07.01.2016, 09:20 | czytano: 5635

Skuterowcy uniewinnieni za jazdę pod Gorcach

zdjęcie archiwalne
Nowotarski sąd rejonowy uniewinnił pięciu mieszkańców Nowego Targu za jazdę skuterami po Gorcach. Wcześniej zostali oni ukarani grzywnami, ale sąd uznał, że nie popełnili żadnego wykroczenia.
Do ich zatrzymania doszło w styczniu ubiegłego roku. Jeden z nich B.C. wspomina, że dostał wtedy informację, że w jego lesie pod Turbaczem (ma w Gorcach 10 ha lasu) doszło do kradzieży drzewa. - Sam obawiałem się jechać. Wiadomo jak jest ze złodziejami drewna. Są niebezpieczni. Zwołałem więc chłopaków i w czterech na skuterach pojechaliśmy zobaczyć, co się stało - relacjonuje. Jak mówi, informacje potwierdziły się - złodzieje ukradli dwa drzewa. - Po obejrzeniu strat pojechaliśmy da schroniska, zjedliśmy obiad i ruszyliśmy z powrotem w dół do Nowego Targu, razem z piątym kolegą, który dołączył do nas na Turbaczu.
Informacja o pobycie skuterowców w schronisku dotarła do Gorczańskiego Parku Narodowego. Strażnicy parku byli wyczuleni na kierowców skuterów, bo w ostatnim czasie dochodziło do wielu przypadków łamania zakazu poruszania się po obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego.

Nowotarżanie, którzy pojechali obejrzeć skradzione drzewo, zostali zatrzymani na czarnym szlaku pod Turbaczem. W ich zatrzymaniu pomagali policjanci i goprowiec, który przywiózł ich na miejsce skuterem. Zostali oskarżeni o umyślne naruszenie zakazów obowiązujących w Gorczańskim Parku Narodowym i bezprawny wjazd pojazdem silnikowym do lasu. Wymierzono im grzywny od 500 do 3 000 zł. Wszyscy ukarani nowotarżanie odwołali się do sądu. - Pomylono nas z kimś, kto jeździł nielegalnie po parku narodowym. Ale to nie byliśmy my. Mieliśmy jednak dowody na to, że jesteśmy niewinni i sąd to potwierdził - dodaje.

Sędzia Bogdan Kijak, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Nowym Sączu informuje, że Sąd Rejonowy w Nowym Targu odbył trzy rozprawy i tuż przed świętami Bożego Narodzenia wszystkich pięciu nowotarżan uniewinnił, przyznając im rację i uznając, że nie popełnili zarzucanych im wykroczeń.

- Park robi sobie cyrki. Niech pilnują Parku, a nie zatrzymują ludzi na prywatnym terenie, którzy jadą do swojego lasu. Mamy do tego prawo i sąd to potwierdził - podkreśla B. C.
Dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego Janusz Tomasiewicz pytany przez nas o komentarz do wyroku powiedział, że zna sprawę, ale odmówił wypowiedzi na ten temat. Dodał tylko, że nie komentuje wyroków sądu.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Smok10.01.2016, 13:07
Brawo dla sądu, widoki na sprawiedliwość się pojawiają. Nie może być tak, że jakieś gnoje na przywilejach nękają grupy społeczne i próbują ich kryminalizować oraz karać za nic, bardzo dobrze, żeście się Panowie postawili i wyszło na wasze.
B,C,09.01.2016, 12:07
Od B C, do wielmoznego pana z Waksmunda,ale gdy wy jedziecie przez Kowaniec to nikt nie stoi za Bula i nie kaze wam placic,ale jak to konieczne i nie masz na chleb bo szafliki sie skonczyly to sie jakos zlozymy,,,
alik08.01.2016, 10:23
Czyli każdy może jeździć po całych Gorcach byle by miał ka wałeczek lasu!!!!!!!!!!!!
I problem nielegalnego wjazdu w Gorce ostatecznie i praktycznie został raz na zawsze rozwiązany.
hej!08.01.2016, 07:49
No to teraz sie zacznie...
wycieczki skuterowców na turbacz.
Moze wypożyczalnie skuterów otworzyc w okolicach Długiej Polany? Bedzie biznes jak ta lala
skutery śnieżne07.01.2016, 19:24
Dzięki że opublikowaliście to w podhale 24 bo ja też mam skuter i teraz już nie będe sie bał jeżdzić po gorcach bo mam kolege w waksmundzie ktury ma las pod turbaczem i wiem że jak mnie złapią to powiem że szukam złodziei co ukradli księżyc z jego lasu
Prywaciarz07.01.2016, 18:45
Co to Kasiu próbujesz straszyć legalnych właścicieli?Ja nic nie muszę grodzić jeśli to jest moja własność to nie życzę sobie by mi obcy chodził po moim,kapujesz?Tak samo nie zamykam drzwi na klucz w swoim domu i co? Może każdy wejść,bo nie zamknięte?
kopiuj-wklej07.01.2016, 17:17
Czy zdjęcie do artykułu ma coś wspólnego ze sprawą?
Jeśli tak to ok.
Jeśli nie, to na miejscu gościa z nr 4 ZAKOPANE, bym się zwyczajnie wkurzył!
Qadowiec07.01.2016, 17:07
Misiek , no to wytycz piękna trasę dla qadow i motorów po swoim terenie. Bardzo chętnie skorzystam. Dodam tylko , ze jak piszesz ,,mamy tyle gór dookoła i nie ma żadnego szlaku dla zmotoryzowanych" to jestem przekonany , ze ten szlak będzie w górach. Pozdrawiam.
GOPR07.01.2016, 16:52
Parkowcy chcieli wytyczyć szlak dla zmotoryzowanych to ci panowie na skuterach powiedzieli że i tak nie będą po nim jeździć, gdyż nie jest dla nich wystarczająco atrakcyjny. Wolą zapuszczać się w tereny obejte rezerwatem.
wicher07.01.2016, 15:20
Postawić szlabany parkowcom gdy poruszają sę po prywatnych terenach , a co im wolno ?
Kasia07.01.2016, 14:34
Do Chłop od zawsze : Kto ci broni ogrodzić swoją własność ? A najlepiej stan tam z radarem i alkomatem . ...niech pierwszy rzuci kamień .. Czyżby te słowa nie tyczyły sie także do Ciebie , modli się pod figura a diabła ma za skóra i myślisz ze w necie jesteś tak do końca anonimowy to sie grubo mylisz ! Ta wasza zachłanność
Chłop od zawsze.07.01.2016, 14:07
Skuterowcy niby paniska a stać ich tylko na skuter.A jeżdżą już nie po swoim tylko po czyjejś prywatnej własności. Gdyby nie właściciele gruntów które mają ogromną wartość w porównaniu ze skuterami czy motorami to mogliby jedynie pooglądać te kupione przedłużenia swojej męskości w swoich garażach. Dawniej nie odważyliby się wjechać na czyjąś własność bo ona była święta i chroniona skutecznie i własnoręcznie przez właścicieli. Jakim prawem naruszają prawa własności właścicieli to powinno również być karalne. Skuterowcy czy trialowcy kupcie sobie najpierw tereny na własność i po swoim jeździć a nie czyim. Kontrolować caly czas i karać za jazdę konsekwentnie aż do skutku-trzeźwość sprawdzić przy okazji!.Tyle w temacie snoby!
Wieczorynka07.01.2016, 14:03
Ale bajki :)))
P-i-t-a-s07.01.2016, 13:21
A ja im chce serdecznie podziękować , uratowali prawie odmrożone moje 4 litery jak pewnego razu wracałem na dzwigoniowkach ( zainteresowani wiedza o co chodzi) z Turbacza , człowiek starszy przecenił swoje możliwości i zle by sie skończyło gdyby nie ekipa tych a moze innych panów w każdym razie na skuterach Pitul
wicher07.01.2016, 12:04
Park Gorczański ? :) . Siedlisko wszelkiej maści kornika , piękne lasy giną w oczach ! Marnotrawstwo i nic więcej !!!
niecytaty07.01.2016, 11:40
Fastryga tak gruba, że aż oczy bolą...
Motocyklista07.01.2016, 11:33
Do gpn Znam sprawę od podszewki , trudno komuś coś udowodnić jak za rękę nikogo nie złapali a przypuszczenia ze byli ze ich widziano a może a oni a nie oni itp napewno dla sadu nie są wiarygodne , złapali w miejscu gdzie jest teren prywatny wiec dlaczego by mieli płacić mandaty ? A tak appropo czasami by im trzeba było podziękować bo ubija i zrobią trasę na szlaku i nie trzeba na Turbacz iść w śniegu po kolana pozdrawiam
Misiek07.01.2016, 11:32
A dla mnie patologią jest to, że mamy tyle gór dookoła i nie ma żadnego szlaku dla zmotoryzowanych. Ludzie mamy XXI wiek! Skutery, motocykle, quady są dostępne za od ręki za stosunkowo niewielkie pieniądze. Gdzie Ci ludzie mają jeździć? W każdym NORMALNYM kraju (ale nam daleko do normalności w każdej dziedzinie) są wytyczane specjalne szlaki dla zmotoryzowanych, gdzie mogą szaleć do woli bez konsekwencji (za to zjazd ze szlaku kończy się grzywną i na pewno nie jest to 100 euro. Trzeba tylko chcieć i zamiast siedzieć i pierdzieć w stołek zastanawiając się czy sarenka już zrobiła poranną kupkę, może trzeba by zorganizować jakieś spotkanie i wyjść przed ludzi.

Wszyscy widzą problem, ale jedynym rozwiązaniem jest likwidowanie go, przez angażowanie policji, gopru i innych, żeby wlepić mandat. Czy to jest rozwiązanie? Uwierzcie mi, że i Policja i GOPR ma ważniejsze rzeczy na głowie niż uganianie się za kierowcami po górach. Nie tędy droga! Na pewno góry by nie straciły na tym, że ktoś sobie wyjedzie na Turbacz motocyklem czy skuterem.

Nie jeżdżę, ale stoję za nimi!
Partyzant07.01.2016, 11:19
Każdy kto jedzie w las to tak mówi ze jedzie do swojego albo podaje się numer działki i dane właściciela działki znajomego a dowód zostawiłem w domu.Ciemniaki i tyle.
ja07.01.2016, 11:01
może teraz dojśc do patologi polegajacej na tym że 20 chłopa na skuterach bedzie jeździć i szukać skradzionej szyszki z lasu :) :) jeżeli chłopcy jeżdzili rzekomo po waksmundzie i szukali zaświadczeń że mają las ( jak czytam w komentarzach ) to trzeba zgłosić to do odpowiednich służb żeby spraiwe przyglądnąć sie jeszcze raz .
z góry z góry nie z wysoka07.01.2016, 10:57
Kolego B.C. Nie zezwoliłem na jazdę po moim prywatnym terenie (bo tak żeście na miejsce dojechali), więc teraz wypada rozliczyć się z właścicielami tych prywatnych terenów, z których korzystacie. Jeśli macie takie umowy to udowodnijcie, jeśli nie to sąd powinien Was ukarać. Z mojej strony macie zakaz wjazdu na moje tereny!!!
z góry z góry nie z wysoka07.01.2016, 10:56
Kolego B.C. Nie zezwoliłem na jazdę po moim prywatnym terenie (bo tak żeście na miejsce dojechali), więc teraz wypada rozliczyć się z właścicielami tych prywatnych terenów, z których korzystacie. Jeśli macie takie umowy to udowodnijcie, jeśli nie to sąd powinien Was ukarać. Z mojej strony macie zakaz wjazdu na moje tereny!!!
GPN07.01.2016, 10:00
Ale ściema drzewa ratować jechali-kpina z policji,parkowców, totalna kompromitacja sądu.!Wszyscy poza sądem wiedzą jaka jest prawda.To samo dotyczy jazdy na motorach po Gorcach-góry ratować jeżdżą.Jaki kraj takie prawo.Pozdrawiam "opiekujących się Gorcami inaczej"!!!.
do b.c.07.01.2016, 09:46
udało się wam ale takie komentarze że park robi cyrki są nie ma miejscu bo ptaszki dużo ćwierkały w waksmundzie jak goście z NT jeździli po waksmundzie i prosili żeby dać im zaświadczenie że mają las bo inaczej dostaną wysokie kary- więc panowie trochę więcej pokory a mniej buty bo drugim razem nikt się za wami nie wstawi.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl