16.11.2015, 17:31 | czytano: 2174

W Rabce o smogu

Fot. Piotr Kuczaj
W uzdrowisku zainaugurował swoją działalność Rabczański Alarm Smogowy. Grupa mieszkańców chce połączyć siły, by w wspólnie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza.
Z okazja obchodów Dnia Czystego Powietrza, w miejskiej bibliotece w Rabce-Zdroju odbyło się spotkanie środowisk zaangażowanych w rozwiązanie problemu czystego powietrza. O tym, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w Polsce i na Podhalu oraz, jaki ma ono wpływ na zdrowie człowieka, mówił Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Największe wrażenie na uczestnikach spotkania wywarła informacje, że dzieci, które oddychają zanieczyszczonym powietrzem mają o kilka punktów mniejszy iloraz inteligencji.
Piotr Siergiej podkreślił też, że głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza nie są przemysł, energetyka czy transport, ale tradycyjne domowe piece. - To one trują najmocniej - przekonywał.

Komendant Straży Miejskiej Kazimierz Zapała podkreślał, że mieszkańcy coraz mniej palą śmieciami w piecach, ale głównym problemem jest niskiej jakości węgiel dopuszczony do obrotu.

Burmistrz Ewa Przybyło mówiła, że potrzebne są zmiany w prawie, które wyeliminują ze sprzedaży złej jakości węgiel. Potrzebna też, jej zdaniem, jest działalność edukacyjna, która poprawi świadomość ekologiczną wśród mieszkańców.

Od dziś przenośne pyłomierze sprawdzają w Rabce-Zdroju jakość powietrza w ramach akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego „Małopolska bez smogu”. Pomiary będą trwały do 30 listopada, a bieżące wyniki pomiarów śledzić będzie można na stronie www.radiokrakow.pl.

r/
komentarze
asert18.11.2015, 14:52
" górne spalanie" w piecach się kłania i spadek smogu o 30%
Marta17.11.2015, 09:21
Cytat z pomiarów w Szczawnicy: " Niestety instalacja solarów w nieznaczny sposób przekłada się na jakość powietrza - gdyż wykorzystywane są one do grzania wody w lecie, a jak pokazują dane WIOŚ problem z jakością powietrza nasila się podczas sezonu grzewczego."
Może zamiast kolektorów lepsze bedą dopłaty do gazu, pradu, wymiany pieców, filtrów kominowych? To miało by sens.
Wojtek16.11.2015, 21:40
A może by tak władze miasta zajęły się w końcu tematem kolektorów słonecznych.
Fred16.11.2015, 17:43
A może by tak sprawdzili w Lipnicy czym mieszkańcy palą bo tez jest ten smog.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl