14.02.2016, 10:40 | czytano: 2370

Prawnuki z pradziadkami, czyli o kształtowaniu tożsamości w sztafecie pokoleń (zdjęcia)

W Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbyła się premiera filmu „Powiedz nam kim jesteśmy”, zrealizowanego w ramach współpracy Krakowskiej Szkoły Filmowej i IV Gimnazjum Małopolskiego Centrum Edukacji, jako projekt edukacyjny.
Projekt skupia się wokół tradycji polskiego podziemia niepodległościowego z terenów Podhala i Małopolski z lat 1939-1955. Młodzież wciela się w role dziennikarzy i próbuje „dotknąć” historii poprzez kontakt ze świadkami tamtych wydarzeń.
Projekt pokazuje jak można w ciekawy sposób, używając narzędzi filmowych, uczyć historii i kształtować świadomość przynależności do regionu, małej Ojczyzny i zakorzeniać młodych ludzi w historycznej ciągłości pokoleń i budować ich tożsamość.

Ideę takiego ponadczasowego spotkania powtórzył w czasie nowotarskiej premiery dyrektor Krakowskiej Szkoły Filmowej – Tomasz Gugała, kierując te słowa szczególnie do młodzieży gimnazjalnej: „Macie możliwość dotknięcia historii, porozmawiania z ludźmi, którzy widzieli na własne oczy powstańców styczniowych i sami, jako przyszli pradziadkowie, przeniesienia tej sztafety pokoleń do waszych przyszłych prawnuków. Z XIX wieku w XXII wiek.”
W klimat tamtych czasów wprowadziły grupy rekonstrukcyjne, odgrywając scenkę przysięgi, a także mini-prelekcja dr Dawida Golika z Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, pokazująca ciągłość walk o niepodległość oraz sens ofiary dla kształtowania tożsamości młodych ludzi, którzy przejmują pamięć i idee, co było głównym celem projektu „Powiedz nam kim jesteśmy”.

„Powiedz nam kim jesteśmy” to także nazwa cyklu, który rozpoczął film pod tym tytułem. Cyklu fabularyzowanych dokumentów, które przybliżą wydarzenia i sylwetki bohaterów, związanych z antyhitlerowskim i antykomunistycznym podziemiem.

Pierwsze zdjęcia, z udziałem gimnazjalistów, do kolejnego filmu – „Dziesięciu”, odbyły się 12 lutego br., w domu pułkownika Tadeusza Bieńkowicza, jednego z głównych bohaterów brawurowej akcji odbicia więźniów w Lidzie pod okiem uzbrojonego garnizonu niemieckiego.

mat. prasowy
Może Cię zainteresować
komentarze
Slowak_z_dziada_pradziada14.02.2016, 13:12
?Powiedz nam kim jesteśmy" - oj, w niektórych częściach powiatu dzieci mogłyby przeżyć szok, gdyby im powiedziano prawdę o ich pochodzeniu :)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl