17.01.2016, 20:25 | czytano: 4494

W Nowym Targu pojawią się pyłomierze do pomiaru jakości powietrza?

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. "Monitoring powietrza dostarcza informacji na temat czystości i jakości powietrza, natomiast nie rozwiązuje problemu jego zanieczyszczania - tłumaczy Grzegorz Watycha. I dodaje, że potrzebna jest "zmiana złych nawyków i mentalności mieszkańców".
Przypomnijmy, że Polski Alarm Smogowy przygotował raport, z którego wynika iż Nowy Targ znalazł się wśród miast z najgorszym powietrzem w Polsce.
Jeszcze przed jego publikacją, radny Lesław Mikołajski zwrócił się z prośbą do burmistrza o "instalację monitoringu skażenia atmosfery wywołanego spalaniem niskiej jakości węgla, drewna, śmieci w obrębie tzw. starego miasta."

- Stan zanieczyszczenia atmosfery staje się alarmujący. Uważam, że powinniśmy informować mieszkańców o stężeniu pyłu w atmosferze, ostrzegać o skutkach takiego stanu rzeczy dla zdrowia i być może - wzorem Krakowa - apelować o stosowanie maseczek ochronnych - mówił.

Pytał, ile kontroli posesji pod katem prawidłowego działania kotłowni przeprowadziły w tym sezonie grzewczym służby miejskie podległe burmistrzowi. - W poprzednich latach zajmowała się tym Straż Miejska i było to kilkaset systemowych kontroli rocznie. SM została zlikwidowana i brak prewencyjnego nadzoru widać gołym okiem - zawyrokował.

W odpowiedzi, burmistrz napisał, że "prowadzenie państwowego monitoringu w zakresie zagrożeń dla środowiska obejmującego wykonywanie pomiarów wielkości emisji oraz poziomu substancji lub energii występujących w środowisku jak również badań referencyjnych i porównawczych należy do Inspekcji Ochrony Środowiska".

Dodał, iż obecnie na terenie Nowego Targu nie jest prowadzony ciągły monitoring powietrza atmosferycznego, bowiem "brak jest stałej lokalnej stacji pomiarowej do badania jakości powietrza atmosferycznego na terenie miasta".

Burmistrz wymienia prowadzone kampanie informacyjno-edukacyjne, akcje społeczne, programy realizowane przez NTvK, swój apel do mieszkańców publikowany na stronie internetowej Urzędu (www.nowytarg.pl/wazne.php?w_id=1690). Przypomina, że o prognozowanej jakości powietrza atmosferycznego dla Nowego Targu na najbliższe dwa dni informuje podstrona Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego pod adresem www.malopolska.pl/powietrze. Informacje z tej strony są również umieszczane na stronie głównej Miasta w kolumnie z prawej strony, gdzie jakość powietrza jest oznakowana odpowiednimi kolorami (dobra – kolor zielony, dostateczna – kolor żółty, zła – kolor czerwony).
"Należy tutaj zaznaczyć, że monitoring powietrza dostarcza informacji na temat czystości i jakości powietrza, natomiast nie rozwiązuje problemu jego zanieczyszczania. Dlatego potrzebna jest współpraca wielu instytucji odpowiedzialnych i upoważnionych do działania w tym zakresie, do których również angażuje się nasz samorząd. Mając na względzie poprawę stanu jakości powietrza atmosferycznego na terenie miasta Nowy Targ oraz Pana prośbę w imieniu mieszkańców miasta, wystąpię do Prezesa Krakowskiego Alarmu Smogowego z prośbą o możliwość czasowej instalacji przenośnych pyłomierzy do pomiaru jakości powietrza na terenie Naszego Miasta - obiecuje Grzegorz Watycha w pisemnej odpowiedzi skierowanej do radnego.

I dodaje: "sprawa dbałości o jakość środowiska i czystość powietrza jest problemem ogólnospołecznym, a jego rozwiązanie będzie możliwe zarówno poprzez działania instytucjonalne, ale szczególnie poprzez działania uświadamiająco-edukacyjne mieszkańców prowadzące do zmiany złych nawyków i mentalności, w konsekwencji czego zostaną wyeliminowane praktyki szkodzące środowisku oraz zdrowiu i życiu mieszkańców".

Odnosząc się do kwestii kontroli posesji, napisał: "funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili 56 kontroli interwencyjnych w zakresie obejmującym spalanie odpadów i z pewnością nie było to „kilkaset systemowych kontroli rocznie”, nie wspominając już o ich skuteczności. W 2014 roku pracownicy ówczesnego Referatu ds. Ochrony Środowiska przeprowadzili w zakresie samej ochrony powietrza 3 kontrole. W 2015 roku do dnia 30 listopada 2015 roku funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili 33 kontrole w ww. zakresie. Natomiast bez udziału Straży Miejskiej pracownicy Referatu ds. Ochrony Środowiska przeprowadzili w tym zakresie 2 kontrole (2015 rok). Od września 2015 roku od kiedy funkcjonuje Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska pracownicy tego Wydziału przeprowadzili 8 kontroli interwencyjnych w zakresie ochrony powietrza."

opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
asd21.01.2016, 13:19
postawić je na ulicy Długiej , Ogrodowej , Waksmundzkiej to pewnie pokażą 20mg/m3 lub więcej .
mieszkaniec19.01.2016, 09:38
Do @ GURU od góry mało wiesz Kraków i Sląsk wiele robi dla likwidaacji smogu . Przede wszystkim nie oszukuje się mieszkańców . Badania powietrza wykonywano już 30 lat temu.Róznice widać w Nowej Hucie kto był tam przed 20 a teraz widzi różnice na korzyść.I jeszcze jedno dawniej ludzie mieli więcej mądrości życiowej, pamiętam w latach siedemdziesiątych kupowało sie dobrej jakosci węgiel a nie kopcące dziadowstwo chociaż też było w sprzedaży.Własny dom ogrzewam gazem i nie sa to jakieś wielki koszty tylko dom musi być ocieplony i okna wymienione.
DUŻY KOMIN19.01.2016, 05:40
NAJWIĘKSZY KOMIN W MIEŚCIE po starej CEGIELNI codziennie jak tylko zrobi się ciemno zaczyna się z niego kopcic od wielu lat.slepy nie zauważy ale poczuje.piękny widok jak niskie ciśnienie jest.tyle co on powietrza zatrowa te wszystkie domki się kryją. To zakład kusnierski aktualnie.powinien być kontrolowany na bieżąco.
Wiem jak wygląda oddział ochrony środowiska w starostwie-żenada
Ci ludzie chyba od tego dymu tacy zrezygnowani
'-'18.01.2016, 21:39
teraz to wszystko robia zeby wszystko bylo dobrze. Ale pare
lat jeszcze do tylu o tym nie mysleli czym bendziemy oddychac tylko ile zarobia.
do Guru od góry18.01.2016, 19:38
Informacje pochodzą ze strony http:/.../
Tam można sobie zobaczyć Kraków i inne miasta, a co ciekawsze, porównać z niektórymi stolicami zachodnimi.
Guru od góry18.01.2016, 19:15
To prawda że to palenie z góry naprawdę daje mniejszy dym - wiem po sobie. Mam kolorową ulotkę o tym z tamtego roku - rozdawały dzieci z Liceum. W Urzędzie może mają jeszcze takie ulotki i dobrze by było znów je porozdawać.

Z tymi telebimami co kolorki wyświetlają i sygnał radia urywają jak się przejeżdża w pobliżu autem na rynku i na rondzie przy Św.Anny to też dobry pomysł żeby coś tam o tym paleniu wrzucić.

Co do mentalności to za bardzo od lat się chyba nie zmieniła i nie jest tak, że mieliśmy kiedyś lepsze powietrze (no może 100 lat temu to tak) - raczej mieliśmy mniejszą świadomość tego co nas truje a co nie.

Z drugiej strony zaś nie wiem skąd ta tak strasznie zła ocena jak podobno nie ma na stałe skrzynki do pomiaru w NT ? Uśrednili sobie wyniki ? Nawet na chłopski rozum to trochę mi się nie wydaje żeby aż tak tragicznie było - góry i lasy w koło. A na którym miejscu Kraków ? Inne miasta np. na Śląsku ? To tam tak kolorowo ? Aż się wierzyć nie chce. Nie chcę też zwalać na innych ale (no dobra sorry) np. z Waksmunda itd. też może coś przywiać..
radek18.01.2016, 14:42
dokładnie tak jak mówi Jan Sięka. Palcie od góry!!!! sam mnie o tym przekonał! palenie w taki sposób jest ekologiczniejsze i ekonomiczniejsze.!!!!mniej opału sie spala jakby sie spalło w tradycyjny sposób!
as18.01.2016, 14:04
Wreszcie niech stanieje olej opałowy do granic zdrowego rozsądku przynajmniej po 10 groszy za litr w tedy taniej będzie można grzać domy zimą i podgrzewać latem wodę... będzie ekologicznie, a tak ceny za nośniki ciągle windują w w górę , wcale nie jest tanio!!!
adam18.01.2016, 13:29
W 2014 roku SM funkcjonowała i smogu nie było... A nie, czekaj, to pomiary są z 2014 roku...
do sztygar18.01.2016, 13:15
witaj. ja także z bratem pale od góry 3 sezon. przy rozpalaniu dym niewielki. spala sie wiekszzość gazów. oszczedność paliwa oraz dłuższy czas palenia przy jednym zasypie pieca. POLECAM!!!
niprawicanielewica18.01.2016, 11:50
@Dioksyna
nim pojawił się ten chory system o którym piszesz, okoliczni mieszkańcy wyrzucali śmieci za płot, bo tam już nie ich, do potoka, bo woda zabierze albo palili nimi w piecach. TO MENTALNOŚĆ TUBYLCZA i nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek systemem. Rozwój cywilizacji zdecydowanie wyprzedził rozwój mózgów pewnej części mieszkańców - którzy chociaż mogą wyrzucić segregowane śmieci w zasadzie w dowolnej ilości wolą je nadal wyrzucać do Dunajca czy nimi palić. Wystarczy spacer po Nowym Targu - tego syfu nie zrobili nam turyści (bo ci od lat ograniczają swoje wizyty do stania w korku na zakopiance) a MIEJSCOWI. Dziś niekt nie uważa za naganne donosicielstwo, kiedy dzwoni się na policję i zgłasza, że po drodze jedzie pijany, który zaraz kogoś może zapić. Dlaczego nie zrobimy tak samo z tymi, którzy usiłują zamordować nas i nasze dzieci paląc najgorszym syfem w piecach. Nie ma już czasu na edukację - czas na PRZYKŁADNY PRĘGIERZ, DYBY I BATOŻENIE TRUCICIELI (oczywiście współcześnie najlepszym pręgierzem jest imię i nazwisko truciciela w serwisie lokalnym i lokalnych gazetach, a za dyby i pręgierz niech robią takie kary, żeby sama myśl o nich zlewała zimnym potem twarze trucicieli. I od tego są wybrane demokratycznie władze miasta, a nie od opłatków, koncercików, raucików i wzajemnego smarowania sobie pupek miodem. Amen.
ostr18.01.2016, 10:30
Może czas najwyższy zainwestowac w kilka odwiertów geotermalnych i zaczac ogrzewac geotermia hm?? ale znajac zycie ludzie by na to poszli jakby koszt utrzymania instalacji wraz z rachunkiem za ogrzewanie nie przekraczał od 1500 do 2500 zl rocznie eh znajac zycie ceny by poszły w gore i ludzie by wrocili do palenia weglem itp i miasto by stracilo b]na takiej inwestycji ale gdyby bylo tanio to inwestycja wrocila by sie mysle ze po max 3 latach a poza tym trzeba pomyslec o wsiach bo nie tylko dzieki miastu nt jest złe powietrze ale tez mozna by w kazdej wsi zrobic odwiert ktory i tak by sie zwrocil po kilku latach jesli ktos rozsadny bedzie pilnowal tez rozsadnych cen....pamietajmy ze cale podhale siedzi na zrodlach geotermalnych moze to ze rzad polski podppisal porozumienie ekologiczne tzw pakiet klimatyczny to mozna by bylo jakas kase na te odwierty rurociagi piece instalacje otrzemac od ue i Rzadu Polskiego..pisac projekty listy dla chcacego nic trudnego....
KR.Jadwiga18.01.2016, 10:26
do Pana Burmistrza niech Pan się przejdzie po swojej ulicy o 17 i oddycha rako-powietrzem, mieszkam na ulicy Kr.Jadwigi i widzę że nikt z tym nic nie robi. Szkoda dzieci ......
miotonik18.01.2016, 10:19
czy w tym państwie,władza robi coś dla obywatela,czy myśli tylko ,jak go okraść?
wierny SM18.01.2016, 10:18
Prędzej ultrasi Podhala odzyskają sektorówke od Sandecji nim umrze wiara w SM!
skryba18.01.2016, 10:12
