08.11.2015, 16:02 | czytano: 2364

Umorzono postępowanie w sprawie dewastacji rzeźby

zdj. Józef Słowik
Zakopiańska policja zdecydowała o umorzeniu śledztwa w sprawie uszkodzenia drewnianej rzeźby Lenina w Poroninie.
Zdarzenie miało miejsce z końcem kwietnia br. W nocy nieznani sprawy na miejscu, przed domem młodego artysty, który ją wykonał, odcięli głowę posągu, który odzwierciedlał postać wodza Rewolucji Październikowej. Pomimo działań policji, która była wezwana na miejsce zdarzenia - dewastatorów nie udało się odnaleźć.
- Na razie ze względu na niemożliwość wykrycia sprawców zdecydowaliśmy się umorzyć postępowanie, ale w razie pojawienia się jakikolwiek nowych śladów, które przyczynią się do zatrzymania ich sprawa zostanie wszczęta na nowo – informuje Roman Wieczorek rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem

Przypomnijmy, że młody rzeźbiarz z Poronina na pomysł wykonania rzeźby wpadł ponad rok temu. Jak mówi, chciał jedynie w artystyczny sposób przypomnieć o pobycie Lenina na Podhalu. Niektórym ludziom pomysł się nie spodobał, bo od początku kwestionowali bytność wodza rewolucji, tym razem w postaci rzeźby na terenie Poronina.

Do 1989 roku stał w Poroninie pomnik przedstawiający wodza rewolucji. Był pilnowany przez uzbrojonych żołnierzy, bo górale od początku planowali zniszczenie całego postumentu. Jego wysadzenie rozważał nawet Stefan Niesiołowski, za co trafił do więzienia. Ostatecznie Lenin zniknął po wizycie Gorbaczowa na Podhalu.

js/
komentarze
osioł09.11.2015, 20:22
do nie slepy gdzie sie konczy ingerencja zewnetrzna w prywatne sprawy porownaj to z zajeciem krymu paleniem na stosie w ameryce to jakbys wszedł na czyjąms posesje i cos odcinał do bys oberwał i nikt by cie nie bronił kazdemu wolno miec taką religie jak chce i poglady takie jak chce roznica tylko taka ze w tym kraju niewolnikom nie wolno posiadac broni ale jakby sprawcow wtargniecia ciupagą potraktowac to tez bys ich bronił przeciez oni tobie tez cos zrobią bo sie im cos w twoim ogrodzie nie spodoba i co wtedy....
Tymek09.11.2015, 16:51
Nie wierzcie Niesiołowskiemu on nigdy nie mówi prawdy .
On się tylko chwali żeby wyjść na bohatera Najpierw trzeba coś
zrobić a potem mówić On jak ten bohater co to potrafi
pijanemu piwo wypić a nawet mokry papier potargać
pl09.11.2015, 09:41
Skoro władze nie potrafią i boją się zlikwidować wszystkie pomniki komunistyczne itp. to obywatele powinni to zrobić!!! Albo niech kacpay sobie zabierają na własny koszt. Won z czerwoną zarazą!
myslący_inaczej08.11.2015, 21:59
Symbolika bolszewicka nie może być eksponowana. Powinien być ukarany ten pseudo-artysta a nie tracić czasu na poszukiwania tzw sprawców. Czego niby?? Zrobili to co dawno powinna zrobić policja.
nie ślepy08.11.2015, 21:48
osioł...jaki nick takie myślenie!
Prywatnie to możesz sobie krasnala w ogrodzie pokazywać...a nie zbrodniarza, który zapoczątkował największe zbrodnie w dziejach ludzkości!
...komusze rządy się już kończą!...czyli mroczne czasy!
Ponimajesz?
Wiedźmin08.11.2015, 20:59
Jest więc precedens i można umorzyć sprawę zniszczenia karuzeli/rzeźby na
Jarmarku Podhalańskim w N.T.
LEN I N(A) NA POD HALU08.11.2015, 19:45
Dziś w Poroninie żyje jeszcze Baca
Co Leninowi kwaśnym mlekiem
Leczył kaca
I to promocja jest nielicha
Pomysł i wykonanie Cudzicha
Choć tamten był spiżowy
A nowy jest bez głowy
Krążą niesprawdzone pogłoski
Ze to Stefan Niesiołowski
Nadal nie skapitulował
I Wodza Rewolucji z dekapitował
Powiem Wam w tym słówku
Ona jest już w Kozłówku
I ogląda Lenina pierwowzorek
PATRZY
KTÓRĄ
RĘKĄ
DRAPIE
WORE
ppf08.11.2015, 19:43
Za propagowanie synboli komunistcznych należało by ukarać ,,artyste'' tymbardziej że pseudorzeżba postawiona została w miejscu publicznym
osioł08.11.2015, 17:45
decyzja raczej polityczna a nie mowiaca o wolnosci posiadania w prywatnym ogrodzie tego co sie chce ale takie mroczne czasy nadeszły.......
Zobacz pełną wersję podhale24.pl