10.11.2015, 11:03 | czytano: 3601

Nowy Targ: budżet szkolny czy obywatelski? Program dla obywateli traci sens

FELIETON. Nowotarski urząd miasta zachęcał szkoły do udziału w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Efekt? W większości okręgów wygrały inwestycje szkolne takie jak remont sali gimnastycznej, czy boiska sportowego, wyposażenie pracowni szkolnej. Niestety, to oznacza, że Budżet Obywatelski stał się obywatelskim tylko z nazwy, bo obywatele nie mają z niego korzyści.
Odpowiedzialny za najnowszą edycję budżetu obywatelskiego w Nowym Targu naczelnik wydziału oświaty Janusz Stopka sam przyznał, że namawiał dyrektorów szkół do zgłaszania projektów. Szkoły skwapliwie skorzystały z zaproszenia, zmobilizowały społeczność szkolną i ich pomysły wygrały. - Szkoły, jako duże instytucje, zawsze będą miały ogromną przewagę nad zwykłym mieszkańcem. Dyrekcja zawsze mobilizuje w takich przypadkach nauczycieli i rodziców - powiedział "Gazecie Wrocławskiej" Dariusz Kraszewski, specjalista z Fundacji im. Stefana Batorego, pytany o sens udziału szkół w budżecie obywatelskim.
Budżet, który w założeniu powinien być obywatelski, stał się budżetem szkolnym. W Nowym Targu, we wszystkich trzech okręgach, w których odbywało się głosowania, wygrały szkolne inwestycje: w okręgu nr 1 - remont sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Nowym Targu, nr 2 - modernizacja nawierzchni boiska przy Szkole Podstawowej nr 5, nr 3 - nowoczesne pracownie szkolne wspierające rozwój naszych dzieci. Jedynie w głosowaniu na projekty ogólnomiejskie zwyciężył VIII Nowotarski Piknik Lotniczy.

Inwestycje szkolne - na co na wczorajszej sesji zwróciła też uwagę radna Danuta Wojdyła - powinny być finansowane z budżetu ogólnego miasta po to, żeby miasto nie robiło inwestycji w szkołach za pieniądze, które zostały przeznaczone dla obywateli.

W porę zauważyły to inne samorządy w Polsce. W Rudzie Śląskiej zdecydowano, że szkoły i przedszkola zostaną wykluczone z głosowania w przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. W Warszawie kpią z budżetu obywatelskiego zmieniając jego nazwę na "budżet wspierania szkół". W Elblągu portal Fakty z Elbląga skwitował udział szkół w budżecie obywatelskim słowami: "Przy tak dużej możliwości mobilizacyjnej szkół, praktycznie idea, która przyświecała tworzeniu Budżetu Obywatelskiego, czyli możliwość wykonania inwestycji służących wszystkim mieszkańcom miasta, praktycznie zostaje zlikwidowana. Elbląskie szkoły znalazły sposób na dodatkowy zastrzyk finansowy na własne inwestycje".

A portal bytomski.pl działający w Bytomiu pyta: "Budżet Obywatelski ujawnił jak bardzo niedoinwestowane są bytomskie szkoły. Przeszło jedna trzecia wybranych projektów dotyczy infrastruktury placówek oświatowych. Pytanie czy budżet partycypacyjny powinien służyć do nadganiania zaległości w remontach i modernizacji szkół?".

Robert Miśkowiec
Może Cię zainteresować
komentarze
Ab12.11.2015, 20:17
A czy dzieci to nie obywatele....
jest OK12.11.2015, 11:34
Ja tam myślę że budżet obywatelski spełnia jedną mądrą rolę
ma i to robi integrować i aktywizować mieszkańców w tym
również tych najmniejszych. Dlatego nic się nie dzieje że są
dofinansowane również szkoły i zaangażowani
rodzice nauczyciele czy młodzież.
Wartością dodaną jest również ranking
WSZYSTKICH INNYCH POMYSŁÓW
I POTRZEB MIASTA
toż to skarbnica
wiedzy dla Radnych
i Burmistrza
niech z niej
CZERPIĄ
Nowotarżanin z wyboru11.11.2015, 17:44
@wpieniona - zostań "mamusią" swojego projektu i działaj. Nikt nikogo do podpisywania nie zmusza. Najwyraźniej twoje potrzeby były mniej ważne dla społeczności niż te zaproponowane przez dyrektorów i wspierane "mamusie" z komitetów. Demokracja.
Nowotarżanin z wyboru11.11.2015, 17:41
@realny budżet 2016 - jestem za. Oby tak się udało.
wpieniona11.11.2015, 13:03
Panie Stopka . Da Pan w przyszłym roku ten milion szkołom i nie zawracajcie ludziom głowy, bo ja sobie buty zdarłam chodząc od domu do domu za podpisami i chała z tego . Dyrektorzy szkół puszczą po klasach na wywiadówkach , zebraniach , kartki do podpisu , resztę zbiora mamusie z komitetów szkolnych i bija na łeb wszystkich. Szkoły dostają środki z budżetu państwa pośrednio przez samorządy , więć prosze nie owijać w bawełnę i nie wmawiać ludziom, żę macie gest bo dajecie im milion i niech decydują na co go wydać.
realny budżet 201611.11.2015, 09:55
To co ? W przyszłym roku: zmiana nawierzchni Orlika, remont sali przy SP 2, ławki po szkołami aby mieli zaoczni gdzie palić, śmietniki pod szkołami do selekcji śmieci, parking pod mechanikiem, oświetlenie ledowe i monitoring w szkołach, kolorowe antystresowe korytarze w szkołach, gumowe narożniki przy wejściach i na poręczach szkolnych, pracownie historyczne, geograficzne i do języka polskiego, palarnie szkolne. Może "bańka" wystarczy?Acha zapomniałbym - trzeba zarezerwować około 100 tys na Piknik.
tak uważam10.11.2015, 22:59
Facet spadł z księżyca.Jak nie szkoły to co, skoro budżet ma dotyczyć terenów miejskich o uregulowanych stosunkach własnościowych.Byle kawałek chodnika nie ma szans, bo miasto od II wojny światowej nie uregulowało tych spraw.Może Pan zapyta w następnym "felietonie" co w tym temacie zrobiło kilka już pokoleń urzędników? A Pani Radna od 3 kadencji o tym nie wie? Żałosne.Już wolę szkołę niż apartamenty na remizie OSP.
Mela10.11.2015, 21:56
taki był regulamin , szkoły to wykorzystały i nie ma o co kruszyć kopii
a z drugiej strony sama nazwa i idea budżetu obywatelskiego traci zupełnie sens
mocno zniesmaczony10.11.2015, 21:45
Jakiś taki miałki ten niby felieton, a temat nośny że hej, aż się prosi o komentarz redakcyjny a tu nic. Tylko streszczenie z kilku portali.
Obserwator10.11.2015, 21:18
tak popieram w 100 % to nie był budżet obywatelski tylko szkolny, Burmistrzu w przyszłym roku nie tworzyć rejonów tylko cały milion na projekty ogólnomiejskie oczywiście z wyłączeniem szkół
~p10.11.2015, 21:12
Panie Stopka, niech pan dba o to żeby środki na oświatę pozyskiwać ze wszystkich innych możliwych stron - a nie zubażać obywateli miasta o inwestycje, które dzięki panu nie weszły - faktycznie OBYWATELSKIE
Nowotarżanian z wyboru10.11.2015, 20:09
A szkoły to dla kogo? Uczniowie i inni korzystający z infrastruktury szkolnej to kto? Od kiedy człowiek staje się obywatelem? Poda który "najmądrzejszy" definicję?
manfred10.11.2015, 17:58
No sam głosowałem na salę do angielskiego w szkole nr 2. Odkąd Marek Fryźlewicz wybudował mi kładkę na Dunajcu nic mi nie potrzeba. Wiem po sobie że języki to najważniejsza sprawa dla dzieciaków a niech mają ja się uczyć ruskiego musiałem a i tak lipa :-)
DEmokRAcja10.11.2015, 17:50
Nie rozumiem tej dyskusji nad budżetem. Ludzie tak zdecydowali, a co wybrali jest święte. Na tym polega demokracja, że w demokracji rację ma większość cóż......Każdy może zgłosić projekt, lobbować. Widać osoby związane z lotniskiem mają dużą siłę perswazji i potrafią przekonać ludzi do swoich pomysłów. Skoro szkoły wygrały to właśnie takie potrzeby są dla ludzi najważniejsze.
obywatel tego miasta10.11.2015, 17:12
Nic nie mam przeciwko religii, Jezusowi, wierzącym , ale uważam, żę mamy tyle kościołów coarz bardziej pustych, że nie musimy wyrzucać pieniędziy, aby modlic się na lodowisku. Budżet obywatelski powinien być wydawany na trwałe, namacalne inwestycje, które służą ludziom przez lata. Miało być oszczędnie Burmistrzu, a tymczasem trwonimy pieniądze.
Paweł10.11.2015, 15:56
Powiedzcie mi jak Aeroklub rozliczy te pieniądze? No jak? Po inwestycjach przynajmniej coś pozostaje namacalnego i są dowody w postaci faktur i przetargu. Jak urząd rozliczy Jezusa na lodowisku i Piknik?
WA10.11.2015, 15:39
I to niby jest felieton? Odwagi brakło. Gdzie własne zdanie autora? Przepisanie kilku cudzych opinii to jeszcze nie felieton.
dukan10.11.2015, 15:09
Jacy obywatele - takie głosowanie i budżet. W przyszłym roku i tak wygra Lotnisko i Szkoły. Ja napisze projekt aby dofinansować ludziom abonament telewizyjny aby w spokoju mogli obejrzeć Barwy szczęścia.
BB10.11.2015, 14:47
Osobiście zagłosowałem za projektem wyposażenia pracowni szkolnej, gdyż podejrzewam, że to lepsza inwestycja niż siłownia czy bodajże wiata na śmieci (?) na osiedlu Suskiego. Tylko 3 projekty były do wyboru w tym okręgu. Nie mieszkam na Suskiego, więc oczywiste jest, że wybiorę wyposażenie pracowni szkolnej, do której mogę wysłać dzieci a nie budowę śmietnika dla obcych mi ludzi...
wkurzony10.11.2015, 14:27
Szkoły podstawowe i gimnazja są finansowane z budżetu miasta i to budżet miejski powinien być wydawany na ich potrzeby .Po co tworzyć jakąś fikcje Budżet Obywatelski, skoro miasto tak kombinuje, żeby z powrotem odebrać mieszkańcom te pieniądze ?
Bilgun Ariunbatar10.11.2015, 14:14
Wreszcie ktoś to napisał...
@10.11.2015, 13:20
tysiąc razy wolę aby wygrały szkolne projekty niż piknik lotniczy. Osobiście nie odpowieda mi aby organizować starty samolotów przy rezerwacie i w pobliżu osiedli. Jest to nieprzyjemne i niebezpieczne. Tymczasem z projektów szkolnych będą korzystać nowotarskie dzieci i dobrze. Fakt, że może szkoły powinny być dofinansowywanie nie tylko z Budżetu obywatelskiego ...
Jano10.11.2015, 12:57
Szkoły wydoiły budżet obywatelski pomimo że mają dla siebie osobne budżety co jest skandalem!
fionek10.11.2015, 12:21
to mnie imprezy na lotnisku też nie interesuję - niech ciągną kasę z Ministerstwa transportu..albo innego a nie z budżetu obywatelskiego
dukan10.11.2015, 12:13
Potrzebny artykuł Panie Robercie dla zaściankowych mieszkańców, którzy nie rozumieją idei Budżetu Obywatelskiego.To nie jest budżet dal Obywateli. Wykluczyć w przyszłym roku szkoły z głosowań oraz wprowadzić zapis że np w przez kolejne 2-3 lata nie powinien ubiegać się ten sam podmiot czy osoba na dofinansowanie to samo wydarzenie. Pomyślcie ile zostałoby zrealizowanych mniejszych projektów w ciągu roku i jak widoczne byłoby to dla oka mieszkańca. Ilu ludzi czuło by się spełnionych. A tak wkoło Macieju Samoloty, Szkoły i Jezus.
prawda10.11.2015, 11:19
Najwyższa pora zadbać o solidne dofinansowanie nowotarskich szkół, bo z nich wyjdą kiedyś nowi OBYWATELE. Myślę, że jest sporo do zrobienia w tej materii. Może dyrektorzy przedstawią Burmistrzowi swoje potrzeby, ten je szybko zrealizuje i nie będzie trzeba szukać pieniążków na szkolnictwo w kolejnym budżecie obywatelskim.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl