez pracowników UM. Które sprawdzają zgodność pobierania opłaty targowej z cennikiem (jeśli uznają oni że została pobrana za mała opłata, pobierają dodatkową zgodną ze stawką).
Więc niech pan L. policzy stragany w innych miesiącach, a nie w październiku (szczyt sezonu) gdzie handlują ludzie których przez resztę roku nie ma!!!
Do Klatu23.10.2015, 00:31
Tak socjalistycznej wypowiedzi dawno nie czytałem. Za takie coś to też powinien być mandat.
Klatu22.10.2015, 22:13
Opłaty targowe, mandaty za niewłaściwe parkowanie, podatki 75% od sklepów wielkopowierzchniowych, strefa płatnego parkowania, fotoradary na kilku długich prostych, to są niewyczerpane źródła finansowania miasta, szczególnie że u nas ludzie dalej - jak za komuny - uważają, że prawo to jest po to żeby je łamać i dlatego żyjemy jak w Ugandzie, albo innym Mozambiku. Przywrócić straż miejską, niech się zajmą bezlitosnym zbieraniem kasy za każde odstępstwo od zasad. Nie zamiotłeś chodnika: 500 zł, dym za gęsty z komina: 1000 zł, obejście niechlujne: 500 zł, uciążliwy hałas: 500 zł, itd. Wszystko jest w przepisach, tylko zacząć egzekwować istniejące prawo! Zaraz okazałoby się że mamy piękne, czyste miasto, w którym da się normalnie poruszać autem, zaparkować, powietrze czystsze - no bajka! Nie potrzebny będzie też przetarg na kredyt dla miasta. Jak widać, pomysły mamy lepsze niż pan Liszka, chociaż diet nie pobieramy.
mieszkaniec22.10.2015, 21:52
Brawo Panie Liszka , tyle lat takiego bałaganu, najwyzszy czas z tym skończyć. Jak mozna blokować całą ulicę takimi oblesnymi budami. Albo władza ustawi znak zakazu ruchu albo przepędzi ludzi chodzących srodkiem drogi przez która nie można przejechać.
zabawny22.10.2015, 21:03
Do "swojok
Witam ,było to w Pyzówce
5 kwietnia 2015
klisza22.10.2015, 20:23
Szacunkowo to miałam jeździć Mercedesem mieć piękny dom z ogródkiem a póki co to ledwie wiążę koniec z końcem a politycy obiecują mi złote góry.
inkasent22.10.2015, 19:21
Radni są od ustalania wysokości stawek, a od wprowadzania i ich respektowania jest burmistrz wraz z podległym sobie urzędem, więc proponuję się co poniektórym dokształcić, zanim będą dalej pluć żółcią nienawiści i pisać głupoty
Sx22.10.2015, 18:54
Proszę policzyć stoiska w styczniu ,lutym ,marcu ,a nie w największy jarmark ,a potem mnożyć ,poza tym każdy inkasent jak jest minus dziesięć i minus trzydzieści to bierze 10 zł ,bo jak weźmie więcej to juz nikt na następny jarmark nie przyjedzie
Mała22.10.2015, 18:41
A może Pan Liszka poinformuje wszystkich mieszkańców że Ci niepotrzebni inkasenci to właściciele gruntów którzy za 25% od utargu minus podatek i składka zdrowotna czyli przy wpłacie 1000zł na miesiąc mają jakieś 200zł muszą zamiatać odśnieżać i sami płacić za śmieci przez te wszystkie lata nie pamiętam aby choć raz miasto wywiozło śnieg jak zwykle szuka się pieniędzy wszędzie tylko nie u siebie
qwerty22.10.2015, 18:18
Gdzie był Pan Liszka za czasów Fryżlewicza!! ? jeżeli wiedział o nadużyciach , albo chce zaistnieć w mediach .
ajent22.10.2015, 18:16
Panie Liszka. A który to bank kredytuje miasto i na tym traci?
stan22.10.2015, 17:20
lepiej późno niż wcale , a jest ktoś co cokolwiek widzi w tej radzie rad
myślenie nie boli22.10.2015, 17:12
Cóż tak alergicznie reagujecie na wskazówki Liszki? Co, prawda w oczy kole? Przecież Watycha może być tylko wdzięczny jak Rada chce doszczelnić wpływy do budżetu miasta. Mało tego, to przecież żelazny obowiązek samego burmistrza by gospodarnie dbał o dochody i wydatki. Za to bierze od nas wszystkich pieniądze i nie farmazolić, że coś nie hallo tylko brać się do roboty. Władza jest Wasza, rada jest Wasza. Właśnie macie te pięć minut ale jakoś pomysły zgasły i ludzi brak. Na szczęście nie żyjemy na Białorusi i jeszcze wolno nam opisywać nieporadność włodarzy. Zresztą jak już bardzo chcecie to przypomnę Wam, że zarówno Watycha, jak i ferajna ekspertów była podobnie jak Liszka radnymi już pięć lat temu i żaden z nich nie zgłaszał podobnych postulatów a Tarnowski zawsze płakał, że jest niedoinformowany. Teraz informacji ma aż nadto tylko gorzej z odpowiedzialnością i realizacją założonych celów. Gdyby była taka możliwość to chętnie opublikowałbym materiały wyborcze obecnej ekipy. Tak dla otrzeźwienia by móc wyciągnąć wnioski gdzie mieliśmy być, a gdzie jesteśmy.
mlody22.10.2015, 17:07
nie wiem czemu, ale mu źle z oczu patrzy
liszka- tragedia-prison22.10.2015, 15:41
Tak jak mówi Janusz Korwin- Mikke: Taka władza powinna iść do więzienia... Liszka zgłasza się na ochotnika... Gdzie był pan Liszka wcześniej? Z choinki się urwał? /.../

Naruszenie regulaminu. Moderator.
pol22.10.2015, 13:31
Paweł Liszka chce zaistniec
cd22.10.2015, 13:14
Większa część gruntów na których znajduje się obecne targowisko jest prywatną własnością, a inkasentów jest ok 70-ciu.
lolek22.10.2015, 11:54
Kiedyś tam handlowałem i nie przypominam sobie stawki 20zł.
Zawsze było więcej i jeszcze jakieś opłaty za rezerwacje, miejsce itp.
obiektywny22.10.2015, 11:10
Jak mozna wprowadzic dwie różne stawki tej samej działalności dla różnych podmiotów, jak widać są równi i równiejsi według pana L.Jest to ewidentne faworyzowanie.

Pozostaje tylko pytanie z jakich pobudek?

Czasami się zastanawiam czy żyjemy w wolnej Polsce gdzie każdy ma równe szanse.
berlin22.10.2015, 09:53
Czy radni mają działki koło nowej targowicy?
Hmmm22.10.2015, 09:49
Panie Liszka a od kiedy to mozna na drodze handlowac ?? Czyli z miejsca na ktorym handel nie moze sie odbywac. A droga pozarowa gdzie ?
Pieniadze tak ale regulacji to brak.
bezpartyjny22.10.2015, 09:45
Ten Pan jest z PIS?
Maria22.10.2015, 09:38
Panie Liszka szkoda że Pan nie liczy handlujących w połowie stycznia , tylko w połowie pazdziernika, wtedy by Panu było łatwiej policzyć i handlujących i opłaty , a tak 15 pażdziernik to jedyna data w kalendarzu, która was kłuje w oczy,
toco22.10.2015, 09:31
Teraz dopiero " nie wie" gdzie te pieniadze, a wczesniej to co?.........
gue22.10.2015, 09:19
bardzo dobre spostrzeżenia, pomijając ze handlujący nie maja kas fiskalnych i nikt nie sprawdza pochodzenia ich towarów , w tym rachunkow za zakup i tp.. A wiec wolna amerykanka. Dlatego ich protes przeciw nowej targowicy, bo tam da się dokładniej ich kontrolować. Tak wiec bardzo sluszna uwaga aby znalesc miejsce gdzie "wyciekają" pieniądze.
swojok22.10.2015, 09:14
~do Kirdas
Kiedy to było bo nie pamiętam takiego faktu?
Misiek22.10.2015, 09:06
wg analizy Liszki winni inkasenci
radca7922.10.2015, 09:03
Zobaczcie ile miast po 1 stycznia 2016 roku rezygnuje z opłaty targowej na rzecz małych przedsiębrioców, no ale u nas widać komuna :/
byrtek22.10.2015, 08:39
Liszka wszyscy pamiętamy twoj zachowanie z wyborów na burmistrza
tt22.10.2015, 08:37
A może ktoś z UM udzieli informacji ile Miasto zarabia na zamkniętym hotelu na hali Gorce?.Tak niestety wygląda zarządzanie przez urzędników,prywatnemu podmiotowi się opłacało,Miastu się nie opłaca
ja22.10.2015, 08:05
a może radny Liszka podsumuje ile pieniędzy zostało wydane z kasy miasta na rauty i " pokropki " za rzadów Fryźlewicza ?
ja22.10.2015, 08:01
niestety tydzień ma tylko 7 dni ,dla pracodawców to jest oczywiscie strata
Sprawiedliwy Goral22.10.2015, 07:53
Wladza Nowego Targu nie pracuje jak powinna tak jak obiecywali no ale to juz normalne w nastepnych wyborach widac beda zmiany.
Burmistrz nadal boi sie odezwac i postawic na Swoim a taki mocny w slowach i obiecankach byl i co?? .....
zadluzone miasto niemoze prawie nic.
cyngiel22.10.2015, 07:52
Tak po prawdzie - co artykuł o jarmarku na P24, to wypowiedzi ludzi o opłatach targowych. Temat wałkowany od kilkunastu lat, tylko nie było przyzwolenia wierchuszki do dogłębnej analizy i działań w tym kierunku. Tak się "kręci lody". Kolejne źródła utraconych dochodów przez miasto, to pobory opłat za parkingi. Samochodów na parkingach tysiące a wpływy do kasy miasta z tego tytułu ??? Panie Liszka - podsuwam Panu kolejny temat do analizy i kolejnej interpelacji.
sąsiad22.10.2015, 07:50
Panie Liszka nie wiem czy Panu jest wiadomo że od ok 3 lat na obecnej targowicy prowadzone są kontrole, przez pracowników UM. Które sprawdzają zgodność pobierania opłaty targowej z cennikiem. Osoby te w razie stwierdzenia niższej opłaty targowej, dodatkowo pobierają opłatę zgodnie z obowiązującą stawką.
Bagla22.10.2015, 07:42
Popieram i proponuje zatrudnić śłynnego detektywa do rozwikłania tej zagadki.
snikers22.10.2015, 07:42
Niech zamkną ten "Bangladesz" jak najszybciej i przeniosą ich na nową targowice bo w dni targowe jest tak niebezpiecznie ze o potracenie nie trudno. Handlarze zajmują jezdnie i chodnik jednoczesnie. Ostatnio mialem przypadek ze handlarz zwijajacy swój kramik stanął autem na środku skrzyżowania.... To chore co sie tam wyprawia w dni targowe...
Kirdas22.10.2015, 00:29
...jakiś czas temu jednemu z inkasentów ukradziono z domu pare mln. w gotowce...
@brawo dla Pawła Liszki22.10.2015, 00:02
Radny P. Liszka jest w Komisji Budzetowej, więc jest to Jego obowiązek.
Oby wszystko się powiodło...
Agata21.10.2015, 23:48
Pawel Liszka sam bije sobie brawo
Janusz21.10.2015, 23:34
Przeciez z polowe roku praktycznie nie ma handlu
Janusz21.10.2015, 23:28
A może miasto powinno przestać brać kolejne kredyty ?
brawo dla Pawła Liszki21.10.2015, 23:23
Bardzo dobrze że w końcu się tym ktoś zajął! I nie ktytykujcie Pana Liszki, bo to on pierwszy odważnie się tym zajął, a nie żadny nowy radny pro Watychowy!
xxx21.10.2015, 23:09
a co będzie z wpływami po przeniesieniu targowiska?
każdy sam sobie odpowie.
CAB ABW21.10.2015, 22:58
Nasuwa się pytanie :
1 345 189 zł razy 20 lat rządów MF i EZ to daje
26 903 780 zł
CO Z TĄ SUMKĄ
Zbulwersowany21.10.2015, 22:48
A według moich wyliczeń - zakładając, że było 10 inkasentów x 12 miesięcy w roku - daje kwotę 3333zł brutto na jedną osobę. Za 8 dni pracy w tygodniu? Chciałbym się dowiedzieć ile zarabiał inkasent. Czy jest mi to ktoś w stanie podać? Bo jeżeli za 8 dni pracy ktoś brał ponad 3 klocki (minus podatki) to proszę mi dać namiar do kogo mogę zgłosić swoje CV.
115KM21.10.2015, 22:30
Dlaczego tak późno? Już dawno wydawało mi się, że gdyby opłaty były uczciwe, to nie wszystkim opłacałoby się handlować w tym "bangladeszu" Mieszkańcy guzik z tego mają oprócz uciążliwości komunikacyjnych i smutnego widoku szkieletów straganów w dni nietargowe.
~p21.10.2015, 22:29
Panie radny, którą kadencję pan jest radnym piastującym różne stanowiska? Teraz pan coś tam widzi a jak był burmistrzem jaśnie panujący MF to pan tego nie widział? Teraz miasto traci a przez 18 lat ile straciło? Panie radny niech się pan tak nie lansuje bo się pan tylko ośmiesza? Trzeba było działać kilka lat wcześniej to mielibyśmy i drogi i chodniki etc
Zobacz pełną wersję podhale24.pl