SM pamietamy, sztandaru nie oddamy. Ponoc gleboko w Gorcach grupuja na nowo swoje szeregi.
Kto Ma Wiedziec Ten Wie. Rok 2016 rokiem bohaterow z SM.
Zapracowany18.01.2016, 10:10
Czyżby moderator spał jeszcze ?
KLOC18.01.2016, 10:09
Dlaczego miasto nie zakupi na stałe takiego licznika i nie wyświetli wyników na ekranie na środku rynku zamiast tych bezsensownych oczoje...ch filmików. Czyżby władza chciała zaklinać rzeczywistość. Jest BARDZO ŹLE I NIE WSTYDŹMY SIE O TYM MÓWIĆ BO BĘDZIE JESZCZE GORZEJ !!!!!!
Rim Kim Kim18.01.2016, 10:09
Rok 2016 rokiem meczennikow z SM.
Dane burmistrza tez juz nieaktualne, reakcjonisci z referatu ochrony srodowiska probuja przycmic blask naszych bohaterow dokonujac jeszcze wiekszej ilosci kontroli.
Hanba dla referatu, chwala Straznikom.
Xxx18.01.2016, 09:32
Mamy teraz już oficjalnie że Nowy Targ jest na 3 miejscu z najgorszym powietrzem w Polsce,posłanka Paluch .senator Hamerski mogą się teraz wykazać i wreszcie zająć sie tym najważniejszym problemem bo za chwilę będzięmy wszyscy chorować na raka. Niech wreszcie coś sejm ustali i da dotacje ,wyrówna ceny oleju opałowego ,gazu i węgla dla tych regionów zagrożonych b
Emeryt18.01.2016, 09:15
Idealnie monitoruje stan naszego powietrza mój kot, który wracając ze spaceru odpowiednio "pachnie"
bibi18.01.2016, 09:01
Nie tylko węgiel jest problemem, ilość samochodów w mieście i ciągłe korki emisja spalin robi swoje.
tutejsza18.01.2016, 08:17
Panie Mikołajski mieszkam w kamienicy 35 lat nikt z UM przez te wszystkie lata mnie nie odwiedził.
sztygar18.01.2016, 08:11
Panie Janie ja ze znajomymi pale już od 2-3 sezonów od góry. Niestety jest nas kilku a to kropla w morzu.
!18.01.2016, 08:06
Burmistrzu, tu trzeba pisać do WIOŚu by zainstalowali stację pomiaru na STAŁE!!!! Niech się tym ktoś z UM zajmie!!! A mieszkańcy niech wymieniają piece bo są dotacje i nie palą zasiarczonym węglem!!
kocioł18.01.2016, 08:01
Co to za stwierdzenia, że to wina polityki jeżeli chodzi o powietrze? To wina po pierwsze złego węgla, palenia mokrym drzewem itd. Po drugiej zły sposób spalania. Po trzecie to nie UM wam ładuje do pieca zasiarczony węgiel.
A18.01.2016, 07:59
U sąsiada wydział środowiska już był, istatnio po Długiej chodzili. Oby był tego jakiś efekt!
qwerty18.01.2016, 07:56
pewnie bedzie od 9-12 mg/m3 ( norma to 1) jak się ludziom nie zmieni w głowie że górne spalanie jest wydajniejsze i czystrze od dolnego to zapomieć trzeba o poprawie jakości powietrza .
Obserwator18.01.2016, 07:55
Taaak, Nowy Targ na 3 miejscu"zaszczytnym" w smrodzie i zapyleniu w Polsce, pyłomierze nic nie zmienią, nawyki ludzi i cena opału musi być w górach preferencyjna, albo region ma być zapleczem do odpoczynku albo siedliskiem smrodu...coś za coś , w przeciwnym wypadku nic się nie zmieni
mieszkaniec18.01.2016, 07:50
@ Prowdziwy miescon
Przez takich jak Ty, którzy zatrzymują się w miejscach zabronionych "tylko na minutę" jazda w tym mieście jest tragedią, a g***niarze jak piszesz "pijący jedno piwo na czterech" nie powinni pić w miejscach publicznych. Być może kontroli było mało, ale teraz nie ma ich wogóle, więc drogi zwolenniku rozwiązania SM teraz Ty idź i kontroluj, a nie martw się o to czy potrafię czytać ze zrozumieniem.
jaga18.01.2016, 07:29
Najbardziej zadymionym miejscem jest park
baba18.01.2016, 07:26
Zamątowac takie urzadzenia na ulicy ceramicznej obok wielkiego komina pana f...... bo kopci nocami az strach
Andrzejx4818.01.2016, 07:08
A może iść torem Krakowa i zakazać używania paliw stałych węgla drewna trocin śmieci i wtedy poprawimy stan wdychanego powietrza bo nie wierze w to że ludzie przestaną palić śmieciami i zmienimy ich mentalność Panie Mikołajski o jakich kontrolach straży miejskiej pan mówisz dzwoniło się do nich to albo nie mieli samochodu albo już dawno śmieci się spaliły oni pilnowali i kasowali tych co pod Żarneckim lub pod przychodnią na moment się zatrzymali i to było ich zadanie
MF18.01.2016, 06:07
Panie Burmistrzu prosze sprawdzic ile podan lerzy w Urzezie z prosba o polozeni rury gazowj od szkoly wstrone kosciola mieszkancy chca sie podlaczyc a nieopowiadac bzdur o spalaniu smieci;;;
PasterzPPP18.01.2016, 02:18
@SDSSSS

Kilka kilkanaście lat temu gaz był dużo droższy. Obecnie różnica nie jest już taka duża. Cena gazu jest w trendzie spadkowym od 2-3 lat. Czystość, ekologia, wygoda - bezcenna !

Oczywiście, że pan burmistrz ma rację problem tkwi w ludziach. W ich mentalności tych których stać na lepszy gatunek węgla i wysokosprawny kocioł ale jak "Skąpiec" Moliera nie da.
I w tych którzy będą palić śmieciami bo ich ojciec palił i ich dziadek palił ...
I w tych którzy nie mogą sobie pozwolić na lepszy opał.
Jan Sięka18.01.2016, 00:28
@ SDSSSS
Problemem jest nieprawidłowy sposób spalania węgla i drewna. Tradycyjny sposób palenia, czyli od dołu (w kotłach górnego spalania, czyli tych, których jest jeszcze większość w kotłowniach) powoduje zgazowanie zasypu węgla bez spalenia produktów zgazowania, które ulatują do atmosfery w postaci dymu. Takich kotła powinno się palić "od góry", aby produkty zgazowania węgla spalały się w żarze, który jest na górze zasypu.

Nie ma kopcących paliw, są tylko źle spalane. Przecież śmieci w spalarniach są spalane bez kopcenia, prawda? Palnik gazowy może kopcić, ale może też palić się bezdymnie jasnoniebieskim płomieniem.

@ dioksyna

Jednym ze złych nawyków (bardzo często nieświadomych - sam wiem po sobie) jest właśnie palenie węglem i drewnem od dołu, a nie od góry w kotłach górnego spalania. Te kotły historycznie służyły do palenia koksem, którym pali się od dołu i bez dymu. Koks podrożał, węgiel był tani to ludzie zaczęli palić węglem, ale w ten sam sposób. Stąd cały problem.

Więcej szczegółów dot. górnego spalania jest na www.czysteogrzewanie.pl. Zachęcam do zajrzenia, poczytania i spróbowania. To naprawdę działa, o czym mówiłem kiedyś na sesji.
janek17.01.2016, 23:17
Dobry pomysł żeby sprawdzać śmieci i popiół z czego powstał a co do Straży Miejskiej to parę razy prosiłem o interwencje sprawie palenia śmieci i zawsze odpowiedż była jedna że musieliby złapać na gorącym uczynku a to jest trudne bo nikt kto pali śmieci ich nie wpuści na posesję.
Prowdziwy miescon17.01.2016, 23:08
Mieszkaniec srednio kmini sztuke czytania ze zrozumieniem. Na tych 30 kontroli tylko bodajże dwie zakończyły się ukaraniem. Reszte czasu smutni urzednicy w zalobnych mundurach spedzali goniac g***arzy na walach z jednym piwem na czterech albo czatujac zeby przykleic mandat za zatrzymanie sie gdzies na minute. Kazdy dzien bez nich jest lepszy.
SDSSSS17.01.2016, 23:05
SM chodziła od domu do domu, lub na zawołanie, sprawdzali kto czym pali... każdy palił albo węglem, albo drewnem, nie słyszałem o nałożeniu kary za palenie śmieci. Problemem jest węgiel kiepskiej jakości, jednak to już jest wina tylko i wyłącznie rządzących. Dlaczego dobry węgiel z naszych kopalń kosztuje 800-900 zł/tona, skoro jego wydobycie z ZAROBKIEM to max 300-400 zł? Mimo wszystko jest to drogo, ludzie kupują sprowadzony z innych zakątków świata węgiel i jego cena może wynosić nawet 600 zł/tona.

Druga sprawa to gaz. Ogrzewając gazem i tak wyjdzie nas drożej niż węglem, więc po kiego grzyba mam przechodzić na gaz? Oczywiście jest to wygoda i to się "opłaci" w domach jednorodzinnych, ale jak ktoś ma duży dom, to już ta kwota rośnie dość drastycznie. Dlaczego gaz jest w tak wysokiej cenie? Akcyzy, podatki, srutu drutu i cena kosmos. A jaką mam pewność że za 2-3 lata cena gazu nie wywinduje w górę? Posiadam piec na olej, dawniej było to bardzo opłacalne a teraz... Zakupię, to jeszcze przychodzą chamy i muszę ich wpuścić by im pokazać, że mam zbiorniki, a nie tankuję samochodu. Także tak właśnie wygląda u nas ekologia. W tej kwestii nic się prędko nie zmieni, chyba że za kilka(naście/dziesiąt) lat wymyślą domowe reaktory jądrowe, wtedy i prąd i ciepło będzie się opłacać... no chyba że zaś rząd wpadnie na pomysł by to wszystko opodatkować wysoko i dużą akcyzę na to wrzucić, by nie stracić popytu na węgiel/olej/gaz
xxx17.01.2016, 22:54
trele morele a my wdychamy to co wdychamy!!!
może programik redukcji niskiej emisji?
może inne pomysły?
przecież w urzędzie pracują "fachowcy" ?
fakt jest taki, że trzeba coś z tym zrobić!!!
Damy radę17.01.2016, 22:49
Mądrze prawi trza działać a nie straszyć zmieniać mentalność a nie karać
teoria sobie a praktyka sobie
dioksyna17.01.2016, 22:22
Panie burmistrzu, proszę nie opowiadać tych bzdur o "zmianie złych nawyków i mentalności mieszkańców". To prymitywne i bez klasy. Przecież to nie oni są tutaj winni a chory system i brak sensownej polityki lokalnej, zmierzającej do uporządkowania problemu niskiej emisji. Zaklinanie rzeczywistości i szukanie winnych nic tutaj nie zmieni ponieważ żyjemy w określonym klimacie i uwarunkowaniach ekonomicznych, środowiskowych, topograficznych... Jeszcze nie tak dawno uprawiał Pan przecież demagogię wyborczą i rzucał wiele haseł, jakie to proste zadanie takie czyste ciepło. Rach, ciach magiczna różdżka i Geotermia nas ogrzeje, albo MPEC nas ogrzeje, albo zielona energia nas ogrzeje, albo może sami kosmici z nadwyżki efektu cieplarnianego. Przypominam, że wyłącznie za decyzje i wybór optymalnego rozwiązania mieszkańcy płacą Panu niemałą pensję i mają prawo wymagać odpowiedzialności, nawet za to co Pan mówi, bo o działaniach trudno wspominać, skoro ich nie ma. Nie ma ani programu ani planu. Nawet więcej, to Pan ma obowiązek nieobrażania mieszkańców, dzięki którym, może zrobić coś sensownego by miasto przeżyło a ludzie mieli zagwarantowaną przyszłość.
Tt17.01.2016, 22:19
Władze miasta dość badania czas zabrać się do pracy bo jest coraz gorzej
Przybysz17.01.2016, 21:18
Panie Burmistrzu! Niech Pan podejmie konkretne działania związane z obniżeniem niskiej emisji w Nowym Targu!!!
xxx17.01.2016, 20:49
tylko surowe kary finansowe zmienią mentalność
mieszkaniec17.01.2016, 20:36
Nawet z tej ogólnikowej odpowiedzi Pana Burmistrza jasno wynika, że likwidacja SM była "strzałem we własną stopę". Gratulacje dla Burmistrza i większości radnych za idiotyczne decyzje.
ja17.01.2016, 20:31
Wystarczy sprawdzić co jest w śmieciach i już będzie wiadomo kto czym pali.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl