22.02.2016, 21:54 | czytano: 5288

Andrzej Temecki: "Jestem po drugiej stronie. Uważam, że geotermia to nie jest dobry pomysł. Czas pokaże kto miał rację"

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Podczas sesji doszło do ostrej wymiany zdań pomiędzy burmistrzem, przewodniczącym Rady Miasta i prezesem MPEC. Poszło o wizję prowadzenia miejskiej spółki. Andrzeja Temeckiego bronił radny Lesław Mikołajski.
Krótka informacja burmistrza na temat spotkania w Szaflarach, na którym padły słowa o zainteresowaniu Miasta ogrzewaniem geotermalnym - wywołała długą dyskusję.
Grzegorz Watycha kilkakrotnie zapewniał, że wszystko zależy od tego czy cena za podłączenie do Geotermii "będzie na poziomie akceptowanym przez mieszkańców naszego miasta".

Spółka się rozwija, czy trwa w stagnacji

Radny Lesław Mikołajski pytał o plany ciepłownicze Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. - MPEC ma certyfikaty na 10 lat, że spełnia wymogi dotyczące zapylenia. Zakupiono nowe filtry, to była spora inwestycja. Jeszcze kilka miesięcy temu była mowa, że "geotermia odłożona jest na długo". Co się stało? Co nowego się wydarzyło panie burmistrzu, że dokonano takiego nagłego zwrotu? Teraz, bez debaty, bez dyskusji z nami na ten temat - pan nas zaskakuje, że tak powiem "parciem na geotermie" - mówił radny. Bronił działań MPEC. Mówił że spółka prężnie się rozwija, że prowadzi inwestycje. - Wydaje mi się, że mówienie o stagnacji, jest nie na miejscu. No i planowane zmiany personalne.. prezes jest odwoływany, a jest w okresie ochronnym, to też oznacza koszty - dodał.

- Może dla pana przyłączenie kilku budynków to jest dynamiczny rozwój - zwrócił się do radnego burmistrz. - A dla mnie jest to pozyskiwanie środków i aktywność. MPEC korzysta z własnych środków - dla mnie to nie jest tożsame z rozwojem. Moje oczekiwania są inne. Plan rozwoju spółki skończył się na 2014 roku. Ja oczekuję, że firma będzie aktywnie się włączać w proces walki z niską emisją w mieście. Sieć ciepłownicza biegnie wzdłuż ulic, gdzie są zlokalizowane budynki, w tym - zakłady usługowe. Pozyskując dotacje można je podłączyć. Inne zakłady starają się o dotacje, a pan prezes zasłania się taryfą. A cena giga dżula nie jest dużo niższa od ceny oferowanej przez Geotermię Podhalańską. Mam swój niezmienny pogląd prezentowany przed wyborami i w trakcie kampanii, którego się trzymam. A co do kosztów - to nie ja ustalałem wynagrodzenie prezesa MPEC, a jest ono bardzo wysokie. Dużo wyższe, niż burmistrza. I nie chodzi mi o to, że się żalę. Powiem tylko, że nowy prezes będzie mieć co najmniej o 25 procent niższe uposażenie - powiedział Grzegorz Watycha.

- Spółka zrobiła inwestycje za 13 milionów złotych. Pan nie widzi tych sukcesów i to jest różnica - nie ustępował radny Mikołajski.

- To co zrobili to ich obowiązek. A moje oczekiwania są inne. Do przeprowadzenia zmian dostałem mandat społeczny i je robię - odpowiedział krótko burmistrz.

Liczy się cena

- Ja tylko prosiłbym, żeby decyzja o przystąpieniu do geotermii poprzedzona była debatą. Wypowiedzi w mediach różnych polityków na temat geotermii, że niby wystarczy tylko pociągnąć nitkę do Nowego Targu i już - świadczą o ich dyletanctwie i niekompetencji. Po co inwestować 100 milionów, żeby mieć to samo? Nowoczesne filtry na kominach sprawdzają się. 15- krotnie zmniejszono emisję. Wyraźnego efektu ekologicznego przez geotermie nie otrzymamy. Rozumiem sens przejścia na geotermię, gdyby była niższa cena, ale tu słyszę, że "cena nie będzie wyższa". To jaki jest tego sens? - dopytywał radny.

- O tym, że geotermia mogłaby być w Nowym Tagu wykorzystywana mówiono od lat i podczas niedawnej konferencji ekologicznej powtórzono, że to dobry kierunek dla Miasta. Wiemy, że MPEC spełnia warunki i wymogi dyrektyw na 10 lat. Ale oprócz uciążliwości kominów jest jeszcze hałas, składowany na hałdach miał. Nowy minister środowiska powiedział jasno, że chce byśmy korzystali z naszych zasobów naturalnych. Gaz ziemny jest w dużej mierze importowany, a energia ciepłej wody to nasze źródło na miejscu. Jeżeli będzie dla tego typu działań przychylność państwa, to trzeba to wykorzystać, bo nie jest to przedsięwzięcie na kieszeń samorządów. Potrzebna jest przychylność rządu i fundusze z ochrony środowiska. Bo dla nas liczy się tylko ta cena, która jest na końcu - dla odbiorcy do zapłacenia - tłumaczył burmistrz Watycha.

"Mity o MPEC"

- Od dłuższego czasu słyszę kilka mitów pod adresem MPEC. Dziś także pan burmistrz paru użył - zauważył Andrzej Temecki. - Nie można stwierdzać, że "zarząd spółki sobie wymyślił i wybudował jakąś instalację". Przepisy są jasne i były narzucone wymogi dotyczące pyłu. Nie spełnienie ich skutkowało groźbą, że kotłownie będą zamykane. Musieliśmy to zrobić i wykonaliśmy te instalacje obniżając wskaźnik pyłu do 33 miligramów na metr sześcienny. W ten sposób spełniamy wymogi nie tylko do 2016 roku, ale i w dalszej perspektywie. My nie wymyślamy sobie niczego, tylko wypełniamy przepisy. Nie wyobrażam sobie, że nagle pan burmistrz stanie przed faktem, że oto z dniem 1 stycznia zamykamy kotłownie. To tyle jeśli chodzi o mit, że "zarząd sobie wymyśla". Kolejne mity - o inwestycji, o Gazpolu.. to nie jest tak - mówił prezes. - Jak można sugerować, że ludzie wybiorą nasz system, który jest kilkukrotnie droższy - a wybiorą tylko dlatego, że jest "nasz". Co do mitu dotyczącego firmy Bryksy, to gdybyśmy zrobili to co proponowała ta firma - to bylibyśmy dziś 5 mln zł "do tyłu". Ja o geotermii słyszę od lat. Ale nie słyszę - ile zapłaci mieszkaniec. Chcemy poprawiać coś, co przez 15 najbliższych lat nie wymaga poprawy? Popatrzmy na Zakopane. Jesteśmy trochę gorsi, ale nie za dużo. Jestem po drugiej stronie, niż pan burmistrz. Uważam, że geotermia to nie jest dobry pomysł. Czas pokaże który z nas miał rację - skwitował Andrzej Temecki.

"MPEC nie jest tani"

Głos zabrał też Andrzej Swałtek: - Jako mieszkaniec bloków nie zgadzam się, żebyśmy to my byli jedynymi klientami Geotermii Podhalańskiej. To nie my trujemy, tylko mieszkańcy "starego miasta". Jeżeli to tylko tak będzie, że "blokowcy" zapłacą za wszytko, to ja się nie zgadzam. No, chyba że to całe miasto zostanie podpięte - oświadczył radny.

Inny radny dopytywał "ile konkretnie nas to będzie kosztowało".

- W każdej swojej wypowiedzi podkreślam, że ważna jest cena jaką będzie musiał zapłacić mieszkaniec Miasta. Poza tym to nie będzie tylko moja decyzja, ale i radnych. A MPEC nie jest tani, cena którą oferuje mieszkańcom nie jest wcale niska - przypomniał burmistrz.

"Po MPEC można oczekiwać więcej"
- To co się dzieje uważam za demonizowanie tematu hasłem "geotermia". Pokładam nadzieję, że uda się temat uciepłownienia miasta rozwiązać - zarówno w części wielomieszkaniowej, jak i tej, która jest "nierozwiązanym problemem". Na MPEC patrze jak na przedsiębiorcę, który powinien realizować długofalową politykę - powiedział Janusz Tarnowski. - Dziś widzę, że jest polaryzacja między zarządem zakładu, a burmistrzem, władzami miasta. MPEC musi wpisać się w rolę uczestnika, lidera w tworzeniu długofalowej polityki i strategii systemów grzewczych dla miasta, a tego przedsiębiorstwo nie robi do końca. Mało tego. Padły na tej sali informacje, że MPEC zainwestował 13 milionów zł w ciągu 10 lat. Przy kapitale założycielskim 9 mln, bo takim majątkiem MPEC dysponował - proszę zwrócić uwagę - dzisiaj takie przedsiębiorstwo powinno mieć kapitał o wiele większy. W tej kwocie jest likwidacja kotłowni i przerobienie jej na siedzibę spółki. Ta kwota jest niewielka w stosunku do tego, czego po takiej spółce można by oczekiwać - skwitował przewodniczący Rady Miasta.

Na pytanie ile środków zewnętrznych jest w tej 13-milionowej kwocie przeznaczonej na inwestycje, prezes Temecki odpowiedział, że nie było takowych.

- Panie prezesie, to pokazuje sposób zarządzania spółką. Zarząd ma robić to, co wynika z przepisów- sam pan to powiedział. Ale to nieprawda. Zarząd ma stosować się do przepisów, ale przede wszystkim ma rozwijać spółkę. Ja dokładam się do głosu pana burmistrza, że w tych latach nie zdziałano zbyt wiele. Chce się tylko produkować na takim poziomie ciepło co kilkanaście lat temu. Pan Mikołajski mówi, że te kwoty "się bronią". Otóż nie bronią się. W obecnych czasach, gdy są środki do pozyskiwania - nie pokazuje efektywności zarządzania tej spółki. Spółka powinna coś robić. Ja działań nie widzę - oświadczył radny Tarnowski.

Skazani na miał?

Wracano kilkakrotnie do strategii rozwoju systemu ciepłownictwa oraz konieczności "bronienia mieszkańców przed cenami". Pojawił się też wątek wykorzystania budynków niedoszłej ciepłowni na granicy z Szaflarami.

- Ze strony zarządu MPEC nie pojawiło się żadne działanie. Żadne wskazanie jak wyprowadzić kotłownię z miasta. Może ona dzisiaj nie stanowi już takiego problemu jak kilka lat temu, ale ten zakład miał być - bo powinien być - wyprowadzony z miasta. Zarząd nie zrobił nic w tej sprawie - oskarżał przewodniczący RM.

- Teraz demonizuje się temat geotermii. A gdzie interes społeczny? Kwestia ceny, jakości i sposobu działania? Trzeba myśleć o rozwoju MPEC. Czy za 15 lat nadal będziemy skazami tylko na ten system z węglem i miałem? Czy będzie jakaś dywersyfikacja? Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej to jedno z najważniejszych przedsiębiorstw w Nowym Targu i musi myśleć perspektywicznie - mówił J. Tarnowski i dodał, że "czeka na program, strategię opartą o warunki i aspekty ekonomiczne techniczne itp."

Inwestycja w sieć, która ma być zlikwidowana?

Jak mówił przewodniczący RM - "źle się dzieje, jeśli nie ma współdziałania".

- Trzeba się zdecydować czego się chce - odpowiedział Andrzej Temecki. - Bo w kampanii wyborczej słyszeliśmy hasło "budujemy sieci ciepłownicze do centrum Nowego Targu". To się trzeba zdecydować, czy to co ten "zły MPEC" mówi to jest złe. To jak - rozwiniemy tę sieć, a potem ją zlikwidujemy? Taka jest ta strategia? W lipcu napisałem pismo w sprawie spotkania i rozmowy. Do teraz nie mam odpowiedzi. Jak mamy współpracować, jak nie ma spotkania? Co do środków pomocowym - jak się po nie sięga, to trzeba wykazać efektywność inwestycji. Chce pan ukarać MPEC? Ma pan swoje prawo odeniać, a ja mam prawo do swojej oceny. Przez ponad 20 lat to przerabiam. Będzie niedługo nowy prezes, który przestawi program, który będzie w pełni kompatybilny do waszych potrzeb i jak uznacie, że to będzie dobry kierunek - to pogratulować - skwitował Temecki.

- Jestem rozczarowany i zasmucony pana postawą - odpowiedział mu Janusz Tarnowski.

- Jeżeli uda się panu stworzyć taki system, że będziecie węgiel sprzedawać po dobrej cenie, to będzie to ewenement w skali kraju - podsumował Andrzej Temecki.

Sabina Palka
komentarze
ruła26.02.2016, 19:19
No i chłopaczki w krótkich spodenkach zakiwały się na amen a rada nadzorcza chyba s ... w kącie. Miało być tak łatwo i bezproblemowo. Kapelusz i siup jest króliczek. A króliczka nie ma. Są natomiast problemy bo oto pracownicy innego zakładu komunalnego MZWiK zadają "trudne" pytanie niezorientowanemu Watysze: dlaczego zwalnia ich szefa? Jako mieszkaniec też pytam i mam do tego prawo! Przecież ten sam burmistrz dostaje nasze pieniądze za pracę na rzecz Nowego Targu i choć nikt nie kwestionuje zdobytego mandatu, samo miasto nie jest prywatnym poletkiem, na którym urzędasy mogą bezkarnie robić co im się spodoba. Szczególnie gdy przy okazji walą głupa, jak pan przewodniczący Tarnowski.
Kiszoa kapusta25.02.2016, 21:13
@krakus.Spadaj na ślimaki *** obrabiać tu jest nasz kraj, Polska, szynka,golonka,bigos.
Zdrowy25.02.2016, 21:00
@niwion.Niech Ci mama gumiaki do śmietnika nie do pieca wyrzuci.Pozdro c***.
olo kolo25.02.2016, 13:40
Brawo panie Burmistrzu !!!!!!!!!!!!!!
Kutwa25.02.2016, 13:39
Dlaczego niby prezes MPC ma zarabiać ponad 10 tys miesięcznie. To niczym nieuzasadnione, za 25 lat pracy niektórzy mają 5. Zespół zatrudnionych nie jest chyba duży, rada nadzorcza - przewodniczący o ile się nie mylę 4 tys miesięcznie - no paranoja.Ma rację Watycha co do wynagrodzenia, ale dopóki nie poda kosztów na mieszkańca oraz jak zamierza przesłać ciepło do starego Miasta ,to niech zamilknie na temat geotermii. To się nie uda!
Polak24.02.2016, 19:43
@Krakus.Dłub se mule jak z polski uciekłeś.
urzednik24.02.2016, 19:28
@obalenie mitu to za populizm jakie sabotowanie????
woźnica24.02.2016, 19:01
Podstawą @ obalenia mitów jest obalenie głupoty. Jaki koń jest każdy widzi i nijak nie da się zaczarować rzeczywistości.
obalenie mitu24.02.2016, 10:16
@@@
a wiesz czemu bo pozostawił starą ekipę która celowo sabotuje zmiany
@@24.02.2016, 00:38
Kolesiostwo dalej rządzi !!!
Dzięki ich działaniom nasze miasto zatrzymało się w rozwoju, a o turystyce myślę że na jakiś dłuższy czas należy zapomnieć !!!
kraksus23.02.2016, 20:47
Do Miescon. Bzdury piszesz. Mieszkam we Francji w czynszu ma wodę ciepłą i zimną oraz ogrzewanie. Płacę za energię elektryczną oraz za gaz. Tylko Polacy po 89 roku wymyślili "naliczanie sekundowe" i podzielniki ciepła. Wyszło tak, że stosując podzielniki ciepła to opłata stała i zmienna to co zaoszczędzisz. Stała opłata to 70% procent kosztów, to co zaoszczędzisz, to 30%. Czyli będziesz oszczędzał i marzł. Znam takich, którzy dogrzewali piecykami elektrycznymi żeby zaoszczędzić, dzisiaj mieszkają w altanie.
aaaaa....llllll....eee jjjjjaaajjjjjjaaa23.02.2016, 20:47
"A co do kosztów - to nie ja ustalałem wynagrodzenie prezesa MPEC, a jest ono bardzo wysokie. Dużo wyższe, niż burmistrza. I nie chodzi mi o to, że się żalę. Powiem tylko, że nowy prezes będzie mieć co najmniej o 25 procent niższe uposażenie - powiedział Grzegorz Watycha. "- Jak Pan i nowy prezes przepracujecie 25 lat to może będziecie mogli liczyć na wysokie wynagrodzenie.Narazie Pan nie zasłużył nawet na takie jakie Pan ma.
popcorn23.02.2016, 20:41
Nowy prezes z Czorsztyna. Kolejny koleś
@a...rusas23.02.2016, 20:11
fikcją były konkursy poprzedniej władzy
Ciekawym jakie funkcję dostaliby ci którzy zgodzili się na największe banery w rynku MF i EZ
otrzymali by dożywotni tytuł paszy i szambelana czy doradcy
przez 20 lat ćwiczony był nepotyzm i kolesiostwo
trzeba było wystartować teraz w radzie jest EZ to może
by Cię przepchnął
Uf jak gorąco23.02.2016, 19:46
Pod Szaflarami na kominie zrobić punkt widokowy z obrotową restauracją nad smogiem na Podhalu(Bratysława).Mnie stara grzeje(boli,chwilowe siniaki) gdzie się da jak ja se pogrzeję.Geotermię mam od dawna,jeszcze trzeba schładzać kompresami(nie polecam jestem przeciw).
Sąsiad23.02.2016, 19:17
Prezes nowy, a kto zostanie nowym dyrektorem? A czy on tam jest w ogóle potrzebny? Jak będzie rządził prezes, to po co to stanowisko, będzie taniej. A może są już przecieki kto będzie nowym dyrektorem?
andrusas23.02.2016, 18:13
Burmistrz ma nowych prezesów mpec i zgm w końcu musi się odpłacić za rozwieszanie plakatów wyborczych, konkursy to fikcja.
lol23.02.2016, 16:45
"A co do kosztów - to nie ja ustalałem wynagrodzenie prezesa MPEC, a jest ono bardzo wysokie. Dużo wyższe, niż burmistrza. I nie chodzi mi o to, że się żalę. Powiem tylko, że nowy prezes będzie mieć co najmniej o 25 procent niższe uposażenie - powiedział Grzegorz Watycha. "
Panie Burmistrzu już to kiedyś słyszałem, będę mieć jednego zastępce fachowca ;) mamy dwóch i niech każdy sobie odpowie czy są fachowcami ? a koszty wcale nie są mniejsze !
tez nowotarzanka23.02.2016, 15:57
do kropka. Zapomnialam dodac, to miasto powinno budowac siec i przekazywac ja do spolki, tak zreszta jak i inne sieci. To spoldzielnia pierwotne sieci wybudowala i przekazala mpec, ktory teraz je zmodernizowal do nowych technologii.
tez nowotarzanka23.02.2016, 15:50
do kropka MPEC dawno zalozyl liczniki w budynkach blokow zgodnie zPrawem Energetycznym. Rozliczanie ciepla w bydynkach na poszczegolne mieszkania nalezy do zarzadcow budynkow /spo ldzielnia, wspolnoty mieszkaniowe, zgm itp./. Troche poznaj prawo obowiazujce w kraju .
Zysk jaki wypracowuje MPEC jako spolka ma z prowadzonej dzialanosci tzndostarczania ciepla. I co myslisz ? ze mieszkancom blokow podniesie ceny ciepla za ogrzewanie zeby wybudowac sieci do miasta? To mieszkancy blokow maja sie na to skladac?. Nie wiesz o czym piszesz .
ABW23.02.2016, 13:51
te 13 mln o których mówi Pan Mikołajski to pewnie pozostałości po sprzedaży majątku komunalnego miasta która zasiliła kasę MPEC a nie budżet oraz kwoty z dzierżaw i dywidend których się nie dało "zagospodarować" byłym władzom i poplecznikom.
Nie wiem czy to już czy jeszcze nie korupcja ?
niwion23.02.2016, 13:19
Zobacz ile kontroli piecy miała Straż Miejska i porównaj ile robi bez niej urząd miejski. Tym bardziej że kontroluja ludzie co mają jakieś wykształcenie z tym związane a nie ludzie po zawodówce czy liceum
MF23.02.2016, 12:23
Panowie Radni dloczego nie polozycie nitki gazowej od szkoly w kierunku prewentorium ludzi chca ekologicznego ogrzewania a Misto blokuje taka inwestycje ..pytam dlaczego ??
zawór23.02.2016, 11:20
Hhahaaa większych durnot już dawno nie słyszałem. Zresztą pan Przewodniczący jest znany z kwiecistej retoryki, która jest tak zagmatwana, że nawet on sam nie wie co chciał powiedzieć. Wie natomiast co chciał zaprezentować. Swój geniusz. Hhahha. Ojciec dobra rada! "Otóż nie bronią się. W obecnych czasach, gdy są środki do pozyskiwania - nie pokazuje efektywności zarządzania tej spółki. Spółka powinna coś robić. " No to gdzie są te środki pozyskiwane przez urzędników miasta? Może jako przewodniczący Rady Miasta zacznie wymagać czegokolwiek od swoich burmistrzowskich kolesi? To jakaś drwina. Skoro w tym MPECu nic nie robili to skąd tak dobry wynik finansowy zauważony nawet w Forbesie? Ma pan Przewodniczący jakąś teorię na ten temat? A może zabrana dywidenda przez Urząd była zbyt mała i stąd ten wniosek o stagnacji? Ciekawe ile takich przypadków było w Polsce ... Pytanie jest proste ile za to mamy zapłacić dzisiaj i w perspektywie kolejnych dziesięciu lat? Kwota! I jak ma kształtować się cena za gigadżul w 2017, 2018 ... kwota. Przecież ktoś chyba to wyliczył, no chyba, że nie o to w tej zabawie chodzi.
strzała23.02.2016, 10:36
Panie Burmistrzu. Tyle Pan mówi, że obecne władze krajowe tak bardzo chcą by powstawały ekologiczne źródła energii i ciepła dla mieszkańców małopolski to co PAN powie na temat programu LIFE? Jak została obecnie potraktowana Małopolska w nim, jakie OLBRZYMIE środki w nim przyznano np dla stolicy regionu? A jakie "olbrzymie" by przyznano takiej "wiosce" jak N.T?
Nie bronie absolutnie nikogo z władz miejskich zakładów ale widać jak dużo demagogii jest w słowach urzędu miejskiego i jak bardzo chce się pozbyć miejskich zakładów na rzecz powiatu. A wiadomo czym to grozi, vide ceny ścieków w PPK. Nie wspominając o bardzo aktywnej roli Powiatowych polityków w trakcie zmian w MPEC
mp23.02.2016, 10:22
Co ma MPEC do liczników w mieszkaniach? to jest kwestia przecież spółdzielni jak rozlicza się z mieszkańcami.
Nikt nie przedstawia analiz ekonomicznych bo od razu wszyscy by się zorientowali że jest to za drogie.
A co do kwestii nowego Prezesa, to ciekawa jestem jaki dobry specjalista przyjdzie pracować za takc obniżoną stawkę, jaka płaca taka praca, dopóki w Polsce tego nie zrozumieją nigdy nie będzie tutaj dobrze.
ziutek_kefir23.02.2016, 09:29
są wakaty w Policji teraz będzie mapa zagrożeń śmierdzieli można się wykazać i robić wymazy
?23.02.2016, 09:29
Wizjonerzy Pan Tarnowski I Watycha. Jak wyobrażają sobie doprowadzenie sieci ciepłowniczej na Stare Miasto, O Kowańcu, św., Annie i Niwie już nie wspomnę. Czy ktoś policzył jaki bedzie koszt połozenia tej sieci? Po rozkopaniu ulic trzeba bedzie połozyć nową nawierzchnię.To kolejne miliony. Na każdym domu trzba bedzie zainstalować bardzo drogi wymiennik ciepła, to po co to robic skoro mamy w większości ulic sieć gazową ? Dziś ludzie nie mają pieniędzy na dobrej jakości węgiel, ogrzewanie gazowe a będą inwestować w bardzo drogą energię dostarczaną w sposób proponowany przez wizjonerów?
juzek_smetana23.02.2016, 09:13
a ja sie pytam, kto teraz chodzi i robi wymazy z kominów prywatnych śmierdzieli, jak żeście zlikwidowali straż miejską???
Zorganizowana Grupa Prz.23.02.2016, 08:50
To co zrobili byli burmistrze przy RPGK rozsprzedając czy rozdając znajomkom poszczególne zakłady to uwłaszczenie nomenklatury i karalne czerpanie korzyści majątkowych z naszego ( miasta) wspólnego majątku.
stworzyli sieć własnych synekur i wzajemnych powiązań z Gazpolem
udziały dywidendy uczestnictwa w Radach i Zarządach stanowiska zlecenia.
kalambur23.02.2016, 08:36
To już nawet nie wojna tylko krucjata bezmyślności i żaden mandat społeczny jej nie usprawiedliwi. O jakiej strategii oni wszyscy plotą? Przecież mamy do czynienia z czczą gadaniną i wróżeniem z fusów. Żadnych analiz, żadnych badań, żadnych symulacji, żadnych konkretów. O takim profesjonalizmie mówi Tarnowski z Watychą? Dramat. Jak partyjny beton po trupach do celu, bo moje musi być na górze, a koniec końców i tak ludzie za to zapłacą.
.kropka23.02.2016, 07:48
Już dawno temu MPEC powinien każdemu założyć licznik i rozwijać sieć o stare miasto by podłączać domy prywatne! No ale lobby gazowe górą bo Temecki siedzi wysoko na stołku w GASPOLu. Mikołajski broni towarzystwa byłego burmistrza, tym bardziej, że dobre pieniądze zarabia członek rady nadzorczej MPEC pan Eugeniusz Zajączkowski.

A jeżeli za inwestycje uznaje się odpicowanie sobie biur to ja za takie inwestycje dziękuję!
Obserwator23.02.2016, 07:43
Gdyby geotermia była opłacalna to już dawno by była, to raz, dwa kto zagwarantuje,że dostarczy ciepło na tym samym poziomie co teraz ciepłownia, trzy a co z kosztami i wymiana rur, kaloryferów w prywatnych mieszkaniach bloków bo jak wiadomo to woda z geotermii ma inne parametry chemiczne niż ta z ciepłowni, a może się mylę?Czy ktoś ludziom to wyjaśni?
stan23.02.2016, 07:26
geotermia jest w Białce , Szaflarach , Chochołowie a MIASTO pewnie leży w centralnym miejscu gorących pokładów I CZEKA NIE WIEM NA CO aż nam Amerykanie zrobią odwiert i powiedzą mocie i nie płaczcie , tylko u nas na swoim podwórku nie da się nic zrobić ........
Adelajda23.02.2016, 00:46
Czy z tym ciśnieniem na geotermię w Szaflarach i Nowym Targu ma coś wspólnego Tatra-Termal Sp. z o.o.?
odemnie922.02.2016, 23:10
Geotermia to tylko hasło, a w rzeczywistości to letnia woda do podgrzania, po schłodzeniu w rurociągach transportujących i trzeba ją podgrzewać.
Czy to się opłaca ? Myślę, że tylko medialnie.
Widać nie jest wszystkim znane doświadczenie Zakopanego z cenami, właśnie za podgrzewanie wody geotermalnej.
hary22.02.2016, 22:43
to ile to będzie kosztować mieszkańca bo czytam i czytam i nic nie wiem
nie zna sie na niczym22.02.2016, 22:32
Wielki znawca Tarnowski?Pozbyli sie tego fachowca w "Tarach" i przyszedł mącić w mieście. Jak sie zna na wszystkim , to nie zna sie na niczym . I tak jest na prawdę .nie zna sie na niczym
blokowa22.02.2016, 22:30
Nowa władza jest porażką!sama nic nie robi a wszystkich krytykuje.Jak można tak nie szanować ludzi z doświadczeniem a żyć iluzją!!!Kto za to zapłaci???Ludzie nie dajcie sie omamić obietnicami,że będzie tanio.Jak Pan Burmistrz popracuje tyle lat co Pan Prezes i tak sumiennie to może zarabiać więcej,a po co było startować w wyborach jak marna płaca na stanowisku????Stać nas na opłacanier wynagrodzenia dla 2 Prezesów?Klient zapłaci bo nie ma wyjścia!!!
Sx Oxfordzie22.02.2016, 22:28
Tylko geotermia z lat 90 tych gdzie sie zajmowali nią mieszkańcy banskiej gdzie marzeniem mojego pana profesora,dyrektora którego pozdrawiam było ogrzanie całego Podhala prawie za darmo ,a nie jak teraz ,ze tylko biznes sie liczy i niech w końcu wszyscy rządzący zrozumieją ,ze biedny Polak zawsze bedzie palił w piecu tym co bedzie tańsze jak bedą to śmieci to bedzie tym palił
Miescon22.02.2016, 22:16
I ja coś dodam!

Spółka nie zrobiła również nic, aby zmniejszyć emisję i koszty ogrzewania poszczególnych mieszkań na blokach. Pan prezes tłumaczy się, że założył filtry, bo tak trzeba. Oczywiście! Ale jednym ze sposobów zmniejszania emisji jest również edukacja, która będzie prowadziła do mniejszego zużycia ciepła na blokach, dzięki czemu mniej węgla zostanie zużyte, a co za tym idzie będzie taniej i czyściej!
Pomysł zakładania liczników był - pojawiły się w kilku blokach na okres testowy, ale szybko zaprzestano tej praktyki, bo Ci co byli oszczędni zakręcali kaloryfery i domykali okna, a inni kopcili fajki przy otwartych oknach i kaloryferach na full co przekładało się na wysokie rachunki. Pojawił się bunt - liczników nie ma. Stawki za ogrzewanie były różne na poszczególnych piętrach bloku - bo wiadomo, Ci co niżej potrzebują więcej ciepła niż Ci co mieszkają w środku bloku.
Żal na to patrzeć, bo mieszkamy w UE w XXI wieku. Jakoś można było nam założyć liczniki na wodę, gaz to do jasnej cholery w czym jest problem z licznikami na ciepło? Czemu ja oszczędny mam dopłacać za jakiegoś nieedukowanego ciecia, który za moją kasę wietrzy cały dzień mieszkanie? Tego też się nie da zmienić? Panie Prezesie? W tym mieście wszystko jest jak grochem o ścianę. O jednym się mówi, a drugie się robi. Ludzie są narażeni na niepotrzebne koszty. Po co oszczędzać, jak blokusy zapłacą tyle ile dostaną na kwicie. Ja się z tym nie zgadzam. i tutaj jeżeli to możliwe

Apeluję do Radnych i do Pana Burmistrza, aby również przyjrzeli się sprawie uczciwego rozliczania mieszkańców bloków za ciepło! Nie zgadzam się aby moje ciężko zarobione PLNy szły na dotowanie czyjejś kieszeni. I myślę, że niejeden mieszkaniec będzie za mną!
mieszkaniec22.02.2016, 22:08
Dlaczego budynek ciepłowni przy Szaflarach nie jest wykorzystywany?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl