02.01.2016, 22:31 | czytano: 1893

Uroczysta sesja w gminie Czorsztyn

W remizie OSP w Mizernej odbyła się "świąteczna" sesja Rady Gminy Czorsztyn będąca okazją do podsumowań ubiegłego roku i wytyczenia planów na rok bieżący. W sesji uczestniczyli radni, sołtysi oraz władze Gminy Czorsztyn a także zaproszony, jako gość honorowy Kazimierz Wolski przedsiębiorca podhalański, mieszkaniec Mizernej.
Wójt Tadeusz Wach w asyście zastępcy - Rafała Jandury, Stanisława Chmiela Przewodniczącego Rady Gminy a także Władysława Mikołajczyka sołtysa Mizernej złożył na ręce lokalnego przedsiębiorcy serdeczne podziękowania za pracę oraz zaangażowanie na rzecz sołectwa Mizerna, której przykładem było realne wsparcie podczas prac remontowych wykonanych w remizie OSP. Wójt podkreślił, że taka postawa przynosi nie tylko wymierne efekty, ale zachęca także innych mieszkańców do angażowania się w życie lokalnej społeczności.
Sesję rozpoczęto od występu dzieci i młodzieży z zespołu „Mali Maniowianie”, które pod okiem Katarzyny Dobrzańskiej zaprezentowały tradycyjne, góralskie kolędy.

Po tym świątecznym akcencie radni rozpoczęli właściwą pracę, której głównym punktem było uchwalenie budżetu na 2016 rok. Jednogłośnie podjęto uchwałę budżetową na ten rok.

Wójt gminy podziękował radnym oraz sołtysom za dotychczasową współpracę oraz zaangażowanie. Szczególne słowa podziękowania skierował w stronę Skarbnik Gminy Czorsztyn, która na bieżąco czuwa nad realizacją i wykonaniem budżetu gminnego.

Także jednogłośnie przyjęto uchwałę w sprawie przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej Gminy Czorsztyn na lata 2016-2020.

Zdecydowano o pozostawieniu na stałym poziomie dopłaty do m3 ścieków bytowych pochodzących z gospodarstw domowych. Dopłata wynosić będzie 1,50 netto.
Rada podjęła uchwałę o nadaniu nazwy dwóm ulicom w Maniowach - tj. Pod Kościołem oraz Księża Droga. Decyzja podjęta została 11 głosami „za”, przy 3 głosach sprzeciwu.

Podczas świątecznej sesji nie zabrakło również życzeń oraz tradycyjnego łamania opłatkiem. Sesję zakończono wesołym, świątecznym akcentem w postaci nagrania, na którym włodarze gmin leżących głównie na terenie powiatu nowotarskiego, w tym wójt Gminy Czorsztyn śpiewają tradycyjne, polskie kolędy.

opr. Aneta Markus, s/
komentarze
Partyzant05.01.2016, 07:51
@fakty
Podałem przykład....
Chodziło mi o to że gmina nie podała informacji o danym zamiarze.
Do dziś jeszcze dużo mieszkańców nie wie o fakcie dokonanym.
kelner04.01.2016, 13:30
Widelce i noże na zdjęciach pewnie do krojenia cytryny do herbaty
mieszkaniec04.01.2016, 08:03
i tak: przy ul.Sosnowej będą mieszkać S...?
fakty03.01.2016, 22:46
Partyzant
Proponujesz bardzo kosztowną procedurę. W Maniowach w ciągu ostatnich 4 lat musiałaby być 3 razy organizowane referenda. A to kosztuje, nawet jeśli połączyć to z innymi wyborami - patrz konsultacje w Nowym Targu przy okazji wyborów prezydenckich. Tańsza forma to: wniosek - ogłoszenie o zamiarze nadania nazwy - przyjęcie propozycji - głosowanie na zebraniu wiejskim. Nie ma rozwiązań idealnych. Bo dlaczego o nazwie ulicy mają decydować akurat mieszkańcy całej wsi a nie właściciele nieruchomości przy tej ulicy ? Garstkę ludzi można i trzeba kontrolować czytając np. projekty uchwał oraz podjęte uchwały na stronach BIP. Nazwa ul. Świerczewskiego zostanie pewnie zmieniona po wejściu ustawy o dekomunizacji przestrzeni publicznej.
Z Maniów03.01.2016, 21:27
@miszkaniec2 - nie wprowadzaj ludzi w błąd.
Od 1 stycznia zmieniły się przepisy w tej materii. W przypadku zmiany nazwy ulicy - ludzie nie muszą zmieniać dokumentów ani pieczątek - poczytaj trochę a potem wygłaszaj swoje mądrości.

No - chyba, że Twoim zamiarem jest kłamliwe straszenie ludzi. Wtedy musisz liczyć, że trafisz na samych tłumoków, którzy uwierzą w te brednie.
miszkaniec203.01.2016, 20:44
@partyzant- chyba sie obudziłeś, Świerczewsiego teraz już chcą sami mieszkańcy tej ulicy, w przeciwnym wypadku muszą sami ponieś koszty np.zmian dokumentów.
Partyzant03.01.2016, 16:47
Wg mnie wybieranie nazw ulic powinno wyglądać w następujący sposób.
Powiadomić mieszkańców danej miejscowości o takim zamiarze(w jakikolwiek sposób,internet,plakat itd)
Podać termin i miejsce składania propozycji z nazwami ulic(e-mail,dziennik podawczy...)
Wszystkie propozycje wyszczególnić na kartach do głosowania.
Ustalić termin referendum.
Tyle na temat,nie może być żeby garstka osób decydowała o wszystkim bez wiedzy ludu,bo ponad połowa ludności nawet nie wie że nadano nazwy.
P.S.ciekawe kiedy zniknie ul.Świerczewskiego....?Pasowało by zmienić nazwę.może na Partyzantów?
baba03.01.2016, 16:39
dżentelmeni 2016 i gro.
fakty03.01.2016, 12:56
krk
Były dwie prośby o nadanie nazw ulic: 1/ ul. Pod Kościołem - propozycja właścicieli prawdopodobnie jedynego budynku, który będzie przy tej ulicy została zaakceptowana przez Radę Sołecką a potem Radę Gminy. 2/ Ul. Sosnowa - propozycja bodajże jednych właścicieli budynku stojącego przy przyszłej z ulic. Tu tych budynków będzie więcej.Propozycje głosowane na Radzie Sołeckiej: ul. Sosnowa, ul. Podhalańska, ul. Księża Droga. W wyniku głosowania została wybrana nazwa ul. Księża Droga. W obu przypadkach nazw nowych ulic wybrano wcześniej obowiązujące nazwy lokalne.
miszkaniec03.01.2016, 10:39
dlatego są nasi przedstawiciele wybrani- delegaci, radni do rady sołeckiej aby o tych sprawach decydować, pewno każdy by chciał za życia swoją ulicę mieć - swoim nazwiskiem, przydomkiem itp nazwaną. rada sołecka zaopiniowała pozytywnie nazwy, więc się nikt z innych wsi nie mieszał.
tyle w temacie
krk03.01.2016, 10:22
Nazwy ulic to totalna porażka! wg nie liczono się ze zdaniem ludzi którzy, będą tam mieszkać!! Było złożone pismo od właścicieli działek z ich propozycjami,... pewnie poszło w kosz! p.s nie było tam propozycji nazwy która została przyjęta.
olo03.01.2016, 09:01
Pozamieniać nazwy bohaterów (wójt - naczelnik, sekretarz, przedsiębiorca - przodownik, radny - towarzysz) i mamy wypisz wymaluj artykuł pochwalny ze "Sztandaru Młodych"
Kolej losu03.01.2016, 09:00
Wyborcy podziękowania składali w trakcie wyborów.
Partyzant02.01.2016, 23:43
Całe kolesiostwo w jednej izbie.....
Co do nazw ulic to myślę że mieszkańcy powinni mieć też jakiś wybór,można było sondaż czy referendum zrobić.....
Zobacz pełną wersję podhale24.pl